تازه‌ترین مطالب
 • باید هر زمان به هر مکان در ایران که بخواهیم دسترسی داشته باشیم ()
 • در سایه سکوت دولت؛ بهارستان به طرح هسته ای کنگره واکنش عملی نشان داد/ تدوین طرح دوفوریتی “الزام تصویب توافق هسته‌ای در مجلس” توسط نمایندگان/ سئوال از رئیس جمهور کلید خورد ()
 • اعداد و ارقام که در بیانیه لوزان نیامده، عراقچی از کجا آمار می‌دهد؟/ روسیه هم متن آمریکایی‌ها را تایید کرد ()
 • تفاهم لوزان فقط ۱۲۵هزارم درصد از نیاز ایران را تامین می کند / فقط اجازه غنی سازی برای ۲ هفته برق هسته ای داریم! ()
 • برای روشن کردن دلایل عدم انتشار گزاره برگ ایرانی به وظیفه قانونی خود عمل کنید (نامه)
 • شرمن: تحریم، پیشرفت هسته‌ای ایران را متوقف نکرد/ برنامه هسته‌ای ایران با فرهنگ و اقتصاد مقاومتی به نقطه امروز رسید ()
 • زیاده طلبی عاملان ترور (پوستر، پوستر، پوستر)
 • فقط تحریم های تجاری شورای امنیت هنگام اجرای توافق رفع می‌شود/ پس از راستی آزمایی آژانس فقط «تحریم های ثانویه» آمریکا «تعلیق» می شود / تحریم های کنگره و رئیس جمهور می ماند ()
 • وعده های آمریکایی (پوستر، پوستر)
 • فشار بر صداوسیما برای سانسور وضعیت تحریم ها ()
 • آیا سود لغو تحریم ها بیشتر متوجه ایران خواهد شد یا آمریکا؟ + جدول و نمودار آماری ()
 • المانیتور: بیانیه لوزان زمانی به دست آمد که ایران عقب‌نشینی را پذیرفت ()
 • توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵، برای جلوگیری از برنامه هسته‌ای ایران در حال شکل‌گیری است ()
 • ما مراقبیم مجددا جام زهری به امام مسلمین خورانده نشود!، دولت باید جلسه ای که اسرائیل ادعا میکند سال ۶۵ با دو مقام ایرانی داشته است را تکذیب کند! (صوت، کلیپ تصویری)
 • مقصر اصلی ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت چه کسی است؟ ()
 • توافق هسته ای چه تاثیری بر نرخ ارز و قیمت نفت خواهد داشت؟/ رویای آزادسازی ذخایر ارزی، خیال افزایش درآمد نفتی! ()
 • راز قطعنامه در کلام مقام معظم رهبری (کلیپ تصویری)
 • ماشین آبمیوه گیری هم یک نوع سانتریفیوژ است؛روی آن‌ها محدودیتی نداریم!/ قبلاً هم با اجازه آقای روحانی دوبار از پارچین بازدید کردند/در صورت همکاری غربی‌ها، بازطراحی اراک ۶ سال طول می‌کشد/آمریکایی‌ها در زمان دولت قبل اعلام کردند اصل غنی سازی را به رسمیت می‌شناسند ()
 • لیست اظهارات متناقض تیم مذاکره کننده درباره “فکت شیت” ایرانی + جدول ()
 • دانشمند هسته‌ای: فردوی تحقیقاتی به چه درد می‌خورد؟/دکتر زیباکلام: بین دو متن منتشرشده از لوزان ۱۳ اختلاف غیرقابل اغماض وجود دارد ()
 • نادیده گرفته شدن خطوط قرمز نظام در مذاکرات هسته ای

  عراقچی بحث بر روی توان موشکی ایران در مذاکرات هسته ای را تایید کرد/ لزوم ورود مجلس برای صیانت از دستاوردهای نظامی کشور

  مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته ای صراحتا اعلام کرد که موضوع موشک های جمهوری اسلامی در دستور کار مذاکرات قرار گرفته است.

  سید عباس عراقچی روز دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری مهر در پاسخ به سوالی درباره مذاکره درباره موضوع موشکی ایران بر اساس قطعنامه های شورای امنیت گفت:  ما هیچ مذاکره ای درباره سیستم های دفاعی کشورمان نمی کنیم.

  البته عراقچی بلافاصله ادامه داد: بر اساس توافق ژنو در طول مذاکرات به موضوع موشکی که در بند ۹ قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت به آن اشاره شده است، پرداخته خواهد شد اما این به هیچ وجه به معنای اجرای قطعنامه نیست.

  معاون وزیر امور خارجه گفت: به اعتقاد ما زمانیکه این اطمینان ایجاد شود که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است، خود به خود به این معنا است که کلاهک های هسته ای هم برای موشک ها وجود ندارد و به این ترتیب فکر می کنیم نظر قطعنامه ۱۹۲۹ تأمین خواهد شد.

  در واقع عراقچی با تفکیک موضوع دفاعی ایران و با آنچه که موشک های باکلاهک هسته ای می خواند، درصدد القای این مطلب است که در مذاکرات هسته ای درباره توان دفاعی ایران مذاکره ای صورت نخواهد گرفت بلکه به ابهامات طرف مقابل درباره قابلیت حمل کلاهک های هسته ای توسط موشک های ایران آن هم بر مبنای درخواست قطعنامه شورای امنیت ، پاسخ داده می شود.

  اما برای بررسی این گزاره باید دو سند بین المللی درباره موضوع موشک های ایرانی، یعنی توافق ژنو و همچنین قطعنامه های شورای امنیت و همچنین اظهارات مقامات ایرانی و آمریکایی مورد بررسی قرار بگیرد، تا مشخص شود همانگونه که آقای عراقچی می گوید بحث نمایندگان ایران و ۱+۵ در مذاکرات هسته ای فقط محدود به کلاهک های هسته ای موشک های ایرانی می شود یا توان موشکی ایران را مدنظر دارد؟

  در توافقنامه ژنو درباره قطعنامه های شورای امنیت آمده است:

  گام های اضافی در میان اقدام های اولیه و گام نهایی، از جمله، در میان موارد دیگر، پرداختن به قطعنامههای شورای امنیت با نظر به اینکه ملاحظه شورای امنیت سازمان ملل در این موضوع به صورت «رضایت بخش»به نتیجه برسد.

  There would be additional steps in between the initial measures and the final step, including, among other things, addressing the UN Security Council resolutions, with a view toward bringing to a satisfactory conclusion the UN Security Council’s consideration of this matter

  اما در بند قابل اجرای ۹ ، قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت که علیه ایران به تصویب رسیده نیز آمده است: « ایران به هیچ گونه فعالیتی که به موشک های بالستیک با قابلیت پرتاب سلاح های هسته ای مربوط باشد، و از جمله پرتاب با فناوری موشک های بالستیک دست نخواهد زد، و کشورها تمامی اقدامات لازم را به عمل خواهند آورد تا از انتقال فناوری یا کمک های فنی به ایران که در ارتباط با چنین فعالیت هایی باشند جلوگیری کنند.»

  بر اساس این بند برخلاف اظهارات آقای عراقچی موضوع موشکی ایران تنها به موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای محدود نشده بلکه صراحتا موضوع تاکید شده است که ایران مجاز به استفاده لانچر یا سیستم پرتاب موشک بالستیک نیست .

  در واقع قطعنامه ۱۹۲۹ نه تنها موشک های بالستیک که تنها بر روی سیستم پرتاب بالستیک قابلیت شلیک دارند را غیرمجاز می داند بلکه استفاده از دیگر موشک های بر روی لانچر بالستیک را نیز ممنوع کرده است.

  هر چند قطعنامه شورای امینت درباره موضوع هسته ای ایران بر مبنای حقوق بین الملل غیرقانونی است با این حال تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در جریان مذاکرات ژنو با عقب نشینی از مواضع پیشین و با تایید مرجعیت شورای امنیت در حل و فصل اختلافات هسته ای، در عمل ایران را در موضع انفعال قرار دادند.

  به همین دلیل است که  مقامات غربی معتقدند که اگر قرار است به تمامی قطعنامه های شورای امنیت رسیدگی شود، لاجرم باید موضوع موشکی ایران مورد رسیدگی قرار گیرد.

  نظر مقامات آمریکایی درباره برنامه موشکی ایران

  اما همانگونه که گفته شد برخلاف اظهار نظر برخی از مقامات ایرانی که موضوع موشکی ایران را تنها محدود به موشک هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای می کنند، مقامات آمریکایی با استناد به قطعنامه های شورای امنیت کاربرد و استفاده تمامی موشک های بالستیک و حتی سامانه پرتاب موشک بالستیک برای ایران را غیر مجاز می داند.

  اظهارات مقامات آمریکایی و غربی موید این موضوع است.

  در جدول زیر بخشی از این اظهارات آمده است:  

  128614

  اظهارات مقامات آمریکایی درباره محدود کردن توانایی موشکی ایران بر مبنای قطعنامه های شورای امنیت در حالی به صورت تلویحی از سوی  عباس عراقچی تایید شده که بیش از این مقامات وزارت امور خارجه قاطعانه بحث درباره توان موشکی ایران در جریان مذاکرات هسته ای را غیرمعقول دانسته و تکذیب می کردند.حتی برخی از اخبار حاکی از آن است که آمریکا این پیشنهاد را مطرح کرده که ایران در نهایت می‎تواند تنها با برد ۵۰۰ کیلومتر موشک تولید کند.

  در چنین شرایطی مقامات وزارت امور خارجه با تغییر لحن درباره موضوع موشکی ایران،هم اکنون با تفکیک قائل شدن بین سیستم دفاعی ایران و توانمندی موشکی کشور، مذاکره بر سر توان موشکی را موجه می دانند.

  این در حالی است که توانایی نظامی ایران یکی از خطوط قرمز نظام در مذاکرات هسته ای به شمار می آید که مورد تاکید مقامات بلندپایه کشور نیز قرار گرفته است.

  ۲۲۲ نماینده مجلس نیز پیش از آغاز مذاکرات وین نیز در بیانیه ای با اشاره به ضرورت حفظ دستاوردهای ملت توسط تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تاکید کرده بودند: «مذاکره‌کنندگان باید از طرح مباحثی درخصوص موضوعات دفاعی همچون توان موشکی در مذاکرات هسته‌ای جلوگیری کرده و حق ورود و یا گفت‌وگو در این زمینه را نخواهند داشت. در چنین شرایطی نمایندگان ملت بزرگ ایران از تیم مذاکرات هسته‌ای قویاً حمایت می‌کنند.

  » به نظر می رسد با توجه به حساسیت بالای دور آتی مذاکرات هسته ای نمایندگان مجلس که وظیفه صیانت از منافع ملی و استقلال کشور را بر عهده دارند باید بیش از گذشته در جریان مذاکرات و برنامه های تیم مذاکره کنندگان هسته ای قرار بگیرند تا از خدشه آمدن به منافع ملت ایران جلوگیری کنند.

  به نقل از:رجانیوز
  12345678910 (2رای، میانگین: 9�50 از 10 رای)
  Loading...Loading...
  ۳ نظر
  1. احسان می‌گه:

   نگران نباشید مسئولیت این یکی هم انشاالله رئیس جمهور محترم برعهده میگیرند. همه بخوابید دولت امید بیدار است!…

   • طهورا می‌گه:

    خیلی عجیییییییییییییییبه باید به کشورها واشخاصی که خودشون بزرگتریت وپیشرفته ترین بمب های هسته ای رودارن ثابت کنیم به اصطلاح پاک پاکیم! پس اونا باید درقبال این همه جنایت وبمب باکی مذاکره کنن این کاملا واضحه که با آرمان انقلاب واسلام منافات داره واقعا دنبال چین؟؟؟؟؟

  2. kamali می‌گه:

   نمی دونم چرا کسی جرات نمی کنه جلوی این افراد وایسه به منتقدانمیگه بی سواد کاسب کار تحریم ترسو مزدور ساندیس خور افراطی تحجرگرا و… روحانی داره چی کار میکنه بخدا قسم اگه باجی به غرب بده که منافع کشور چه نظامی چه هسته ای چه علمی محدود بشه مطمئن باشید اسمش تو صفحات تاریخ اون هم در کنار ناصرالدین شاه قاجار قرار میگیره دولت تدبیر امید روحانی میخواد ارزونی کنه تا دل مردمو بدست بیاره تا تو انتخابات مجلس دوسال دیگه و دور بعد ریاست جمهوری مردم بهش رای بدند اما راه تلخیا برا ارزونی انتخاب کرد این راه باج به غرب در برابر ارزونی دلار و طلاست .. بر فرض ارزونی شد مردمم به اونا تو انتخابات مجلس رای دادند بر فرض دور بعدم رئیس جمهور شد اما ۱۰-۱۵ سال دیگه مردم میفهمن و همین مردم طومار هرچی … درهم میپیچن آخه ارزونی به چه قیمتی ارزونی به قیمت محدودیت موشکی محدودیت تعداد و نوع تجهیزات اتمی محدودیت علمی محدودیت صنعتی بخدا روزی میرسه و میفهمید به چه کسانی رای دادید که دیگه دیر شده ارزونی به قیمت حراج شرافت وطن !! سکوت منو تو نابخشودنیو گناهی بزرگ است فریاد بزن و بگو چه خبر اونا جنجال میکنند با ما میگن کاسب کار تحریم اما اگه کسی از تحریما سوئ استفاده کرد الان در کنار شما داره با آمریکا مذاکره میکنه بی سواد کسیه که علمو حراج کرده

  ارسال نظر


  7 + پنج =