نوبخت:

اقتصاد کشور امسال از رکود خارج می شود/ 4.2 میلیارد دلار درآمدهای ایران آزاد شده است

شناسهٔ خبر: 2273891 -
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهور گفت: منابع ارزی کشور آزاد شده است و پرداخت منابع روشی دارد که زمان لازم دارد اما برخی جنجال می کنند که چرا بانک مرکزی تائید نمی کند در حالی که سخنگوی دولت گفته پولها واریز شده در حالی که اینگونه نیست و در سر رسید اقساط هیچ مشکلی نیست و ما دنبال سازو کاری هستیم تا این ارز به صورت نقدی دریافت شود و اگر اینگونه جنجال شود مردم آسیب می بینند.

به گزارش خبرنگار مهر در قزوین، محمد باقر نوبخت روز شنبه در سفر یک روزه به استان قزوین ضمن دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین با شرکت در جلسه شورای برنامه ریزی استان که با حضور تمامی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی در سالن کنفرانس استانداری برگزار شد با تشریح برنامه های دولت برای رونق اقتصادی اظهارداشت: برنامه ریزی برای دوره پنج ساله ششم امسال باید انجام شود که در این راستا معاونت برنامه ریزی و نظارت رهبردی رئیس جمهور وارد کار شده تا این برنامه را تهیه کند که در سفرهای استانی رئوس برنامه را تشریح می کنیم تا فرصت از دست نرود.

نوبخت تصریح کرد: هدف ما سند چشم انداز 20 ساله تعیین شده که به تائید رهبری رسیده و بر اساس آن ایران باید تا سال 1404 به کشوری توسعه یافته و در جایگاه نخست علم و فنآوری قرار گیرد که برنامه پنجم روبه پایان است و در صورتی که قرار بود در هر سال با یک رشد هشت درصدی روبرو شویم فقط 4.5 درصدی آن محقق شده است.

سخنگوی دولت اظهارداشت: آنچه تا پایان امسال از منابع درآمدی می توانیم تامین کنیم حداکثر 30 میلیارد دلار است که با یک سوم این درآمد باید کشور اداره شود که در برنامه پنجم در سال اول رشد اقتصادی سه درصدی، در سال 91 حدود 5.8 درصدی و سال گذشته به منفی حدود یک رسیدیم لذا برای دو سال باقیمانده باید جبران کنیم تا متوسط رشد هشت درصدی محقق شود که رشد سه درصدی در سال جاری می تواند به ما کمک کند.

استفاده از 140 هزار میلیارد ریال و 55 میلیارد دلار منابع مالی در سال 93

نوبخت تصریح کرد: در سال جاری بالغ بر 140 هزار میلیارد ریال و 55 میلیارد دلار منابع ارزی در اختیار داریم که بخشی از آن در اختیار استانها قرار خواهد گرفت که در استان قزوین هم تلاش کنید تا سهم خود را بگیرید تا پایه مناسبی برای توسعه استان در برنامه ششم فراهم شود.

وی گفت: با 40 هزار میلیارد تومان منابع بودجه عمومی در بخش تملک دارایی سرمایه ای می توانیم از رکود اقتصادی خارج شویم که قزوین هم می تواند از منابع طرح های ملی و ملی استانی شده و 5.5 هزار میلیارد تومانی منابع استانی سهم خود را دریافت و در توسعه هزینه کند.

نوبخت یادآور شد: شورای برنامه ریزی بهترین شورای تخصصی است که باید چگونگی استفاده از این منابع در طرح های اولویت دار را تعیین کند که توصیه می کنیم طرحهایی که امسال یا سال آینده تکمیل و آماده افتتاح می شود در تخصیص اعتبار مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی دولت بیان کرد: از نمایندگان مجلس هم انتظار داریم در مناطق خود اعتبارات را به همه طرحها ندهند بلکه چند طرح مهم را تکمیل کنند.

وی اعتبار دیگر برای اجرای طرحهای توسعه ای استانها را ویژه شرکت های دولتی عنوان کرد و افزود: 90 هزار میلیارد تومان اعتبار شرکت های دولتی برای خروج از رکود تعریف شده تا دوره رونق اقتصادی را آغاز کنیم و 35 میلیارد دلار هم از منابع فاینانس می توان استفاده کرد که برای استانها هم سهمی پیش بینی شده است.

نوبخت یادآور شد: سهم استان قزوین به زودی اعلام می شود که منبعی نقدی است و در صورت داشتن طرح و برنامه تا آخر آبان ماه می توانید آن را جذب کنید در غیر این صورت به مناطق دیگر داده می شود.

اقتصاد مقاومتی نسخه زندگی است

این مسئول گفت: محدودیت منابع مالی و حتی فروش نفت که در حال حاضر فقط یک میلیون بشکه در روز است و فقط 50 درصد هزینه به دولت تزریق می شود ما را ناگزیر می کند تا به فکر منابع دیگر باشیم تا کارها متوقف نشود که در این راستا باید بخش خصوصی توانمند را شناسایی کنید تا از منابع پیش بینی شده استفاده کند.

معاون راهبردی ریاست جمهور افزود: اقتصاد مقاومتی با شعار و همایش محقق نمی شود بلکه این روش که نسخه زندگی است در سند چشم انداز هم دیده شده و ریاضتی نیست بلکه سیاست های توسعه ای و افق کشور محسوب می شود.

مذاکره برای معرفی چهره واقعی نظام اسلامی است

نوبخت یادآورشد: نسخه و سیاست های خوب در کشور کم نداریم بلکه آنچه کم است اراده برای اجراست لذا تقاضا می کنیم مسئولان سیاست اقتصاد مقاومتی را جدی بگیرند و بدانند دولت تدبیر و امید برای اینکه از منابع داخلی بخوبی استفاده کند و بخشی از تحریم ها را بشکند وارد عرصه گفتگو با کسانی شده که این تحریم های ظالمانه را را اعمال کرده اند.

وی افزود: دولت های خارجی که از حقوق بشر دم می زنند در واقع حقوق ملتهای خود را در نظر دارند و برای پیشرفت خودشان حاضرند ملتهای دیگر را که دنبال استقلال هستند تحریم و نابود کنند که امروز روسیه هم شامل آن شده است اما اراده ملتها آنها را وادار به تغییر رویه می کند که ما هم درصددیم با یک سیاست راهبردی آنها را وادار کنیم تا خواسته حق ما را بپذیرند که برای این کار نیازمند تغییر نگاه مردم کشورها نسبت به اسلام و جمهوری اسلامی هستیم تا چهره طالبانی که به نام اسلام معرفی شده از ایران دور شود که در این راه موفق بوده ایم.

نوبخت تصریح کرد: با مذاکره می خواهیم چهره خشن و تکفیری که از ما ساخته اند و ما را خواهان بمب اتم معرفی کرده اند را عوض کنیم و بگوئیم اسلام ما ضد آن چیزی است که شما می گوئید و اگر بتوانیم صدای خود را به گوش جهان برسانیم دولتها مجبور به عقب نشینی می شوند و مواضع ما را می پذیرند.

وی افزود: وقتی وزیر خارجه با زبانی بین المللی چهره واقعی جمهوری اسلامی را برای مردم جهان ترسیم کرد نظرسنجی ها نشان داد که مردم گفتند نباید از راه نظامی با ایران برخورد شود که دولتها مواضع خود را عوض کردند لذا شکستن این جو علیه ایران هنری است که در حال انجام است.

4.2 میلیارد دلار درآمدهای ایران آزاد شده است

وی با انتقاد از کسانی که در خصوص آزاد سازی منابع ارزی کشور مسائل دیگری را مطرح کرده اند گفت: امروز سرمایه گذاران خارجی برای حضور در ایران صف کشیده اند که نشان می دهد این جو علیه ایران شکسته شده اما عده ای که با دولت مخالفند این موفقیت ها را تخطئه می کنند.

سخنگوی دولت افزود: پرداخت این منابع روشی دارد که زمان لازم دارد اما برخی جنجال می کنند که چرا بانک مرکزی تائید نمی کند اما سخنگوی دولت گفته پولها واریز شده لذا تناقض دارد در حالی که اینگونه نیست و در سر رسید اقساط هیچ مشکلی نیست و ما دنبال سازو کاری هستیم تا این ارز به صورت نقدی دریافت شود و اگر اینگونه جنجال شود مردم آسیب می بینند.

نوبخت یادآورشد: دولت تدبیر و امید معتقد است برای کمک به پیشرفت کشور از همه ظرفیت ها استفاده کند و با بهره گیری از منابع داخلی مذاکرات با صلابت، شجاعانه و در صورت لزوم نرمش قهرمانانه ادامه یابد تا تحریم ها را برداریم.

وی افزود: استان قزوین برای اینکه بتواند سهم مناسبی در برنامه ششم به خود اختصاص دهد از هم اکنون باید فعال شود و با ارائه برنامه و اولویت های خود سهم مناسبی را به خود اختصاص دهد.

نوبخت بیان کرد: بدون داشتن برنامه فقط بیان درد تلقی می شود که عملیاتی نخواهد بود و اگر در این حرکت که قطار توسعه به راه افتاده عقب بمانیم آسیب خواهیم دید.

سخنگوی دولت یادآورشد: از سال 27 پنج برنامه آغاز شد که دو برنامه هفت ساله و سه برنامه پنج ساله تا سال 57 که پس از آن هم 10 سال وقفه تا 67 ایجاد شد و از آن سال تاکنون پنج برنامه شروع شده که سال اینده پایان می یابد.

این مسئول تصریح کرد: آمارهای ارائه شده در خصوص جایگاه قزوین نگران کننده است که زیبنده مردم این منطقه نیست هر چند سایر استانها هم هنوز به قله رشد نرسیده اند و هر منطقه دارای کمبودها و نقاط ضعفی است که گاهی در زیرساخت و گاهی در صنعت، کشاورزی، راه و یا سایر بخشهای عقب ماندگی دارند که باید جبران شود.

نوبخت بیان کرد: چون توزیع متوازنی در برنامه های قبلی صورت نگرفته و یا مدیریت اجرایی یکسان عمل نکرده مشکلاتی در استانها داریم که جایگاه مدیریت در اجرا می تواند به روند کار کمک کند که برخی قویتر و بهتر عمل کردند و کارها را پیش برده اند.

معاون برنامه ریزی و نظارت رهبردی رئیس جمهور یادآورشد: سیاست دولت اجرای توازن منطقه ای است که از مدیران استان قزوین انتظار داریم با اولویت بندی طرحها و متمرکز کردن آنها زمینه تخصیص بهینه منابع در همه جوانب را فراهم کنند.

استانها سوار قطار توسعه برنامه ششم شوند

وی گفت:  برنامه جامع آمایش در مدیریت برنامه ریزی تشکیل شده لذا استانها باید متمرکز شده محورهای توسعه در برنامه ششم در جلسات شورای برنامه ریزی استانها باید تعریف شود و با بررسی همه جانبه و اولویت بندی طرحها سوار قطار توسعه ششم شوید تا عقب نمانید.

این مسئول با اشاره به کار سخت دولت برای رسیدن به رشد اقتصادی، گفت: کشور در سال های گذشته نزدیک به 700 میلیارد دلار درآمد نفتی داشت که سهم هر سال به طور متوسط 120 تا 130 میلیارد دلار بود، اما امسال در خوش بینانه ترین حالت 30 میلیارد دلار درآمد نفتی خواهیم داشت و این یعنی با یک سوم درآمد سال های گذشته باید خود را اداره کنیم. 

نوبخت یادآورشد: استفاده از 20 میلیارد دلار منبع ارزی صندوق توسعه ملی و 10 هزار میلیارد تومان از دیگر منابع مای بزرگی است که توسط بخش خصوصی می تواند جذب شود که اگر درخواستها تا سه ماه داده شود برای پرداخت بدون هیچ محدودیتی آمادگی کامل داریم.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 0 =