خواست ایران، لغو کامل تحریم ها در کوتاه‌ترین زمان
۱۳۹۳\۰۴\۰۹ - ۹:۲۸ AM


معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه کشورمان توقعات بیش از اندازه و انتظارات زیاده‌خواهانه برخی طرف‌ها را در ۱+۵ مانع بزرگ در مقابل مذاکرات و پیشرفت آن دانست.


مذاکرات بر اساس واقعیات پیش می رود، نه بر پایه توهمات

سید عباس عراقچی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر، این زیاده‌خواهی‌ها را ناشی از توهمات آنان دانست و تأکید کرد: نباید انتظار داشته باشند که مذاکرات بر اساس توهمات پیش برود، مذاکرات بر اساس واقعیات پیش خواهد رفت، واقعیات در صحنه باید ملاک باشد و واقع‌گرایی باید بر مذاکرات حاکم شود.

وی افزود: اگر طرف مقابل برای رسیدن به توافق مصمم است باید از توهمات و انتظارات خارج از واقعیات و از زیاده‌خواهی‌هایی که معمول و روحیه کشورهای غربی در مذاکرات گذشته بوده است، حتما خودداری کند.

 بیش از 10 سال در موضوع هسته‌ای ایران توهمات داشتند؛ نتیجه‌ای نگرفتند

عراقچی گفت: اگر اراده‌ای وجود ندارد بحث دیگری است اما اگر مدعی‌اند که برای رسیدن به تفاهم اراده و صداقت دارند لازمه‌اش کنار گذاشتن توهمات است. بیش از ده سال در موضوع هسته‌ای ایران توهمات داشتند نتیجه‌ای نگرفتند، قطعنامه‌ها و تحریم‌ها راه حل این مشکل نیست بلکه به بخشی از مشکل تبدیل شده‌اند و اکنون باید بپذیرند که این مشکل فقط از طریق مذاکرات عادلانه، احترام به حقوق ملت ایران و رسیدن به گزینه‌های اعتمادساز درباره برنامه هسته‌ای ما قابل رفع است.

وی اضافه کرد:‌ با توقعات زیاده‌خواهانه که خارج از چارچوب منطق و عقلانیت است، حتما به جایی نخواهیم رسید.

اصل غنی‌سازی ایران مورد اختلاف نیست

عراقچی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره موارد اختلافی که سبب کندی در مذاکرات و در نگارش متن توافق جامع هسته‌ای شده است، گفت: موارد اختلافی، همه موضوعات درحال مذاکره را در ابعاد و اندازه های مختلف دربرمی‌گیرد اما اصل غنی‌سازی ایران مورد اختلاف نیست و طرف‌های مقابل در ژنو پذیرفته اند که غنی سازی در ایران ادامه خواهد یافت.

وی افزود: بر این اساس، ماهیت و نفس ادامه غنی‌سازی اصولا موضوع مذاکره نیست و مورد اختلاف هم نیست زیرا قبلا در این باره در ژنو توافق شده است اما اندازه و محدوده‌های غنی‌سازی جزو موضوعاتی است که باید در مذاکره به آن برسیم و هنوز در این باره اختلاف نظرهایی وجود دارد.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: در دیگر مطالب نیز موضوعات اختلافاتی هست اما در خصوص حقوق هسته‌ای ملت ایران هیچ اختلافی نیست و باید رعایت و محترم شمرده شود.

عراقچی افزود: ممکن است برای یک دوره زمانی مشخص که به اعتمادسازی منجر شود مذاکرات ادامه یابد، در این باره اختلاف نظرهایی هست و گزینه های مختلفی هم برای آن وجود دارد که درصددیم به نظر واحدی رسید.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره لغو تحریم‌ها گفت: همانطور که در موضوع غنی‌سازی، اصلی داریم که غنی سازی ایران ادامه خواهد یافت و اندازه های آن مورد اختلاف نظر است درباره رفع همه تحریم ها نیز هیچ اختلاف نظری نیست زیرا توافق ژنو تصریح دارد که ما به هر توافقی برسیم لغو کامل تحریم ها باید بخشی از آن باشد.

رفع کامل تحریم ها، اصلی است که حتما باید رعایت شود

وی افزود: درباره نفس این قضیه اختلافی نیست اما اینکه با چه ترتیباتی این کار صورت گیرد، جدول زمانی چگونه باشد، اقدامات چگونه در مقابل هم قرار گیرد و همچنین تعهدات دو طرف، از موضوعاتی است که مذاکره درباره آن هنوز ادامه دارد اما رفع کامل تحریم ها اصلی است که حتما باید رعایت شود.

عراقچی لغو کامل تحریم ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، خواست تیم مذاکره کننده ایرانی دانست و اضافه کرد: برخی از اقداماتی که ایران باید انجام دهد مستلزم طی یک دوره زمانی است که بلافاصله نمی تواند صورت گیرد؛ رفع برخی تحریم ها نیز به علت برخی جزئیات فنی ممکن است در یک دوره زمانی انجام شود.

وی گفت: آنچه خواست ماست و بر آن اصرار داریم لغو همه تحریم ها در کوتاه ترین زمان ممکن است. در حین مذاکرات، ممکن است جایی از نظر عملیاتی اقتضا کند که مقداری زمان قائل شویم، آنجا برای این موضوع جدول زمانی ترسیم می‌کنیم.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا طرح موضوعات خارج از برنامه اقدام مشترک موجب کندی نگارش متن توافق جامع هسته ای شده است گفت: مواضع حداکثری و زیاده خواهی، جزو خصلت های طرف مقابل در طول مذاکرات بوده است. در ژنو این را شاهد بودیم و در این مرحله در مذاکرات وین نیز وجود داشته است.

اجازه نمی دهیم هیچ موضوعی خارج از چارچوب هسته‌ای و نیز توافق ژنو در مذاکرات مطرح شود

عراقچی افزود: موضوعات مورد مذاکره همان هایی است که در برنامه اقدام مشترک به آن پرداخته شد و برای ما این برنامه ملاک مذاکره است و در همین چارچوب هم مذاکره می کنیم و اجازه نمی دهیم هیچ موضوعی خارج از چارچوب هسته‌ای و نیز توافق ژنو در مذاکرات مطرح شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای همچنین با رد احتمال طرح موضوعاتی مانند حقوق بشر در مرحله آینده مذاکرات تأکید کرد: به هیچ عنوان، موضوعی خارج از چارچوب موضوع هسته ای در مذاکرات نخواهد بود و هیچ موضوعی حتی موضوعات روز که خیلی هم مهم هستند از نظر ما هیچ ربطی به مذاکرات هسته ای ندارند و ما وارد آن نخواهیم شد.

وی گفت:‌ موضوع موشکی را نیز طرف های مقابل به بهانه اشاره قطعنامه های شورای امنیت مطرح می کردند که در این زمینه نیز ما معتقدیم به هیچ عنوان حتی در چارچوب این قطعنامه‌ها قابل بررسی نیست.

عراقچی تأکید کرد: اصول، تجهیزات و سیستم های دفاعی ما به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست و ما هم در خصوص آن هیچ مذاکره‌ای نخواهیم کرد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین درباره احتمال تمدید مذاکرات پس از پایان مهلت 6 ماهه برنامه اقدام مشترک گفت: هنوز زود است که درباره این موضوع قضاوت یا اظهار نظر کنیم بلکه بستگی به این دارد که در 29 تیر در چه وضعی باشیم.

وی افزود: اگر در وضعی باشیم که تشخیص دهیم پیشرفتی نداشته‌ایم و با مواضعی که طرف های مختلف دارند احتمالا در ماه های آینده نیز پیشرفتی حاصل نخواهد شد شاید اصولا تمدید مذاکرات نیز ضرورتی نداشته باشد اما اگر در شرایطی باشیم که احساس کنیم اگر مذاکرات مقداری تمدید شود امکان رسیدن به تفاهم وجود دارد در آن صورت تصمیم گیری خواهیم کرد که مذاکرات را چگونه و برای چه مدتی ادامه دهیم.برچسب ها: