۱۳۹۴ چهار شنبه ۲۳ اردیبهشت | 2015 - 05 - 13
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: پنج شنبه ۴ آبان ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۳

وزیر اقتصاد: تشدید برخورد با بازار مکاره ارز

وزیر امور اقتصاد و دارایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری از برنامه های دولت برای مبارزه با بازار مکاره ارز و جنگ اقتصادی دشمنان خبر داد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی از تشدید برخورد با بازار مکاره ارز خبر داد

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تاکید بر اختصاص منابع ارزی حاصل از صادرات غیر نفتی به واردات اولویت‌ دار، از تشدید برخورد با بازار مکاره ارز خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سید شمس‌ الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی دیشب در گفتگوی ویژه خبری تصریح کرد: باید با ایجاد ساز وکارهای مناسب صادرات غیرنفتی را در خدمت تامین واردات با اولویت‌های در نظر گرفته شده قرار دهیم.
وی با بیان اینکه منابع حاصل از صادرات غیرنفتی باید در اتاق مبادلات ارزی عرضه شود، گفت: باید به سمت شفافیت‌ درآمدهای صادرات و تخصیص آن برای تامین ارز مورد نیاز واردات برویم تا در آینده نزدیک صادرات به کمک کاهش نوسانات ارزی بیاید.


حسینی با بیان اینکه برای حضور فعال بخش خصوصی مشوق‌های خوبی در نظر گرفته خواهد شد، اظهار داشت: اجرای سیاست‌‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و تحقق آن در حوزه ارتقای مسائل اقتصادی به جهت پیوستن بخش خصوصی به دولت قابل توجه است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه در حوزه مسائل اقتصادی باید مسائل نهادی، ساختاری و اجرایی طبقه‌ بندی شود گفت: مشخص کردن وزن، سهم و نقش دولت در اقتصاد و تطبیق آن با سیاست های کلی اصل 44 بسیار حائز اهمیت است.
حسینی با اشاره به فعالیت اخیر بورس و بازار سرمایه خاطرنشان کرد: موفقیت‌های کنونی بازار سرمایه مرهون افزایش صادرات غیرنفتی، افزایش اعتماد مردم به بورس، اتخاذ سیاست‌های صحیح و ورود فعالان بورس برای خرید تضمینی است.


وزیر امور اقتصاد و دارایی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری در خصوص انگیزه دشمنان برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران نیز اظهار داشت: امروز دشمنان فشار علیه نظام را از طریق اقتصاد اعمال می‌کنند پس باید در مسائل اقتصادی و بهبود شرایط آن بیش از گذشته تمرکز کنیم.
وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب هم وضع اخیر را جنگ اقتصادی نام بردند، افزود:  این جنگ نا برابر است و اگر دقت کنیم برنامه‌‌های دشمنان از طریق اعمال سیاست‌های خصمانه و عملیات جنگ روانی از طریق رسانه‌ها پیش می‌رود.

 

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های نظام باید متناسب با این دو بخش انجام شود تا موفق عمل کنیم.
حسینی خاطرنشان کرد: دشمنان بر کاهش سرمایه‌گذاری و اختلال در تولید و مخصوصاً حوزه‌های استراتژیک نفت و گاز متمرکز شده‌اند.
وزیر امور اقتصاد و دارایی تاکید کرد: با توجه به ذخایر و منابع خدادادی ایران، دشمنان درصدد محدود و مسدودسازی این ذخایر هستند بنابراین لزوم استفاده بهینه از ذخایر بیش از گذشته احساس می‌شود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه دشمنان به دنبال کاهش درآمد های نفتی و افزایش هزینه اقتصاد ملی هستند، تصریح کرد: عملیات روانی و سیاه‌ نمایی در آثار تحریم‌ها علیه کشورمان بسیار مزورانه است.
حسینی افزود: دشمنان با نهایت تزویر به دنبال ایجاد شکاف میان مردم و مسئولان هستند که باید بدانند در این مورد شکست می‌خورند.
وزیر امور اقتصاد و دارایی با ذکر این مطلب که گام اول شناخت نقشه‌ های دشمنان بسیار حائز اهمیت است، یادآور شد:‌ داشتن یک برنامه مدبرانه به همراه صبر و شکیبایی برای اجرای سیاست‌های نظام بسیار مهم است.

 

وی تاکید کرد: در هر مرحله از تحریم‌ ها ابتکارات کشور بیشتر می‌شود و قطعاً اقتصاد ایران چابک‌ تر خواهد شد به شرط آن که هزینه‌های تحریم کاهش یابد.
حسینی با بیان اینکه در شش ماه اخیر تحریم‌ ها هشت برابر شده است، افزود: رئیس جمهور آمریکا در یکی از برنامه‌هایش سابقه تحریم را از سال 73 تا 89 تشریح کرد که به نسبت از سال 89 تا هجدهم مهرماه 91 این تحریم‌ها رشد قابل توجهی داشته است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه با تاکید براینکه التهابات بازار ارز مشکلات فعلی به شمار می‌رود، گفت: انجام مبادلات ارزی میان کشورها یکی از ابزارهای اعمال فشار علیه اقتصاد است.

 

وی ادامه داد: دشمنان در مسائل ارزی طرف دیگر این التهابات هستند و باید بپذیریم که بانک مرکزی ایران تحریم شده است و در ادامه این تحریم‌ها دشمنان در تلاشند تا نقل و انتقال ارز و کشتی‌رانی نیز محدود شود.
حسینی با تاکید براینکه نباید اشتباهات گذشته نادیده گرفته شود، گفت: اشتباهات نباید به تعمد و یا مواردی از این دست تشبیه شوند و باید مراقب این موارد باشیم.
وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: باید از عواملی که موجب سیاه‌ نمایی و موجب بی‌ اعتمادی در جامعه می‌شود پرهیز کنیم تا قوای سه‌گانه با آرامش و تدبیر و وحدت با یکدیگر مشکلات را برطرف کنند.

 

وی در خصوص قانون برنامه پنجم توسعه کشور یادآور شد:‌ تسهیل تجارت و پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی از جمله پیش‌بینی‌های این برنامه است و در این خصوص باید مراقب باشیم تا معایب این امر متوجه کشور نشود و به سمت مزایای تجارت آزاد پیش برویم.
حسینی به لزوم استفاده از کالاهای داخلی توسط مردم اشاره و عنوان کرد: در صورت توجه جامعه به استفاده از کالاهای داخلی تولید رونق پیدا کرده و در ادامه با رقابت‌ پذیری با کالاهای خارجی کیفیت بیشتری ایجاد می‌شود.
وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: شاید بسیاری از فشارهای دشمنان در کوتاه‌ مدت خود را نشان دهند ولی مزایای آن در بلند مدت محقق خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت‌های اقتصاد ایران بیشترین بهره را برد که در این خصوص اجرای طرح تحول اقتصادی با نگاه بالفعل شدن ظرفیت‌های بالقوه اجرا شده است.
حسینی با اشاره به مزیت‌های اجرای هدفمند سازی یارانه‌ها گفت: بی‌ نیازی به واردات بنزین از مصادیق مزیت‌های اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها است.


اقتصاد مقاومتی یعنی استفاده صحیح از منابع و امکانات کشور
وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی و تعریف آن اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی باید از ظرفیت‌های اقتصادی به خوبی استفاده شود به طوری که اقتصاد را در برابر تهدیدها و تحریم‌های دشمنان مقاوم کنیم.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی انفعالی نیست بلکه ظرفیت‌ سازی است، تاکید کرد:‌ به عنوان مثال افزایش توان خرید مردم و استفاده از نیروی انسانی متخصص و منابع داخلی از اهداف اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.


وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: در روند اقتصاد مقاومتی عدم وابستگی به درآمدهای حاصل از فروش نفت خام باید محقق شود و زمانی که از اقتصاد مقاومتی صحبت می‌شود نباید تنها بر یک بخش متمرکز شد بلکه تمام بخش‌ها مد نظر هستند.
حسینی با اشاره به اینکه در روند اقتصاد مقاومتی با یک وضع مطلوب فاصله داریم، گفت: صرفه‌جویی مردم و مسئولان در استفاده از منابع و امکانات و حرکت تولید ملی به سمت رقابت‌پذیری از جمله اهداف اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: در جریان اقتصاد مقاومتی توزیع بهتر منابع و امکانات و جلوگیری از اسراف دنبال می‌شود. بنابراین در بسیاری از بودجه‌های دولتی امکان صرفه‌جویی وجود دارد.


وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه سخنان خود با تشکر از دست‌اندرکاران تهیه لایحه قانون مالیات‌های مستقیم گفت: از نمایندگان مجلس نیز به خاطر تصویب یک فوریت این لایحه برای انجام امور اصلاحی در آن قدردانی می‌کنم.
وی افزود: طرح تحول اقتصادی دارای اصلاحاتی از جمله اصلاح امور مالیاتی است که بسیار حائز اهمیت تلقی می‌شود.
حسینی با اشاره به اینکه ساختار تأمین مالی دولت در جریان اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: یعنی اگر در فروش نفت دچار مشکل شدیم از طریق منابع مالیاتی کشور هزینه‌ها تامین شود.


وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: هم‌ اکنون 43 درصد هزینه‌های کشور از طریق منابع مالیاتی تامین می‌شود. بنابراین مالیات نقش تثبیت‌ سازی در اقتصاد کشور دارد و موجب توزیع عادلانه می‌شود.
وی با بیان اینکه راهکارهای اقتصاد مقاومتی از مسیر تدوین قوانین استخراج شود،‌ گفت:‌ اقتصاد مقاومتی با توجه به اهدافی که دنبال می‌کند بسیار مهم و ضروری است.

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• نظرات حاوی عبارات توهین آمیز (اشخاص، قومیتها و . . .) به هیچ وجه منتشر نخواهد. شد
• نظرات کپی شده و فاقد محتوا منتشر نمیشود.
• لطفا از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

اولویت پلیس مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۴

آغاز افتتاح حساب امانی پیش فروش مسکن از خرداد ۹۴

تعیین شهریه مدارس استعدادهای درخشان

دستگیری سارقان اینترنتی در یزد

خودروهایی که بخاطر امنیت اجتماعی راهی پارکینگ شدند

«کشتی نجات» از دریای عمان گذشت

عکس هایی از مکان های رویایی

جدال در پائین جدول لیگ برتر فوتبال

از پرواز با ماهی تا تصادف مرگبار

استقبال رسمی آقای روحانی از رئیس جمهور عراق

از بانمک ترین تاکسی تا ملعون ترین شهر

بیانیه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

هواپیماهای جدید به پروازهای بین المللی رسیدند

کشف گوسفندهای حامل مواد مخدر در مرز

خبر مشروح ۱۳ چهارشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۹۴

چرایی افت بسکتبال ایران

توقف جاده سازی میدان نفتی یاران شمال/آغاز آبگیری دومین حوضچه تالاب هورالعظیم

جزئیات گروگان گیری در شمال تهران

دبه کردن آمریکایی‌ها در مذاکرات خیلی جدی نیست

رونمایی از ماسک نانو و کیسه ویژه دیالیزی ها

عیادت روحانی از صالحی

اخبار مشروح و ورزشی ۹چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت

قتل عام شیعیان در کراچی/۵۰ کشته

وزیر دفاع کره شمالی به جرم خیانت اعدام شد

چین و روسیه به دنبال اینترنت مشترک

۱۹ شهید و ۵۰ زخمی در حمله انتحاری به زائران امام موسی کاظم (ع)

هدیه لاوروف به کری: دو سبد گوجه و سیب زمینی

افزایش سرطان روده بزرگ

از رقص ببرها تا جشنواره مارها

فیلم خروج قطار از ریل در فیلادلفیا

خبر ۲۰ سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

کاظمین در آستانه شهادت امام کاظم(ع)

سقوط جنگنده آمریکایی در خلیج فارس

مشکل بیش از یک سوم ایرانی ها در زندگی شهری

نشست مقامات نواحی مرزی ایران و ترکیه

روزنامه های ورزشی صبح چهارشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴

روزنامه های صبح چهارشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴

آسیب شبکه های اجتماعی زیاد است/ به این ابزارها نیاز داریم/ ما قدرت منطقه ای هستیم

بیشتر نمادهای بورس رشد کرده/بورس تولید را تقویت می کند/ رانت اطلاعاتی جرم است

«دور دور» ممنوع!

سفر فواد معصوم به تهران/ استقبال وزیر صنعت و معدن و تجارت

داروی شفابخشی به اسم «کندر»

جان باختن ۲ کارگر شرکت گاز اهواز بر اثر گازگرفتگی

کری: بحث های صریحی با پوتین و لاوروف داشتیم/ سخنگوی روسیه: دیدار کری مثبت است

به حق بیمه ها رسیدگی می شود/آماده واگذاری مدیریت سلامت به شهرداری هستیم

بزرگ ترین نمایشگاه گالری فرش

سامان دهی اتباع بیگانه غیر مجاز در ۶ ماه

آرامش واقعی چیست؟

آمریکا به منافعش توجه دارد، نه نق زدن اعراب/ رفته اند مقابل ایران قوت قلب بگیرند

مسابقه دوستانه این بار بین کودکان اوتیسمی

خرخر شبانه؛ علل و روش‌ های درمان

تغییر زمان دیدار پرسپولیس و استقلال

هنر کودکان ایرانی در جشنواره

ارتقای میزان همکاری های تجاری تهران و آنکارا

عکس هایی از خسارت گردباد در تگزاس

آشنایی با چرایی «سکته مغزی»

یارانه ها جمعه قابل برداشت است

ایران رکورددار جراحی بینی در جهان

از گشت بازرسی داعش تا پا در هوا پس از بارش

زمین لرزه ۷.۴ ریشتری و دو پس لرزه دیگر در نپال/ ۴ تن کشته شدند

اخبار مشروح ۱۳ سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴

اعدام احتمالی شیخ نمر مرگ آل سعود را نزدیک می کند/ مسلمانان سکوت نکنند