سرویس: اقتصادی ، تاریخ: ۱۲/خرداد/۱۳۹۳ - ۰۰:۰۱ ، شناسه خبر: ۳۸۸۰۲۳
حسین یعقوبی مدیرکل بین الملل بانک مرکزی
جزئیات تازه از دلارهای نفتی آزادشده در گفت‌وگوی تفصیلی تسنیم با مدیر بین‌الملل بانک مرکزی

با ۴.۲ میلیارد دلار آزادشده هر کالای غیرتحریمی را می‌توان خرید، البته پس از اجازه ۱+۵

خبرگزاری تسنیم: مدیر اداره بین‌الملل بانک مرکزی گفت: با ۴.۲ میلیارد دلار آزادشده هر کالای غیرتحریمی را می‌توان خرید، اما با هماهنگی طرف غربی، به این شکل که وزارت خارجه ایران باید به طرف خارجی اطلاع رسانی کند و سپس ۱+۵ مجوز خرید بدهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، موضوع آزادسازی پولهای بلوکه شده ایران به‌ارزش 4.2 میلیارد دلار پس از توافق ژنو این روزها نقل همه محافل است و تحلیل‌های متفاوت و بعضاً متناقضی از اینکه آیا واقعاً این دلارها در اختیار ایران قرار گرفته است یا نه، از سوی افراد مختلف مطرح می‌شود. برای پی بردن به اصل ماجرا و چندوچون آن با حسین یعقوبی مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی که مسئولیت مستقیمی در این باره دارد، گفت‌وگو کردیم که البته مسائل دیگری از جمله موضوع خرید و فروش ارز در مرکز مبادلات و بازار آزاد، حذف دلار از ذخایر ارزی، افزایش فروش نفت و رشد ذخایر ارزی و دیگر مسائل مربوط به اداره بین الملل بانک مرکزی را نیز از وی جویا شدیم که مشروح بخش اول این گفت‌وگو به‌شرح زیر است:

حسین یعقوبی مدیر اداره بین‌الملل بانک مرکزی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با تأکید بر اینکه اداره بین الملل بانک مرکزی مجری سیاست‌های کلان ارزی است که در کمیسیون ذخایر ارزی بانک مرکزی منابع وصولی و هزینه‌های جاری تعیین می‌شود، اظهار داشت: همچنین مدیریت ذخایر ارزی حاصل از فروش نفت در این اداره انجام می‌شود.

حضور در بازارهای پولی و مالی بین المللی، وصول درآمدهای حاصل از فروش نفت و صدور سند و پرداخت ریال به خزانه دولت نیز از دیگر وظایفی است که مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی آنها را جزو حیطه اختیارات این بخش عنوان کرد.

* 45 روز تا پایان گام نخست توافق ژنو/ 3 قسط باقی مانده است

وی در توضیح فرایند اجرایی توافقنامه ژنو مبنی بر آزادسازی 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی ایران که در برخی از کشورها بلوکه شده بود، گفت: بعد از توافقاتی که در چارچوب مذاکرات ژنو حاصل شد، بنا بود که 4.2 میلیارد دلار از منابعی که به‌صورت مسدودی (نه‌اینکه فکر کنید حکم دادگاه دارد یا توقیفی است بلکه مسدودی به آن جهت که به‌خاطر بسته بودن کانال‌های انتقال بانکی به‌روی ایران و تحریم سیستم بانکی و بانک مرکزی امکان انتقال وجوه بانکی ایران نبود) در برخی کشورها وجود داشت در 6 ماه (تا 45 روز آینده این موعد به اتمام می‌رسد) و در 8 قسط منتقل شود.

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه قابلیت انتقال 4.2 میلیارد دلار قبل از توافق‌نامه ژنو وجود نداشت، تصریح کرد: الآن بانک مرکزی به‌عنوان بانک دریافت کننده وجوه ناشی از فروش نفت است و اداره بین الملل نیز مسئول مستقیم این موضوع است، به‌عبارت دیگر دولت از طریق وزارت نفت قراردادهای مدت‌دار را با خریدارهای بزرگ نفتی دنیا منعقد می‌کند اما هیچ اجازه‌ای راجع به اینکه وجوه حاصل از معاملات نفتی را به چه ارزی و کجا تحویل بگیرد، ندارد.

یعقوبی با بیان اینکه قانون وظیفه تصمیم گیری درباره وجوه حاصل از فروش نفت را به بانک مرکزی سپرده است، گفت: بعد از اینکه نفتی فروخته و وجوهی حاصل می‌شود، این وجوه در حساب‌های بانک مرکزی قرار می‌گیرد و بلافاصله اداره بین الملل بانک مرکزی سند می‌زند و به خزانه ریال می‌دهد چرا که دولت برای خزانه و بودجه به ریال احتیاج دارد نه ارز.

* سپرده‌گذاری و خرید اوراق قرضه کشورهای بزرگ دنیا در اتاق معاملات بانک مرکزی

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه در این معاملات بانک مرکزی ارز را از دولت خریداری می‌کند، افزود:‌ بنابراین بانک مرکزی صاحب ارز می‌شود و این ارزها در ذخایر ارزی بانک قرار می‌گیرد و بعد از آن اداره بین الملل براساس مدل سرمایه گذاری این ارزها را مدیریت می‌کند.

وی با بیان اینکه این اداره شامل بخش‌های دریافت نفت، حساب‌های ارزی و اتاق معاملات است، تصریح کرد: اتاق معاملات با مرکز مبادلات ارزی فرق دارد چراکه در این اتاق وجوه مازاد بر نیاز در بخش‌های مختلف دنیا به‌صورت الکترونیکی و در تماس با بانک‌های مختلف دنیا سپرده گذاری می‌شود.

یعقوبی در ادامه ضمن تأکید بر اینکه4.2   میلیارد دلار نیز همان وجوهی بوده که قبلاً توسط بانک مرکزی در ژاپن، هند، کره و چین و ... دریافت شده بود، افزود: بر همین اساس در قالب سپرده گذاری‌های ارزی و خرید اوارق بهادار ارزی دنیا (اوراق کشورهای بزرگ دنیا منهای آمریکا و اسرائیل) سرمایه گذاری انجام می‌شود.

وی با اعلام اینکه سود حاصل از سرمایه گذاری‌های ارزی خارجی در پروژه‌های داخلی و نفتی سرمایه گذاری می‌شود، تصریح کرد: بانک مرکزی ارز را از دولت می‌خرد و ریال را به‌نرخ روز محاسبه و به خزانه کل کشور می‌دهد و دولت به این شکل کسری بودجه خود را جبران می‌کند؛ از طرف دیگر دولت و وزارتخانه‌های مختلف برای مبادلات خود نیازمند ارز هستند که بانک مرکزی این نیاز ارزی را تأمین می‌کند.

* اجازه‌هایی که 1+5 داد/ 3 اجازه بانکی به 3 کشور

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی در ادامه به موضوع توافق‌نامه ژنو اشاره کرد و گفت: در این توافقنامه اجازه داده شد که 4.2 میلیارد دلار از منابعی را که نمی‌توانستیم قبلاً منتقل کنیم به حساب‌های دیگر انتقال دهیم، یعنی هم اجازه را به ما دادند، هم به بانکی که در کشور هدف است و هم به بانک ثالث.

وی در تکمیل توضیحات بالا اضافه کرد: "فرض کنید من در حسابم در بانک مرکزی ژاپن 100 واحد پول دارم، الآن به من مجوز داده‌اند که تو می‌توانی این پول را آزاد کنی، من به بانک مرکزی ژاپن اعلام می‌کنم و این بانک مجوز را از 1+5 می‌گیرد و بعد می‌گوید: این وجوه را در کجا می‌خواهی؟ و من گویم مثلاً: این پولها را به حساب من در عمان منتقل کنید، و یک مجوز هم بانک عمانی گرفته است".

* 3 قسط آخر توافق ژنو را هند می‌دهد

یعقوبی با تأکید بر اینکه تا الآن 5 قسط از توافق‌نامه ژنو منتقل شده است، اظهار داشت: "3 قسط از این توافقنامه مانده است، البته الآن در حال مذاکره با طرف هندی هستیم، روز شنبه هفته جاری در بانک مرکزی ایران کنفرانس کاری برگزار شد که بانک مرکزی هند و مقامات دولتشان اینجا بودند و من با  آقای سیف و کامیاب هم در ارتباط بودم، هندی‌ها به ما گفتند: ما تصمیم داریم 3 قسط آخر توافق ژنو را از منابعی که در اختیار ما دارید، منتقل کنیم."

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه وجوه بلوکه شده ایران در هند نیز وجود دارد، افزود: ما الآن داریم با هند بحث می‌کنیم درباره اینکه وجوه بلوکه شده را کجا دریافت کنیم، البته هند چند کشور را پیشنهاد کرده ولی ما در حال بررسی هستیم که کدام کشورها برای ما مطلوبیت دارند و این ارزها را در کدام کشور دریافت کنیم.

وی ادامه داد: فرض کنید می‌توانیم این ارزها را در عمان، امارات یا ترکیه در صورت نیاز دریافت کنیم؛ در هر صورت باید کشورهای هدف را انتخاب و به هند معرفی کنیم تا براساس دستور ما این وجوه منتقل شود.

* 4.2 میلیارد دلار پول آزاد است/ فقط کالاهای غیرتحریمی را می‌توانیم بخریم البته با هماهنگی طرف غربی

یعقوبی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرنگار تسنیم تأکید کرد: "اسم این 4.2 میلیارد دلار «FREE MONEY» یعنی پول آزاد است و گفتند: می‌تواند بابت خرید هر کالایی که شما نیاز فوری به آن دارید نه لزوماً کالای اساسی مانند گندم، گوشت و دارو استفاده شود".

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی ادامه داد: "در این حالت می‌توانیم طلا بخریم، ارز را به‌صورت فیزیکی بیاوریم، ارز دانشجویان را تأمین کنیم و یا قطعات یدکی هواپیما را خریداری کنیم. هرچه را نیاز داشته باشیم می‌توانیم با 4.2  میلیارد دلار خریداری کنیم اما با هماهنگی طرف غربی".

* واردات خوبی از 5 قسط آزادشده داشتیم/ بیشتر از یک دلار از اقساط برداشت کردیم

وی در پاسخ به این پرسش "تاکنون از 5 قسط آزادشده استفاده کرده‌اید؟" گفت: بله، در این حوزه‌ها واردات خوبی انجام شده است.

خبرنگار تسنیم گفت: متأسفانه تا کنون اطلاع رسانی درستی توسط دولتی‌ها در خصوص وضعیت دلارهای آزادشده بعد از توافق ژنو، صورت نگرفته است و آن‌طور که نمایندگان مجلس با استناد به گزارش بانک مرکزی می‌گویند، تا کنون یک دلار هم از این وجوه برداشت نشده است.

یعقوبی توضیح داد: راست می‌گویند، از یک دلار بیشتر استفاده شده است.

خبرنگار تسنیم گفت: بحثی که مطرح است این بوده که ما امکان انتقال فیزیکی این پولها را به داخل کشور نداریم.

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی با بیان "چرا نداریم، ما می‌توانیم این وجوه را به داخل کشور بیاوریم"، تصریح کرد: با روش‌های مختلف مِن‌جمله این روش توانسته‌ایم خزانه خودمان را کاملاً (تقریبا) بی‌نیاز کنیم.

وی در تشریح نیازهای ارزی کشور به ارز مورد نیاز حجاج بیت‌الله الحرام و زائران عتبات عالیات اشاره کرد و افزود: سالیانه نزدیک 500 تا 600 میلیون دلار به حجاج بیت الله الحرام و زائران عتبات عالیات ارز پرداخت می‌کنیم که این ارزها از همین مسیرها وارد کشور و تأمین می‌شود.

خبرنگار تسنیم گفت: بحث دیگری مطرح است مبنی بر اینکه آیا بعد از انتقال ارز از کشور هدف به کشور ثالث، ما قصد خرید کالایی در کشور چهارم را داشته باشیم؛ ما از حساب کشور ثالث امکان انتقال به کشور چهارم را داریم؟

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی در پاسخ اظهار کرد: براساس توافق‌نامه ژنو کالا باید غیرتحریمی باشد و بنابراین مادامی که کالا غیرتحریمی باشد، مشکلی ندارد، فقط باید از طریق وزارت خارجه هماهنگی با طرف خارجی انجام شود و اینها صرفاً اطلاع رسانی می‌کنند و 1+5 بلافاصله مجوز را صادر می‌کند.

* پولهای آزادشده فقط صرف خرید غذا و دارو نمی‌شود/ 2 امتیاز جدا در توافق ژنو

یعقوبی در پاسخ به این پرسش "درست است فقط با این پولها می‌توانیم غذا و دارو وارد کنیم؟" گفت: نه، مشکل ما همین است، یک نفر باید در این زمینه شفاف سازی کند. 2 بحث داریم، 4.2 میلیارد دلار صرفاً برای واردات کالاهای غیرتحریمی (شامل طلا، اسکناس، هزینه دانشجویان، قطعات هواپیما و ...) اختصاص داده می‌شود و همزمان به ما اجازه داده شده که غیر از این 4.2 میلیارد دلار از منابع خارجی خرید کالاهای اساسی یعنی دارو و غذا را انجام دهیم.

وی با تأکید بر اینکه 4.2 میلیارد دلار ربطی به ارز غذا و دارو ندارد، تصریح کرد: بر همین اساس بانک مرکزی و دولت تصمیم گرفته‌اند چه لزومی دارد زمانی که می‌توانیم 4.2 میلیارد دلار را صرف سایر نیازهای‌مان کنیم به غذا و دارو اختصاص دهیم، چراکه دارو و غذا از مسیر دیگر تأمین می‌شود.

این مقام مسئول در بانک مرکزی یک بار دیگر تأکید کرد: بنابراین 2 توافق در 1+5 صورت گرفت، نخست اینکه 4.2 میلیارد دلار برای کالاهای غیرتحریمی آزاد شود و دوم اینکه غیر از این رقم ما می‌توانیم از منابع حاصل از فروش نفت و صادرات غیرنفتی کشورمان کالاهای اساسی وارد کنیم.

* مقصد 3 قسط آخر توافق ژنو کجاست؟

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی با بیان اینکه 2 توافق مذکور همزمان در حال انجام است درباره تصمیم گیری نهایی برای کشورهای مقصد دریافت قسط‌های پایانی توافق ژنو گفت: به‌احتمال زیاد هند سه قسط آخر را پرداخت می‌کند چون ما از هند تا کنون چیزی دریافت نکردیم. اما اینکه از هند به چه کشوری منتقل شود هنوز تصمیم گیری نهایی نشده است ولی فعلاً برای چهار کشور به جمع‌بندی رسیده‌ایم که این کشورها احتمالاً کشورهای خلیج فارس و ترکیه باشند، البته هنوز نهایی نشده است.

وی در واکنش به این نکته که طی روزهای اخیر آقای مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به تسنیم گفته که احتمالاً 2 قسط از اقساط باقی‌مانده به‌صورت نقدی دریافت شود، اظهار داشت: ایشان درست گفته‌اند؛ این امکان‌سنجی در ژنو صورت گرفت، الآن ما مجوز رسمی را داریم.

* چه‌کسی می‌گوید پول‌های آزادشده را وارد کشور نکرده‌ایم؟

یعقوبی در پاسخ به این پرسش "چرا تا کنون این وجوه را به‌صورت نقدی وارد کشور نکرده‌ایم؟" عنوان کرد: چه‌کسی می‌گوید نیاورده‌ایم؟

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره اینکه آیا امکان پرداخت پولهایی که بعد از توافق ژنو آزاد و به کشورهای ثالث واریز شده به تولید کننده‌های داخلی وجود دارد، گفت: بله، این امکان از طریق ثبت سفارش فراهم شده است. در این حالت وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش را انجام می‌دهد و این ثبت سفارش به بانک عامل ما در کشور مقصد می‌رود و بانک در سیستم خود این درخواست را ثبت و بعد کدی را تعریف می‌کند که در سیستم پرتال ارزی ما می‌نشیند و بعد در مرکز مبادلات ارزی عرضه می‌شود؛ البته به‌شرط اینکه تولید کننده و وارد کننده ما ریال داشته باشند.

وی با بیان اینکه مواقعی که صدای تولید کننده و وارد کننده‌ها در می‌آید به‌خاطر این است که این افراد ریال ندارند به‌ازای دریافت ارز پرداخت کنند، افزود: من روزانه مبلغ قابل توجهی ارز را به مرکز مبادلات ارزی کشور از محل همین درآمدهایی که داریم، پرداخت می‌کنم.

یعقوبی توضیح داد: واردکننده‌ها از زمان ثبت سفارش و ارائه کد تخصیص مهلت یک‌ماهه برای پرداخت ریال به بانک مرکزی دارند و ارز درخواستی آنها در همان موقع کنار گذاشته می‌شود؛ موارد بسیاری داریم که مهلتشان گذشته ولی ریالی نداشته‌اند که به‌ازای دریافت ارز پرداخت کنند. باید تمایزی بین واردکنندگانی که منابع ریالی ندارند با افرادی که همیشه ریال برای پرداخت ارز دارند، وجود داشته باشد.

* تشریح تفاوت‌های مرکز مبادلات ارزی با اتاق معاملات

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی در ادامه ضمن تأکید بر اینکه اتاق مبادلات ارزی کشور با اتاق معاملات تفاوت دارد، خاطرنشان کرد: اتاق معاملات صرفاً ارز مازاد بر نیاز را سرمایه گذاری می‌کند. فرض کنید ما در این هفته 100 واحد درآمد دلاری داریم، هزینه‌های این هفته ما 60 واحد دلاری است، 40 واحد اضافه می‌آید و اتاق معاملات 40 واحد اضافه را نزد بانک‌های مختلف دنیا سپرده کوتاه‌مدت باز می‌کند یا اوراق خزانه کشورهای بزرگ را می‌خرد. با این روش ذخایر ما افزایش می‌یابد.

یعقوبی ارتباط اتاق معاملات بانک مرکزی را با نهادهای سرمایه گذاری دنیا دانست و گفت: مرکز مبادلات ارزی کشور اما پوشش ارز مورد نیاز تولید کنندگانی را که مورد تأیید وزارت صنعت است به‌عهده دارد.

وی با بیان اینکه منابع اتاق مبادلات ارزی کشور توسط این بخش تأمین می‌شود، تصریح کرد: ما می‌دانیم که آمار نیازهای این مرکز چقدر است و برای کدام ارز تقاضا بیشتر است، به همین خاطر سعی می‌کنیم در این بخشها عرضه را بیشتر کنیم.

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی درباره مصارف ارزی کشور در سال گذشته و اخبار مطرح مبنی بر مصرف ارزی 60 میلیاردی افزود: معمولاً این حدود است؛ در سال‌های 89، 90 و 91 مصارف ارزی کشور (کل واردات) 70 میلیارد دلار بوده است و همه را پوشش داده‌ایم، ولی برای سال 92 هنوز آمار دقیق نداریم.

وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد از مصارف ارزی کشور در مرکز مبادلات ارزی توزیع شده است، گفت: تا زمانی که ارز دونرخی داشتیم به 2 شکل پوشش داده می‌شد ولی بعد از آن تقریباً تمام پوشش ارزی از طریق مرکز مبادلات انجام شده است.

* دلار مبادله‌ای به دلار بودجه می‌رسد/ قصد دخالت در بازار را نداریم

خبرنگار تسنیم گفت: در بازار آزاد چطور؟ بالاخره بانک مرکزی به‌عنوان مسئول کنترل نرخ ارز حتماً در مقاطعی برای اینکه نرخ را ثابت نگه دارد و مانع از تشدید نوسانات بازار ارز شود، مداخلاتی را در بازار انجام می‌دهد.

یعقوبی با تأیید این موضوع تصریح کرد: بانک مرکزی صلاحیت مداخله در بازار ارز را دارد و براساس قانون پولی و بانکی مجاز است که هر زمان احساس کرد قیمت ارز خلاف این جهت می‌رود، وارد عمل شود.

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش "در بودجه دلار محاسباتی 2650 تومان تعیین شده ولی الآن در مرکز مبادلات ارزی با 100 تومان کسری فروخته می‌شود، بنابراین بانک مرکزی باید برای جبران این کسری از بازار آزاد کمک بگیرد؟" گفت: نه، این‌طور نیست. دلار مبادله‌ای به‌تدریج به دلار بودجه نزدیک می‌شود.

وی توضیح داد: 2650 تومان که در بودجه سنواتی لحاظ شده برای دلار است ولی باید توجه کرد که تمام ارزهای توزیع شده توسط بانک مرکزی به دلار نیست چراکه به یورو نیز ارز وارد بازار می‌کنیم، به همین خاطر افزایش قیمت یورو این کسری‌ها را پوشش می‌دهد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با تأکید بر اینکه این بانک اصلاً نیازی به فروش ارز در بازار آزاد و پرداخت ریال بیشتر به خزانه ندارد، تصریح کرد: اصلاً سیاست بانک مرکزی چنین چیزی نیست.

* مداخله در بازار ارز آخرین گام مدیریتی بانک مرکزی است

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینکه وظیفه بانک مرکزی کنترل بازار است، گفت: بله، این وظیفه تنها به بانک مرکزی ایران ختم نمی‌شود بلکه وظیفه بانک‌های مرکزی دنیاست؛ حفظ ارزش پول و دفاع از ارز ملی وظیفه ذاتی بانک مرکزی است.

وی با اشاره به اینکه ابزارهای مختلفی برای کنترل بازار توسط این بانک وجود دارد، افزود: یکی از این ابزارها مداخله در بازار است، ابزارهای نرخ سود و ... در وهله اول مورد توجه بانک مرکزی بوده و مداخله آخرین ابزار برای کنترل بازار است. بانک مرکزی به‌خصوص با انظباط ایجاد شده و به‌کمک تصمیم گیری‌های سیاسی خیلی راحت بازار را مدیریت می‌کند بدون آنکه نیازی به مداخله احساس کند.

یعقوبی ضمن بیان اینکه نرخ ارز در بازار در حال تثبیت است به وضعیت فروش نفت ایران و تأثیر تحریم‌ها در وصول این درآمدها اشاره و تصریح کرد: ما در درآمدهای جاری مشکلی برای وصول درآمدهای حاصل از فروش نفت نداریم. تأکید می‌کنم که الآن مشکلی در دریافت درآمدهای جاری نداریم چراکه این منابع صرف واردات کالاهای اساسی می‌شود.

* تقاضای خرید نفت خریداران سنتی بالا رفت/ ذخایر ارزی با سیر صعودی بالای 100 میلیارد دلار گزارش شد

یعقوبی از افزایش تقاضا برای خرید نفت از سوی خریداران سنتی نفت کشورمان خبر داد و گفت: همین باعث می‌شود وجوه حاصله افزایش یابد و قدرت مانور ما برای تصمیم گیری در این حوزه بالا برود.

این مقام مسئول بانک مرکزی درباره وضعیت ذخایر ارزی کشور، اظهار داشت: به‌نظر بنده ذخایر ارزی فعلی کشور کفاف نیازهای جاری و آتی کشورمان را می‌دهد. هم اکنون ذخایر ارزی بالای 100 میلیارد است.

وی به افزایش ذخایر ارزی کشور طی ماه‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: افزایش قیمت نفت و افزایش حجم خرید نفت توسط خریداران سنتی از مهمترین دلایل رشد ذخایر ارزی کشور است. دارایی‌های ارزی ما عبارت است از وجوهی که در حساب‌های خارج کشور داریم، طلای فیزیکی که در ایران داریم و طلاهایی که در حساب‌های‌مان هست، اوراق‌های قرضه و موجودی اسکناس‌های خارجی و همچنین وجوهی که نزد صندوق بین المللی پول سرمایه گذاری کرده‌ایم.

یعقوبی درباره "با توجه به تحریم‌ها آیا مشکلی برای سپرده گذاری در بانک‌های خارجی نداریم؟" گفت: با کشورهایی که رابطه کارگزاری داریم، مشکلی نداریم؛ لزوماً نباید با آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها، انگلیسی‌ها و آلمانی‌ها کار کنیم، الآن تقریباً با تمام کشورهای خلیج فارس، جنوب شرق آسیا، ترکیه، روسیه و سایر کشورها ارتباط داریم.

وی با تأکید بر "این ارتباط‌ها قبل از توافق ژنو نیز برقرار بود" تصریح کرد: این وجوه مسدودی نیست؛ در توافق ژنو سراغ وجوهی رفتیم که قابل انتقال نبود و طرف مقابل به‌خاطر محافظه‌کاری بیش از حد و نگرانی از تحریم شدنشان از پرداخت وجوه خودداری می‌کردند، مانند ژاپن، بانک مرکزی ژاپن فوق‌العاده محافظه‌کار بود و در توافق ژنو ما اولین وجوه را از بانک ژاپن دریافت کردیم.

* مطالبات معوق بانکی شامل معوقات ارزی هم می‌شود

یعقوبی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به خبرنگار تسنیم درباره اینکه میزان معوقات ارزی سیستم بانکی چقدر است، گفت: در حسابداری معوقات کسانی را که تسهیلات ارزی دریافت کرده بودند به ریال تبدیل و محاسبه می‌کنیم، بخشی از مطالبات معوق فعلی ارزی است.

وی درباره معوق شدن تسهیلات دریافتی از صندوق توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی، عنوان کرد: تا جایی که من می‌دانم این معوقات جزو معوقات ریالی قرار گرفته است ولی آمار دقیقی درباره میزان آن ندارم.

* دلار از ذخایر ارزی ایران حذف شد/ تبدیل ذخایر به درهم امارات

مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ما مبنی بر اینکه طرح حذف دلار به‌عنوان ارز واسط به‌تازگی در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح شده، آیا بانک مرکزی از این طرح استقبال می‌کند، گفت: طی سال‌های اخیر و به‌ویژه بعد از تحریم‌ها استفاده از دلار در مبادلات ما به‌شدت کم شده است و دلار عملاً در سیستم ما حذف شده است.

وی با بیان "ما الآن با یورو یا یوان چین فعالیت می‌کنیم" در ارتباط با "آیا این اتفاق برای ذخایر ارزی ما هم افتاده است یا خیر؟" اضافه کرد: دقیقاً، حذف است. اما شاید بگویید خوب، دلار را حذف کردید ولی شاید ارزهای جایگزین بازهم پرریسک باشند! ولی ما دلار را حذف و ذخایرمان را از دلار به درهم امارات تبدیل کردیم.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تأکید کرد: درهم امارات در مقابل دلار ثابت است، یعنی نرخ 3.6725 یک دلار از سالهای دور بوده است، بنابراین عملاً دلار داریم ولی دلار نیست یعنی ریسک نرخ را پوشش دادیم ولی دلار نیست.

یعقوبی ضمن اشاره به "نیازی به دلار نداریم" به خروج دلار از مبادلات ایران تأکید کرد و گفت: اگر یک دلار داشته باشیم به‌خاطر شرایط تحریم ممکن است بلوکه شود، به همین دلیل مصونیت ذخایر ما فوق العاده است و هیچ ریسکی در ذخایرمان برای دلار نداریم. هرجا هم احساس کنیم می‌خواهند روی ارز خاصی حساس شوند بلافاصله خارج می‌شویم.

بخش دوم گفت‌وگوی تسنیم با مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی تا ساعاتی دیگر منتشر می‌شود.

گفت‌وگو از فاطمه محمدی و صمد حسن‌نیا

انتهای پیام/*


نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری تسنیم در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد
کلید را به سمت راست بکشید
 
Go to TOP