تعلیق بخش عمده تحریم های نفتی ایران از فردا
۱۳۹۲\۱۰\۲۸ - ۸:۱۱ PM


معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت : با اجرای مرحله نخست توافق ژنو از فردا بخش عمده ای از تحریم های نفتی تعلیق می شود .


سید عباس عراقچی در مصاحبه  اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر افزود : از آغاز اجرای توافق ژنو هر دو طرف مجموعه اقداماتی را آغاز می کنند واقداماتی که ما باید انجام دهیم روشن است .وی گفت : امروز هم آقای آمانو مدیر کل آژانس انرژی اتمی با انتشار نامه ای مشخص کرده است که با اجرای توافق ژنو چه اتفاقاتی می افتد  .


عراقچی افزود : طرف مقابل یعنی کشورهای 1+5 و به طور مشخص دولت های اروپایی و آمریکا مجموعه اقداماتی را در تعلیق تحریم ها انجام می دهند .


معاون وزیرامور خارجه گفت : تعلیق تحریم ها  شامل بخش عمده ای از تحریم های نفتی است به این معنی که  صادرات نفت ما در شرایط کنونی ادامه می یابد .


عراقچی ، تعلیق کامل تحریم  پتروشیمی و صادرات آن ، رفع تحریم  صنایع خودرو و صادرات آن و نیز قطعات خودرو را از دیگر آثار اجرای توافق ژنو بر شمرد  .


وی رفع تحریم طلا ، فلزات گرانبها  ونیز برخی از تحریم های مربوط به  صنایع هوایی ، قطعات هواپیما  و  سرویس آن را  از دیگر پیامدهای اجرای توافق ژنو دانست .


عراقچی  افزود : با اجرای این توافق سطح تجارت  مجاز ما با اروپا  ده برابر می شود  که این  سهم مهمی را در تجارت بخش خصوصی ما  با  اروپاییها خواهد داشت .


وی گفت : با اجرای این توافق چهار میلیارد  و 200 میلیون  دلار از درآمدهای مسدود شده  ایران  در خارج از کشور باز می گردد .


معاون وزیر امور خارجه افزود : شاید از همه اینها مهم تر ایجاد کانال بانکی است که اجازه می دهد  موارد مربوط به مواد غذایی ، دارویی و تجهیزات پزشکی که رقم عمده ای را در تجارت خارجی ما تشکیل می دهد به سهولت انجام شود و به نوعی تحریم های غیر رسمی که بر آنها وجود داشته است  رفع شود .


عراقچی گفت : در کنار این موضوعات ، برداشته شدن  بار روانی که تحریم ها بر جمهوری اسلامی  ایران وارد می کرد اهمیت دارد، به گونه ای که  در واقع فضای جدید تحریم علیه تحریم  ایجاد خواهد شد.


وی افزود :  با اجرای این توافق ساختار تحریم ها دچار تزلزل جدی خواهد شد  و امیدواریم  این امر آثارش را به سرعت نشان دهد .


 بازگشت سریع برنامه هسته ای به حالت اول در صورت اجرا نشدن تعهدات 1+5


معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه  گفت: در صورتی که  با اجرا نشدن تعهدات طرف مقابل مواجه شویم، برنامه  صلح آمیز هسته ای خود را به سرعت به حالت اول برمی گردانیم .


سید عباس عراقچی  با اشاره به اقدام آمریکاییها در انتشار بیانیه ای در مورد توافق ژنو افزود : این توافق کاملا شفاف منتشر شده است و همه از آن مطلع هستند .


وی گفت : ما پس از این توافق مذاکراتی درمورد  نحوه اجرای آن انجام دادیم که محصول آن مجموعه برداشت های مشترکی بود که در خصوص اجرا به آن رسیده ایم و اینها  در قالب non paper  به عنوان سند غیر رسمی مکتوب شده است .


عراقچی افزود : این سند غیر رسمی قابل انتشار نیست  زیرا انتشار آن به معنای رسمیت دادن و ایجاد حالت الزام آور برای آن است در حالی که از نظر ما سندی غیر رسمی ومجموعه ای از توافقات شفاهی است  که به نام non paper مکتوب شده است .


وی گفت : البته این به معنی این نیست که این سند غیر رسمی محرمانه است و چیزی برای پنهان کردن وجود دارد ؛ ما این سند را برای مراجع مختلف ارسال کرده ایم  و کاملا  شفاف است .


عراقچی افزود : همه نهادهای ذیربط در کشور بویژه مجلس شورای اسلامی این  سند را دریافت  کرده اند و هیچ چیز برای پنهان کردن ومخفی کاری وجود ندارد .


وی گفت : فقط نکته اینجاست که انتشار این سند رسمیت دادن به  آن است  که این اصلا به صلاح موضع مذاکراتی ما نیست .


معاون وزیر امور خارجه افزود : البته  پس از اعلام توافق  بلافاصله جزئیات مختلف آن را  منتشر کردیم وبه مردم ایران گفتم چنین  سندی وجود دارد  و توافقات مربوطه را تدوین کردیم .


وی گفت : ظاهراَ طرف آمریکایی زیر فشار نمایندگان کنگره  چنین کاری را انجام دادند تا اطلاع رسانی شفاف کنند ؛ کاری که آنان انجام دادند  انتشار خلاصه ای از این توافقات است که به تعبیر خودشان  برداشت یک سویه ای در این باره منتشر کردند .


عراقچی افزود : سخنگوی وزارت خارجه بلافاصله در این باره موضع گرفت و اعلام کرد  که این فقط خلاصه ای از برداشت های آمریکاییها درباره  توافق ژنو است که از نظر ما ملاک قضاوت و ارزیابی نیست .


وی گفت : طبعا آنان نیز به نوعی مسئله را مطرح کردند که  نقاط مثبت سند  را به نفع خودشان برجسته کنند که به اعتقاد من مقداری هم ناشیانه انجام شده است .


عراقچی افزود : با توجه به مشکلاتی که کاخ سفید با کنگره دارد شاید این موضوع به نوعی قابل درک باشد که برای مصرف داخلی تهیه شده است .


معاون وزیر امور خارجه گفت : آنچه واقعیت دارد در صحنه عمل بسیاری از تحریم ها  برداشته خواهد شد  ؛کاری که ما انجام می دهیم توقف بخشی از برنامه ها در بخش هسته ای است در حالی که ساختار کلی آن کاملا حفظ شده است .


عراقچی تاکید کرد : در صورتی که با اجرا نشدن  تعهدات طرف مقابل مواجه شویم  به سرعت  می توانیم برنامه امان را به حالت  اول بازگردانیم .برچسب ها: