۱۳۹۴ دوشنبه ۲۸ اردیبهشت | 2015 - 05 - 18
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: یک شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۲

شرط ظریف درباره توافقنامه جامع

وزیر امور خارجه با ابراز امیدواری درباره رسیدن به توافق جامع با غرب در موضوع هسته ای تاکید کرد: شرط توافق نهایی، لغو تحریم ها علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد از طریق تصویب قطعنامه خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد جواد ظریف در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: " کشورهای گروه 1+5 در هر توافقی باید متعهد شوند که تحریم ها را بردارند. توافق جامع ایران و 1+5 منجر به این می شود که اعضای این گروه که پنج عضو دارای حق وتو در شورای امنیت را تشکیل می دهند، قطعنامه ای را به این شورا ارائه داده و آن را به تصویب برسانند که براساس آن، تحریم ها علیه ایران لغو شود."
وزیر امور خارجه در باره آخرین وضعیت موضوع هسته ای ایران و ترسیم چشم انداز مذاکرات اظهار داشت: به نظر من، امکان رسیدن به توافق جامع وجود دارد.
وی به برنامه اقدام مشترک ژنو اشاره کرد و گفت: اگر هدف مذاکرات، اثبات این نکته باشد که برنامه هسته ای ایران همواره صلح آمیز بوده است و نه رسیدن به فشارهای اعمالی غرب، به نتیجه خواهیم رسید.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره راه حل جامع لغو تحریم ها علیه ایران توضیح داد: این راه حل شامل دو محور است.اول اینکه ایران از انرژی صلح آمیز هسته ای برخوردار باشد و دنیا اطمینان حاصل کند که این برنامه صلح آمیز است.دوم اینکه همه تحریم های شورای امنیت برداشته شود.
ظریف با تشریح ساز و کار لغو تحریم ها گفت: با وجود اینکه تحریم های غرب علیه ایران تنها منحصر به بحث هسته ای نیست و تحریم های غیر هسته ای نیز غیرقانونی است، اما به دلیل اینکه مذاکرات ایران و 5+1 تنها در باره موضوع هسته ای است، مذاکرات لغو تحریم هم شامل تحریم های مرتبط با پرونده هسته ای خواهد بود.
وی تصریح کرد: کشورهای 1+5 باید متعهد شوند که در هر توافقی تحریم های شورای امنیت را بردارند.
وزیر امورخارجه افزود: در باره تحریم های شورای امنیت، طرف مقابل باید متعهد شود تحریم ها را بردارند. در توافق، مسیر مشخص خواهد شد. توافق باید منجر به مراجعه به شورای امنیت (مانند سازوکار تصویب تحریم ها) شود و کشورهای تحریم کننده با همراهی سایر کشورها، قطعنامه ای را به تصویب برسانند که تحریم ها لغو شود.
ظریف لغو تحریم های خارج از چارچوب شورای امنیت و تحریم های یکجانبه کشورهایی مانند آمریکا را منوط به روش های خود آن دولت ها دانست و گفت: آمریکا از شدت تحریم ها، خود را گرفتار سیستم تار عنکبوتی کرده و ثابت شده که این (رویکرد) غلط است و گویا برای آنها، فهم این واقعیت که دنیا با این روش پیش نمی رود، معضل است.
رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین با اشاره به اینکه ایران هراسی و شیعه هراسی، خطرناکترین پروژه برای هدف قراردادن ایران در سال های گذشته بود، تصریح کرد: هدف اصلی ما در طول یک سال گذشته، شکستن فضای ناشی از پروژه امنیتی سازی ایران بود.ظریف افزود: ما تا حدی توانسته ایم این فضاسازی را تغییر بدهیم و آن را خنثی کنیم.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: نرمش قهرمانانه، آمادگی برای گفت وگو ضمن اصرار بر حقوق مردم است. به نظر می رسد طرف مقابل به این برداشت رسیده است که تحریم جواب نمی دهد و نمی شود بین مردم و دولت ایران و مردم و نظام ما جدایی انداخت.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: اکنون چهره امنیتی ترسیم شده از ایران به عنوان کشوری که به دنبال راه حل نیست و نیز، توطئه اتهام زنی به ایران در زمینه برنامه هسته ای فرو ریخته است.
رئیس سیاست خارجی کشورمان با اشاره به اینکه بیش از آنکه خود تحریم ها موثر باشد، فضای ایجاد شده مهم بود، افزود: بر اساس مذاکراتی که صورت گرفت این فضا شکست. بنابراین، کسی دیگر نمی تواند بگوید ایران به دنبال مذاکره برای مذاکره است.
ظریف تصریح کرد: در کشاکش مذاکرات ممکن است شاهد زیاده خواهی ها باشیم اما من فکر می کنم طرف مقابل روز آخر به این نتیجه خواهد رسید که کار را از طریق برد - برد به پیش ببرد.

 

راهکار فلسطینیان برای شکایت از رژیم صهیونیستی
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به راهکاری برای ارجاع پرونده رژیم صهیونیستی و پیگیری جنایات آن گفت: این موضوع باید به دیوان بین المللی کیفری ارجاع داده شود که لازمه آن وارد شدن شورای امنیت است. راهکار دیگر این است که دولت فلسطین با عضویت در دیوان، این موضوع را ارجاع دهد و این راهکاری بود که در کمیته فلسطین مطرح شد.
ظریف ادامه داد: در بحث سیاسی این موضوع به بار نشسته است اما در بحث دیگر که موضوع حقوقی قرار دارد، دولت خودگردان فلسطین در حال بررسی برای ارجاع دعوی خود به دیوان است.
وی با اشاره به رایزنی با مصر برای برداشتن محاصره نوار غزه اظهار داشت: یکی از قوی ترین مصوبات جنبش عدم تعهد در اجلاس تهران این بود که حصر غزه برداشته شود و در این رابطه، همکاران ما به طور مداوم با دولت مصر در تماس بوده اند و من نیز 3، 4 بار با وزیر امور خارجه این کشور صحبت کرده ام.
ظریف تاکید کرد: متاسفانه مدت زیادی است هواپیمای حامل کمک های ایران برای غزه به انتظار نشسته است ولی اخیرا مصر اعلام کرد که برای ارسال این کمک ها موافقت خواهد کرد و ما امیدواریم این اتفاق هرچه زود تر صورت گیرد.

 نگاه دولت یازدهم به رابطه با کشورهای آفریقایی
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در تشریح نگاه دولت یازدهم به رابطه با کشورهای آفریقایی خاطرنشان کرد: ما فکر می کنیم آفریقا یک زمینه گسترده فرهنگی، سیاسی برایمان دارد و جمهوری اسلامی همواره از مبارزات این کشور ها برای آزادی حمایت کرده و نگاه آرمانی ما همواره درجهت منافع ملی قرار داشته است، چرا که منافع ملی و آرمانی ما در راستای یکدیگر قرار دارد و باید یک نگاه اصیل در جهت تعامل سازنده و دوطرفه داشته باشیم.
وی به عنوان نمونه اشاره کرد که جمهوری اسلامی ایران ارتباطات نفتی خود را با رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی به محض پیروزی انقلاب اسلامی قطع کرد.
ظریف این گونه نتیجه گرفت: ما امروز به این دلیل در آفریقا موقعیت متمایزی داریم و باید از این امکان استفاده کنیم تا در یک رابطه دوسویه بتوانیم در مجامع بین المللی منافع مشترکی را پیش ببریم.
وی تصریح کرد: ما نگاهی که به کل روابط خارجی داریم نگاهی متوازن است.این نگاه، اصالت دارد چون نگاه های یکطرفه ناشی از نیاز ویژه مقطعی غالبا به بار نمی نشیند.
وزیر امورخارجه درباره سیاست جمهوری اسلامی ایران در تعامل با غرب آسیا و کشورهای حوزه مدیترانه روابط با این کشورها را دوستانه و برادرانه در راستای همکاری و همفکری برای صلح و ثبات و مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی دانست؛ سیاستی که «با پیگیری اهداف آرمانی، باعث قدرت ایران شده است.»
وی با اشاره به اینکه سایر کشورها هم تلاش می کنند منافع آرمانی را به منافع محدود در مرزهای جغرافیایی خود خلاصه نکنند، خاطرنشان کرد که دفاع از آرمان ها و تقویت سرمایه های ملی برای همه منطقه مفید است و به این دلیل اصالت دارد.
ظریف با مرور تحولات اخیر منطقه، به آسیب شناسی سیاست خارجی برخی دولتها پرداخت و گفت: برخی ازهمسایگان ما و برخی قدرت های خارجی،حرکت های بدون پایه تروریستی برای اهداف بسیار کوتاه بینانه انجام دادند و ما تذکر می دادیم که این گروه ها (تروریستی) روزی خطری برای کل منطقه و خودشان خواهند بود.
وی افزود: برخی کشورها به جای منافع اصیل به منافع مقطعی و واکنشی روی آوردند و از این ابزارها استفاده می کردند. به همین دلیل، حالا (تروریسم) بلای جان همان کشورها شده است که به آن اذعان می کنند، هر چند با تاخیر.

همسایگان به واقع بینی درباره داعش رسیده اند
ظریف اظهار داشت: ما خوشحالیم همه همسایگان به این واقع بینی علیه داعش رسیده اند. آنها دریافته اند که این گروه، تهدیدی بین المللی است و ضرورت دارد به عنوان معضلی بین المللی با آن برخورد شود.
وی خاطرنشان کرد: ما در این زمینه، بارقه های واقع بینی را می بینیم و امیدواریم حرکتی مقطعی برای آرام کردن افکار عمومی نباشد.

 

 برنامه های دولت یازدهم برای کاهش تنش های منطقه ای
ظریف با اشاره به برنامه دولت یازدهم برای کاهش تنش های منطقه ای و زمینه سازی برای تقویت روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: ما از ابتدای فعالیت این دولت بر تحکیم روابط حسن همجواری با همگان تاکید کردیم و گفتیم که خلیج فارس رگ حیاتی همه ما است.
وزیرخارجه به اقدامی تاریخی دراین زمینه اشاره کرد و اظهارداشت: ما به دبیرکل سازمان ملل متحد نامه ای درباره ضرورت امنیت دسته جمعی برای کشورهای حوزه خلیج فارس نوشتیم که بر مبنای آن در قطعنامه 598 بندی برای امنیت جمعی اضافه شد.
وی با تاکید بر اینکه هیچ کشوری به اندازه کشورهای خلیج فارس از بی ثباتی در منطقه متضرر نخواهد شد، خاطرنشان ساخت: من و همکارانم آماده ایم بر اساس اصل حسن همجواری، برای امنیت و ثبات منطقه با این کشور ها همکاری کنیم.
ظریف هشدار داد: کشورهای نیازمند به انرژی خلیج فارس، هرچند به انرژی نیاز دارند، اما ممکن است بخواهند با اهدافی این منطقه را بی ثبات کنند.
غرب ناگزیر به کنار آمدن با واقعیت ایران است
رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه افراد عاقل در آمریکا و کشورهای اروپایی به این نتیجه رسیده اند که جمهوری اسلامی ایران یک قدرت آرامش خواه در منطقه است، اظهارداشت: آنها می دانند که ارتباط با ایران از راه تعامل خواهد بود.
ظریف تصریح کرد: احساس می کنم کشورهای اروپایی به این واقعیت پی برده اند که راهی جز تعامل سازنده با جمهوری اسلامی وجود ندارد و به این نتیجه رسیده اند که ایران باثبات ترین کشور منطقه است.
وی افزود: اکنون بی اعتباری تصاویر دروغین شیعه هراسی و ایران هراسی ثابت شده است. ایران، یک قدرت آرامش خواه، باثبات و صلح طلب است و بنا بر این ، ناگزیرند با این قدرت تعامل کنند.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه واقعیتی مشابه ایران زیاد نداریم که باید آن را به رسمیت بشناسند، یادآور شد: آمریکایی ها یک دهه بر این توهم بودند که نظم جدید تک قطبی بر محور آمریکا شکل گرفته است، اما این فضاسازی فرو ریخت و امروز هم کشورهای اروپایی و هم کنشگران در ایالات متحده به این نتیجه رسیده اند که چاره ای جز شناسایی جمهوری اسلامی نیست و با این واقعیت باید کنار بیایند.

 

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• نظرات حاوی عبارات توهین آمیز (اشخاص، قومیتها و . . .) به هیچ وجه منتشر نخواهد. شد
• نظرات کپی شده و فاقد محتوا منتشر نمیشود.
• لطفا از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

ساخت اولین نمونه "وانکل‌های پیشرفته" توسط سپاه

برکناری وزیر کشور و مسئولان امنیتی اردن

موسسات اعتباری از قوانین بانک مرکزی تمکین نکنند منحل می شوند

ایستگاه مترو فاطمی امروز افتتاح می شود

«مذهب» و «قومیت» بهانه دشمنان اسلام برای اختلاف‌افکنی

جان کری به سئول رفت

انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۹۴ از امشب

طرح «کمربند امنیتی اسرائیل» نقش برآب شد

حملات عربستان علیه مردم یمن تشدید شد

قیمت طلا، سکه و ارز صبح دوشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

ولیعهد عربستان مدرک دکتری علوم سیاسی خرید

عکس هایی از باغ وحش ارم

بازگشت پیکر ۲۷۰ شهید دفاع مقدس به وطن

فرود ناموفق هواپیمای نظامیان آمریکایی

بخش بزرگ الرمادی در دست داعش/ درخواست کمک از نیروهای مردمی

دیدگاه مسئولان مختلف فوتبال درباره بازی ورزشگاه تبریز

«وام مسکن تا ۵۰ درصد قیمت ملک»

کارت های ملی تا پایان ۹۴ اعتبار دارد

نمایشگاه بزرگ «ایران هلث»

تیراندازی خونین در آمریکا

بهره برداری از خط تولید ایربگ ایرانی

نبرد تن به تن در الانبار

گشایش «بزرگ ترین اکوپارک شهری کشور»

روزنامه های ورزشی صبح دوشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

روزنامه های صبح دوشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

ماجرای اسم هایی که برای مغازه ها انتخاب می شود

تنش آمریکا و چین بالا گرفت

غرب در جمهوری آذربایجان ناامنی و بی ثباتی ایجاد می کند

گشایش سومین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی/ افزایش ۸۰ درصدی شرکت ها

گزارش وزیر از رویداد ورزشگاه تبریز/ دستور رئیس جمهور برای رسیدگی دقیق و جدی

بازگشت پیکر ۲۷۰ شهید به کشور، ۲۸ اردیبهشت

خطر تهدید نظامی برای «اصل مذاکرات»/آمریکا «دُن‌ کیشوت» شده/ اجازه تجزیه همسایگان را نمی دهیم

اخبار ۲۰ روز یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

مشروح اخبار ۱۹ روز یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت

گسترش راه آهن سالانه هزار میلیارد نیاز دارد/۵۰ هزار میلیارد برای طرح های موجود بودجه می خواهیم

خبر ورزشی ۱۴:۳۰ یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت

کسانی که یارانه شان قطع شده، از ۵ خرداد اعتراض کنند

نقشه امریکا و آل سعود، کودتا علیه اسلام است/ ائتلاف به داعش کمک کرد تا الانبار را بگیرد

دعوت از ۱۶ رئیس فدراسیون فوتبال برای حضور در تهران

کاهش مشکلات رفتاری کودکان با امگا ۳

ابتکار هنرمندان غزه در سالروز نکبت

تزئین کلیسا و موزه با هزاران جمجمه انسان

ابلاغ حساب امانی/ پیش‌فروش مسکن به تمام بانک‌ها

گزارشی از جراحی جنین در بدن مادر

بارسلونا امشب قهرمان می شود

مراسم غلتاندن کودکان در گل

بازگشت تیم تیراندازی معلولان از مسابقات جهانی

از کودک کش ها توقعی جز این نیست/ دست از پاخطا کنند، چیزی از اسرائیل باقی نمی ماند

لاغری‌های مرگ آور

خبر مشروح ۱۳ یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۹۴

از حکم اعدام مرسی در مصر تا توفان شن در هند

مرغ زیاد داریم، نیازی به واردات نیست/ باید به یک قیمت متعادل برسیم

انتخاب بهترین های ریاضی با چرتکه

اعزام افسران تازه نفس انگلیس برای آموزش تروریست های صلاحیت دار!

از موبایل بال دار تا اعدام دختر ۲ ساله

برد علیزاده و یعقوبی در تکواندو قهرمانی جهان

مونیز: توافق هسته ای برپایه راستی آزمایی است

اظهارات وقیحانه موشه یعلون درباره کودک کشی و حمله اتمی

طولانی‌ ترین پل معلق پیاده‌روی

اعلام حالت اضطرار در مصر

آیین سنتی گل غلتان

خبر مشروح ۹ صبح یکشنبه ۲۷ اردیبهشت

نصرالله، نابغه جنگ روانی است/به رژیم های عربی امیدی نیست/ دشمنان به تکفیری ها دل بسته اند

کشتی نجات "ایران شاهد" وارد خلیج عدن شد

انفجار مهیب در نزدیکی فرودگاه کابل

«کشتی نجات» به آب‌های آزاد مقابل یمن رسید

نامه وزارت خارجه عربستان به ایران/شرایط اعزام مجدد عمره گذاران

دشت شقایق کالپوش

گفتگوی تلفنی ظریف با همتایان چینی و روسی

اعتراض آلمان به حکم اعدام مرسی/ این حکم سیاسی است

توزیع کارت آزمون ارشد دانشگاه آزاد از ۳ خرداد

گودالی عمیق در خاک ترکیه پدیدار شد

آئین عمامه گذاری طلاب حوزه های علمیه قم

قیمت طلا، سکه و ارز عصر یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

موشه یعلون: استفاده از بمب اتمی گاهی وقت ها لازم است

روزنامه های ورزشی صبح یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

ادامه درگیری ها در الرمادی/ دستور نخست وزیر به نیروهای مسلح

روزنامه های صبح یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

خسارت ۹۳ میلیون دلاری زمین لرزه در نپال

رونمایی از فیلم مستند جوان ترین معلم خلبان کشور

طومار ۸۰ متری علیه جنایت های عربستان و آمریکا در یمن

نقض آتش بس یمن به چهارمین روز رسید/ نامه انصارالله به سازمان ملل

عربستان نمی تواند برای امدادرسانی به یمن تعیین تکلیف کند

آئین نکوداشت دانش آموختگان غیر ایرانی

تکذیب سرنگونی هواپیمای جنگی سوری توسط جنگنده های ترکیه

ترافیک سنگین در جاده های شمالی /۲ تصادف و۱۱ مصدوم

پاداش ۶ میلیارد ریالی برای سپاهانی ها

افتتاح طولانی ترین پل معلق خاورمیانه در مشکین شهر

سفینه نجات در اقیانوس هند