نامه هشدارآميز ترکيه و برزيل به شوراي امنيت دربا ره تشديد تحريم ايران
خراسان - مورخ شنبه 1389/03/01 شماره انتشار 17555
نويسنده: بهروزي
اردوغان: اوباما تا دوشنبه نامه اي مهم درباره ايران به آژانس ارسال مي کند

وزيران خارجه ترکيه و برزيل به عنوان ۲ عضو غيردائم شوراي امنيت با ارسال نامه اي مشترک به ديگر اعضاي اين شورا نسبت به هرگونه حرکت به سمت تحريم هاي جديد عليه ايران هشدار دادند. برنار کوشنر، وزير خارجه فرانسه نيز اعلام کرد که ۳ عضو غيردائم شوراي امنيت يعني ترکيه، برزيل و لبنان با قطعنامه پيشنهادي آمريکا عليه ايران موافقت نکرده اند. با اين حال، باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا در گفت وگوي تلفني با رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه تاکيد کرد که آمريکا همچنان به تلاش خود براي تشديد تحريم ها عليه ايران ادامه مي دهد. پس از اين گفت وگوي تلفني، اردوغان نيز اظهار کرد که اوباما تا ۲۴ ماه مه (دوشنبه سوم خردادماه) نامه اي درباره ايران به آژانس مي فرستد که بسيار مهم است. از سوي ديگر، محمدرضا باهنر، نايب رئيس دوم مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تلاش ها براي تصويب قطعنامه عليه ايران تصريح کرد: ما اعلام کرده ايم که اگر قطعنامه اي صادر شود، تعهدات ما در بيانيه تهران کاملا منتفي مي شود.باهنر افزود: ما خود کليد تهيه سوخت ۲۰ درصد را قبلا زده بوديم و با سرعت بيشتري اين موضوع را (در صورت صدور قطعنامه) پي گيري خواهيم کرد. در اين ميان، خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه سعودي الوطن گزارش داد که کاظم جلالي، سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت وگو با اين روزنامه از سفر قريب الوقوع منوچهر متکي، وزير خارجه به رياض و تشريح بيانيه تهران براي مقام هاي عربستان خبر داده است. اين در حالي است که کاظم جلالي در گفت وگو با خراسان انجام چنين مصاحبه و اعلام چنين خبري را رد کرد.

ايرنا به نقل از خبرگزاري فرانسه گزارش داد: برزيل و ترکيه به شوراي امنيت نسبت به هرگونه حرکت به سمت تحريم هاي جديد عليه ايران هشدار دادند.درخواست برزيل و ترکيه در نامه اي مشترک براي ديگر اعضاي شوراي امنيت ۱۵ نفره سازمان ملل ارسال شد.وزارت خارجه برزيل اعلام کرد: اين نامه توسط سلسو آموريم وزير خارجه برزيل و احمد داوود اوغلو وزير خارجه ترکيه امضا شده بود.در اين نامه آمده است: برزيل و ترکيه متقاعد شده اند اکنون زمان ارائه فرصتي براي مذاکره رسيده است و بايد از دست زدن به اقداماتي که به راه حل صلح آميز اين مسئله زيان وارد شود، پرهيز شود.رئيس جمهور برزيل نيز با انتقاد از مواضع اخير آمريکا پس از صدور بيانيه تهران، گفت: ايران تمايل خود را به گفت وگو و مذاکره درباره برنامه هسته اي اش نشان داده است و اکنون ساير کشورها نيز بايد همين کار را بکنند.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، رئيس جمهور برزيل در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين که برخي روزنامه ها مي گويند ربطي به برزيل ندارد که براي ايران ميانجي گري کند افزود: اما چه کسي گفته است که اين مسئله فقط به آمريکا ربط دارد؟ حقيقت اين است که آن ها اين چهره را از ايران به نمايش گذاشته اند که خواستار مذاکرات و نشستن بر سر ميز گفت وگو نيست؛ اما ديديم که ايران بر سر ميز مذاکرات نشست.

