جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ تهران ۱۴:۵۶ - ۱۵ مه ۲۰۱۵

ايران / سياسی

مخالفت روسیه با تحریم‌های یک‌جانبه اتحادیه اروپا علیه ایران

آندری نسترنکو، سخنگوی وزارت خارجه روسیه
آندری نسترنکو، سخنگوی وزارت خارجه روسیه
ساعاتی پس از انتشار خبر استقبال ایالات متحده از تحریم‌های مضاعف اتحادیه اروپا و کانادا، روسیه روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای با واکنش منفی به این تحریم‌های اتحادیه اروپا آنها را باعث متزلزل ساختن تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسئله اتمی جمهوری اسلامی دانست.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه رسماً تحریم‌های مضاعف خود علیه جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد، تحریم‌هایی که کاترین اشتون آنها را جامع و فراگیر توصیف کرده، اما ایران می‌گوید تاثیری نخواهند داشت.

با این حال از سوی دیگر نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همین روز، دوشنبه، با تحویل پاسخ ایران به گروه وین در مورد ادامه مذاکرات، از آمادگی جمهوری اسلامی برای شرکت در این گفت‌و‌گوها بدون هیچ پیش‌شرطی خبر داد.

بر اساس آن چه در روزهای پایانی خردادماه مورد توافق رهبران اروپا قرار گرفت، تحریم‌های مضاعف اتحادیه اروپا بخش بازرگانی و از جمله کالاهایی را هدف قرار می‌دهد که کاربرد دوگانه دارند، بخش بانک‌داری، ‌بیمه و ترابری ایران نیز از دیگر حوزه‌هایی است که اتحادیه اروپا آنها را تحریم خواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه روز سه‌شنبه ضمن اینکه تحریم‌های مضاعف را نشانه «تحقیر» سازمان ملل دانست، چنین اظهار نظر کرد که تحریم‌های یک‌جانبه اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی تنها تلاش‌های جهانی برای حل مسئله پرونده اتمی ایران را بی‌اثر خواهد ساخت.

آندری نسترنکو،‌ سخنگوی وزارت خارجه روسیه، تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا را «بیانگر تحقیر و کوچک شمردن موضع کار شده و هماهنگ شورای امنیت سازمان ملل» دانسته است.

او همچنین گفت که این حرکت تازه اتحادیه اروپا «به تلاش مشترک ما در جست‌وجوی راه حل سیاسی – دیپلماتیک برای برنامه هسته ای ایران لطمه می‌زند».

دمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه، نیز پیشتر در اواخر خردادماه در گفت‌وگو با روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال ضمن انتقاد از تحریم‌های مضاعف و یک‌جانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه تهران چنین اظهار نظر کرده بود که روسیه و آمریکا باید برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره «جمعی عمل کنند».

وزیر امور خارجه روسیه نیز در اواخر اردیبهشت‌ماه به ایالات متحده و متحدان غربی‌اش هشدار داده بود که علیه جمهوری اسلامی و در واکنش به فعالیت‌های هسته‌ای ایران به وضع تحریم‌های یک‌جانبه متوسل نشوند.

بر اساس آمار منتشر شده در سال ۲۰۰۸، ايران و اروپا بيش از ۲۵ ميليارد يورو دادوستد تجاری داشته‌اند که اندکی بيش از ۱۴ ميليارد دلار از اين دادوستدها به صادرات اروپا به ايران اختصاص داشته و مابقی آن به واردات اين اتحاديه از ايران مربوط است.
زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
ترتیب:
صفحه از ۲
    بعدی 
توسط: میهن پرست از: اروپا
۰۵ ۰۵ ۱۳۸۹ ۲۳:۰۸
روسها از این می سوزند که چرا اروپا و آمریکا با کنار گذاشتن روسیه ابتکار عمل رو به دست گرفته اند...اینه نتیجه یک بام و دو هوا بازی کردن جناب نسترنکو!

توسط: اواره از: ایرانی
۰۵ ۰۵ ۱۳۸۹ ۲۱:۴۶
روسیه کشور است که همیشه در طول تاریخ شریک دزد بوده ورفیق قافله حکومت روسیه اگر حکومت درستی بود که نباید ( ) بدنیا صادر میکرد وای که این حکومت روهانیون چرا اینقدر نافم هستند چرا اینقدر نادان هستند شاید کسی متوجه این نیست که حدف روسیه از پا دراوردن ایران وایرانی است حدف این کشور به بدبختی کشاندن ملت ایران است که امتیازاتی از این غیر قانونی ایران گرفته بعداز اینکه ملت را در فغر نگهداشت گروهای کمنیستی خود را توسط تودویها وارد عمل خواهد کرد اگر توجه کرده باشید کمنیستهای روسیه وچین هستند که به حکومتهای خود فشار می اورن که به حکومت جلاد ایران کمک کنن انهم فقط با باج دادن حکومت ایرا ن و منتظر روزی هستند که شاه رگ حیاطی اروپا تنگ هرمز بدست کمنیستها بیفتد

توسط: akbar از: azadshahr
۰۵ ۰۵ ۱۳۸۹ ۲۰:۲۸
من چندین سال در روسیه زندگی کردم و با سیستم روسی کاملا اشنا هستم روسها دیپلماسی خاص خودشون رو دارند این سخنانی که این اقای محترم زده در واقع دقیقا اینطور معنی میشه (ما با این تحریمها کاملا موافق هستیم ولی نمی خواهیم علنا بگیم چون به غرور ما در جهان لطمه می زنه به علاوه ما 20 درصد جمعیتمان مسلمون هست و از دخالتهای احتمالی ایران در روسیه و راه افتادن موج ترور و خشونت در روسیه وحشت داریم )خلاصه مطلب دعوا زرگریست روسیه بیش از غرب مایل به مهار ایران است روسیه تنها یک ایران ضعیف و منزوی را در جوار خود میخواهد البته اگر سیستم سیاسی ایران تغییر کند روسها هم سیاست جدیدی رو اجرا می کنند

توسط: ایمان از: آسیا
۰۵ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۹:۳۴
باز هم اشتهای سیر نشدنی روسها برای کسب منافع بیشتر . بنظر من روسها که پس از فروپاشی شوروی با وجود در دست داشتن کرسی دائمی در شورای امنیت از نام سابق خود فقط عنوان ابرقدرت را یدک می کشند حال که با هراس روز افزون اسرائیل و غرب از ایران روبرو هستند و از سوئی حکومت ایران را در حال احتضار می بینند سعی میکنند به هر شکل ممکن در آخرین روزهای حیات حکومت اسلامی در ایران بیشترین امتیاز را از غرب در مقابل قطع حمایت خود از ایران دریافت کنند .تاریخ نشان میدهد که روسها از مزورترین سیاستمداران در عرصه جهانی هستند و چنانچه منافع آنها اقتضا کند بسرعت دوستان سابق خود را تنها خواهند گذاشت کاری که نظیر آن را در مورد مقامات حکومتی سابق آلمان شرقی شاهد بودیم.

توسط: نام مستعار
۰۵ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۹:۰۱
روسیه یکی به نعل میزنه یکی به میخ . ناراحت نباشد این عادت روس های بی همه چیز هست.

توسط: Nima از: KL
۰۵ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۸:۳۶
این سخنان طبیعی است ، چون امروز 27 جولای و به اصطلاح آخر برج است ، نزدیک موعد حق و حقوق آقایان ؛ باید هم قارقار کنند ، بالاخره زندگی خرج دارد !

توسط: Hamid از: USA
۰۵ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۶:۴۷
honestly,do you think they are a good goverment if they accepet and stop this program?

توسط: پرفسور
۰۵ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۶:۰۲
جناب نسترن کو موهات رو کجا زدی میشه ادرس بدی؟ راستی اف ات کجاست ؟ ظاهرا باید نسترن کو اف یا نسترن کوفت اینا باشه درس اش .

توسط: رضا از: سوئد
۰۵ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۵:۵۲
روسيه هم دوباره تئاتر در مياره كه دل اينها را خوش كنه. يك كمي پول ميخواد!

توسط: فرهاد از: تهران
۰۵ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۵:۲۴
روسیه مایل به چاپیدن ایران است.
صفحه از ۲
    بعدی