کانال تلگرام کتاب «گزارش ناخوانده از سرانجام یک مسیر» کانال آپارات کتاب «گزارش ناخوانده از سرانجام یک مسیر»

پیرو توصیف‌ها و وصیه‌هایی که اساتید و صاحب‌نظران گوناگون برای مطالعه‌ی کتاب «گزارش ناخوانده از سرانجام یک مسیر» می‌کنند، حجت الاسلام سید محمود نبویان استاد فلسفه‌ی موسسه‌ی امام خمینی (ره) و از منتقدان اصلی مذاکرات هسته‌ای و از متخصصان خبره‌ی توافقات، در پیامی نکاتی پیرامون این کتاب بیان کردند:

این کتاب کتابی است تخصصی که با اشراف کامل به مسائل پرونده هسته ای و تعهداتی که طرف ما و طرف غربی داده، تألیف شده است. در زمینه تحریم ها کتاب بسیار قابل استفاده ای است.

بخش های گوناگونی از آن را که بنده ملاحظه کردم، بخش هایی بود که از روی دقت و با جزئیات دقیق نوشته شده بود. این طور نیست که یک ادعایی که در یک حوزه ای شده، مثلاً به یک مصاحبه ای بند شده باشد. بلکه نویسندگان آن، تقریباً به تمام اسناد مهمی که در این کار بود با ریزه کاری احاطه پیدا کرده‌اند.

کاری که انجام شده، نشان می دهد که دوستانی که زحمت کشیدند الحمدلله به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند. البته فقط زبان دانستن اهمیتی ندارد، چون باید به اصطلاحات آشنا بود. اینها خیلی مهم است. الحمدلله دوستان به اصطلاحات آشنا بوده اند.

علاوه بر آن، در بحث تحریم ها آشنایی با قواعد لازم است. مثلاً وقتی که یک چیزی به عنوان قانون کنگره آمریکا درآمده، باید دانست که مقتضائش چی است، فرمان اجرایی رئیس جمهور یا یک دستوری که اتحادیه اروپا می گوید باید انجام بگیرد -هم تصمیم شورایش هم regulation هایش-، مقتضائش چی است، اینها در کتاب با دقت زیاد نوشته شده است.

این کتاب به طور خلاصه چند ویژگی دارد:

  1. احاطه‌ی علمی و تخصصی و پرداختن به موضوع با اشراف کامل.
  2. دوم، تسلط و احاطه به متون اصلی به زبان انگلیسی.
  3. سوم، پرداختن دقیق به جزئیات.
  4. چهارم، اشراف به قواعد موجود در حوزه تحریم ها.
  5. پنجم، توجه خوب به اقتضائات هر یک از تحریم های کشورمان.
  6. ششم، احاطه به متن توافقی که صورت گرفته و تطبیق و انطباق خوب اجرای توافق با متن توافق.

در مجموع این کتاب این قدر قابل استفاده است که می تواند به عنوان کتاب مرجع مورد استفاده قرار گیرد.

من به دوستان، به خصوص به قشر نخبه ی جامعه از جمله اساتید حوزه، طلاب حوزه، اساتید دانشگاه، دانشجویان عزیز، معلمان عزیز، و فرهنگیانی که اثر در جامعه دارند، توصیه می کنم این کتاب را حتماً ببینند.

به دوستان مذاکره کننده هم توصیه دارم که یک بار هم که شده فقط به خودشان اعتماد نکنند. چون دانسته های یک انسان محدود است. توصیه می کنم به آقای عراقچی، آقای ظریف، آقای بعیدی نژاد، و آقایان دیگری که در مذاکره بودند، این کتاب را ببینند. این کتاب به دیدنش می ارزد و موجب تسلط بیشتر می شود. البته همه چیز الان دیگر تمام شده، منتها الان در داوری ای که دارند، داوری شان عالمانه باشد. سعی نکنند صحبت هاشان در توجیه کار غلطی باشد که انجام شد.

سید محمود نبویان

ارسال نظر

حاصل عبارت؟ *