صفحه اصلی    تماس ها    نفت    گاز    پتروشیمی    پالایش و پخش    بهینه سازی مصرف    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
سه شنبه، 29 اردیبهشت 1394 - 17:07   
  ساخت پایلوت نمک زدای الکتروستاتیک نفت خام برای اولین بار در کشور  
بخش پتروشیمی
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 16330جمعه، 7 شهریور 1393 - 21:49
پیوندی:
صنعت پتروشیمی را به راحتی نمی شود تحریم کرد / راه‌اندازی 4 پتروشیمی در غرب ایران/ آغاز بهره‌برداری از بزرگترین خط اتیلن جهان
نفت نیوز: معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به بهره‌برداری نهایی خط لوله اتیلن غرب جزئیات راه اندازی چهار مجتمع جدید پتروشیمی در مسیر بزرگترین خط لوله انتقال پتروشیمی جهان در غرب کشور را تشریح کرد.
  

به گزارش نفت نیوز به نقل از مهر؛ محمد حسن پیوندی در خصوص آخرین وضعیت راه اندازی بزرگترین خط لوله انتقال پتروشیمی جهان در غرب ایران، توضیح داد: در حال حاضر مجتمع پتروشیمی کرمانشاه در مسیر خط لوله اتیلن غرب در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه به دلیل کمبود خوراک اتان این مجتمع پلیمری با 50 درصد ظرفیت اسمی فعالیت می‌کند، تبیین کرد: همچنین پتروشیمی خرم آباد قرار است تا پایان شهریور ماه راه اندازی شود.

معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه بر اساس برنامه زمان بندی پتروشیمی مهاباد هم تا پایان سال جاری در مسیر خط لوله اتیلن غرب راه اندازی خواهد شد، گفت: پتروشیمی سنندج تا خرداد سال آینده آماده بهره برداری می شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه اگرچه برای اجرای این پروژه‌ها در مسیر خط لوله اتیلن غرب سرمایه گذاری سنگینی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی انجام شده است، تصریح کرد: ولی از همه مهمتر خود خط لوله غرب است که این خط لوله، یک شاهراه دولتی بوده و رگ تغذیه‌ای مجتمع ها است.

وی، افزود: به طوری که تک تک مجتمع‌های پتروشیمی تحت عنوان شرکت هایی در منطقه ای محدود فعالیت می کنند ولی خط لوله اتیلن غرب با احتساب انشعابات آن بالغ بر 2600 کیلومتر طول دارد.

پیوندی با اعلام اینکه تعداد زیادی ایستگاه‌های تقویت فشار در مسیر خط لوله اتیلن غرب به دلیل کم شدن فشار مسئولیت افزایش فشار را بر عهده دارند، یادآور شد: از سوی دیگر این خط لوله حداقل حدود 7 سال است که در خاک دفن شده و یکی از پیچیده ترین خطوط لوله جهان است.

این مقام مسئول، تاکید کرد: زیرا خط لوله اتیلن غرب از گرم ترین مناطق به سردترین مناطق رفته و از مناطق مختلف کشاورزی، زیر بستر رودخانه و ارتفاعات عبور می کند، بنابراین اداره و مدیریت خط لوله بر تداوم فعالیت ها موثر است.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی یادآور شد: البته نکته قابل توجه اینست که ساخت همه این بخش‌ها در زمانی محقق شده که تحریم‌های بین‌المللی در اوج خود بوده است. در اجرای پروژه های پتروشیمی باید دقت کنیم که اولویت با طرح‌های اتان ریکاوری و سپس الفین ها باشد و در مجموع این طرح ها همزمان با اجرای مجتمع‌های پتروشیمی پیش روند.

تحریم مانع بزرگی برای ما نیست
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری بلومبرگ گفت: صنعت پتروشیمی را به راحتی نمی شود تحریم کرد.
به گزارش نیپنا؛ پیوندی با بیان اینکه شاید علت اینکه اولین موضوعی که در مذاکرات ژنو مطرح شد آزادسازی صادرات پتروشیمی بود همین امر است افزود: محصولات پتروشیمی را نمی شود تحریم کرد. علت این است که پتروشیمی یک کالای بین المللی است و با نفت خام تفاوت دارد.

وی در تشریح این موضوع افزود: مواد خام مثل نفت را از یک مخزن دریافت می کنید و چون مشابه آن در دنیا فراوان است می توانید این مواد را از یک کشور نخرید و کشور دیگری با افزایش تولید خود این نقص را جبران کند اما محصولات پتروشیمی اینطور نیست. برای تولید یک محصول پتروشیمی باید سرمایه گذاری زیادی انجام داد و چند سال هم زمان می برد تا آن سرمایه گذاری منجر به تولید محصول شود. بنابراین اینطور نیست که به راحتی محصول پتروشیمی را از یک کشور نخرید و از جای دیگری آن را تامین کنید.

 کشورهای صنعتی به پتروشیمی ایران وابسته اند

پیوندی  افزود: از سوی دیگر کارخانه های زیادی در آن سوی دنیا به محصول تولیدی ایران وابسته اند و گزینه دیگری برای تامین خوراک خود ندارند. بنابراین با تحریم پتروشیمی، منافع تحریم کننده بیشتر آسیب می بیند. درواقع کشورهای صنعتی با تحریم پتروشیمی خودشان را تحریم می کنند.

پیوندی با بیان اینکه تحریم در حاشیه برای ما مشکل ایجاد می کند افزود: مثلا  تحریم کشتیرانی و بیمه یا انتقال پول را دچار مشکل می کند.

وی با بیان اینکه تا پایان سال 92 حدود 13 میلیون تن صادرات پتروشمی داشته ایم افزود: این آمار نشان می دهد که تولید و صادرات ما مختل نشده است و ما بدون مشکل آنچنانی در حال تولید و فروش هستیم.

وی با تاکید بر اینکه بعد از مذاکرات ژنو مشکلات تولید و فروش محصولات کمتر شده است افزود: در 4 ماه نخست سال 93 حدود 5 تا 6 درصد وضع عمومی صنعت اعم از تولید و صادرات و فروش بهتر شده است که بیشتر ناشی از مدیریت جدید و خروج کشور از رکود است و عملا خیلی ربطی به وجود یا عدم وجود تحریم ها ندارد.

 تحریم خوداتکایی و توان داخلی را تقویت کرد

وی ضمن اظهار امیدواری بر نتایج مثبت مذاکرات افزود: تحریم توان داخلی ما را تقویت کرده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: اکنون اجرای طرح های پتروشیمی در کشور ما حدود 5 سال طول می کشد. علت هم این است که ما در احداث مجتمع های پتروشیمی از امکانات داخلی استفاده می کنیم. ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس متفاوت هستیم. آنها صددرصد متکی به خارج هستند و تمام کار را واگذار می کنند. ولی ما کشوری هستیم که توان مهندسی، ساخت داخل  و راه اندازی داریم.

وی با اشاره به توانمندی و پتانسیل بالای کشور ایران در مقایسه با سایر کشورهای منطقع افزود: به علت همین توانمندی تحریم ها در ایران اثر نکرده است.

پیوندی افزود: ما تنها کشور خاورمیانه هستیم که انواع راکتورها، مبدل های حرارتی و توربین های بادی با 5 / 2 مگاوات و حتی کاتالیست های مختلف را می سازیم. بنابراین تحریم ما را از پا درنمی آورد.  

 محدود کردن دانش از نقاط تاریک تحریم است

پیوندی با انتقاد از جنبه های ضد بشری تحریم ها افزود: جنبه های غیرانسانی وجود دارد که مردم ایران را از تحریم کنندگان منزجر کرده است. دلیلی وجود ندارد تحریم کنندگان دانش فی یا قطعات هواپیما را از مردم دریغ کنند. به اعتقاد من دانش فنی شبیه هنر است. مثل شعر حافظ و گوته است. شما به کسی نمی توانید بگویید شعر گوته را نخوان. محدود کردن دانش هم همینطور است. دانش متعلق به همه مردم است. کسی حق ندارد دیگران را از دست یابی به دانش محروم کند. این موضوع از نقاط بسیار تاریک تحریم است.

انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

 کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا