جمعه 25 اردی بهشت 1394 | 14:00
فلس
بی‎اعتنایی ایتالیا به تحریم اروپا علیه ایران
پنجشنبه 11 اسفند 1390 | 10:13
اشتراک | ارسال | چاپ
دومین پالایشگاه نفتی ایتالیا اعلام کرد که به رغم تحریمها به واردات نفت از ایران ادامه می دهد
شرکت پالايشگاه ساراس ايتاليا اعلام کرده است که به رغم تحريم‌هاي يک‌جانبه اتحاديه اروپا عليه ايران، به واردات نفت خام از اين کشور ادامه خواهد داد.


يک مقام ناشناس در اين پالايشگاه روز سه شنبه در گفت و گو با داوجونز تصريح کرد که پالايشگاه مذکور با بي‌اعتنايي به تحريم‌هايي اروپا عليه واردات نفت از ايران که قرار است از اول جولاي به اجرا درآيد، تقريبا بدون تغيير، ده درصد از نفت مورد نيازش را از ايران وارد مي‌کند.

به گزارش داوجونز، از آن جايي که بسياري از پالايشگاه‌هاي ايتاليا قردادهاي طولاني مدتي با ايران امضا کرده‌اند، بنابر اين کاهش واردات نفت براي آن‌ها قبل ازشروع تحريم‌ها، دشوار است.

پيرو دوسيمونه، مدير سازمان صنعت نفت ايتاليا درسوم فوريه اعلام کر، تحريم‌هايي نفتي اروپا عليه واردات نفت خام از ايران که به دليل برنامه انرژي هسته‌اي اين کشور تصويب شده‎اند، پالايشگاه‌هاي نفتي ايتاليا را به تعطيلي خواهد کشاند.

پيرو دو سيمونه در همين خصوص افزود: "برخي از پالايشگاه‌هاي نفتي ايتاليا به شدت به نفت خام ايران وابسته هستندو سريعا بايد منابع جايگزين مطمئني پيدا کنند چرا که در غير اين صورت با مشکلات جدي روبرو خواهند شد."

ماريو مونتي نخست وزير ايتاليا نيز در 25 فوريه در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با مارتين شولز رئيس پارلمان اروپا در رم در همين خصوص گفت، پيروي از تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه ايران، اقتصاد بيمار ايتاليا را بيش از ديگر اعضاي اين اتحاديه با مشکل روبرو خواهد کرد.

وزراي خارجه اتحاديه اروپا 23 ژانويه، تحريم‌هاي جديدي را عليه جمهوري اسلامي تصويب کردند که ممنوعيت ‌خريد نفت خام از ايران و ممنوعيت معاملات با بانک مرکزي اين کشور را شامل مي‌شوند.

کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفته است اين تحريم‌ها با هدف متقاعد کردن ايران براي توقف برنامه انرژي هسته‌اي خود و بازگشت به ميز مذاکرات با گروه 1+5 ، تصويب شده‌اند. امريکا، انگليس، فرانسه، روسيه ، چين و آلمان از اعضاي گروه 1+5 هستند.

امريکا، رژيم اسرائيل و متحدان آن‌ها تهران را به پيگيري اهداف نظامي در برنامه انرژي هسته‌اي‌اش متهم مي‌کنند.ايران ضمن رد اين اتهامات مي‌گويد به عنوان يکي از امضا کنندگان پايبند و متعهد به پيمان منع گسترش سلاح‌هاي اتمي (ان پي تي) و عضوي از آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، از حق دست‌يابي به فن‌آوري هسته‌اي براي مقاصد صلح‌آميز برخوردار است.

اين در حالي است که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي هرگز مدرکي که حاکي از انحراف برنامه انرژي هسته‌اي ايران به سمت توليد سلاح‌هاي هسته‌اي باشد، پيدا نکرده است.

ن ا م/ع ص
اخبار مرتبط:
© Copyright 2010 Press TV. All rights reserved.