چهارشنبه 23 ارديبهشت 1394

print version increase font decrease font
تاریخ انتشار:دوشنبه 30 مرداد 1391      12:36

16 راه ایران برای دور زدن تحریم ها

یک پایگاه تحلیلی آمریکایی، با اشاره به افشای انتقالات میلیاردی مالی توسط یک بانک معروف جهانی برای ایران، با اذعان به تمایل بانک ها و کشورها به کمک به ایران تاکید کرد که ایران راه های متعددی برای شکستن تحریم ها دارد.

به گزارش فارس، "مارک دابوویتز" در مقاله ای در پایگاه اینترنتی "فارن پالسی" نوشت؛ کار راحتی است. اگر تلاش خود را بکنید و دوستان مناسب نیز همراه تان باشند. راه هایی وجود دارد که بتوان از روحانیون پول درآورد.

وقتی که درست در میانه هیاهوی بازی های المپیک لندن، صدای این امر درآمد که بانک "استاندارد چارترد" یکی از موسسات درخشان در صنعت مالی انگلیس، ممکن است تحریم های آمریکا علیه ایران را به مدت چندین سال نقض کرده باشد، در کل خیلی ها سر خاراندند. شرکت حسابداری "دلویت" آمریکا که برای بازبینی مستقل مبادلات مالی این بانک استخدام شده بود، ادعاهایی را مطرح کرد و همین طور، مدیران اجرایی بانک استاندارد چارترد ادعاهایی مطرح کردند. حتی وزارت دادگستری و بانک مرکزی آمریکا نیز از این اتهامات بهت زده شدند و ظاهراً نمی توانستند درباره دامنه این اقدام خلاف، به یک اتفاق نظر برسند.

* چارترد تنها بانکی نیست که در سال های اخیر تحریم های ایران را دور زده است

بنابراین، گول زدن قوانین چقدر آسان خواهد بود؟ آیا تحریم ها، مانند بازی موش و گربه است که در آن موش موذی می تواند به راحتی اطلاعات جریانات مالی را از گربه کندذهن پنهان نگهدارد و میلیاردها دلار پنیر بدزدد و فرار کند؟ یا این که آیا تحریم ها علیه ایران، به اندازه ای نفوذناپذیر است که حتی اگر بخواهید به یک کشور یاغی به دور از چشم مقامات دولت آمریکا کمک کنید، خلاقانه ترین روش های فرار از دستگیری نیز نمی تواند برایتان مصونیت به همراه داشته باشد؟

معلوم شده که بانک استاندارد چارترد انگلیس که پیش از این برای خود اعتباری داشته، 250 میلیارد دلار مبالغ غیرقانونی را جابجا کرده و صدها میلیون دلار کارمزد بانکی در این روند به جیب زده است. البته این تنها بانکی نبوده که برخلاف مقررات عمل کرده است. در سال های اخیر، مقامات آمریکایی ، بیش از 2 میلیارد دلار جریمه برای ناقضان تحریم های ایران وضع کرده که از جمله آنها، بانک های ING، بارکلیز، کردیت سوئیس، بانک لوید و ای بی ان آمرو بودند که به خاطر فعالیت های مشابه مالی با ایران، جریمه شدند. دو هفته پیش وزارت خزانه داری آمریکا، بانک "کونلون" چین و بانک اسلامی عراق را بخاطر معاملات مالی با بانک های ایرانی که هدف تحریم قرار دارند، محروم کرد.

* پنهان کردن ارتباط انتقالات مالی با نهادهای ایرانی، تنها یک روش دور زدن تحریم ها است

رویکرد استاندارد چارترد در نقض تحریم ها، روش ساده ای بود که به آن "خالی گذاشتن" گفته می شود. این عبارت به معنی حذف اطلاعات شناسایی هنگام انتقال الکترونیکی حساب است که در این مورد بخصوص، منظور پنهان کردن و حذف ارتباط نهادهای ایرانی در انتقال حساب ها است. اما این روش، تنها یکی از روش های متعددی است که شرکت ها و شرکای تجاری ایرانی آنها، برای گریز از تحریم ها استفاده می کنند.

اما ناقضان تحریم ها باید از این امر مطلع باشند که "هر سودی که از بخش پردرآمد انرژی ایران به دست آید هم اکنون غیرقانونی محسوب شده، مگر این که معافیت آن مبادله از سوی دولت باراک اوباما صادر شده باشد". کنگره و کاخ سفید اخیراً توانستند نقاط ضعف و منفذهای موجود در تحریم های انرژی، مالی، کشتیرانی، بیمه ای و تحریم های غیرمرتبط با گسترش تسلیحات هسته ای را رفع کنند. کلیت کلام این است که هر کسی با ایران تجارت کند خود و تجارت خود را در خطر می اندازد.

* شانزده روش دور زدن تحریم ها

گفته می شود که هیچ نظام تحریمی، به اندازه کافی سفت و سخت نیست. در این مقاله، به معرفی 16 روش دیگری پرداخته می شود که ایران و شرکای تجاری آن، برای نقض تحریم ها و پنهان کردن ردپای خود استفاده می کنند، اقدامی که ممکن است به حاکمان ایران فرصت دهد قبل از اتمام پولشان به توانمندی هسته ای دست پیدا کنند.

1- با شیوه و ترفند قدیمی شروع می کنیم؛ دادن رشوه یا حق السکوت به مقامات ارشد کشورها که وقتی شما با ایران تجارت می کنید آنها سرشان را به سمت دیگری برگردانند. شیوه کارآمد در این روش این است که کیف های پر از پول برای مقامات دولتی در مسکو، پکن و آنکارا فرستاده شوند. اماکنی که نظام اداری و دیوانسالاری فاسد آن، ممکن است تمایل داشته باشند به عنوان پوششی برای فعالیت های غیرقانونی شما عمل کنند.

* راه اندازی شرکت تولیدی کالا و پولشویی تحت پوشش آن

2- ایجاد یک شرکت تولید کننده کالاهای بی ضرر برای پوشش فعالیت های غیرقانونی. کارخانجات تولید مواد شوینده در چین، پاکستان، غنا، مکزیک و نیکاراگوئه ایجاد و از آنها به عنوان بانک پولشویی استفاده کرده و رسیدهایی که قیمت کالاها در آن، بالاتر از میزان پرداختی است، دریافت دارید. این کار را می شود با ایجاد کارخانه پتوی بچه نیز انجام داد.

* خرید کالای ممنوعه غربی با نام شرکت هایی در دیگر کشورها

3- خرید کالاهای ممنوعه از غرب تحت نام شرکت های دیگر کشورها و انتقال آن کالاها، از طریق کشورهایی که ارتباطات محکم و داد و ستد اقتصادی کلان با ایران دارند. مثلا ایجاد یک شرکت جعلی برای پوشش اقدام غیرقانونی در هلند و شرکتی دیگر در ترکیه و پیدا کردن یک ایرانی الاصل دارای گذرنامه هلند و تبدیل کردن وی به مالک شرکت مذکور. تهیه و خرید فناوری های حساس از اروپا و پرداخت پول آن از طریق یک حساب بانکی در هلند و فروش آن کالا در مرحله دوم به شرکت ترکیه که پول آن کالا نیز از طریق حسابی در بانکی ترکیه ای پرداخت می شود. انتقال آن فناوری، از طریق بندر ترکیه ای بوروسان که در ساحل جنوبی دریای مرمره واقع بوده و دسترسی دریایی به آن راحت است. از آن بندر نیز کافی است از خط انتقال راه آهن ترکیه استفاده کرده یا از کامیون ها و از طریق ارتباطات بزرگراهی در ترکیه، کالای مذکور را به تهران منتقل کنید.

* استفاده از پرچم کشورهای کم نام و نشان

4- شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفتکش ایران، به منظور پنهان کردن منبع ایرانی ناوگان کشتیرانی خود، به جای پرچم خود از پرچم کشورهایی مانند "تووالو" و تانزانیا استفاده می کنند و با مالکان شرکت کشتیرانی که مقر آن در کشورهای بی نام و نشانی مانند جمهوری "سیشلز" یا مجمع الجزایر ویرجین هستند. ایجاد صندوق پستی در جزیره ای در میانه اقیانوس آرام و تغییر نام و نشانی کشتی با نام هایی غیرفارسی که جلب توجه نمی کنند مانند Freedom (آزادی)، Truth(حقیقت)، Honesty (صداقت)، Justice (عدالت) و Leadership (رهبری). البته تغییر نام کشتی نمی تواند کسی را گول بزند؛ چراکه هر کشتی به غیر از نام، دارای شماره شناسایی قابل رویت از سازمان بین المللی دریانوردی است. با وجود این شماره ها، هنوز می توان آدم های حریصی را پیدا کرد که خود را به ندیدن می زنند.

* ایجاد سندیکای بیمه ای برای پوشش کشتی های ایرانی

5- کاستن از هیاهو و سروصداها درباره پوشش بیمه ای کشتی های ایرانی یا کشتی های خارجی که در بنادر ایران لنگر می اندازند. ایجاد یک شرکت بیمه غیرایرانی و استفاده از این شرکت برای انجام معاملات پشت پرده مستقیم با تجار، در کشورهایی که شما در حال تجارت یا داد و ستد مالی با آنها هستید. تمرکز خاص، بیشتر بر بیمه گرهای آسیایی است که به دنبال انعقاد قراردادهای دریانوردی برای انتقال نفت ایران که به صورت پنهانی فروخته شده است، هستند. بسیاری از این شرکت ها، خوشحال می شوند به سندیکای ایجاد شده توسط شما بپیوندند.

* استفاده از فرودگاه ها یا افرادی غیرایرانی برای انتقال کالا به ایران

6- کشف فرودگاه های متعدد خصوصی در اروپا که در آنها، کنترل صادرات و گمرک بسیار راحت است. آلمان مکان مناسبی برای تأمین کالاهایی است که نیاز دارید. این کشور، شبکه ای از فرودگاه های خصوصی در اختیار دارد که از  آنجا شما می توانید به کشوری ثالث و بعد به ایران پرواز کنید. روس ها یا اتباع کشورهای اروپای شرقی را پیدا کنید که تمایل دارند به عنوان پوشش تجارت شما با ایران عمل کنند. ایرانی بودن احتمالاً موجب سوء ظن می شود.

* ایجاد نفوذ در نهادهای سازمان ملل در حد امکان

7- در سازمان ها و برنامه های سازمان ملل، تا آن جا که می شود با پول برای خود نفوذ و اعتبار کسب کنید. از این نهادهای سازمان ملل مانند سازمان بین المللی حقوق نخبگان، برای تأمین تجهیزات با کاربرد دوگانه و فناوری تحت عنوان کمک به توسعه، استفاده کنید. استفاده از کانتینرهای سازمان ملل که کمتر مورد بازجویی قرار می گیرد، برای مصونیت در برابر بازرسی های اداره گمرکات بهتر است.

* امکان تفتیش کشتی حامل کالا به ایران، بدون اطمینان از غیرقانونی بودن کالا ممکن نیست

8- استفاده از شرکت های حمل و نقل مانند شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی برای جابجایی اقلام و کالاهای غیرقانونی. تحریم های اعمال شده علیه ایران، برعکس تحریم هایی که علیه کره شمالی اعمال شده، تنها زمانی اجازه تفتیش از کشتی ها را در آب های سرزمینی یک کشور می دهد که آن کشور دلایل کافی برای اثبات این امر که آن شناور در حال حمل و جابجایی کالاهای قاچاق است، داشته باشد.

همچنین باید به خاطر داشته باشید کشورهایی که این کالاهای ممنوعه را از ایران دریافت می کنند، عملا دلیل خاصی برای انجام چنین تفتیشی نخواهند داشت.

* ایجاد بنگاه های خیریه و خرید کالا تحت پوشش این بنگاه ها

9- ایجاد شرکت های خیریه و بخصوص شرکت های خیریه مذهبی، برای ارایه کمک به کودکان مریض و سپس استفاده از این بنگاه های خیریه برای کمک به جابجایی پول و خرید کالا و ایجاد نفوذ و جایگاه.

* ایجاد داد و ستد با بانک های خارجی که ارتباطی با آمریکا ندارند

10- راه اندازی عملیات مالی فراسرزمینی خارجی با بانک های خارجی که هیچ داد و ستدی با آمریکا یا اروپا ندارند و به تحریم های غرب علیه ایران اهمیت نمی دهند. پیدا کردن بانک های تازه اگر یک یا دو نمونه از این بانک ها هدف تحریم ها قرار بگیرند (مانند بانک کونلون و بانک اسلامی عراق). همیشه بانک دیگری در کار خواهد بود که با شما در داد و ستد کمک کند. استفاده از سامانه پیام پرداخت جهانی سویفت برای انتقال پول از این بانک ها، به بیش از دوازده نهاد ایرانی که اتحادیه اروپا هنوز آنها را هدف تحریم قرار نداده یا ارتباط آنها قطع نشده است.

* به دنبال آدم ها یا نهادهای بانفوذ در بازارهای نوظهور بگردید

11- اگر نیاز دارید که با بانک های معتبرتر معامله کنید، به دنبال کسانی بگردید که بخاطر اقدامات تجاری خاص و تهاجمی که در بازار های نوظهور دنیا انجام داده اند، اعتباری برای خود دست و پا کرده اند. اگر حذف اطلاعات شناسایی الکترونیک سخت شود، تلاش شود که اعتبارنامه از طریق بانکی صورت گیرد که تمایل به صدور آن داشته  باشد. به روش زیر می توانید این کار را انجام دهید. پرداخت به گونه ای باشد که به نظر برسد به دست شریک رسمی تان می رسد و دوستان در این بانک ها، بدون هیچ زحمتی این پرداخت را به نیابت از ایران به جایی دیگر منتقل می کنند. مثلاً در مالزی خرید کنید و پولش را به فردی در آفریقا بدهید. نگران نباشید حساب و کتاب پول رو به راه است.

* ذخیره سازی و فروش نفت خام ایران در تأسیسات کشوری ثالث

12- نفت ایران را در تأسیسات ذخیره کشوری ثالث قرار داده و فروش همه آن نفت را تحت نام و پوشش شرکتی خارجی انجام دهید. تأسیسات فجیره در امارات عربی متحده و "عین سکنا" در مصر، تأسیسات خوبی هستند. شما می توانید نفت ایرانی را به جایی در کشوری دیگر منتقل کرده و با تغییر پرچم یا بسته بندی آن، دوباره آن را صادر کنید. پالایشگاه های نیازمند به پول مانند یونان و اندونزی، خوشحال خواهند شد نفت شما را بپذیرند و مقامات گمرکات نمی توانند به اختلاف آن دو پی ببرند. در مرحله بعد، روند تجارت آن نفت ذخیره و فروش آن به عهده یک موسسه ایرانی که هنوز نامش در زمره لیست سیاه اروپا و آمریکا قرار نگرفته سپرده می شود (ضمن این که مبلغی به مقامات این کشورها و تخفیفی به این پالایشگاه ها داده می شود) اگر خیلی عجله دارید، این نفت پالایش شده از نفت خام ایران را به آمریکا بفروشید. هنوز در قوانین آمریکا، آنقدر نقص وجود دارد که اجازه چنین کاری را به شما بدهد.

* مبادله پایاپای نفت در ازای ارز کشور خریدار

13- نفت خود را به صورت پایاپای معامله کنید. نفت خود را به چین، هند، کره جنوبی و دیگر کشورها داده و به ارز محلی پول دریافت کنید و بعد از آن کالاها و خدمات مورد نیاز خود را از آن کشورها خریداری کنید. بانک ها و مقاماتی که تمایل به همکاری دارند را ترغیب کنید که برخی از این پول ها را منتقل کرده و به بنگاه های ارز های خارجی در خلیج فارس برده و بعد از آن، این پول ها را در ازای هزینه ای به پول نقد بدل کنید. در هر حال، ترک ها با خوشحالی پول نفت ایران را به طلا پرداخت می کنند.

* مبادله نفتی با کشورهای انرژی که مالکیت آنها دولتی است

14-  نفت خود را با شرکت های انرژی دولتی معاوضه کنید، ترجیحا با شرکت هایی که کرملین مالکیت آنها را در اختیار دارد. به این شرکت ها در ازای نفت شما به مشتریان تان، کمیسیون سنگین پرداخت کنید. نفت آنها را از نو از طریق دریای خزر یا نفتکش هایی که از شمال به جنوب می رانند به ارمنستان منتقل کنید. همین روش را در قبال ترکیه و دوستانی که در محفل درونی حزب حاکم دارید، انجام دهید. بیش از حد به کرملین تکیه نکنید.

* ارایه امکان دسترسی به تجارت پرسود در بازار ایران

15- از آسیا، غرب و کشورهای آفریقایی، سفارش کالاها و فناوری های ارتباط راه دور طلب کنید. مطمئن شوید که این کالاها امکان رهگیری، نظارت و سانسور را برای امور انتظامی در اختیار شما قرار می دهد اما به کسی نگویید که از این کالاها، علیه ناراضیان استفاده می کنید. بدون اطلاع شرکت های معروف آمریکایی، در زمینه فناوری بر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری خود از این شرکت ها بیفزایید. ارایه امکان دسترسی به مجوزهای پرسود تجارت با ایران به دیگری، در راستای شکستن تحریم ها و تقویت نفوذ ایران. پرداختن پول به مقامات ارشد دولتی یا دیگر افرادی که نفوذ واقعی در حکومت های دیگر دارند تا به نفع شما سخنرانی کنند، برای این سخنرانی ها به آنها پول خوبی بدهید.

* آخرین راه مراجعه به نهادهای مالی خصوصی بین المللی است

16- و اگر همه این راهکارها به شکست انجامید، به سراغ بانک خصوصی خود در یکی از نهادهای مالی مشهور بین المللی بروید. آنها ظاهرا، هر آن چه را که بخواهید در اختیار دارند و حتی آن خدمات را با لبخند به شما ارایه خواهند کرد.

این موارد تنها تعداد اندکی از راه هایی بودند که ناقضان تحریم می توانند به ایران کمک کرده یا کمک کرده اند. اما این ناقضان باید از طرفی بسیار مراقب باشند که اگر به فکر چنین کارهایی افتادند بدانند که مقامات انتظامی، تاکنون بسیاری از روش های دیگر را بررسی و شناسایی کرده اند. برای ناقضان تحریم، بسیار دشوار شده است که نقصی در نظام تحریمی آمریکا علیه ایران پیدا کنند. مقامات آمریکایی بطور فزاینده ای گرایش پیدا کرده اند که ناقضان تحریم ها را از کشورهای همپیمان یا کشورهایی که از نظر سیاسی حساسیت روی آنها هست، دنبال کنند.

میزان نقض تحریم ها، همچنین به تمایل بازیگران این عرصه به پذیرفتن خطرات کار بستگی دارد. این بازیگران قدرت، بازار خود را با چانه زنی بر سر تخفیف بیشتر یا پاداش های نقدی کمک به ایران در گریز از تحریم ها، تقویت می کنند. در حقیقت، هر چقدر مقررات، قوانین و اجرائیات قوانین سخت تر شود، ناقضان پول بیشتری برای دور زدن تحریم ها در ازای هر بشکه نفت از ایران دریافت می کنند.نظرات کاربران

سه شنبه 31 مرداد 1391      1:29

البته علاوه بر این شانزده راه، هشتاد و چهار راه دیگر هم برای دور زدن تحریم ها وجود دارد اما به چه بهایی؟ وقتی ناچار شویم نفت را به بشکه ای چهل دلار فروخته و کالاهای مورد نیاز را به سه تا گاه ده برابر قیمت خریداری کنیم سود آن به جیب چه کسانی میرود و ضرر را کدام ملت متحمل می شوند. من از این ناراحتم که اگر واقعا مشکلی از ناحیه ما نیست چرا اختلافات را حل و فصل نمی کنیم و مرگ یکبار، شیون یک بار بیایند و به بینند و دست از سرما بردارند. اما متاسفانه از قرار داستان به این سادگی ها نیست و تمام قرائن و امارات و اشارات دال بر آن است که ما در زیر این کاسه نمی کاسه ای هم داریم و مشغول انجام آخرین مراحل هستیم که با صدای غرا در دنیا اعلام کنیم که بالاخره ما هم به باشگاه کشورهای اتمی وارد شدیم و امیدوارم که واقعا آنگونه که ادعا می کنیم صلح آمیز و به منظور هدف های صلح آمیز باشد نه آنکه اسلحه اتمی را درست کنیم و بعد قسم و آیه که بله آنرا درست کردیم که ازترس ما کسی جنگ را شروع نکند و درنتیجه دیدید ما درست می کفتیم که هدف ما صلح آمیز است؟؟؟

سه شنبه 31 مرداد 1391      22:48

سابقا دست نشریه شما بازتر بود و معمولا نظرات مخالف را هم انتشار میدادید. اکنون حتی نظرات موافق را نیز منعکس نمی کنید. پس فایده بودن \\\\\\\\\\\\\\\\"نظرات کاربران\\\\\\\\\\\\\\\\" برای چیست؟ حتی اگر تحت فشار هستید و نمی گذارند، باید آنها را مجاب کنید.
دقت بین
جمعه 1 دى 1391      11:34

به نظر من تحریم خوب است چون ما ایرانی ها می فهمیم قدرت اقتصادی ایران در مقابل قدرت اقتصادی کل دنیا چقدر است و این می تونه در کتاب ها برای آیندگان نوشته شود.تا آیندگان بهتر تصمیم بگیرند برای سیاست و اقتصاد.
ارسال نظر
نام کاربر
ایمیل کاربر
شرح نظر
<###dynamic-0###>
QW@HhsXJ