عراقچی : قانون کاهش ۲۰ درصدی خرید نفت ایران متوقف شد
۱۳۹۲\۱۱\۰۸ - ۹:۵۰ AM


معاون وزیر امور خارجه در تشریح دستاوردهای توافقنامه ژنو گفت: بر این اساس قانونی که تأکید داشت فروش نفت ایران هر شش ماه باید ۲۰ درصد کاهش یابد ، متوقف شده است.


به گزارش واحد مرکزی خبر،  عراقچی  امروز در نشست اعضای اتاق بازرگانی گفت: با اجرای این قانون فروش نفت ایران از حدود دو و نیم میلیون بشکه نفت به یک میلیون بشکه رسیده است و خریداران نفت ما را مجبور کرده بودند که هر شش ماه 20 درصد در خرید خود کاهش دهند.

وی گفت: با توقف این قانون ، بیش از این به خریداران نفت ایران برای کاهش خرید فشار وارد نخواهد شد و البته فروش نفت ما در سطح فعلی حفظ می شود.

عراقچی با بیان اینکه صادرات محصولات پتروشیمی ایران آزاد می شود ، گفت : آنها مدعی هستند که درباره واردات پتروشیمی تحریم نگذاشته اند.

عراقچی با بیان اینکه یکی از نتایج توافقنامه ژنو این است که بار و فشار روانی تحریم ها بر جمهوری اسلامی ایران به تدریج برداشته خواهد شد ، گفت: خیلی از تحریمها قانون نیست بلکه فقط تحریم روانی است و بسیاری از شرکتها و کشورها به خاطر ترس از تحریمهای جدید با ما همکاری نمی کردند و البته با اجرای توافقنامه ژنو به تدریج این فشارروانی رفع خواهد شد.

وی گفت: بخش تجاری ما باید راهگشایی کند و این بار روانی را از پیش رو بر دارد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه همچنان صادرات تجهیزات پتروشیمی به ایران در تحریم قرار دارد ، گفت: اما تحریم سایر خدمات نظیر بیمه ، حمل و نقل و نقل و انتقالات مالی برداشته می شود.

وی با بیان اینکه عمده صادرات پتروشیمی کشور با همکاری  بخش خصوصی انجام می شود گفت: از حدود هشت میلیارد دلار صادرات فعلی شش میلیارد دلار سهم بخش خصوصی انجام می شود و این صنعت تا صادرات 20 میلیارد دلاری هم ظرفیت دارد.

وی با بیان اینکه با آقای نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور درباره تسهیل کار بخش خصوصی در این زمینه صحبت کرده است ، گفت: قرار شد ارز بازگشتی در اختیار بانکها و تولیدکنندگان قرار گیرد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: همچنین بر اساس توافقنامه ژنو تحریم صادرات و واردات طلا و فلزات گرانبها و همچنین خدمات مربوط به آن نظیر حمل و نقل ، بیمه و انتقالات بانکی برداشته می شود.

وی با بیان اینکه آمریکا صادرات اجزا و قطعات خودرو را که در ایران مونتاژ می شد ، تحریم کرده بود، گفت: این تحریمها نیز برداشته خواهد شد و این قطعات در قالب های مختلف از جمله قطعات منفصله CKD به کشور انجام می شود. 

عراقچی گفت: البته بر اثر تحریم ها جو بازار طوری شده بود که از نظر روانی هیچ چیزی را به ایران صادر نکنند.

وی گفت: با برداشته شدن این تحریمها خودروسازان خارجی از جمله پژو و کمپانی های دیگر برای صادرات و دریافت پول خود فرصت خواهند داشت.

عراقچی با بیان اینکه در صنعت نفت با دو تحریم مواجه بودیم، گفت: یکی تحریم خرید نفت و دیگری تحریم در دریافت پول نفت بود که خریدار نمی توانست به ما پول بدهد و فقط می توانست کالا پرداخت کند.

وی با بیان اینکه در مسائل مالی و بانکی هم تحریمها برداشته شد ، گفت: اینها مدعی بودند که اقلام بشردوستانه شامل مواد غذایی ، بهداشتی ، پزشکی و دارویی تحریم نشده است اما در عمل این کار را انجام نمی دادند و خیلی از بانک ها از ترس تحریم در فروش این مواد دخالت نمی کردند.

معاون وزیر امور خارجه گفت : برای رفع این موضوع نیز قرار شد یک کانال بانکی مشخص شود و 1+5 به این کانال تضمین لازم را بدهد که می تواند در فروش این اقلام با ایران کار کند.

وی افزود: با بانک هایی در ژاپن ، کره جنوبی و سوییس صحبت شده و این کانال در حال فعال شدن است.

عراقچی با بیان اینکه ما در حال رصد فعال شدن این کانال هستیم ، گفت : آماده ایم هر جا ایرادی وجود داشت آن را برطرف کنیم.

عراقچی با بیان اینکه همه بانکهای ایرانی که در فهرست تحریم ها نیستند اعم از بانکهای خصوصی و دو بانک دولتی می توانند در این کانال بانکی فعال شوند ، گفت: بانک های ایرانی باید حساب های یورویی خود را فعال سازی کنند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده با تأکید بر اینکه بانک مرکزی در این زمینه باید فعالانه وارد شود ، گفت : نماینده بانک مرکزی در طول مذاکرات حضور داشت و در باره این موضوع توجیه است.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه واردات ما از این اقلام در سال حدود 18 میلیارد دلار است ، گفت: یعنی دولت می تواند در شش ماه آینده 9 میلیارد دلار از این اقلام را خریداری کند و البته در این زمینه سقفی هم وجود ندارد و می تواند بیشتر هم وارد کند.

وی افزود : قرار است از این کانال همچنین هزینه درمان بیماران اعزام به خارج از کشور ، شهریه دانشجویان تا سقف 400 میلیون دلار در شش ماه و سهمیه ایران به سازمانهای بین المللی پرداخت شود.

وی گفت : سازمانهای دولتی باید توان داشته باشند و از این فرصت استفاده کنند.

عراقچی افزود : بر اساس این توافقنامه همچنین 4و دو دهم میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران در هشت نوبت آزاد می شود و بانک مرکزی می تواند هر چه خواست به صورت

پول ازاد Free money از این درآمدها یا به صورت نقد به داخل وارد کند یا به صورت های دیگر خرید انجام دهد.

وی گفت: هشت قسط شدن پرداخت های ایران ناشی از فرمول توافقنامه ژنو است.

عراقچی با بیان اینکه اولین قسط در اول فوریه به میزان 550 میلیون دلار و دومین قسط 15 فوریه (ماه بعدی میلادی) به میزان 450 میلیون دلار و سومین قسط در هفت مارس به میزان 550 میلیون دلار به حساب بانک مرکزی واریز می شود ، گفت : ایران تا قبل از عید یک میلیارد و 550 میلیون دلار در حساب خود خواهد داشت.

وی آخرین اقدام اروپاییها در عقبگرد از تحریمها را افزوده شدن آستانه معاملات مالی مجاز بدون مجوز با ایران دانست و گفت: در اروپا تا زیر 100 هزار یورو می توانستند بدون گرفتن مجوز با ایران معامله انجام دهند که با 10 برابر افزایش به یک میلیون یورو افزایش یافته است و اینها بازگشت به عقب در تحریم ها محسوب می شود.

وی گفت : ما هم در مقابل به صورت جزئی موارد مشخصی را قرار است انجام دهیم که مثلاً‌ در نطنز یا فوردو چه کارهایی را انجام ندهیم.

عراقچی با بیان اینکه برخی انتقاد می کنند که چرا اینقدر جزئی در باره فعالیت نکردن بخشی از فعالیتهای هسته ای اشاره شده است ؟ گفت : اتفاقاً این موضوع باعث می شود ما فقط مواردی را که به صورت جزئی توافق کرده ایم ، اجرا کنیم.

وی افزود : در عمل ، برنامه هسته ای ما کاملاً حفظ و فقط غنی سازی 20 درصدی متوقف می شود.

معاون وزیر خارجه گفت: البته وصل کردن اتصالات قطع شده برای فعالیت دوباره غنی سازی 20 درصدی فقط یک ساعت به طول می انجامد و در واقع هیچ چیزی جمع نشده است.

وی اظهار داشت : بر خلاف ادعای اوباما ساختار تحریمها حفظ نمی شود بلکه شکاف های عمیقی در آن ایجاد می شود.

عراقچی گفت : بر خلاف ادعاهای اوباما که ما فقط پنج درصد از درآمدهای نفتی خود را می توانیم بدست آوریم ؛ این فقط تبلیغ است و ما از 18 میلیارد دلار درآمدهای نفتی 15 میلیارد دلار از آن را در شش ماهه به دست خواهیم آورد و این حدود 75 درصد خواهد بود.

وی با بیان اینکه باید فضای روانی تحریمها رفته رفته تلطیف شود ، گفت: به عنوان مثال در چند روز آینده یک هیأت 100 تا 120 نفره از فرانسه به ایران خواهند آمد.

عراقچی افزود : یک شبه می شود همه چیز را خراب کرد اما ساختن کار می برد و وقت نیاز دارد.

عراقچی با تأکید بر اینکه کشورهای غربی کارهای خود را برای انجام معاملات اقتصادی با ایران آغاز کرده اند ، گفت: شرقی ها بیشتر در این زمینه پیش آمده اند به عنوان مثال ژاپنی ها بیمه نفتکشها را برگرداندند.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به تبلیغات اخیر معاون خزانه داری آمریکا گفت: وی اخیراً دوباره تلاش می کند فضای روانی را به تهدید و تحریم برگرداند اما مسیر به سمت آرامش در کار اقتصادی با ایران به پیش می رود.

وی گفت: باید قدر دستاوردهای خود را بدانیم.

عراقچی با بیان اینکه از برخی از داخل گلایه مند هستم افزود: بعد از توافقنامه ژنو مثل هر واقعه سیاسی دیگر دو طرف به جنگ رسانه ای پرداختند و البته معتقدم طرف مقابل ما بهتر عمل کرد.

وی با بیان اینکه در جنگ رسانه ای هر طرف آغاز ادعا می کند و به اصطلاح من بُردم و من امتیاز گرفتم ، راه می اندازد ، گفت: آمریکاییها این کار را آغاز کردند  و برخی هم حرف آنها را قبول کردند ، غافل از اینکه این یک حیله است.

عراقچی با بیان اینکه غنی سازی بهترین امتیاز ما بوده است ، گفت: اینکه برغم تلاش آنها برای نداشتن غنی سازی  ایران ما به این مهم دست یافتیم به خودی خود امتیاز است اما آنها می خواهند امتیازات ما را کم رنگ کنند و البته در داخل هم برخی در دام رسانه ای آنها گرفتار شدند.

مذاکرات پیش رو مذاکرات سختی است

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به آغاز مذاکرات گام نهایی توافقنامه ژنو تا سه هفته آینده گفت : این مذاکرات که مذاکرات اصلی محسوب می شود ، سخت و به نتیجه رساندن آنها خیلی سخت است.

آقای عراقچی تهران افزود: اوباما در همین باره اعلام کرده که شانس رسیدن به توافق نهایی با ایران  50  -

 50  است و من هم در رسانه ها اعلام کرده ام که این موضع اوباما خیلی خوشبینانه است و معلوم نیست چقدر به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه برای مذاکرات گام نهایی یک سال فرصت در نظر گرفته شده است ، گفت : البته ما نمی خواستیم بیش از یک سال مذاکره باشد و طول دادن آن را به مصلحت نمی دانیم.

عراقچی با بیان اینکه تا شش ماه دیگر مهلت گام  اول مذاکرات به اتمام می رسد ، گفت : بعد از این باید ببینیم که گام بعدی را آغاز کنیم یا در همان جا متوقف شویم.

عراقچی گفت : در این  6 ماه باید به اصطلاح مشق های خودمان را خوب بنویسیم چرا که ممکن است این 6 ماه به همین 6 ماه محدود شود.

وی با بیان اینکه باید از فرصت ششماهه اول به خوبی استفاده کنیم ، گفت : هر چه قدر بتوانیم خودمان را در داخل با استفاده از رفع تحریم ها ، تقویت کنیم موضع ما در مذاکرات قوی تر است و نگرانی از تحریم ها کمتر می شود.

عراقچی با تاکید بر اینکه ما به خاطر تحریم ها وارد مذاکرات نشدیم ، گفت : هر چه قدر پشتوانه اقتصادی کشور محکم تر باشد ، در مذاکرات قوی تر هستیم و این همان اقتصاد مقاومتی است که چندین سال است رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند.

وی گفت : در این مسیر هر چه قدر بخش خصوصی فعال تر

باشد و نیازهای کشور را تامین کند ، خیال ما راحت تر می شود ، در مذاکرات دست ما پرتر است و طبیعتا مقاومت ما هم بیشتر خواهد شد.

عراقچی در پاسخ به پرسشی درباره انتقادهای داخلی از توافقنامه ژنو هم گفت : برای کسانی که یک موضوع ملی را در سطح رقابتهای جناحی پایین آورده اند ، متاسفم.

وی گفت : کسانی که این دستاوردها را شکست جلوه می دهند نمی دانند چه ضربه ای به عزت مردم و جمهوری اسلامی ایران می زنند.

عراقچی در باره اینکه چرا ایران به طور مستقیم با افکار عمومی و لابی های قدرتمند آمریکایی سخن نمی گوید ، گفت : باید اذعان کرد برغم لابی خوب دیگران ، ما در آمریکا لابی نداریم.

وی افزود : البته در آنجا زمینه های بالقوه ای وجود دارد که ما آنها را عملیاتی نکرده ایم و باید برنامه ریزی کنیم و البته بدانیم که این موضوع حساسیت های خاص خود را دارد.

مذاکرات برای گام نهایی توافقنامه ژنو تا ۳هفته دیگر

معاون وزیر امور خارجه با اعلام اینکه مذاکرات برای گام نهایی توافقنامه ژنو تا سه هفته دیگر آغاز می شود، گفت : قرار شده است وقتی گام اول مذاکرات اجرایی شد ، مذاکرات برای گام آخر را آغاز کنیم.

عراقچی افزود: در این دور از مذاکرات ؛ تکلیف همه چیز روشن می شود.

وی افزود : این موضوع یک دوره زمانی دارد که بر اساس آن درباره جدول زمانی رفع تحریم ها و محدودیت غنی سازی ایران بحث خواهد شد.

عراقچی گفت : البته طبیعتاً آنها در این جدول زمان بندی خواهان جدولی با سال های بیشتر خواهند شد و ما هم خواهان جدولی با سال های کمتر خواهیم بود.

مسیر اصلی توافق ژنو ، اعتمادسازی است

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه بر اساس توافق ژنو مسیر حرکت گام  به گام است ، گفت : بنا داریم ما درباره عدم داشتن سلاح هسته ای و طرف مقابل با رفع تحریم ها ، اعتماد یکدیگر را جلب کنیم.

عراقچی گفت : بر اساس توافقنامه اولیه در ژنو ، برنامه غنی سازی ایران وجود و تداوم خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در این توافقنامه اراده جمهوری اسلامی ایران بر اراده کشورهای  1+5 و همه کشورهای غربی که می گفتند ایران باید غنی سازی را تعلیق کند تا مذاکرات را آغاز کنیم ، غالب شد.

عراقچی گفت : 6 قطعنامه ای که به شورای امنیت داده بودند همه درباره تعلیق غنی سازی ایران و توقف غنی سازی شرط اول مذاکرات آنها بود.             

وی با بیان اینکه تحریم های ایران در سه موضوع هسته ای ، حقوق بشر و ادعای غربی ها درباره تروریسم است ، گفت : بر اساس توافقنامه ژنو همه تحریم های مربوط به بحث هسته ای که در شورای امنیت تصویب شده است ، یا تحریم های یک جانبه و چندجانبه ، برطرف خواهد شد.

عراقچی با بیان اینکه تحریم های اصلی به موضوع هسته ای ایران مربوط است ، گفت : در این مذاکرات فقط درباره این تحریم ها مذاکره کردیم و اجازه نداریم غیر از موضوع هسته ای با اینها مذاکره کنیم.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه بر اساس توافقنامه ژنو قرار شد نظارت بیشتری بر برنامه هسته ای ایران انجام شود ،گفت : بر این اساس قرار شد ایران به شرط تایید مجلس شورای اسلامی به پروتکل الحاقی بپیوندد.

وی افزود : به طور خلاصه هدف مشترک این توافقنامه این بود که جمهوری اسلامی ایران ، برنامه صلح آمیز هسته ای خود از جمله غنی سازی را داشته باشد و در مقابل همه تحریم ها برداشته شود.

وی با بیان اینکه گروه  1+5 باید اطمینان حاصل کند که برنامه هسته ای ایران فاقد کاربرد سلاحی است ، گفت : براساس فتوای صریح مقام معظم رهبری ؛ هر گونه تولید ، نگهداری و استفاده از این سلاح ها ، حرام است و به طور کلی این سلاح ها در دکترین امنیتی ما جایی ندارد ، بنابراین ما در اطمینان بخشی مشکلی نداریم.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه گام اول از 30 دی ماه آغاز شده است ، گفت : در گام اول دو اتفاق افتاد و هر دو طرف به توافق رسیدند که هر جا هستند ، بایستند و جلوتر نروند.

وی گفت :  آنها تحریم های اضافه ای نگذارند و در مقابل ما بحث هسته ای را گسترش کمی ندهیم البته گسترش کیفی مثل تحقیقات خواهیم داشت.

عراقچی گفت : بر این اساس قرار شد سانتریفیوژ جدید نصب نکنیم و البته هیچ چیزی نه برچیده می شود و نه متوقف می شود و هر چیزی در همان حالتی که هست به کار خود ادامه می دهد و همه سانتریفیوژها کار خواهند کرد .

وی گفت : از نظر ما در صنعت هسته ای خودمان در قسمت حساس که چرخه سوخت است ، به آنچه می خواستیم رسیده بودیم و به اصطلاح دست ما پر بود.

عراقچی گفت: دانش چرخه سوخت را از ابتدا تا انتها داریم که شامل تبدیل اورانیوم خام در فرآیندهای مختلف تا میله های سوخت و مجتمع های سوخت است.

وی گفت : همچنین تاسیسات این دانش را ایجاد کردیم و هم مواد لازم را برای غنی سازی در اختیار داریم.

عراقچی با بیان اینکه ما بیش از 7 تن غنی سازی سه و نیم درصدی و 450 کیلو غنی سازی 20 درصد داشته ایم گفت : سوخت نیروگاه تهران را بر این اساس تا سال های آینده تامین کرده ایم.

وی با بیان اینکه دانش هسته ای ایران آن قدر قوی شده است ، که دشمنان مجبور به ترور فیزیکی دانشمندان هسته ای ایران شده اند، گفت : موضوع شهدای هسته ای بیانگر دست یافتن دانشمندان ما به مرزهای مهم علمی در این زمینه است.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد : همه توافقنامه ژنو درباره کارهایی است که نباید انجام دهیم و به اصطلاح نباید بیش از این جلو برویم ، البته دو طرف قبول کردند که نه تنها از وضع فعلی جلوتر نروند بلکه مقداری عقب گرد کنند.

عراقچی گفت : بر این اساس ما غنی سازی 20 درصدی را تعلیق می کنیم و موادی را که تاکنون تولید کرده ایم یا به اکسید (سوخت) تبدیل کنیم یا به سه و نیم درصد بر می گردانیم.

وی گفت : غنی سازی  20 درصد را برای راکتور تهران را انجام داده ایم و حتی برای سالهای آینده هم انجام داده بودیم.

عراقچی افزود : از  450کیلوگرم تولیدی ، 250 کیلوگرم به سوخت تبدیل شده بود ،  100 کیلوگرم دیگر نیز به سوخت تبدیل خواهد شد و  100 کیلوگرم دیگر به غنی سازی سه و نیم درصدی تبدیل می شود.

توافقنامه ژنو دستاورد بزرگی است

 معاون وزیر خارجه توافقنامه ژنو را دستاورد بزرگ دانست و گفت : ده سال مقاومت کردیم در موضوعی که بهانه اش هسته ای بود.

آقای عراقچی گفت: 6 کشور بزرگ و قدرتمند دنیا که اکثر انها عضو شورای امنیت هم هستند ، محکم ایستاده بودند و با فشار و تهدید و تحریم اعلام می کردند که ایران حق غنی سازی ندارد و باید غنی سازی را تعلیق کند.

وی تصریح کرد : ما هم می گفتیم باید غنی سازی بکنیم و این حق ماست ومی خواهیم حقمان را اجرا کنیم.

عراقچی با بیان اینکه غنی سازی خیلی مهم است اما نه انقدر که به خاطر ان تهدید و تحریم تحمل شود ، گفت : هدفی که ما داشتیم یک هدف بزرگ و ان هم عزت بوده است.

عراقچی افزود : دعوا بر سر عزت جمهوری اسلامی ایران و عزت مردم ایران بود.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه دعوا برسراین بود که کدام  طرف می تواند اراده اش را بر دیگری تحمیل کند ؟ تصریح کرد : دعوا سر سلطه پذیری بود که انها می خواستند و ما نمی خواستیم زیر بار ان برویم.

وی گفت : ان چه در این ده سال ثابت شد عزت مردم ایران بود ، اینکه می توانند جلوی زورگویی دیگران بایستند ، از نان و اب خود بگذرند ،از ظواهر مادی کوتاه مدت بگذرند ، سختی ها وفشار ها را تحمل کنند ، هزینه ها را پرداخت کنند اما به عزت خود برسند.

عراقچی با تاکید براینکه این موفقیت ، ثمره این ده سال مقاومت و سی و چند سال استقامت دربرابر زورگویی است ،گفت : این موفقیت همچنین ثمره خون شهدا و رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری است  که ما را به اینجا رسانده است.

وی افزود : این دستاورد تیم نیست ، دستاورد ظریف و عراقچی و روانچی ودیگران نیست بلکه ما واسطه بودیم.

عراقچی گفت : ما نقش خودمان را ایفا کردیم و این دستاورد متعلق به مردم ایران است.

معاون وزیر خارجه با اشاره به اینکه ملتهای بزرگ درهمین سختی ها شناخته می شوند ، گفت : برای این که تحریم نشویم از عزتمان بگذریم و هر چه گفتند بگوییم چشم ، این روند ممکن است نان و اب ظاهری داشته باشد اما عزت برای ما نمی اورد.

تعلیق ده سال پیش ناموفق بود

معاون وزیر خارجه در ادامه با اشاره به فشار غربی ها برای تعلیق غنی سازی کشورمان از ده سال پیش گفت : دوسال ونیم غنی سازی را تعلیق کردیم و حسن نیت نشان دادیم تا مشکلاتمان از طریق مذاکره حل شود اما ناموفق بود.

عراقچی افزود : آنها مذاکره را  طول دادند

و نیت درونی خود را هم ابراز کردند.

وی افزود : در نهایت اعلام کردند که منظورشان از تعلیق ، توقف است و ایران باید به طور کامل غنی سازی را تعطیل کند.

معاون وزیر خارجه با اشاره به سند منتشر شده در سال 2005 تحت عنوان بسته مشوق گفت : در اول سند امده است که ایران از حق غنی سازی خود منصرف شود ، تاسیسات خود را         تعطیل کند، دانشمندان خود را به صنایع دیگر بفرستد و بعد ما به جای ان ، این یا ان کار را می کنیم.

وی افزود :هشت سال پیش مجموعه نظام به این نتیجه رسید که ایران اگر می خواهد به فناوری  هسته ای صلح امیز دست یابد کسی این را از طریق خنده ومذاکره به ما نمی دهد بلکه

باید خودمان این صنعت را در عرصه میدانی تثبیت و هزینه اش را هم تحمل کنیم.

عراقچی گفت : نظام تصمیم گرفت این هزینه را پرداخت و کشور را هسته ای کند.

آمریکا برای مصرف داخلی گزینه نظامی را مطرح می کند

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه گفت : گزینه نظامی مدتهاست که از روی میز خارج شده است و مسئولان امریکایی احتمالاً برای راضی کردن  نمایندگان مخالف در کنگره و دوستان ناراضی خود در منطقه ان را مطرح می کنند .

سید عباس عراقچی در حاشیه نشست مشترک با اعضای اتاق تهران و ایران در پاسخ به این سئوال که دیگ چنی دوباره اعلام کرده گزینه نظامی مثل همیشه روی میز است افزود : اینها به نظر من مصارف داخلی دارد  چرا که خود ایشان هم می داند که گزینه نظامی مدتهاست از روی میز خارج شده است .

وی همچنین در مورد اینکه امریکا اعلام کرده یکسری از سایت های ایران باید تعطیل شود گفت : هنوز مذاکرات در خصوص توافق نهایی شروع نشده است ، موضوعات سختی در آنجا خواهد بود ولی مسلما هیچ برچیدگی در تاسیسات ایران در سیاست های ما نیست .

عراقچی در خصوص خبر خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه دور بعدی مذاکرات در امریکا برگزار می شود افزود : محل و زمان  دور بعدی مذاکرات با گروه 1+5 را تائید نمی کنم .بخش خصوصی از فضای ایجاد شده استفاده کند


معاون وزیر خارجه گفت : اگر این فرصت را از ترس شورای امنیت و تحریم ها از دست داده بودیم ، هرگز ایران ، هسته ای صلح آمیز نمی شد.


عراقچی درادامه سخنان خود در اتاق بازرگانی تهران گفت : این فناوری را به کسی نمی دهند و هر کس هم به آن رسیده خودش خواسته و ایجاد کرده است.


وی افزود : اما می توان بحث کرد که آیا نمی شد برخی هزینه ها را در این هشت سال  نداد یا کمتر داد ، اما قطعاً این مسیر بدون هزینه نمی شد طی شود.


عراقچی گفت :‌ آنچه که امروز به آن رسیده ایم و 6 کشور بزرگ دنیا اذعان می کنند شما غنی سازی را ادامه دهید و در آینده هم برنامه اش را خواهید داشت و ما هم حتی در جنبه های دیگر کمک می کنیم مثل کنسرسیوم که درباره آن اشاراتی داشته اند ، همه این دستاوردها ناشی از مقاومتی است.


عراقچی اظهار داشت : ایران برغم همه تحریم ها در منطقه به  قدرت و بازیگر اصلی تبدیل شده است.


عراقچی گفت: صدام را چند سال تحریم کردند که باعث شد پوک شود و با یک ضربه از هم پاشید و ما را 10 سال تحریم کردند و دیدند فایده ندارد.


وی افزود : آقای اوباما در آن مرکز صهیونیستی گفت اگر بتوانیم یا می توانستیم از صنعت هسته ای ایران یک پیچ و مهره باقی نمی گذاشتیم اما نتوانستیم.


عراقچی تصریح کرد : این سند افتخار مردم ایران است که اتفاقاً رسانه های ایران آن را خیلی بزرگ نکردند و چیزهای دیگر را بزرگ کردند.


وی افزود :‌ اوباما می گوید زورمان نرسید و باید قبول کنید غنی سازی را برای ایران ، با مردم ایران باید با کرامت صحبت کرد ، با تهدید و فشار نمی شود صحبت کرد.


معاون وزیر خارجه گفت : اینها را مجانی به کسی نمی دهند و نتیجه پایمردی و ایستادگی است و عزت ما واقعاً تأمین شده است و آن را ثابت کرده ایم. 


وی گفت :‌ همین مسیر را با عنایات الهی ادامه خواهیم داد ، با همت مردم ایران به ویژه بخش خصوصی در این مسیری که می خواهیم طی کنیم نقش فوق العاده ای بازی می کند.


عراقچی گفت : در این تحریم هایی که می خواهد برداشته شود ، بخش خصوصی باید راهگشایی کند.


وی افزود :‌ بدنه دولت متأسفانه کند است که ربطی هم به رئیس جمهور فعلی ندارد و هر دولتی بیاید همین است ، این بدنه  و انگیزه هایش خیلی قوی نیست و مسائلی هم در آن وجود دارد از جمله که  باعث می شود  ( ب - ز ) ها به قول رسانه ها  از آن پدید بیاید.


وی افزود :‌ بخش خصوصی است که باید با حضور خودش دست اینها را قطع کند و اقتصاد را به مسیری سالم ببرد.


عراقچی گفت : باید دست کسانی را که از تحریم ها دارند منتفع ، قطع کرد و مشکل اصلی ما کاسبان تحریم هستند که  شامل هم کاسبان سیاسی و هم کاسبان مالی  است و باید بخش خصوصی دست آنها را قطع کند.


وی افزود :‌ فرصتی 6 ماهه ایجاد شده  و طرف مقابل فضاهایی را باز کرده است و ما باید این فضاها را گسترش دهیم و استفاده کنیم.


عراقچی گفت :‌ حضور  اتاق در کارگروهی که تشکیل داده ایم موثر خواهد بود.


وی افزود :‌ این کارگروه برای این ایجاد شده است که اگر دوستان در اجرا هر جا به مشکل خوردند از جمله در بانک مرکزی یا سازمان توسعه تجارت ، از طریق1+5 یا روابط دوجانبه آن را حل کنیم.


معاون وزیر خارجه اظهار داشت :‌ نقش بخش خصوصی ضروری است و باید تقویت شود ضمن این که آقای نهاوندیان مدافع اصلی این بخش است و هر جا از ایشان دعوت می کنیم به عنوان یک مقام دولتی در صحبت ها گریزی به بخش خصوصی می زند.


برچسب ها: