کد خبر: 80929033 (3683050) | تاریخ خبر: 09/09/1392 | ساعت: 14:38|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

اختصاصی/

عراقچی: حدود 15 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی با اجرای توافقنامه ژنو قابل دسترسی می شود

تهران-ایرنا - دکتر «سید عباس عراقچی» معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه با بیان اینکه توافقنامه ژنو از اواخر دسامبر یا اوایل ژانویه همزمان با آغاز سال جدید میلادی اجرایی می شود، گفت: با اجرای این توافقنامه، حدود 15 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی طی 6 ماه قابل دسترسی می شود.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: از مجموع 15 میلیارد دلار، حدود 10 میلیارد دلار آن که پیش از این، صرف خرید مواد غذایی و دارویی می شد، قابل دسترسی خواهد شد.

به گفته عراقچی، یکی از اقدامات اعتماد سازی 1+5 در توافقنامه ژنو، تجارت امور انساندوستانه شامل مراودات تجاری مرتبط با تولیدات غذایی و کشاورزی، دارو، تجهیزات دارویی و مخارج پزشکی بیماران خارج از کشور خواهد بود.

وی تصریح کرد: این کانال مالی شامل بانک های خارجی مشخص و بانک های ایرانی غیرتحریم شده خواهد بود که به هنگام ایجاد این کانال، مشخص خواهند شد.

وی اضافه کرد: بر این اساس، مکانیزم بانکی برای مواد غذایی و دارویی تعریف می شود و به بانک ها نیز ضمانت لازم داده می شود که مشکلی در تجارت دارو و مواد غذایی وجود نداشته باشد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تصریح کرد: همچنین حدود 4.6 میلیارد دلار دیگر از درآمد نفتی که به بانک مرکزی واریز می شد، قابل دسترسی خواهد خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه، ایجاد شکاف در سازمان تحریم ها و برداشتن فشار روانی تحریم ها، متوقف شدن روند افزایش تحریم های جدید و حفظ فروش نفت در شرایط فعلی را از دستاوردهای توافق ژنو 3 برشمرد.

عراقچی خاطر نشان کرد: همچنین با پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاهها و دانشکده ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور برای یک دوره 6ماهه توافق شده که بر این اساس، 400 میلیون دلار درآمد ناشی از فروش نفت که با توجه به تحریم ها برای دانشجویان هزینه می شد، قابل دسترسی خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: بر اساس توافقنامه ژنو همچنین تحریم صنایع پتروشیمی برداشته شده و مشکلات بیمه نفت کش ها نیز برطرف می شود.

وی تصریح کرد: تحریم های صادرات پتروشیمی ایران و خدمات مربوط شامل بیمه، حمل و نقل و مالی نیز تعلیق می شود.

جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 پس از سالهای مذاکره و مناقشه بر سر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، سوم آذرماه جاری در مذاکرات ژنو 3 در دولت یازدهم، با یکدیگر به توافق یافتند.

این توافقنامه با عنوان «برنامه اقدام مشترک» در چهار صفحه شامل مقدمه ، عناصر گام اول و گام نهایی منتشر شده است که در آن طرفین گام های اعتمادساز اولیه خود، هدف و چشم انداز مذاکرات را تعیین کرده اند.

گام اول شامل یک دوره زمانی 6 ماهه است که طی آن برنامه غنی سازی اورانیوم ایران حفظ خواهد شد و ایران صرفا فعالیت های خود در تاسیسات سوخت هسته ای نطنز، فردو و راکتور اراک را پیش از این گسترش نخواهد داد.

تهران همچنین نیمی از اورانیوم موجود غنی شده 20 درصد خود را بصورت اکسید 20 درصد برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ذخیره خواهد کرد و بقیه آن را به مواد کمتر از 5 درصد رقیق خواهد کرد.

ما به ازای اقدامات اعتماد ساز ایران، 1+5 نیز قرار است برخی از تحریم ها را لغو کند.*** اجرای تحریم های گذشته خلاف روحیه همکاری و حسن نیت است

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره ادامه اعمال برخی تحریم ها از سوی اتحادیه اروپا اظهار داشت: اجرای تحریم های گذشته، خلاف توافق نامه جدید نیست؛ اما خلاف روحیه همکاری و حسن نیت است و موجب می شود اجرای گام اول توافقنامه ژنو، مشکل تر و پیچیده تر شود.

شورای اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد تصمیمی را که در 23 مارس سال 2012 میلادی مبنی بر اعمال محدودیت درباره برخی شرکت های ایرانی اتخاذ شده بود، ادامه می دهد.

شرکت مدیریت ساخت نیروگاه های هسته ای ایران و 16 شرکت کشتیرانی، شرکت هایی هستند که در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار دارند.**ایران در کنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی حضوری فعال خواهد داشت

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درمورد شرکت ایران در هجدهمین کنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی در لاهه گفت: جمهوری اسلامی ایران از اعضای موثر و ذی نفوذ در سازمان منع تسلیحات شیمیایی است و به عنوان یکی از قربانیان سلاح های شیمیایی هر ساله حضوری فعال و قدرتمند در این کنفرانس داشته است.

عراقچی یادآور شد: این اجلاس با حضور کشورهای عضو سازمان منع تسلیحات شیمیایی از روز دوشنبه 11 آذرماه تا روز جمعه 15 آذر ماه در شهر لاهه برگزار می شود.

وی تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس، به عنوان عضو این سازمان و همچنین ریاست بر جنبش عدم تعهد در کنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی سخنرانی می کند.

معاون وزیر امور خارجه همچنین گفت: در دستور کار این کنفرانس بحث های مربوط به سوریه مطرح می شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه فردا (یکشنبه) به منظور شرکت در هجدهمین کنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی عازم شهر لاهه هلند خواهد شد.

هجدهمین کنفرانس سالیانه کشورهای عضو سازمان منع تسلیحات شیمیایی از روز دوشنبه 11 آذرماه تا روز جمعه 15 آذر ماه در شهر لاهه برگزار خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران از اعضای هیات اجرایی کنفرانس منع تسلیحات شیمیایی است و به عنوان یکی از قربانیان سلاح های شیمیایی همواره حضوری قدرتمند در این کنفرانس داشته است.

در این اجلاس، تهران به عنوان رییس جنبش عدم تعهد نیز در کنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی شرکت خواهد داشت.

در طول هشت سال جنگ تحمیلی، رژیم بعث عراق بارها از تسلیحات شیمیایی علیه ایران استفاده کرد و متاسفانه تعدادی زیادی از شهروندان ایرانی از جانبازان شیمیایی محسوب می شوند.

سیام (4) 1572

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال