• طلا، سکه و ارز
 
 

92/09/03 - 12:21
شماره: 13920903000594
نسخه چاپيارسال به دوستان
دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی در گفت‌وگو با فارس:
لغو تحریم صادرات پتروشیمی امتیاز خاصی تلقی نمی‌شود

دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی گفت: تحریم‌ها اثری بر صادرات محصولات پتروشیمی ایران نداشته‌اند و لغو تحریم‌های پتروشیمی و طلا، روغن ریخته را نذر امامزاده کردن است.

خبرگزاری فارس: لغو تحریم صادرات پتروشیمی امتیاز خاصی تلقی نمی‌شود

احمد مهدوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: بنده پیش از این هم گفته‌ام ما در جریان تحریم‌ها مشکل صادرات پتروشیمی نداشتیم و تحریم‌های غرب اثر چندانی بر ما نکرده بود مگر به صورت محدودی در وارد کردن بعضی قطعات و کاتالیست‌های مورد استفاده در مجتمع‌های پتروشیمی.

وی افزود: دنیا محصولات پتروشیمی ما را می‌خرید و اگر به اروپا محصول نمی‌دادیم مشکلی نبود، چرا که پیش از آن هم محصولات کمی از ایران به اروپا صادر می‌شد.

دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی تصریح کرد: قبلاً به آقایان گفته بودیم که لغو تحریم پتروشیمی روغن ریخته‌ای است که غربی‌ها می‌خواهند نذر امامزاده کنند.

وی تاکید کرد: تحریم‌ها شاید حداکثر 10 درصد روی کار ما اثر می‌گذاشت و گرنه در حوزه صادرات هم در سال گذشته و هم در سال جاری ما کار خود را انجام داده‌ایم و محصولات پتروشیمی صادر شده‌اند.

مهدوی اظهار داشت: شاید در اثر لغو تحریم‌ها واردات بعضی قطعات و کاتالیست‌ها آسان‌تر شود اما به طور کلی در حوزه پتروشیمی تحریم‌ها اثر جدی نداشته است که برداشتن آنها یک امتیاز قابل توجه محسوب شود.

وی تصریح کرد: صادرات محصولات پتروشیمی ایران به هیچ عنوان لنگ تحریم‌ها نبوده است، ما در سال گذشته بیش از 11 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم و در 6 ماهه امسال نیز بیش از 5 میلیارد دلار صادرات داشتیم که با توجه به افزایش مصرف داخلی باز هم رقم صادرات امسال حداقل به 11 میلیارد دلار خواهد رسید.

دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی اضافه کرد: امتیازاتی که داده شده امتیازات قوی و قابل توجهی نیست، چنانکه ما حتی در باز گرداندن پول صادرات محصولات پتروشیمی به کشور نیز کوچکترین مشکلی نداشته‌ایم چرا که اغلب شرکت‌ها خصوصی هستند و به مشکلی نخورده‌اند.

وی گفت: البته شرایط ما عادی نبوده است، اما ما در حوزه پتروشیمی کار خود را انجام می‌دادیم چنانکه سال گذشته نیز به دولتمردان و مذاکره کنندگان اعلام کردیم که لغو تحریم‌ پتروشیمی واقعاً امتیاز خاصی محسوب نمی‌شود.

مهدوی تصریح کرد: در مورد لغو تحریم فلزات گرانبها و طلا نیز وضعیت به همین گونه است و آن را نیز نمی‌توان امتیاز قابل توجهی محسوب کرد چرا که الان شما اگر پول کافی در اختیار داشته باشید امکان واردات هر میزان طلا یا دیگر فلزات گرانبها از خارج و تبادل این ذخایر وجود دارد.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه تاثیر تحریم‌های حمل و نقل بر صنعت پتروشیمی گفت: تحریم‌های حمل و نقل کل تجارت ایران را در بر می‌گیرد و مختص به پتروشیمی نیست و این تحریم‌ها نیز لغو نشده است.

وی تاکید کرد: پتروشیمی نیز مشکلی با این مسأله ندارد، چرا که شرکت‌ها خودشان کشتی خریده‌اند و ابزار لازم برای غلبه بر این تحریم‌ها را در اختیار دارند.

به گزارش فارس در متن توافقنامه ایران با 5+1 آمده است: تحریمهای طلا و فلزات گرانبها، بخش خودرو و صادرات پتروشیمی ایران تا 1٫5 میلیارد دلار رفع خواهد شد.

انتهای پیام/م

اخبارمرتبط :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
 
 
پربازدیدترین اخبار فارس
 
 
پربحث ترین اخبار فارس
 
 
پربازدیدترین اخبار اقتصادی