اخبار > عراقچی در گفت‌‌وگو با فارس عنوان کرد/برگزاری ۲ نشست در نیویورک/ تن به توافقی نمی‌دهیم که لغو تحریم‌ها در آن نباشد


  چاپ        ارسال به دوست

عراقچی در گفت‌‌وگو با فارس عنوان کرد/برگزاری ۲ نشست در نیویورک/ تن به توافقی نمی‌دهیم که لغو تحریم‌ها در آن نباشد

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت مذاکره‌کنندگان ایرانی تن به هیچ توافقی که در آن لغو تحریم‌ها پیش‌بینی نشده باشد، نخواهند داد.
سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره مذاکرات ایران و 1+5 در خصوص راه‌حل جامع هسته‌ای با بیان اینکه مذاکرات دوجانبه با تمامی اعضای 1+5 (آمریکا، انگلستان، فرانسه، روسیه و چین) تا قبل از نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دستور کار قرار دارد، گفت: هنوز زمان و مکان این گفت‌وگوها قطعی نشده است.

وی با اشاره به سفر محمدجواد ظریف به مسکو عنوان کرد که یکی از اهداف این سفر رایزنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در خصوص این مذاکرات است و افزود: نشست سران سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان نیز فرصتی است تا مذاکرات دوجانبه هسته‌ای بین ظریف و همتایان روس و چینی‌اش برگزار شود.

 

معاون وزیر خارجه همچنین به دیدار ظریف و اشتون که قرار است دهم شهریورماه در شهر بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شود نیز اشاره کرد و گفت که معاونان وزیر خارجه (عراقچی و روانچی) و هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین رئیس دفترش حضور دارند و این دیدار پیش از ظهر دهم شهریورماه برگزار و به ناهار کاری و خصوصی ظریف و اشتون ختم خواهد شد.

عراقچی همچنین گفت که رایزنی‌ها با دیگر اعضای 1+5 (به جز روسیه و چین) در سطح معاونان وزیر خارجه و مدیران کل سیاسی این کشورهاست.

 

وی درباره نشست ایران و 1+5 قبل از شروع اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل نیز اظهار داشت: این نشست یکی دو روز قبل از آغاز نشست مجمع عمومی در نیویورک برگزار می‌شود که ریاست آن بر عهده آقای ظریف و خانم اشتون است و در حاشیه نشست مجمع عمومی نیز مذاکرات ایران و 1+5 در سطح وزرا برگزار خواهد شد که البته هنوز زمان آن قطعی نشده است.

عراقچی همچنین تصریح کرد که مذاکره‌کنندگان ایرانی در خصوص سیستم‌ها و تجهیزات دفاعی کشور هیچ مذاکره‌ای نمی‌کنند.

وی در توضیح بیشتر گفت: زمانی که ما ایجاد اطمینان کنیم که برنامه جمهوری اسلامی ایران صد درصد صلح‌آمیز است، نظر بند 9 قطعنامه 1929 (مربوط به توان موشکی ایران) نیز تأمین خواهد شد.

معاون وزیر خارجه همچنین تصریح کرد: از نظر ما هیچ توافقی بدون اینکه لغو تحریم‌ها در آن پیش‌بینی نشده باشد، وجود نخواهد داشت و ما تن به چنین توافقی نخواهیم داد. هر توافقی صورت گیرد انتظار داریم که در اولین گام شورای امنیت قطعنامه‌ای را صادر کند که این توافقنامه را تأئید و تحریم‌های خود را لغو کند و علاوه بر آن تحریم‌های یک جانبه و چندجانبه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نیز لغو شود.

 


١٦:١٠ - 1393/06/02    /    شماره : ٣٠٤٠٩٥    /    تعداد نمایش : ١٠٥٧اداره کل ارزیابی و نظارت
معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران