صفحه اصلی آرشیو مرام‌نامه پیوندها تماس با ما
یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | الأحد 27 رجب 1436 | Sunday, 17 May 2015
فرهنگی سیاسی بین‌الملل اجتماعی طنز حوزه و دانشگاه فضای مجازی چندرسانه‌ای کتابخانه جزوات مصاحبه پیشخوان یادداشت چهره‌ها پرونده‌ها
ارسال مطلب
دوشنبه ۲۳ دی ۹۲ | ۱۲:۳۳

وزارت خارجه از رسانه ها عذرخواهی می كند؟
عراقچی اعداد فکت شیت کاخ سفید را به عنوان توافق اعلام کرد؟
با وضعیت پیش آمده مشخص نیست که آیا در بقیه راه و سایر احتمالات هم تحلیل گران باید به جای مسئولین داخلی چشم به دهان بیگانه داشته باشند؟ و آیا مسئولین وزارت خارجه با عملکرد خودشان می توانند بعدها انتظار داشته باشند که چرا به حرف های ما اعتماد نمی کنید؟

با اظهارات روز گذشته عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران در مورد جزییات اجرایی توافق، مشخص شد که همان اعداد و ارقام عمده اعلام شده در متن فکت شیت کاخ سفید مورد استناد قرار گرفته است.

عباس عراقچی یکشنبه شب در نشستی خبری ضمن اعلام اجرایی شدن توافق ژنو از ۳۰ دی اعلام، بالاخره به برخی جزییات این توافق اشاره کرد. وی به عنوان مثال گفت:

“اقداماتی که قرار است ما در رابطه با تعلیق ۲۰ درصد انجام دهیم و اقداماتی که قبول کردیم انجام نشود و جلوتر نرود، از روز ۲۰ ژانویه اجرایی خواهد شد؛ به جز یک مورد از هر دو طرف و آن یک مورد هم از سوی آن‌ها مربوط می‌شود به پرداخت ۴.۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در خارج از کشور و آزاد شدن آن‌ها و از سوی ما تبدیل مواد غنی‌ شده ۲۰ درصد به اکسید یا رقیق‌سازی آن”.

رقم ۴.۲ میلیارد دلار دقیقا همان رقمی است که کاخ سفید در فکت شیت خود به عنوان جایزه به ایران در قبال توقف برخی سطوح غنی سازی مطرح کرده بود.

وزارت خارجه طی هفته های گذشته به جای شفاف سازی در مورد اعداد و ارقام فکت شیت کاخ سفید و محرم دانستن رسانه های داخلی، سوال از این وزارت خانه و تیم هسته ای را با اتهام زنی به رسانه ها پاسخ داده بود.

رسانه ها از وزارت خارجه پرسیده بودند که دولتی خارجی که حتی بر روی کاغذ نیز متن مورد برداشت خود را اعلام می کند آیا در زمان اجرا حاضر خواهد بود به برداشت ما عمل کند؟

با وضعیت پیش آمده مشخص نیست که آیا در بقیه راه و سایر احتمالات هم تحلیل گران باید به جای مسئولین داخلی چشم به دهان بیگانه داشته باشند؟ و آیا مسئولین وزارت خارجه با عملکرد خودشان می توانند بعدها انتظار داشته باشند که چرا به حرف های ما اعتماد نمی کنید؟

برخی مواضع را مرور می کنیم:

مرضیه افخم – سخنگو – ۵ آذر:
مرضیه افخم سخنگوی وزارت امـور خـارجه درخصوص بـرگه اطـلاع رسانـی (Fact Sheet) منتشره از سوی دولت آمریکا اظهار داشت : سه دور مذاکرات فشرده جمهوری اسلامی ایران با گروه کشورهای ۱+۵ در ژنو و ساعت ها مذاکرات کارشناسی نهایتاً منجر به صدور برنامه اقدام مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۵+۱ گردید که متن مورد توافق ، ساعاتی پس از پایان مذاکرات (در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۹۲) در اختیار افکار عمومی قرار گرفت .

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: متن چهار صفحه ای برنامه اقدام مشترک، نتیجه توافقات انجام شده در مذاکرات ژنو بوده و تمامی جملات و کلمات این متن با توجه به ملاحظات همه طرفها تنظیم گردیده و یکی از دلایل طولانی شدن مذاکرات، دقت در انتخاب و درج واژه ها در متن برنامه اقدام مشترک به ویژه از سوی هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران بوده است.

افخم در ادامه اظهار داشت: آنچه در سایت کاخ سفید به عنوان برگه اطلاع رسانی (Fact Sheet) منتشر شده، برداشت یک جانبه از متن مورد توافق در ژنو بوده و برخی توضیحات و واژه ها در این برگه مغایر با متن برنامه اقدام مشترک می باشد که متأسفانه برخی رسانه ها برگه اطلاع رسانی (Fact Sheet) مذکور را به عنوان متن توافق ژنو ترجمه و منتشر کرده اند که خلاف واقعیت است.

عراقچی – معاون وزیر خارجه – ۶ آذر:
متن توافق بین ایران و ۱+۵ همان متنی چهار صفحه‌ای موسوم به Joint Plan of Action یا برنامه اقدام مشترک است. سندی که هست همین متن چهار صفحه‌ای است. بیانیه‌ای که کاخ سفید داده است تحت عنوان Fact Sheet یا برگه اطلاع‌رسانی، این را توضیح داده از زاویه دید خودش، بعضی از قسمت‌هاش را که در سند آمده که موکول به توافقات بعدی است، در این بیانیه اعلام کرده‌اند، مثل رقم ۴.۲ میلیارد یا ۴۰۰ میلیون دلار. بنابراین سند یکی هست و کاخ سفید فقط این رو با توضیحات بیشتری از زاویه دید خودش مطرح کرده و برای ما ملاک نیست و ملاک همین سند چهار صفحه‌ای است.

ظریف – وزیر – ۱۲ آذر:
اجازه ندهید دنیا برای ما تصمیم بگیرد وخط فکری ایجاد کنند و با دروغ پردازی‌ها اجماع داخلی را از بین ببرند. برخی در داخل “فکت شیت” کاخ سفید را مبنای توافق هسته‌ای قرار می‌دهند. ولی به برنامه‌ی اقدام مشترک اعلام شده از طریق سایت رسمی کشور اهمیت نمی‌دهند.

منبع: الف

ثبت نظر

نام:

رایانامه: (اختیاری)

متن:


4 + یک =

تازه‌ترین اخبار
اخبار بیشتر
سیستم مدیریت پروژه
سیستم مدیریت پروژه
شبکه اردیبهشت
امت نیوز
آرشیو