در انتظار کاهش قیمت ارز/

آغاز به‌کار رسمی مرکز مبادلات ارزی/ عرضه ارز 2 درصد زیرقیمت بازار

شناسهٔ خبر: 1703542 -
مرکز جدید مبادلات ارزی تا ساعاتی دیگر به صورت یکپارچه در سراسر کشور عملیاتی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز مبادلات ارزی که از دیروز یکشنبه به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کرد، از ساعاتی دیگر به صورت یکپارچه در سراسر کشور عملیاتی خواهد شد.

با اجرای این طرح، همه دارندگان و متقاضیان ارز با مراجعه به این مرکز می توانند ارز خود را عرضه و متقاضیان نیز ارز خود را تأمین کنند.

مبنای نرخ عرضه ارز در مرکز مبادلات ارزی 2 درصد کمتر از میانگین نرخ بازار غیررسمی است. رئیس کل بانک مرکزی گفته است: اگر تقاضا کمتر شود قطعاً روز و روزهای بعد ارز با نرخ کمتری عرضه خواهد شد.

محمود بهمنی با بیان اینکه ارزی که در این مرکز عرضه می شود مربوط به دولت نیست ، افزوده است: در مرکز مبادلات ارزی ارز بانک مرکزی ، ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی که متعلق به شرکت پتروشیمی است و 14.5 درصد ارز حاصل از فروش نفت و نیز دو تا 10 درصد ارز مربوط به صندوق توسعه ملی عرضه می شود.

در این مرکز در مرحله نخست برای اولویت های سه به بعد ارز اختصاص می یابد و تقاضاها بر اساس ارز موجود پاسخ داده می شود.

رئیس کل بانک مرکزی در عین حال گفته است: با ایجاد مرکز مبادلات ارزی زمینه ای فراهم شده است تا همه صادر کنندگان، شرکت های دولتی ، خانواده ها و اشخاص دارای ارز بتوانند ارزشان را در این مرکز ارایه کنند و با قیمت مناسب در اختیار واردکنندگان قرار گیرد تا هم آنان ارز خود را با نرخ مناسب به فروش برسانند و هم نیاز بازار تأمین شود.

در همین حال، محمدرضا فرزین رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی اظهارداشته است: صندوق توسعه ملی امسال مجاز است 20 درصد منابع ارزی خود را به ریال تبدیل کند و آن را در اختیار متقاضیان ریالی بخش خصوصی قرار دهد. بر این اساس، 20 درصد منابع ارزی صندوق توسعه ملی از طریق بانک مرکزی در مرکز جدید مبادلات ارزی به فروش می رسد.

وی تصریح کرده است: منابع ریالی حاصل از فروش ارز نیز تماماً در اختیار بخش خصوصی، ‌تعاونی و عمومی غیردولتی قرار می گیرد. فرزین بر آمادگی صندوق توسعه ملی برای در اختیار قرار دادن توان این صندوق به بانک مرکزی تأکید کرده و افزوده است: با این اقدام درصدد آن هستیم تا نیاز متقاضیان واقعی ارز به نحو مطلوب تأمین شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 16 =