جمعه 25 ارديبهشت 1394

print version increase font decrease font
تاریخ انتشار:دوشنبه 25 فروردين 1393      18:10

نقوی حسینی: از پولهای توافق ژنو استفاده نشده است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت تاکنون نتوانسته از پول های بلوکه ایران که آزاد شده است استفاده کند.

آقای نقوی حسینی در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر با اشاره به جلسه امروز مسئولان بانک مرکزی با اعضای این کمیسیون درباره تعهدات ارزی 1+5 در برابر ایران افزود: در این جلسه از مسئولان بانک مرکزی خواسته شد تا گزارشی از نحوه اجرای این تعهدات  و نیز پرداخت اقساط ارزی که 1+5 تعهد کرده بود ارائه شود.

وی اضافه کرد: مطابق گزارشی که این مسئولان ارائه کردند آنچه مورد توافق 1+5 با ایران بوده هنوز حاصل نشده است و اعضای کمیسیون در این باره به شدت اظهار نگرانی کردند و گزارش را غیر قابل قبول دانستند.

نقوی حسینی افزود: طبق این گزارش هنوز موفق نشدیم یک دلار از پول های بلوکه شده اختصاص داده شده در قالب پرداخت 4 قسط را که در مجموع دو میلیارد و 100 میلیون دلار است  استفاده کنیم و این باعث نگرانی شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در همین زمینه خاطر نشان کرد: قرار شد در جلسه آینده این کمیسیون ، بانک مرکزی گزارش شفاف و دقیق و راهکارهای لازم برای بهره برداری از ارز یاد شده را که اختصاص پیدا کرده و آزاد سازی نیز صورت گرفته است به کمیسیون گزارش کند.

نقوی حسینی با اشاره به گذشت سه ماه از مدت شش ماه توافق اجرایی ایران و 1+5 گفت: بالاخره از این شش ماه سه ماه آن گذشته و سه ماه فرصت و زمان محدودی داریم و بانک مرکزی باید برنامه ریزی کند تا سه ماه آینده ارز آزاد شده به مصرف برسد اگرچه بنابر گزارش این بانک مطابق سیاست های دولت قرار است ارز آزاد شده در حوزه صنعت ، تولید و طرح های عمرانی به مصرف برسد اما تاکنون نتوانسته ایم در هیچ بخشی از این ارز آزاد شده استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: در این جلسه قائم مقام بانک مرکزی، مدیرکل ارزی و کارشناسانی ازاین بانک حضور داشتند.کلمات کلیدی : بانک مرکزی
نظرات کاربران
ارسال نظر
نام کاربر
ایمیل کاربر
شرح نظر
<###dynamic-0###>