l_bolet_tele
به‌روز شده در: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۳
bolet_tele
تعداد بازدید: ۲۰۲۰
کد خبر: ۱۰۰۵۰۶
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۹:۳۵ - 25 May 2010
دبیرکل سازمان ملل می گوید که او از تلاشهای ترکیه و برزیل در مورد مبادله سوخت با ایران استقبال می کند، اما در جایگاهی نیست که بتواند در مورد تلاشهای ضد ایرانی پنج پیروز جنگ دوم جهانی و دارنده حق وتو در شورای امنیت اظهارنظر کند.

به گزارش ایرنا بان که بشدت تلاش می کرد جمله ای نگوید که باعث رنجش اعضای دایم شورای امنیت و در نتیجه مانع انتخاب مجدد او در این پست شود، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: ما از ابتکارات اعتمادساز ایران و اقدام دیپلماتیک ترکیه و برزیل استقبال می کنیم و بیانیه تهران به منزله گامی بسیار مثبت و راه حلی برای این موضوع محسوب می شود.

وقتی از او سوال کردند که آیا با بیانیه تهران که از آن به عنوان اقدامی اعتماد ساز یاد کردید، شما با اعضا گروه شش در این مورد گفت وگویی داشتید تا روند تصویب قطعنامه را متوقف کنند؟

بان جواب داد من در موقعیتی نیستم تا بتوانم در ارتباط با چگونگی روند این موضوع اظهار نظر کنم!
دبیر کل سازمان ملل در ادامه اظهار داشت: هفته گذشته با نخست وزیر ترکیه در استانبول دیدار و مذاکراتی در ارتباط با ایران داشتم و طی هفته جاری نیز با لولا رییس جمهور برزیل در ریودوژانیرو دیدار می کنم.

وی افزود: ایران روز دوشنبه نامه ای را به آژانس ارایه داد که آن نامه توسط آژانس و دیگر اعضا گروه شش مورد بررسی قرار می گیرند و سپس به آن واکنش نشان داده می شود.

بان گفت: در تماس تلفنی که روز دوشنبه با آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتم از این اقدام ایران به عنوان تدبیری اعتماد ساز و به منزله در گشوده شده ای به سوی مذاکرات (توافقات) در مورد برنامه اتمی ایران، نام برده شد.

دبیرکل سازمان ملل افزود: من بارها گفته ام که ایران باید در مورد برنامه اتمی خود شفاف سازی کند و یک بار دیگر بر اهمیت همکاری کامل ایران با آژانس و در عین حال اطاعت کامل از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تاکید دارم!

بان گفت: من خودم شخصا در مورد چگونگی حل این موضوع معتقدم که باید آنرا توام با گفت وگو و رایزنی در چهارچوب گروه شش حل کرد.

وی اظهارداشت: مذاکرات در خصوص دستیابی به یک راه حل صلح آمیز باید ادامه داشته باشد که ابتکارات برزیل و ترکیه نیز بخشی از همین روند محسوب می شود.
بازگشت به ابتدای صفحه
نام:
ایمیل:
* نظر: