اخبار و مواضع
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
درباره ایران
وزارت امورخارجه
تشریفات
سفارتخانه ها
پیوندها
اخبار > عراقچی: حدود 15 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی با اجرای توافقنامه ژنو قابل دسترسی می شود


  چاپ        ارسال به دوست

عراقچی: حدود 15 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی با اجرای توافقنامه ژنو قابل دسترسی می شود

دکتر «سید عباس عراقچی» معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه با بیان اینکه توافقنامه ژنو از اواخر دسامبر یا اوایل ژانویه همزمان با آغاز سال جدید میلادی اجرایی می شود، گفت: با اجرای این توافقنامه، حدود 15 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی طی 6 ماه قابل دسترسی می شود.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: از مجموع 15 میلیارد دلار، حدود 10 میلیارد دلار آن که پیش از این، صرف خرید مواد غذایی و دارویی می شد، قابل دسترسی خواهد شد.

به گفته عراقچی، یکی از اقدامات اعتماد سازی 1+5 در توافقنامه ژنو، تجارت امور انساندوستانه شامل مراودات تجاری مرتبط با تولیدات غذایی و کشاورزی، دارو، تجهیزات دارویی و مخارج پزشکی بیماران خارج از کشور خواهد بود.

وی تصریح کرد: این کانال مالی شامل بانک های خارجی مشخص و بانک های ایرانی غیرتحریم شده خواهد بود که به هنگام ایجاد این کانال، مشخص خواهند شد.

وی اضافه کرد: بر این اساس، مکانیزم بانکی برای مواد غذایی و دارویی تعریف می شود و به بانک ها نیز ضمانت لازم داده می شود که مشکلی در تجارت دارو و مواد غذایی وجود نداشته باشد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تصریح کرد: همچنین حدود 4.6 میلیارد دلار دیگر از درآمد نفتی که به بانک مرکزی واریز می شد، قابل دسترسی خواهد خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه، ایجاد شکاف در سازمان تحریم ها و برداشتن فشار روانی تحریم ها، متوقف شدن روند افزایش تحریم های جدید و حفظ فروش نفت در شرایط فعلی را از دستاوردهای توافق ژنو 3 برشمرد.

عراقچی خاطر نشان کرد: همچنین با پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاهها و دانشکده ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور برای یک دوره 6ماهه توافق شده که بر این اساس، 400 میلیون دلار درآمد ناشی از فروش نفت که با توجه به تحریم ها برای دانشجویان هزینه می شد، قابل دسترسی خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: بر اساس توافقنامه ژنو همچنین تحریم صنایع پتروشیمی برداشته شده و مشکلات بیمه نفت کش ها نیز برطرف می شود.

وی تصریح کرد: تحریم های صادرات پتروشیمی ایران و خدمات مربوط شامل بیمه، حمل و نقل و مالی نیز تعلیق می شود.

 

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره ادامه اعمال برخی تحریم ها از سوی اتحادیه اروپا اظهار داشت: اجرای تحریم های گذشته، خلاف توافق نامه جدید نیست؛ اما خلاف روحیه همکاری و حسن نیت است و موجب می شود اجرای گام اول توافقنامه ژنو، مشکل تر و پیچیده تر شود.

 

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درمورد شرکت ایران در هجدهمین کنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی در لاهه گفت: جمهوری اسلامی ایران از اعضای موثر و ذی نفوذ در سازمان منع تسلیحات شیمیایی است و به عنوان یکی از قربانیان سلاح های شیمیایی هر ساله حضوری فعال و قدرتمند در این کنفرانس داشته است.

عراقچی یادآور شد: این اجلاس با حضور کشورهای عضو سازمان منع تسلیحات شیمیایی از روز دوشنبه 11 آذرماه تا روز جمعه 15 آذر ماه در شهر لاهه برگزار می شود.

وی تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس، به عنوان عضو این سازمان و همچنین ریاست بر جنبش عدم تعهد در کنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی سخنرانی می کند.

معاون وزیر امور خارجه همچنین گفت: در دستور کار این کنفرانس بحث های مربوط به سوریه مطرح می شود.

 


١٧:٢١ - 1392/09/09    /    شماره : ٢٦٨٨٥٨    /    تعداد نمایش : ١٣٩٨اداره کل ارزیابی و نظارت
معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران