تازه‌ترین مطالب
 • وقتی اسرائیل و شیوخ عرب هم نمی‌توانند رضایت خود از توافق لوزان را پنهان کنند ()
 • ضمانتی برای لغو تحریم‌ها وجود ندارد / با اظهارات مسئولان در مورد بیانیه لوزان مضحکه دنیا شدیم ()
 • راز مذاکرات هسته ای چیست ؟ (فیلم مستند)
 • تعهدات هسته ای ایران زودتر از حداقل ۶ سال بازگشت پذیر نیست ()
 • موشن گرافیک دیوار کاغذی «قسمت پنجم» (کلیپ تصویری)
 • تشییع شهدا در اصفهان به مطالبه حرف شهدا تبدیل شد/ تجمع و راهپیمایی مردم اصفهان در اعتراض به مذاکرات زیر شبح تهدید و تحقیر مستکبرین + تصاویر (پوستر)
 • پژمردگی زیتون صلح (پوستر)
 • ازشعروتئاتر طنز تا نگاه فنی،اقتصادی وسیاسی کارشناسان به مذاکرات/ مادر شهید احمدی روشن: در برنامه‌ای که رئیس جمهور و وزیرخارجه وآقای صالحی باشند حضور نداریم (، )
 • با وجود نهی صریح رهبر انقلاب، دو مرحله ای شدن توافق تایید شد/ عراقچی: ما باید در چارچوبی که در لوزان به دست آمد مذاکره کنیم/ آیا تیم مذاکره کننده اطلاعات خلاف واقع به مقامات ارشد نظام داده است؟
 • موشن گرافیک دیوار کاغذی «قسمت چهارم» (کلیپ تصویری)
 • «راز آنچه مرقوم داشته اند…» (کتاب)
 • مشکل امروز فقر تحلیل نیست بلکه فقر اطلاعات است!/رسانه‌ها حتی از دادن اطلاعات خام از کارکردهای صنعت هسته‌ای دریغ می‌کنند/ اولویت امروز عمار ارتقای آگاهی‌ عمومی از صنعت هسته‌ای است ()
 • درباره مذاکرات عمیقا دلواپسم/ دلواپسی فقط از دشمن قدار نیست؛ ریل گذاری غلط مذاکرات ما را آسیب پذیر کرده است/ مذاکرات لوزان نقاط ضعف بسیار جدی دارد/ به ما می‌گویند سرت را بیرون بیاور تا هر وقت خواستیم بزنیم! ()
 • موضوع دیگری در کار است ()
 • اولاً غلط می‌کنید… ()
 • تقدیم به علیرضا و آرمیتا (پوستر، پوستر)
 • “طرح ۳فوریتی دفاع از عزت ملت ایران در مذاکرات” + متن کامل و اسامی ()
 • «گزارش ناخوانده» از سرنوشت تحریم و مذاکره به نمایشگاه کتاب رسید (کتاب)
 • مستند «شطرنج با گرگ ها» (فیلم مستند)
 • «مذاکره با ایران» بالاترین امتیاز بین‌المللی‌ست که نصیب رئیس جمهور آمریکا شده است (نامه)
 • پنجمین دور افزایش تحریم‌ها پس از توافق ژنو

  آیا افزودن نام‌های جدید به لیست تحریم‌های قدیمی نقض توافق ژنو است؟

  وزارت خزانه داری امریکا روز جمعه ۷ شهریور ۱۳۹۳ (۲۹ اوت ۲۰۱۴ ) تحریم هایی را علیه بیش از ۲۵ فرد و شرکت اعمال و آنها را به نقض تحریم های ایران متهم کرد(+).

  فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده در این سند چنین است:

  1. مرضیه بزرگ
  2. علی غلامی
  3. سید جبار حسینی
  4. آرمان ایمانی راد
  5. عبدالحق کدوری
  6. مظفر پولات
  7. سید ناصر محمد سیدی
  8. سیده هانیه سیدی
  9. بانک آسیا
  10. هواپیمایی کاسپین
  11. شرکت تدارکات حمل و نقل هوایی آسیان
  12. شرکت DETTIN SPA ثبت شده در ایتالیا
  13. شرکت فایلاکا پترولیوم
  14. بانک قرض الحسنه رسالت
  15. بانک قوامین
  16. شرکت GOLDENTEX FZE  ثبت شده در دوبی
  17. شرکت جهان تک رویان پارس
  18. کافولات بانک ثبت شده در دوشنبه تاجیکستان
  19. بانک خاورمیانه
  20. بانک کیش اینترنشنال
  21. شرکت LISSOME MARINE SERVICES ثبت شده در دوبی
  22. شرکت MANDEGAR BASPAR KIMIYA
  23. شرکت هواپیمایی مرجا
  24. شرکت NEFERTITI SHIPPING
  25. مرکز تحقیقات علم و فناوری هسته ای
  26. PIONEER LOGISTICS ثبت شده در ترکیه
  27. شرکت سازه مرکب
  28. سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی

  همچنین ۶ نفت کش زیر هم تحریم شده اند:

  ۱٫ GAS CAMELLIA LPG Tanker St. Kitts and Nevis flag; Vessel Registration Identification IMO 8803381 (vessel) [EO13645].

  ۲٫ KATERINA 1 Crude Oil Tanker Panama flag; Vessel Registration Identification IMO 9031959 (vessel) [EO13645].

  ۳٫ MARIA Chemical/Products Tanker St. Kitts and Nevis flag; Vessel Registration Identification IMO 9110626 (vessel) [EO13645].

  ۴٫ NAMI Chemical/Products Tanker Panama flag; Vessel Registration Identification IMO 8419178 (vessel) [EO13645].

  ۵٫ SUN OCEAN Chemical/Products Tanker Panama flag; Vessel Registration Identification IMO 9408358 (vessel) [EO13645].

  ۶٫ TESS Crude Oil Tanker St. Kitts and Nevis flag; Vessel Registration Identification IMO 8913564 (vessel) [EO13645].

  اقدامی که در چند ماه اخیر و پس از توافق ژنو از سوی آمریکایی‌ها سابقه دارد و پیش از این در تاریخ‌های ۲۱ آذر ۹۲، ۱۷ بهمن ۹۲ و ۹ اردیبهشت ۹۳ نیز تحریم‌هایی بر ضد افراد و شرکت‌ها با ادعای نقض تحریم‌ها پایگاه «یک بیست» در گزارشی مستند به آن پرداخته بود.

  در این باره باید توجه داشت که در بخش «عناصر گام اول» توافق‌نامه، در ردیف اقدامات داوطلبانه ۱+۵ آمده‌است:

  • عدم صدور قطع‌نامه‌های جدید تحریم هسته‌ای توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد.
  • عدم صدور قطع‌نامه‌های جدید تحریم هسته‌ای از سوی اتحادیه‌ی اروپا.
  • دولت آمریکا در چارچوب اختیارات قانونی رئیس جمهور و کنگره از تحمیل تحریم‌های جدید هسته‌ای خودداری خواهد کرد.

  از منظر تعهد غرب بر عدم تصویب تحریم‌ها، یک دیدگاه، ادعای دولت آمریکا را از لحاظ حقوقی درست می‌داند و افزودن نام‌های جدید به لیست تحریم‌های قدیمی طبق متن توافق، را ناقض آن نمی‌بیند. به خصوص که مسئولین آمریکایی گفته‌اند که در جریان مذاکرات این نکته را برای طرف ایرانی به وضوح روشن کرده بودند. از جمله ماری هارف، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی آمریکا افزوده شدن نام افراد و شرکت‌های جدید به لیست تحریم را خلاف روح توافق ژنو ندانست و تصریح کرد:

  طی تمام مذاکرات اتمی با تهران، مقام‌های آمریکا صریح و بی‌پرده با مقام‌های ایرانی گفت و گو کرده و گفته بودند که نام‌گذاری در فهرست تحریم‌ها ادامه خواهد داشت. آن‌ها [مقامات ایرانی] این را می‌دانستند» (+).

  گفتنی است این ادعا تا کنون با تکذیب مسئولین مواجه نشده است. بر اساس این دیدگاه، این که تیم مذاکره‌کننده در جریان این گسترش‌ها حاضر به موضع‌گیری شفاف و ادعای نقض توافق ژنو نشده‌اند، ضمن این که حاکی از علاقه‌ی طرف ایرانی بر حفظ توافق به هر قیمتی است، نشان می‌دهد که خودِ ایران نسبت به این امر وقوف دارد و از همین رو ست که مکرراً از عبارت «تجاوز و تقض روح توافق ژنو» در این موارد به جای طرح ادعای نقض توافق ژنو استفاده می‌کند. به این ترتیب، موارد نادری که مسئولین از نقض توافق ژنو به واسطه‌ی گسترش تحریم‌ها سخن گفته‌اند، را بیش‌تر باید ناظر به کنترل فضای داخلی و رسانه‌ای دانست؛ که اگر این نبود، احتمالاً باید به پی‌گیری و اقدام عملی و موضع‌گیری‌های رسمی و بین‌المللی منجر می‌شد. در تازه ترین موضع گیری در باره افزودن افراد جدید به لیست تحریم ها نیز آقای ظریف با پذیرش ضعف جدی در توافق ژنو می گوید:

  در برخی موارد با استفاده از برخی ملاحظات فنی و برخی ریزه‌کاری‌ها تلاش می‌شود که این تحریم‌ها توجیه شود. اگر قرار باشد از ریزه‌کاری‌های فنی توسط دو طرف استفاده شود، ایران این امکان را دارد که از ریزه‌کاری‌های فنی توافق ژنو  که خوشایند طرف مقابل نیست این استفاده را بکند.

  ایشان اشکالات فراوان در توافق ژنو که محدود به این یک مورد نیست و عملاً آن را به معاهده ای یک جانبه به نفع طرف مقابل و وسیله ای برای تعطیلی برنامه هسته ای تبدیل می کند را تنها به پای استفاده از ریزه کاری ها می گذارد، در شرایطی که پیش از این تیم مذاکره کننده از «جنگ واژه ها» در مذاکرات و بحث بر روی کلمه به کلمه توافق حرف می زد و حتی آقای روحانی در مدح رئوس وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده می گوید: «کسانی که امروز در رأس وزارت امور خارجه قرار دارند جزو برترین دیپلمات های جهانی هستند نه فقط در سطح منطقه». علاوه بر این باید توجه داشت که آنچه مهم است وضع تحریم های جدید نیست چرا که تحریم های موجود بسیار شدید، فراگیر و همه جانبه هستند و حتی به نظر برخی کارشناسان امکان تشدید تحریم ها برای آمریکا فراهم نیست یا بسیار سخت است که جامعه جهانی را با آن همراه کند، بنابراین مسئله مهمهمین اعمال تحریم های موجود و نظارت شدیدی است که آمریکا روی آن دارد و برخلاف ادعای مسئولین دولتی توافق ژنو نیز نتوانسته در ساختمان آن خللی ایجاد کند.

  طبق دیدگاه اول، دولت آمریکا می‌تواند با پشتوانه‌ی عدم تصویب تحریم‌های جدید در کنگره به خوبی ادعا کند که در جهت اجرای توافق و تعهد به کوشش برای عدم تصویب تحریم‌های جدید، ثابت‌قدم بوده است.

  اما دیدگاه دوم در این زمینه، با اشاره به قسمت دیگری از توافق‌نامه که به موجب آن، آن دسته از تأسیسات غنی‌سازی که قبل از انعقاد توافق، مصوب شده، اما فعالیتی برای احداث آن‌ها انجام نشده بود، به عنوان تأسیسات «جدید» (New) تلقی شده و جمهوری اسلامی از فعالیت در این راستا منع شده است، می‌گوید افزوده شدن نام‌های جدید به تحریم‌های مصوب قبلی نیز باید به عنوان تحریم «جدید» و بنا بر این ممنوع تلقی شود.

  اما از منظر تعهد غرب به نشان دادن حسن نیت، چنان که در مواضع برخی از کارشناسان و مسئولین داخلی و خارجی بیان شده است، گسترش دامنه‌ی تحریم‌ها را می‌توان حمل بر نقض توافق نمود؛ چرا که در ماده‌ی ۱۸ کنوانسیون ۱۹۶۹ وین در خصوص حقوق معاهدات، کشورها باید از انجام اقداماتی که به هدف و منظور معاهداتشان لطمه می‌زند، حتی قبل از لازم الاجرا شدن قرارداد خودداری نمایند (+). اما این عبارت در این شکل کلی و مبهم و فاقد تعریفِ روشن و صریح در متن توافق، راه را برای مناقشه باز می‌گذارد و در نهایت نیز مطابق میل طرفی که دست بالاتر را در توافق دارد، یعنی آمریکا تفسیر می‌شود. نتیجتاً حتی در صورتی که اراده‌ای برای طرح دعوا از سوی مسئولین کشور وجود داشته باشد، احتمال به نتیجه رسیدن این مناقشه شدیداً محل ابهام است (گذشته از این که به عنوان یک ایراد کلی در متن توافق، مرجعی برای رسیدگی به اختلافات طرف‌های توافق تعریف نشده است).

  متأسفانه نگاشته شدن هوشمندانه‌ی متن توافق به نفع طرف غربی و عدم تسلط مسئولین ایرانی به اسلوب‌های نگارش متن‌های حقوقی در کنار عدم وجود دغدغه‌ی جدی در مسئولین برای احقاق حقوق جمهوری اسلامی راه را برای استفاده از الفاظ مبهم و کلی که به گسترش تحریم‌ها منجر می‌شود، باز نموده و آمریکا را به گونه‌ای بر توافق مسلط کرده که می‌تواند بدون این که به اتهام نقض توافق محکوم شود، مفاد آن را دور بزند.

  12345678910 (2رای، میانگین: 10�00 از 10 رای)
  Loading...Loading...
  ۳ نظر
  1. taha می‌گه:

   نمی دونم چرا کسی جرات نمی کنه جلوی این افراد وایسه به منتقدان میگه بی سواد کاسب کار تحریم ترسو مزدور ساندیس خور افراطی تحجرگرا و… روحانی داره چی کار میکنه بخدا قسم اگه باجی به غرب بده که منافع کشور چه نظامی چه هسته ای چه علمی محدود بشه مطمئن باشید اسمش تو صفحات تاریخ اون هم در کنار ناصرالدین شاه قاجار قرار میگیره دولت تدبیر امید روحانی میخواد ارزونی کنه تا دل مردمو بدست بیاره تا تو انتخابات مجلس دوسال دیگه و دور بعد ریاست جمهوری مردم بهش رای بدند اما راه تلخیا برا ارزونی انتخاب کرد این راه باج به غرب در برابر ارزونی دلار و طلاست .. بر فرض ارزونی شد مردمم به اونا تو انتخابات مجلس رای دادند بر فرض دور بعدم رئیس جمهور شد اما ۱۰-۱۵ سال دیگه مردم میفهمن و همین مردم طومار هرچی … درهم میپیچن آخه ارزونی به چه قیمتی ارزونی به قیمت محدودیت موشکی محدودیت تعداد و نوع تجهیزات اتمی محدودیت علمی محدودیت صنعتی بخدا روزی میرسه و میفهمید به چه کسانی رای دادید که دیگه دیر شده ارزونی به قیمت حراج شرافت وطن !! سکوت منو تو نابخشودنیو گناهی بزرگ است فریاد بزن و بگو چه خبر اونا جنجال میکنند با ما میگن کاسب کار تحریم اما اگه کسی از تحریما سوئ استفاده کرد الان در کنار شما داره با آمریکا مذاکره میکنه بی سواد کسیه که علمو حراج کرده

  ارسال نظر


  + یک = 2