اخبار و مواضع
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
درباره ایران
وزارت امورخارجه
تشریفات
سفارتخانه ها
پیوندها
اخبار > اظهارات عراقچی در سی و هشتمین نشست نمایندگان اتاق تهران


  چاپ        ارسال به دوست

اظهارات عراقچی در سی و هشتمین نشست نمایندگان اتاق تهران

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه با بیان اینکه، توافق ژنو بر حرکت رو به جلو طرف های مذاکره کننده آن هم به صورت گام به گام تاکید دارد، گفت: بدنبال این توافق یک برنامه اقدام مشترک نهایی و بر اساس آن یک هدف مشترک مشخص شد که به صورت گام به گام به آن سمت حرکت خواهد شد.

عباس عراقچی روز سه شنبه در سی و هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه، در این مذاکرات برای گام نخست به توافق رسیدیم و مشخصات کلی گام آخر نیز مشخص شده است، افزود: در گام نخست برنامه اقدام مشترک ژنو بر ادامه غنی سازی از سوی ایران و حذف تحریم ها از سوی کشورهای غربی تصریح شده است.

وی از شروع مذاکرات برای گام آخر توافق ژنو از حدود سه هفته آینده خبر داد و گفت: طی این مذاکره تکلیف همه چیز مشخص خواهد شد و دوره زمانی که ایران باید به این توافقنامه در مورد فعالیت هسته ای پایبند باشد نیز تعیین خواهد شد، زیرا این هدف مشترک را دو طرف قبول کردند، ضمن این که، در این مسیر ما اعتمادسازی خواهیم کرد و طرف مقابل نیز گام به گام تحریم ها را بر خواهد داشت.

عراقچی با بیان اینکه، در گام نخست، توافق شده که دو طرف مجموعه ای از تعهدات را طی شش ماه انجام دهند، افزود: بر اساس توافق ژنو، هیچ گونه تحریمی در گام نهایی و آخر این توافقات اجرایی نخواهد شد، ضمن اینکه، در این مرحله ایران همچنان غنی سازی را هر چند با محدودیتهایی انجام خواهد داد.

به گفته وی، در این گام هر دو طرف توافق کرده اند که در همان نقطه ای که هستند بایستند و کشورهای طرف مذاکره با ایران تحریم های جدیدی اعمال نخواهند کرد، از آن طرف ایران نیز توافق کرده است که برنامه های هسته ای خود گسترش ندهد.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه، با اعلام جزئیات جدیدتر از نحوه آزادسازی دلارهای نفتی بلوکه شده در راستای اجرای توافق ژنو، گفت: بانک های کره جنوبی، ژاپن و سوئیس تراکنش های بانکی مرتبط با این توافق نامه را بدون هیچ گونه ریسکی انجام خواهند داد.

وی تاکید کرد: بر اساس توافق ژنو، هیچ یک از پروسه های هسته ای از سوی ایران متوقف و برچیده نمی شود و تنها گسترش پیدا نمی کند، و غنی سازی ادامه خواهد یافت و سانتریفیوژها به کار خود ادامه می دهند.

به گفته عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای، ایران طی 10 سال اخیر به آنچه که دانش هسته ای صلح آمیز و توان تجهیزاتی و نیز پرورش نیروی انسانی این بخش است دست پیدا کرده و از این رو فرصت و زمان مذاکره فرارسیده بود که آن نیز انجام شد.

عراقچی با تاکید بر اینکه، غنی سازی هیچگاه در ایران متوقف نخواهد شد، افزود: به رغم تاکید شش قطعنامه آمریکایی ها مبنی بر ضرورت تعلیق غنی سازی در ایران، اما در توافقات اخیر آنها حق غنی سازی برای ایران را پذیرفتند و در قطعنامه های آتی نیز تضمین کرده اند که حق ادامه غنی سازی برای ایران محفوظ باشد.

عضو ارشد تیم مذاکره هسته ای افزود: در گام نخست ساختار برنامه هسته ای ایران به صورت کامل حفظ می شود و تنها غنی سازی 20 درصدی متوقف می شود، البته باید تاکید کرد که بازگشت به این مرحله در کمتر از یک ساعت برای ایران امکان پذیر است و می توان در صورت عدم اجرای توافقات به وضعیت غنی سازی 20 درصد بازگشت.

وی تصریح کرد: بر خلاف ادعای رییس جمهور آمریکا، ساختار تحریم های ایران شکاف های عمیقی پیدا کرده و ظرف شش ماه آتی 15 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران به خزانه کشورمان واریز خواهد شد.

معاون وزارت امور خارجه به گشایش های پولی و بانکی که طی توافق ژنو به دست آمده اشاره کرد و گفت: طبق این توافق، کانال بانکی از طرف آمریکا و دولت های غربی مشخص می شود تا تضمین ها و مصونیت های لازم برای تراکنش های بانکی در زمینه خرید اقلام مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی بدون هیچ گونه ریسکی انجام پذیرد.

به گفته عراقچی، از طریق این کانال بانکی، ایران می تواند از محل درآمدهای نفتی طی شش ماه آتی واردات مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشد.

وی تصریح کرد که بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، میزان واردات ایران در این بخش ها در حدود 18 میلیارد دلار در سال است که از طریق گشایش صورت گرفته، می توان به بیش از نیمی از این رقم واردات دست پیدا کرد.

عراقچی خاطر نشان کرد که در این باره بانک هایی در کره جنوبی، ژاپن و سوئیس مشخص شده است تا در پروسه کانال بانکی برای ایران فعال شوند و در این زمینه لازم است که بانک مرکزی ایران گام های اجرایی را بردارد.

عراقچی اعلام کرد: علاوه بر این، معادل 4.2 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران آزاد و ارز آن به صورت مستقیم به داخل کشور و به حساب بانک مرکزی واریز می شود.

به گفته  معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه، این مبلغ قرار است طی شش قسط 550 میلیون دلاری و 2 قسط 450 میلیون دلاری به ایران تحول داده شود که مرحله اول آن، قرار است اول فوریه انجام شود و از این طریق، یک میلیارد و 550 میلیون دلار تا 15 اسفند ماه سال جاری به حساب ایران واریز خواهد شد.

عراقچی در عین حال به موضوع پرداخت هزینه درمان بیماران در خارج از کشور و نیز شهریه دانشجویان تا سقف 400 میلیون دلار در شش ماه از محل درآمدهای نفتی ایران که در بیرون از کشور تاکنون بلوکه شده، اشاره کرد که بخشی از توافق ژنو است.

وی به بیان جزئیات دقیق تری از تعهدات کشورهای طرف مذاکره ایران در ژنو پرداخت و خاطر نشان کرد: اقدام اول آن است که اجرای قانونی که بر اساس آن، هر شش ماه باید 20 درصد از خرید نفت ایران کاهش پیدا کند، لغو خواهد شد و فروش نفت در سطح فعلی که حدود یک میلیون بشکه است، حفظ می شود.

وی، دومین اقدام را آزادسازی صادرات پتروشیمی و لغو تحریم آن دانست و گفت: یکی از نتایج توافقات ژنو این است که بار روانی تحریم بر روی ایران به تدریج برداشته می شود.

عراقچی، گام سوم را برداشتن تحریم بیمه و حمل و نقل و گام چهارم را برداشتن تحریم خودرو عنوان کرد و افزود: بر اساس قانونی که در برگیرنده تحریم خودرو به ایران بود، کشورها حق نداشتند قطعات یدکی و منفصله (CKD) به ایران صادر کنند، در حالی که برخی کشورها صادرات خودرو را متوقف کرده بودند، بنابراین با برداشتن این تحریم، پژو و سایر کمپانی های خودروسازی فرصت همکاری مشترک با ایران خودرو و سایپا را خواهند یافت.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به یکی دیگر از نتایج توافق ژنو اشاره کرد و افزود: از این پس تا سقف یک میلیون یورو تجارت با ایران در کشورهای اروپایی نیاز به دریافت مجوز ندارد.

وی تاکید کرد: پرداخت ها برای همکاری مشترک با ایران نمی تواند از پول نقد صورت گیرد؛ مگر این که خریداران نفت ایران وارد بیزنس صنایع خودرو شوند که نمونه آن کره و ژاپن است.

عراقچی، لغو تحریم های بانکی و مالی را گام بعدی تعهدات مقابل به ایران دانست و گفت: لغو این تحریم از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: بخشی از مواد غنی سازی 20 درصدی تبدیل به اکسید یا مواد اولیه 3.5 درصدی می شود، این در شرایطی است که 450 کیلوگرم مواد غنی سازی شده 20 درصد داشتیم که 250 کیلوگرم از آن قبل از توافقات ژنو به سوخت تبدیل شده بود و از 200 کیلوگرم باقی مانده نیز 100 کیلوگرم به سوخت و 150 کیلو گرم به ماده 3.5 درصد تبدیل خواهد شد.

وی افزود: نکته این است که ایران در جنگ رسانه ای با کشورهای غربی و آمریکا عقب ماند و همین موضوع باعث شد برخی در ایران نسبت به این توافق دید مثبتی نداشته باشند.

عراقچی افزود: باید بگویم که در شش قطعنامه قبلی گروه 1+5 اعلام می کرد که باید برنامه هسته ای ایران تعلیق شود، اما در حال حاضر به جایی رسیده ایم که ما می توانیم به برنامه صلح آمیز خود ادامه دهیم و چیزی تعلیق نخواهد شد.

 


١٤:٤٤ - 1392/11/08    /    شماره : ٢٧٦٦٦٦    /    تعداد نمایش : ٢١٢٧اداره کل ارزیابی و نظارت
معرفی دانشکده روابط بین الملل
آموزش دیپلماسی و امور بین الملل در ایران بیش از یک قرن سابقه دارد.
معرفی کتابخانه تخصصی سیاست خارجی
در سال 1310 هجري خورشيدي كتابخانه اي اختصاصي در ساختمان مركزي وزارت امورخارجه تاسيس گرديد.
معرفی دفترمطالعات سياسی و بين المللی
تحولات سیاست خارجی و تاثیر گسترده و عمیق آن در تمامی ابعاد
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران