Skip Global Navigation to Main Content
Skip Breadcrumb Navigation
بیانیه


بیانیه وزیر امور خارجه کری در مورد کاهش چشمگیر خرید نفت خام از ایران

تصویر وزیر امور خارجه کری

وزارت امور خارجه ایالات متحده

دفتر سخنگو

٢٩نوامبر ٢٠١٣

همانطور که پرزیدنت اوباما به صراحت اعلام کرده است، درحالیکه گروه  ۱+۵  به دنبال توافقی جامع با ایران است تا نگرانی های جامعه جهانی را در مورد برنامه اتمی ایران حل و فصل نماید، ایالات متحده  همچنان بر اجرای شدید تحریم های موجود علیه ایران ادامه می دهد.

به همین دلیل، خوشحالم که اعلام کنم، کشورهای چین، هند، جمهوری کره، ترکیه، و تایوان باردیگر بر اساس کاهش قابل توجه افزوده ای که در خرید نفت خام از ایران داشته اند از تحریمهای بخش ۱۲۴۵ " قانون مجوز دفاع ملی" (ان دی اِی اِی) برای سال مالی ۲۰۱۲ مستثنی می شوند.

 این کاهش های افزوده براساس تحلیلی از فعالیتهای خریدی این کشورها در شش ماه گذشته تعیین شده بودند.

بعلاوه، مالزی، آفریقای جنوبی، سنگاپور و سری لانکا نیز باردیگر از معافیت اِن دی اِی اِی برخوردار می شوند زیرا این کشورها دیگر از ایران نفت خام نمی خرند. 

در نتیجه، من به کنگره گزارش خواهم داد که موسسات مالی مستقر در این کشورها برای مدت قابل تمدید ١٨٠ روزه ای برای معاملات خاصی از استثنائات مربوط به تحریم ها مطابق بر بخش ۱۲۴۵ "قانون مجوز دفاع ملی" (ان دی اِی اِی) برخوردار خواهند بود. 

این چهارمین باری است که این کشورها در نتیجه ادامه کاهش قابل توجهشان در حجم نفت خامی که از ایران می خرند یا در اثر پایان دادن به خریدهای نفتی شان از ایران، از معافیت ان دی اِی اِی برخوردار می شوند.  

تاثیرگذار بودن رژیم تحریم های بین المللی در آوردن ایران به پای میز مذاکره و موافقت با پیوستن به برنامه عمل مشترکی که برای اولین بار در تقریباً یک دهه، پیشرفت برنامه اتمی ایران را متوقف کرده و در جنبه های کلیدی آن را به عقب نیز می راند، ثابت شده است. 

بعنوان بخشی از برنامه عمل مشترکی که به توافق ایران و گروه  ۱+۵  رسید، ما، به مدت شش ماه، تلاشهایمان را برای کاهش فروش نفت خام ایران متوقف می کنیم. هرچند که، با توجه به هرمقدار افزایشی در خرید نفت خام ایران توسط مشتریان کنونی یا مشتریان جدید، برنامه عمل مشترک مذکور هیچ تحریمی را لغو نمی کند. 

ما همچنان به اجرای سختگیرانه تحریمهایمان در شش ماه آینده ادامه خواهیم داد و همزمان بر تلاشمان برای یافتن راه حلی جامع که این اطمینان را به ما بدهد که برنامه اتمی ایران صرفاً برای مقاصد صلح آمیز است، مصمم هستیم.