چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ تهران ۱۶:۵۹ - ۲۹ آوریل ۲۰۱۵

ايران / سياسی

تاکید اوباما بر ادامه تلاش برای تشدید تحریم ها علیه ایران

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در گفت وگوی تلفنی با رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، تاکيد کرده است که واشينگتن به تلاش های خود برای تشديد تحريم های ايران ادامه خواهد داد.

کاخ سفيد در بيانيه ای اعلام کرده است که باراک اوباما در اين گفت و گو از تلاش های ترکيه برای ميانجيگری در مناقشه هسته ای ايران و همچنين توافق برای مبادله اورانيوم غنی شده ايران با سوخت هسته ای در ترکيه تمجيد کرده است

طبق اين گزارش باراک اوباما با اين حال تاکيد کرده است که جامعه جهانی نسبت به برنامه هسته ای ايران نگرانی های اساسی دارد

کاخ سفيد می گويد اوباما تاکيد کرده است که مذاکره درباره قطعنامه تازه شورای امنيت عليه ايران ادامه می يابد.

باراک اوباما  همچنین  روز چهارشنبه  در کنفرانس خبری مشترک با رییس جمهور مکزیک از  تدوین پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت که علیه ایران استقبال کرده و بار دیگر از تهران خواسته بود که به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند.

در حالی که تلاش دیپلماتیک برزیل و ترکیه، ایران را قانع کرده است که اورانیوم غنی‌شده خود را در خاک ترکیه به امانت بگذارد و در ازای آن برای رآکتور امیرآباد تهران سوخت دریافت کند، واشینگتن با کم اهمیت دانستن توافق حاصل شده، اعلام کرد که به تلاش خود برای تصویب قطعنامه تازه ادامه خواهد داد.

با اینکه روز چهارشنبه منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، اظهار داشت که  وزیران خارجه برزیل و ترکیه، فضای شورای امنیت را  مثبت ارزیابی کرده و  تصویب قطعنامه را بعید می‌دانند، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد که چین و روسیه با یک پیش‌نویس «پرمایه» علیه ایران موافقت کرده‌اند.

بخش هایی از پیش نویس قطعنامه تازه علیه ایران روز سه‌شنبه منتشر شد . در صورت تصویب این پیش نویس نظام بانکی ايران با محدوديت بيشتری مواجه شده، نظارت بر کشتيرانی ايران بيشتر شده و تحريم‌های گسترده تسليحاتی عليه تهران اعمال می‌شود.

در همین حال ترکیه و برزیل نیز همچنان به تلاش‌های دیپلماتیک خود ادامه می‌‌دهند که توافق تهران بتواند به نتیجه برسد؛ روز سه‌شنبه مشاور لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل اعلام کرد که دو کشور برزیل و ترکیه خواهان پیوستن به مذاکر‌ه‌های گروه ۱+۵ هستند تا در رایزنی‌های پرونده هسته‌ای ایران شرکت داشته باشند.

یک روز پس از این گفته، ترکیه و برزیل به اعضای دایم و غیردایم شورای امنیت نامه نوشته و خواستار بکارگیری دیپلماسی درباره مناقشه هسته‌ای ایران شده‌اند.

ترکيه و برزيل که توانستند با رايزنی با ايران موافقتنامه مبادله سوختی ايران در خاک ترکيه را به امضا برسانند، در  این نامه خواستار پرهيز از تحريم ايران شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزيران خارجه اين دو کشور روز چهارشنبه در نامه ای به شورای امنيت سازمان ملل گفتند:«به نظر برزيل و ترکيه، حالا زمان مذاکره است و بايد از اقداماتی که امکان دستيابی به راه حل مسالمت آميز را کمرنگ می کند، خودداری کرد.»

اين نامه در حالی ارسال شده که يک روز پيشتر، آمريکا پيش نويس قطعنامه ای که گفته می شود به توافق روسيه و چين هم رسيده، را در ميان کشورهای عضو شورای امنيت توزيع کرد تا دور چهارم تحريم ها عليه ايران را به بحث بگذارد.    

هرچند ترکيه و برزيل تلاش کردند همکاری ديپلماتيکی با ايران ايجاد کنند، اما آمريکا، فرانسه و بريتانيا هرچند از اين اقدام استقبال کردند، اما آن را ناکافی دانسته و کماکان بر تشديد تحريم ها اصرار دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برزيل تاييد کرده که توافق ياد شده ميان ايران، ترکيه و برزيل برای رفع تمامی ابهامات درمورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی کافی نيست اما می تواند به عنوان اقدامی اعتماد ساز، موثر باشد و از اين رو بايد به آن توجه شود.

وزير خارجه برزيل روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: اين توافق، عاملی است که بايد روی آن کار شود و ناديده گرفتن آن، به معنای حذف امکانات صلح آميز است.

لولا دا سيلوا رييس جمهوری برزيل هم روز چهارشنبه در مادريد پايتخت اسپانيا گفت: شورای امنيت سازمان ملل بايد خواست و اراده خود برای مذاکره را نشان دهد و توافقنامه تبادل سوخت هسته ای، همان چيزی است که آمريکا پنج ماه پيش آن را تقاضا کرده بود.

لولا دا سيلوا که سال آخر رياست جمهوری خود را سپری می کند، پس از توافقنامه تبادل سوخت هسته ای تهران در خاک ترکيه، در بسياری از روزنامه های جهان به عنوان يک ديپلمات موفق مورد تشويق قرار گرفت و ممکن است قطعنامه شورای امنيت، ناديده گرفتن تلاش های ديپلماتيک برزيل و ترکيه تلقی شود.

آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا و فرانسه، پنج کشور عضو دائم شورای امنيت از دور جديد تحريم ها حمايت کرده اند. ترکيه و برزيل در ميان ۱۰ کشور عضو غيردائم شورای امنيت هستند و برای تصويب قطعنامه بايد ۹ رای از ميان ۱۵ رای داده شود.

سفير برزيل در سازمان ملل روز سه شنبه به مدت ۴۰ دقيقه در مذاکرات شورای امنيت حضور داشت و پس از خروج از جلسه به خبرنگاران گفت که حاضر نيست در حال حاضر در مذاکرات تحريم های جديد ايران حضور داشته باشد.

خانم ماريا لوييزا ريبريو ويتو، در سخنانی به زبان پرتغالی که حاضر نشد آن را به انگليسی تکرار کند گفت که کشورش نمی خواهد در حال حاضر به مذاکرات بپيوندد چرا که فکر می کند موقعيت جديدی به وجود آمده و با وجود توافقنامه تهران برای مبادله سوخت اتمی درخاک ترکيه، بايد به ديپلماسی فرصت داده شود.

تهران روز دوشنبه اعلام کرد با توجه به پادرميانی‌های برزيل و ترکيه، توافق کرده مبادله سوخت اتمی را در خاک ترکيه اجرا کند و اورانيوم کمتر غنی شده خود را به ترکيه فرستاده و در قبال آن، ميله سوختی برای استفاده در رآکتور تحقيقاتی تهران دريافت کند.

شورای امنيت سازمان ملل در پنج قطعنامه(شامل سه قطعنامه تحريمی) از ايران خواسته فعاليت‌های غنی‌سازی اورانيوم را به حالت تعليق درآورد. غرب به فعاليت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی مظنون است و آن را تلاشی برای دستيابی به بمب اتمی می‌داند. تهران می‌گويد برنامه اتمی را برای توليد برق دنبال می‌کند.
زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
ترتیب:
نظرات
     
توسط: مهران از: تهران
۳۰ ۰۲ ۱۳۸۹ ۱۶:۲۲
درود
تمام زمامداران وقت سازمان امنیت سازمان ملل شاید به اندازه یک ایرانی با کارها و رفتارهای این سیستم جمهوری اسلامی آشنایی نداشته باشند، هرچند آمریکاییها از دیرباز در معادلات سیاسی منطقه یک پای ثابت بودن منتها تصمیم گیرندگان آنها همگی دوره ای با این موارد درگیر شدند بخشی از تجربیاتشان را محک زدند که در تاریخ ثبت به نیکی شد یا خیر.
ولیکن این مردم ایران هستند که در تمام این کش مکشها بوده و هستند و مجال دیگری هم ندارند حتی اگر ترک وطن کنند.
واینک بعنوان یک ایرانی که همیشه ناظر بر تحولات ممکت خود بوده و هستم و میتونم باتوجه به اتفاقات این 30 سال گذشته یک اندرزی به سران سازمان امنیت سازمان ملل بدم.
ابتدا اینکه شک نکنید در هر به ظاهر عقب نشینی این سیستم ذره ای انابه وجود داشته باشه، برعکس بقول خودشان عقب نشینی تاکتیکی میکنند ودر واقع بدنبال راه های دیگر برای رسیدن به اهداف شرورانه شان هستند، البته اگر اصل موضوع سرکاری نباشه و در پوشش ظاهر موضوع بدنبال اهدافی که در لایه های زیرین برنامه خود دارند نباشند.
هیچوقت نمیتوانند رفتار صحیح دیپلماتیک از خود نشان دهند و با تغییر افراد پروژه هاشان را با کمی تغییرات و صرف زمان پی میگیرند و فاکتور زمان برایشان ارزان و توجیه کافی دارد.
در برابر مردم بسیار وقیح و دروغپردازند، از یک طرف جام زهر سرمیکشند وهرسال برایش سالگرد پیروزی میگیرند
ببنید از این موارد کم نیست ما که 30 سال است در این وضع مصیبت وار میلولیم و میدانیم با چه جورثومه های فاسدی طرفیم، و از شما میخواهم کمی با نگاهی ژرفتر به این موارد ومواردی بیشتر که اگر بخواهید بسیار است که از آنان درس بگیرید، و بدانید اینان فقط با نابودی غرب وشرقشان و به خاک وخون کشیدن جهان به آن عدالت در غرقابه خون که آرزوی تکتکشان است میاندیشند واز نابودی کل جهان هم هیچ ابایی ندارند

توسط: نام مستعار
۳۰ ۰۲ ۱۳۸۹ ۱۴:۳۶
اقای اوباما ملت ایران خوشحال هستند بلاخره جامعه جهانی فهمید که ماهیت جمهوی اسلامی در ایران از 100 تا بمب اتمی هم خطرناک تر است البته مردم ایران 30 سال است فهمیده اند آنها چه آدم های خطرناکی هستند و در کله شان چه مزخرفاتی می گذرد اما حالا که شما ها هم فهمیده اید جای خوشحالی است ما ملت ایران روزی 1000 بار قربان صدقه بمب اتمی می رویم چون اگر بمب اتمی توسط جمهوری اسلامی ساخته نمی شد شما امریکایی ها و اروپایی ها حالا حالا ها با ج اسلامی کاری نداشتید و ملت ایران را به حال خودشان رها می کردید تا نابود بشوند حالا که بمب اتمی جمهوری اسلامی می تواند باعث سرنگونی اش بشود ما ملت ایران روزی 1000 بار از سازنده بمب اتمی تشکر می کنیم که بمب اتمی را ساخت تا ج اسلامی هم بتواند به بمب اتمی دست پیدا کند و نابودی خودش را جلوتر بیندازد پس زنده باد بمب اتمی که باعث نابودی بمب اتمی مهلک تری به نام جمهوری اسلامی می شود .
آقای اوباما درضمن وقتی جمهوری اسلامی سقوط کرد ما در میدان آزادی در تهران یک مجسمه ی بزرگ بمب اتمی می سازیم و هر روز در کنار این مسجمه از سازنده بمب اتمی تشکر می کنیم چون تنها بمب اتمی باعث نابودی ج اسلامی است .

امضا قربان بمب اتمی بشوم

توسط: محمد از: تهران
۳۰ ۰۲ ۱۳۸۹ ۱۴:۱۱
عملکرد اوباما با رژیم و دستگاه ولایت پسند خامنه ای و احمدی نژاد به نوعی مثال نصایح پدرانه آقایان کروبی و احمدی نژاد است و تنها نتیجه آن مثال نتایج کارهای هشت ساله خاتمی خواهد بود که فقط عمر رژیم را بالا میبرد و پروهایی را بی حیاتر و وحشی تر خواهد کرد . متاسفانه اوباما و دولت او برای فرار از هزینه نابودی این آخرین دیکتاتور زمانه هنوز به ان درک نرسیده یا نمی خواهد برسد که اول تا آخر این داستان های سریالی تحریم تنها درگیری و رویارویی نظامی است و باید به حرف های حاکمان اسراییل احترام بگذارد چراکه اسراییلیان 31 سال است که حرکت این متجاوزان و تروریست پرور ها را می شناسند و تجربه انها نشان داده که تنها زور بر سر این اقشار و حکومت های کم هوش و دیکتاتور نتیجه درست را رقم میزند ! البته همه انسانهای عاقل جنگ را نفی می کنند ولی سوال این است که آیا با یک قاتل و متجاوز به ناموس مردم هم باید قرارداد همکاری و معاهده چند ملیتی بسته شود - ؟! - آیا این نوعی به رسمیت شناختن و تایید حکومت های اینچنینی نیست - ؟!

توسط: رضا از: جمهوری ایرانی
۳۰ ۰۲ ۱۳۸۹ ۱۲:۴۳
معلوم نیست این دفعه کدوم سرمایه ملت ایران رو به برزیل و ترکیه مجانی دادن که دارن اینجوری سنگ دیکتاتوری اسلامی رو به سینه می زنن

توسط: Mohammad از: USA
۳۰ ۰۲ ۱۳۸۹ ۰۹:۵۳
آقای اوباما، در رابطه با این جنایتکاران ضدبشر کودتاچی در ایران تا کنون فرصتهای زیادی داده شده و آنها با دروغگویی ها، تزویر ها، جنایات، ادمکشی ها و انواع حیل دنیا را به سخره گرفته اند.
اقدامات آقای اردوغان نه از سر دوراندیشی ویا منافع ملت ایران و مردم دنیا که از کوته بینی ایشان و صرف منافعی کوتاه مدت میباشد.
سیاستی که در مهار این دیوانگان قدرت پیش گرفته اید اثر داده، و لطفا برای نجات بشریت و کمک به مردم ایران در بدست گرفتن آینده خود، بازسازی کشور و بازگشت به جامعه جهانی گول این مردم فریبان را نخورید. مردم ایران و وجدانهای بیدار جهان آگاه اند که عدم جلوگیری قاطع از دستیابی و یا تلاش به دستیابی این تشنگان قدرت به بمب هسته ای منجر به فاجعه ای خواهد شد که منطقه و دنیا را در مرز نابودی قرار خواهد داد.
مطمئنم که کارشناسان شما بدرستی انگشت بر دروغگویی های این رژیم و دورویی آقای اردوغان خواهند گذاشت، که در حالیکه اینان بر مبنای تبلیغات خود از زمان توافق ژنو چند هزار به سانتریفوژ ها اضافه کرده و حتی مدعی تولید اورانیوم با غلظت ۲۰% نیز گشته اند، پس مازاد اورانیوم تولید شده در این مدت در کجا پنهان شده؟ تنها نتیجه منطقی که از این ترفند مشترک رژیم کودتایی ایران و آقای اردوغان میشود گرفت اینست، که اگر هم آنها این مقدار اورانیوم را به ترکیه ارسال دارند، هنوز خود صاحب مقدار کافی آاورانیوم غنی شده برای ساخت بمب مورد آرزو ونظر خود هستند.

توسط: امير از: كانادا
۳۰ ۰۲ ۱۳۸۹ ۰۶:۴۸
جناب اوباما
شما هم قبل از اينكه محكم صحبت كنيد فكرهاتون رو بكنيد
چون معمولاً سران حكومت ايران پيشنهاد هاي خوبي به رؤساي جمهور ساير كشورها ميدهند !
نمونه جديدش هم رئيس جمهور فرانسه بود!
مشاهده كرديد كه شازده تا قبل از اين ميگفت قاتل بختيار رو تحت هيچ شرايطي معامله نمي كند و بايد قاتل به سزاي اعمالش برسد
بعدش چي شد ؟
هيچي ، همه چيز عوض شد !
شما هم لطفاً بخاطر داشته باشيد كه الان مادر سه كوهنورد اميريكائي زنداني در ايران بسر ميبرند و ممكن است احتمالاً معامله اي جديد هم دوباره سر بگيرد
بهر حال دنياي بيزنس است ديگه !!!
اميدوارم كه شما مثل ساركوزي رفتار نكنيد كه قاتل را معامله كرد
سربلند باشيد...
همسايه شمالي شما

توسط: میترا از: آبادان
۳۰ ۰۲ ۱۳۸۹ ۰۶:۰۶
آمریکا با انرژی اتمی صلح آمیز مخالف نیست
در زمان شاه راکتور تحقیقاتی به دانشگاه تهران داد و نیروگاه بوشهر با تایید آمریکا بدست آلمان شروع به ساخت شد ولی امروز احمدی نژاد با تهدید و تکرار محو اسراییل از روی زمین باعث انزوای ایران و حمله اسراییل و آمریکا به ایران خواهد شد احمدی نژاد دشمن ایران است .

توسط: مریم از: اصفهان
۳۰ ۰۲ ۱۳۸۹ ۰۶:۰۶
به نظر من حمله نظامی گزینه مناسب است , گول نا امنی عراق را نباید خورد چون عامل آن جمهوری اسلامیست که سعی کرده با آشفته نشان دادن عراق و بمب گذاریهای مختلف آمریکا را از حمله مشابه به دیکتاتوری ایران بازدارد , به نظر من کسانی که اینجا عراق را به رخ میکشند از عامل اصلی عدم برقراری آرامش درعراق یعنی جمهوری اسلامی عمدا نام نمیبرند در خوشبینانه ترین حالت نا آگاهانه آب به آسیاب ولایت فقیه میریزند .تا با خیال راحت بمب اتم را بسازد و اسراییل را محو کند