|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 در    جستجو:  
روزنامه شرق 90/9/30: خبرهاي ضد و نقيض از قطع تجارت با امارات
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2299
چهارشنبه بيست و سوم ارديبهشت ماه 1394خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1422 30/9/90 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


خبرهاي ضد و نقيض از قطع تجارت با امارات
تاييد و تكذيب مقامات ايراني موجب شد


گروه اقتصاد: ديروز، روز پر خبري در روابط تجاري ايران و امارات بود. خبرهاي ضد و نقيضي به گوش رسيد كه از قطع روابط تجاري ايران و امارات خبر داد، تكذيب شد و در نهايت دوباره مهر تاييد به خود زد و سرانجام هم موضع واقعي دولت ايران، شفاف نشد. نخستين خبر حكايت از آن داشت كه وزير صنعت، معدن و تجارت ممنوعيت هرگونه مراوده تجاري بين ايران و امارات را تا اطلاع ثانوي ابلاغ كرد. در خبر دوم، محمدرضا رحيمي معاون اول رييس جمهور خبر را تاييد نكرد هر چند، از تذكر دادن تهران به اين كشور در خصوص روابط با ايران خبر داد. اما اين پايان داستان نبود، در سومين خبر سفير ايران در ابوظبي توقف ثبت سفارش كالااز امارات به تهران را تاييد كرد تا خبر روابط تجاري ايران و امارات، 2-1 به نفع ممنوعيت مرواده تمام شود. بعد از ظهر روز گذشته، خبرگزاري «مهر» در خبري اعلام كرد كه مهدي غضنفري وزير صنعت، معدن و تجارت دوشنبه شب با ابلاغ دستورالعملي، توقف هرگونه مراوده تجاري با كشور امارات متحده عربي را تا اطلاع ثانوي ابلاغ كرده است و حتي از عدم ثبت سفارش واردات كالااز امارات از روز گذشته حكايت كرد. در ادامه روز پرخبر روابط تجاري ايران و امارات، رحيمي معاون اول رييس جمهور در پاسخ به فارس مبني بر اينكه آيا روابط تجاري ايران با امارات از امروز متوقف شده است؟ گفت: خير، به اين سادگي نيست كه روابط دو كشور همسايه يك باره قطع شود. به مسوولان اين كشور تذكر داديم كه زير بار فشار آمريكا نروند چرا كه به صلاح شان نيست. وي با تاكيد بر اينكه امارات متحده عربي تحت فشار آمريكا اقداماتي را عليه ايران انجام داده كه به صلاحش نيست گفت: از مسوولان اماراتي به ويژه حاكم دوبي مي خواهيم زير بار فشار آمريكا نرود. رحيمي تاكيد كرد امارات اگر وارد اين بازي نشود، بهتر است. تذكري كه رحيمي از آن خبر مي دهد، دليل ابلاغ ممنوعيت مراوده تجاري ايران و امارات تا اطلاع ثانوي از سوي وزارت صنعت، اعلام شده و بر اساس آن گفته شده بود كه مواضع ضدايراني كشور امارات متحده عربي منجر به اتخاذ چنين تصميمي شده است. اما در نهايت امر اين اظهارات معاون اول رييس جمهور نيز خبر نهايي در خصوص مراوده تجاري ايران و امارات نبود و پاي سفير ايران به ميان آمد و در همين خصوص محمد فياض با تاييد خبر توقف ثبت سفارش كالااز امارات به تهران به مهر گفت: تصميم داخلي علت اين موضوع بوده است. در اين ميان بار ديگر خبر تکذيب شد. رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت امور خارجه نيز اظهار داشت: چنين مطلبي صحت ندارد و دليل بسته شدن سايت ثبت سفارش وزارت صنعت دلايل فني بوده است. ممنوعيت مراوده تجاري ايران و امارات در حالي ديروز، تاييد و تكذيب مي شد كه در چند سال گذشته شيخ نشين امارات، بزرگ ترين اسكله صادرات كالابه ايران بوده و همواره در ماه ها و سال هاي اخير در صدر فهرست صادركنندگان كالابه ايران نشسته است. امارات متحده سال گذشته 21ميليارد و 196ميليون دلار كالابه ايران وارد كرد كه سهمي 33 درصدي از كل واردات ايران را به خود اختصاص داده و بزرگ ترين واردكننده كالابه كشور نام گرفته بود. اين كشور در هفت ماهه سال جاري نيز از عنوان بزرگ ترين واردكننده كالابه ايران دفاع كرد و با وجود اينكه ارزش واردات كالااز اين كشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 29/9 درصد كاهش را تجربه كرده بود با ثبت 11ميليارد و 191ميليون دلار كالاي وارداتي به كشور همچنان در رتبه نخست واردات ايستاد.
    اكنون به نوعي روابط ايران و امارات در حال تغيير است چرا كه به دور از تاييد و تكذيب اين خبر، زمزمه هايي مبني بر اينكه كاهش روابط تجاري با امارات از يك سال پيش مطرح بوده، شنيده مي شود. زمزمه هايي كه شاهرخ ظهيري از آن خبر داده و به «شرق» مي گويد: «از يك سال پيش حس كرده بوديم كه بايد تغييري در روابط تجاري خود با امارات ايجاد كنيم چرا كه امارات بيش از حد تحت تاثير سياست هاي غيراصولي ايالات متحده و انگليس قرار دارد، بر همين اساس به راه ديگري براي جايگزين كردن امارات براي مراوده تجاري فكر كرده ايم.» وي ادامه مي دهد: جايگزين كردن كشور ديگري براي مراوده تجاري با ايران به جاي امارات، واردات كالابه كشور را كمي گران تر مي كند و ضربه مي زند اما مسير حركتي كشور را مسدود نمي كند. به هر روي از يك سال پيش حس كرده بوديم كه بايد مسير امارات را ببنديم. هر چند كه ديروز اين خبر با فاصله هاي زماني بسيار كمي تكذيب و تاييد مي شد و دليل روشني در خصوص آن مطرح نشد و تنها گفته مي شود كه مواضع ضد ايراني امارات متحده دليل اتخاذ چنين تصميمي بوده است و رحيمي نيز از تذكر به امارات در خصوص مواضع اين كشور نسبت به ايران حكايت مي كند، اما دور از ذهن نخواهد بود كه دو سفر ديويد كوهن معاون وزير خزانه داري در امور تروريسم و اطلاعات مالي آمريكا که در يك ماه اخير به منطقه داشته در اتخاذ اين تصميم مقامات ايراني بي تاثير نبوده است. ديويد كوهن در يك ماه گذشته دو بار به منطقه آمده كه دومين سفر وي، حضور در امارات و اسراييل و مذاكره با مقامات اين دو كشور بوده است، سفرهايي كه بيشتر رنگ و بوي تحريم بانك مركزي ايران را با خود داشت و به نظر مي رسد در كنار مذاكره براي تحريم بانك مركزي ايران از سوي امارات، توقف مراوده تجاري بين دو كشور از سوي ايراني ها آن هم تا اطلاع ثانوي را رقم زد تا ايران با بزرگ ترين اسكله وارداتي خود قطع رابطه كرده و به اين طريق شايد كاهش واردات بي رويه كالابه كشور را كه مبدايي جز امارات نداشت را به همراه بياورد. در عين حال بازي كردن امارات در زمين ايالات متحده كه اين كشور را در كنار 10 كشور غربي و عربي براي تحريم نفتي و بانكي ايران هم صدا كرده است شايد دليل بزرگ ديگري باشد كه ايران را براي اتخاذ چنين تصميمي مصمم كرد. در سال هاي اخير با شدت يافتن تحريم ها عليه ايران، همواره امارات مبدا واردات كالابه ايران بوده و گفته مي شود، راهي براي دور زدن تحريم ها توسط ايران بوده كه اين امر سود بسياري را نصيب اين كشور كرده است چرا كه امارات سهمي 33 درصدي از واردات كالابه ايران دارد و اكنون، با وجود اين سهم و سودي كه از مراوده تجاري با ايران نصيبش مي شود وارد بازي تحريم ها عليه ايران شده است كه شايد ممنوعيت مراوده تجاري با امارات از سوي ايران پاسخي باشد به اقدامات جديد اين كشور كه به گفته رحيمي به صلاحش نيست وارد اين بازي شود.
    
    ممنوعيت مراوده تجاري از دل بانك مركزي بيرون آمد
    ديروز هر چند كه خبر ممنوعيت مراوده تجاري ايران و امارات، تمامي نگاه ها را به سمت خود كشيد و تاييد و تكذيب مي شد و همگان منتظر بودند تا مشخص شود كه در نهايت مراوده تجاري ايران و امارات پابرجاست يا قطع شده است اما به گفته مسعود دانشمند اين خبرها ناشي از دستوري بود كه از دل بانك مركزي بيرون آمد. رييس اتاق بازرگاني ايران و امارات به شرق مي گويد: طبق شنيده هاي ما معاونت معاملات بانك مركزي دستوري صادر كرده است مبني بر اينكه هيچ گونه ثبت سفارش وارداتي با درهم امارات انجام نشود كه اين امر به قطع روابط تجاري ايران و امارات تبديل شده است. وي ادامه مي دهد: ممنوعيت معامله با درهم امارات موضوع اين ممنوعيت است نه مبادله كالا. به عبارتي ايران محدوديت معامله با درهم را مدنظر دارد و مي خواهد درهم را محدود كند.
    خبرهاي ضد و نقيض از قطع تجارت با امارات / تاييد و تكذيب مقامات ايراني موجب شد
    


 روزنامه شرق ، شماره 1422 به تاريخ 30/9/90، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 176 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

تبليغات

دارالترجمه
مگيران با انبوه مخاطبين در مراکز دانشگاهي و سازمانها و رتبه 7 گوگل، فضاي مناسبي برای اطلاع رساني همايش ها، خدمات تخصصي و افزايش رتبه پايگاه هاي علمي است.
مشاهده تعرفه تبليغات

Check Page Rank

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد آموزش معارف اسلامي
متن مطالب شماره 96، بهار 1394را در magiran بخوانيد.

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1394-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.
 

 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655

فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!

تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است