هم زمان، احمد داوود اوغلو، وزير خارجه ترکيه در مصاحبه اي مطبوعاتي گفت: ترکيه و برزيل به نمايندگي از غرب و طبق درخواست آمريکا قرارداد هسته اي را با ايران امضا کردند.به گزارش تابناک به نقل از ايربا، وزير خارجه ترکيه در اين مصاحبه افزود: اگر جامعه جهاني، ترکيه را براي خودداري از استرداد اورانيوم ۱۲۰۰ کيلويي تحت فشار بگذارد ترکيه بي درنگ اورانيوم امانتي در نزد خود را به ايران مسترد خواهد کرد؛ ترکيه از اعتماد ايران نسبت به خود سوءاستفاده نمي کند.

گفت وگوي تلفني اردوغان با پوتين و اوباما

يک روزنامه چاپ ترکيه هم از گفت وگوي تلفني رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه با نخست وزير روسيه و رئيس جمهور آمريکا درباره بيانيه ايران، ترکيه و برزيل درباره تبادل سوخت خبر داد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه حريت اردوغان در اين باره همچنين با الهام علي اف رئيس جمهور آذربايجان، بشاراسد رئيس جمهور سوريه، آل ثاني امير قطر و يورگو پاپاندرو نخست وزير يونان تلفني گفت وگو کرده است.نخست وزير ترکيه با تشريح گفت وگوي تلفني خود با اوباما اعلام کرد: اوباما تا ۲۴ مي (سوم خرداد ماه) نامه اي درباره ايران به آژانس بين المللي انرژي اتمي مي فرستد که بسيار مهم است.وي با اشاره به اهميت حمايت گروه وين از بيانيه ايران درباره تبادل سوخت گفت: اين حمايت گام بسيار مهمي است و ترکيه به عنوان کشوري در منطقه، مخالف هرگونه سلاح هسته اي است.اردوغان ادامه داد: اگر تحريم هاي جديدي عليه ايران اعمال شود، ايران تبادل سوخت را منحل خواهد کرد.به گزارش بي بي سي، باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا در تماس تلفني با رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه گفت: آمريکا همچنان به تلاش خود براي تشديد تحريم هاي بين المللي ايران ادامه خواهد داد.کاخ سفيد در بيانيه اي اعلام کرد که اوباما در اين مکالمه از ميانجيگري ترکيه و برزيل تمجيد و ادعا کرد که جامعه جهاني همچنان نگران برنامه اتمي ايران است.

کوشنر: برزيل، ترکيه و لبنان با قطعنامه جديد موافقت نکرده اند

هم زمان، برنار کوشنر، وزير خارجه فرانسه پيش بيني کرد که اکثر اعضاي شوراي امنيت با تصويب قطعنامه جديد عليه ايران موافقت کنند.به گفته کوشنر ۳ عضو شوراي امنيت يعني برزيل، ترکيه و لبنان با تصويب اين قطعنامه موافقت نکرده اند.

گزارش بي بي سي از جزئيات پيش نويس قطعنامه تحريم ايران

در همين حال بي بي سي در گزارشي از پيش نويس قطعنامه احتمالي عليه ايران، آورد: پيش نويس قطعنامه شوراي امنيت عليه ايران بر ادامه مذاکره و حل و فصل ديپلماتيک مسئله اتمي تاکيد دارد، اما تشديد تحريم ها عليه ايران محور اصلي آن است.در متن اين پيش نويس پيش از تصويب احتمالا تغييراتي ايجاد خواهد شد. اعضاي دائم شوراي امنيت و آلمان در اين سند ايران را متهم کرده اند که از قطعنامه هاي ۱۶۹۶، ۱۷۳۷، ۱۷۴۷ و ۱۸۰۳ اين شورا تخطي کرده است.در قطعنامه پيشنهادي، درباره ساخت مرکز اتمي «فردو» در نزديکي قم ابراز نگراني جدي شده و ساخت اين مرکز ناقض تعهدات ايران در مورد تعليق کامل تمام فعاليت هاي غني سازي اورانيوم توصيف شده است.اين پيش نويس ايران را موظف مي کند که ساخت تمام مراکز غني سازي اورانيوم يا تاسيسات اتمي آب سنگين(مراکز پلوتونيوم) را متوقف و از ساخت تاسيسات مشابه خودداري کند.به گزارش بي بي سي مجازات هاي مندرج در پيش نويس نيز به اين شرح است:قطعنامه در صورت تصويب فعاليت هاي اتمي تجاري ايران در خارج از اين کشور مانند شرکت در طرح هاي استخراج اورانيوم يا توليد مواد و تکنولوژي هاي اتمي را ممنوع مي کند. دولت ها را موظف مي کند از حضور ايران يا اشخاص حقيقي و حقوقي ايراني در اين موارد جلوگيري کنند.کشورها را موظف مي کند از انتقال مستقيم يا غير مستقيم ۸ نوع سلاح سنگين ازجمله تانک، خودروهاي زرهي ، هواپيماهاي جنگي، هليکوپترهاي تهاجمي، کشتي هاي نظامي و سيستم هاي موشکي به ايران جلوگيري کنند.فعاليت هاي ايران در زمينه توليد موشک هاي بالستيک را با توانايي حمل کلاهک هسته اي ازجمله آزمايش هاي موشکي که در آن از تکنولوژي بالستيک استفاده شده باشد ممنوع اعلام مي کند.کشورها را موظف مي کند از ورود شمار ديگري از مقام هاي ايران به قلمروي خود جلوگيري کنند و دارايي هاي تعداد ديگري از افراد و شرکت هاي ايراني را در فهرست تحريم ها براي مسدود شدن قرار مي دهد.طبق تدابير تنبيهي ديگر در اين پيش نويس، از دولت ها مي خواهد تمام محموله هاي هوايي و دريايي را که به ايران فرستاده يا از آن خارج مي شود در فرودگاه ها، بندرها و آب هاي قلمروي خود در صورتي که بر اين باورند آن محموله ها حاوي مواد اتمي، موشکي يا نظامي ممنوع اعلام شده است، بازرسي کنند.به کشورها اجازه مي دهد محموله هاي دريايي ممنوعه ايران را براساس قوانين بين المللي در آب هاي آزاد بازرسي، توقيف و حتي در صورت لزوم نابود کنند.

متکي: آمريکا و همپيمانانش فرصت آفريني ايران را قدر بدانند

اين در حالي است که وزير خارجه کشورمان گفت: بهتر است آمريکا و همپيمانانش فرصت آفريني جمهوري اسلامي ايران را قدر بدانند و گرنه نقطه سرخط؛ آن ها همان جا که بودند مي توانند بمانند.به گزارش ايسنا، منوچهر متکي پيش از ترک دوشنبه پايتخت تاجيکستان و در پايان سي و هفتمين اجلاس وزراي خارجه عضو سازمان کنفرانس اسلامي در پاسخ به اين پرسش که اوباما در تماس با نخست وزير ترکيه اعلام کرده بحث تحريم ها عليه ايران را پيش مي برد، با بيان اين که صدها چراغ دار و بيراه مرو، بگذار افتد و بيند سزاي خويش افزود: بيانيه سه جانبه ايران، ترکيه و برزيل قبل از اين که يک شانس براي ايران باشد، براي کشورهاي ديگر فرصتي را ايجاد مي کند. اميدواريم آن ها قدر اين اقدام ۲ عضو شوراي امنيت را بدانند؛ اما کاري که هيئت آمريکايي ۳ روز پيش در شوراي امنيت انجام داد بيشتر به يک نمايش شبيه است.

باهنر: بيانيه نشست تهران در فرآيند تصميم گيري قانوني کشور اتخاذ شده است

به گزارش ايسنا، محمدرضا باهنر نيز در نشست سراسري روابط عمومي هاي جامعه اسلامي مهندسين با اشاره به بيانيه تهران خاطر نشان کرد: نشست خوبي بود و بيانيه مشترکي از سوي ايران، برزيل و ترکيه در زمينه بحث تبادل سوخت صادر شد. سوالي در اين باره مطرح بود؛ با توجه به اين که ما در اين بيانيه چراغ سبز زده بوديم که حاضريم سوخت را در ترکيه معاوضه کنيم آيا اين امر براساس سياست هاي راهبردي بود يا نه؟ و يا انحرافي رخ داده است؟ مجلس در اين زمينه نگران بود اما با بررسي ها مشخص شد که اين تصميم در فرآيند تصميم گيري قانوني کشور اتخاذ شده و خلافي رخ نداده است.

نبايد بيش از حد کارها را بزرگ کرد

وي ادامه داد: البته در اين جا نقد مختصري نيز مي کنم، بعضي وقت ها برخي کارهاي خوبي در کشور انجام مي شود، ولي آن قدر تعريف مي شود که اين احساس ايجاد مي شود که خدايي نکرده اقرار به جهل شده است. البته بايد از کارهاي خوبي که صورت مي گيرد تقدير و تشکر کنيم ولي نبايد کارها را بيش از حد بزرگ کنيم؛ مثلا مي بينيم روزنامه هايي افراطي تيتر مي زنند دشمن مات شد. اين خبرها نيست؛ نبايد بيش از حد کارها را بزرگ کرد، البته قدم خوبي برداشته شده است.

صدور قطعنامه اي عليه ايران، تعهدات ما در بيانيه تهران را منتفي مي کند

دبير کل جامعه اسلامي مهندسين در بخشي ديگر از سخنانش با بيان اين که تفاهمي که صورت گرفت تفاهم خوبي بود و تدبير خوبي به کار برده شد اظهار کرد: اين احتمال وجود دارد که قطعنامه جديد عليه ايران صادر شود، ولي ما اعلام کرديم که اگر قطعنامه اي صادر شود، تعهدات ما در آن بيانيه کاملا منتفي مي شود. ما اعلام کرديم اگر شرط هايي که در بيانيه سه جانبه قرار داده ايم اعمال نشود، مسئله انتقال سوخت منتفي مي شود. ما خود کليد تهيه سوخت ۲۰ درصد را قبلا زده بوديم و گاز اين موضوع را بيشتر مي کنيم و با سرعت بيشتر پي گيري خواهيم کرد.

روسيه: نيروگاه بوشهر شهريور راه اندازي مي شود

از سوي ديگر، رئيس سازمان روس اتم روسيه از راه اندازي نيروگاه هسته اي بوشهر در شهريورماه خبر داد.به گزارش بي بي سي سرگئي کرينکو، رئيس سازمان روس اتم روز پنج شنبه گفت: نيروگاه بوشهر تا پايان ماه اوت (شهريور) راه اندازي مي شود و تحريم هاي شوراي امنيت تاثيري بر روند اين راه اندازي نخواهد داشت.رئيس سازمان انرژي اتمي هم در اين باره گفت: آخرين تست نيروگاه اتمي بوشهر تا ۱۵ روز ديگر به پايان مي رسد.به گزارش واحد مرکزي خبر، علي اکبر صالحي افزود: پس از پايان اين تست با بازبيني تجهيزات و انتقال سوخت، نيروگاه راه اندازي مي شود.وي افزود:نامه ايران درباره مبادله سوخت به زودي به آژانس ارسال مي شود.امتياز كاربران:
امتياز بدهيد:
نظرات
نام:
ايميل:
نظر:
كد امنيتي
کد مشخص نیست


كد امنيتي: