1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

اروپا

بانک استاندارد چارترد بار دیگر مظنون به نقض تحریم ایران

یک بانک بریتانیایی که پیش از این به دلیل نقض تحریم جمهوری اسلامی ۶۶۷ میلیون دلار جریمه پرداخته بود، بار دیگر در کانون توجه نهادهای آمریکایی قرار گرفته است. موضوع بر سر داد و ستد با شرکت‌های وابسته به ایران در دبی است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه (اول نوامبر/ ۱۰ آبان) به نقل از منابع خود در بانک "استاندارد چارترد" گزارش داد که این بانک بریتانیایی بار دیگر ظن نهادهای آمریکایی را در مورد نقض تحریم ایران برانگیخته است. بر این اساس، این بار موضوع بر سر تبادلات مالی برای نهادهای تحت کنترل جمهوری اسلامی در دبی است. برخی از این تراکنش‌ها به دلار صورت گرفته و بدین ترتیب ممکن است در جریان آنها تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی نقض شده باشد.

مقام‌های استاندارد چارترد و همچنین نهادهای آمریکایی هنوز به گزارش رویترز واکنشی نشان نداده‌اند.

سرنخ مبادلات یادشده در جریان بررسی پرونده بانک "بی ان پی پاریباس" فرانسه به دست آمده است. "بی ان پی پاریباس" در تابستان سال جاری به دلیل نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، سودان و کوبا، به پرداخت جریمه‌ای بی‌سابقه در حدود ۹ میلیارد دلار محکوم شد.

بانک استاندارد چارترد بریتانیا در سال ۲۰۱۲ به دلیل نقض تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ۶۶۷ میلیون دلار جریمه پرداخت کرد. در آن زمان گفته شد که در برخی تراکنش‌ها پنهان‌کاری صورت گرفته است. نهادهای تجسس‌کننده بر این عقیده بودند که استاندارد چارترد در زمینه پولشویی سبکسرانه برخورد کرده است.

استاندارد چارترد در ماه اوت هم به دلیل نقض آیین‌نامه‌های ضد پولشویی به پرداخت ۳۰۰ میلیون دلار دیگر در آمریکا محکوم شد.

نهادهای آمریکایی ناظر بر اجرای درست تحریم‌ها علیه ایران روابط احتمالی مؤسسات مالی و اقتصادی جهان با ایران را به دقت رصد می‌کنند. کومرتس‌بانک و دویچه‌بانک آلمان هم به ظن نقض تحریم‌ها علیه ایران زیر ذره‌بین قرار دارند.

از گوشه و کنار جهان