امتیاز مثبت
۰
تجارت پتروشیمی ایران پس از توافق ژنو: خداحافظ ترکیه، سلام اروپا
شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۱
کد مطلب: 241176
 
با این وجود از اسفندماه سال گذشته دولت آنکارا با تعیین تعرفه های جدید شرایط را برای صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران به این کشور همسایه سخت کرد به طوری که حتی در شرایط تحریم هم شرکتهای پتروشیمی ایران با چنین مشکلات و موانعی برای صادرات محصولات خود به بازار ترکیه روبرو نبودند. ماجرا از آنجا آغاز شد که اسفند ماه سال گذشته ترکیه تعرفه واردات فرآورده های پلیمری از ایران را با افزایشی دو برابری از سه به 6.5درصد افزایش داد.
تجارت پتروشیمی ایران پس از توافق ژنو: خداحافظ ترکیه، سلام اروپا
 
اقتصاد ایران آنلاین-رزا زمانخانی: تجارت پتروشیمی ایران در طول یک دهه گذشته با فراز و فرودهای متعددی روبرو است به طوری که پس از شکوفایی بازارهای پتروشیمی ایران در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حتی صدور بالاترین استاندارد برای پتروشیمی ایران در قاره سبز، به یک باره افزایش تحریمهای بین المللی وضعیت صادرات پتروشیمی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دچار یک دگردیسی همه جانبه کرد و کشوری که عنوان بزرگترین صادرکننده متانول و پلی اتیلن را به اروپا یدک می کشید به یک باره در بازارهای اروپایی را بر روی محموله های پتروشیمی صادراتی خود بسته دید.

با افزایش تحریم ها که حتی تامین کشتی، بیمه و نقل و انتقال منابع ارزی را با چالش مواجه کرده بود به یک باره صادرات محصولات پتروشیمیایی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صفر شد هر چند کشورهایی همچون روسیه، اوکراین، گرجستان، ترکیه و چند کشور درجه چندم اروپایی کماکان به خرید محموله های پتروشیمی و پلیمری ایران ادامه میدادند. در این شرایط تغییر بازارهای هدف صادرات پتروشیمی ایران در دستور کار قرار گرفت و با گذشت حدود سه سال ایران به جای اروپا، محصولات پتروشیمیایی خود را به کشورهای همچون چین، هند، جنوب شرق آسیا و حتی کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی صادر کرد.

 
 قاره سیاه مشتری پتروشیمی ایران شد

کشورهای آفریقایی که تا پیش از تحریمهای بین المللی سهمی کمتر از یکدرصد در سبد پتروشیمی ایران داشتند با گذشت سه سال از آغاز تحریمها از سهمی حدود 6.5درصدی برخوردار شده اند و در این مدت کشورهایی همچون مصر، موزابیک، آفریقای جنوبی، تانزانیا، کنیا، غنا و تونس به جمع خریداران محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران پیوستند. از چند دهه قبل و با وقوع اولین جهش توسعه صنعت پتروشیمی کشورهایی همچون چین، هند، بنگلادش، سریلانکا، پاکستان، عراق، مالزی، فیلیپین، اندونزی، تایوان، تایلند، ویتنام، افغانستان و کره جنوبی بازارهای سنتی پتروشیمی ایران شدند اما مشکلات دست و پاگیر تحریم موجب شد که به تدریج پتروشیمی ایران راهی قاره سیاه شود.

علي اصغر خزايي مدير بازاريابي پتروشيمي خراسان به عنوان بزرگترین مجتمع پتروشیمی شمال شرق ایران از صادرات حدود 220هزار تن اوره به کشورهای آسیایی در سال92 خبر داده و اعلام کرده است: علاوه بر کشورهای همسایه و آسیایی ها، اوره این مجتمع پتروشیمی به تانزانیا به عنوان کشوری آفریقایی هم صادر شده است. این مقام مسئول همچنین اعلام کرده است: محموله های ملامین بزرگترین پتروشیمی شمال غرب ایران به برخی از کشور آفریقایی صادر شده است. این در حالی است که بهمن زمانی مدیرعامل پتروشیمی پردیس هم پیشتر از ورود برخی از کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقایی به لیست خرید اوره پتروشیمی خبر داده بود.

 
 درهای قاره سبز بر روی پتروشیمی ایران باز شد

با فروکش کردن تحریمهای غیر قانونی غرب و به ویژه پس از توافق بزرگ هستهای ایران و 5+1 در ژنو، از روزهای پایانی زمستان سال گذشته به تدریج صادرات چراغ خاموش محصولات پتروشیمی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سر گرفته شده است.

احمد مهدوی دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی ایران با بیان اینکه هم اکنون تقاضا آن قدر برای محصولات پتروشیمی ایران بالا است که نگرانی بابت کاهش صادرات به ترکیه نداریم، گفت: در حال حاضر بخش عمده ای از محصولات پتروشیمی ایران به کشورهای آسیایی صادر می شود، علاوه بر این مشکلات و تحریم های پیش روی صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران به کشورهای منطقه آمریکای شمالی، آفریقا و اروپا به طور کامل رفع شده است.

این فعال صنعت پتروشیمی با یادآوری اینکه پیش بینی میشود با توجه به روند مذاکرات صادرات پتروشیمی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تدریج افزایش یابد، معتقد است: هم اکنون هیچگونه محدودیتی در تامین کشتی، بیمه و یا انتقال ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی وجود ندارد. حسن پیوندی قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم در واکنش به افزایش چراغ خاموش صادرات پتروشیمی ایران به کشورهای اروپایی با بیان اینکه حضور ایران در بازار پتروشیمی اروپا برای دو طرف دارای مزیتهای متعددی است و تبادل محصولات به یک معامله برد- برد برای ایران و کشورهای اروپایی تبدیل شده است، معتقد است: بر خلاف بازارهای اروپایی، بازارهای آسیایی جذابیت بالاتر اقتصادی و تجاری برای محصولات پتروشیمی ایران برخوردار است.

عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم با اعلام اینکه راه اروپا تازه به روی پلیمر و متانول ایران باز شده است، یادآوری میشود: با این وجود بازار چین و کشورهای جنوب شرقی آسیا و هند نیز از خریداران بزرگ محصولات پتروشیمی ایران هستند.معاون وزیر نفت درباره اینکه بسیاری معتقدند وضعیت صنعت پلیمر ایران مناسب نیست، میگوید: این موضوع صحت ندارد، هم اکنون نیمی از پلیمر تولیدی ایران به کشورهای آسیایی صادر میشود و بقیه در داخل کشور مصرف می شود.

 
 خداحافظ ترکیه

پس از بالا گرفتن اختلافات گازی ایران – ترکیه و شکایت رسمی ترک ها از گران فروشی گاز ایران در دادگاه لاهه، دامنه این اختلافات به بازار محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری دو کشور هم توسعه یافته است. ترکیه روزگاری بزرگترین بازار صادراتی محصولات پلیمری ایران بود و حتی با وجود اعمال سخت ترین شرایط تحریمهای بین المللی هیچگاه در بازار ترکیه بر روی پلیمری ایرانی بسته نشد.

با این وجود از اسفندماه سال گذشته دولت آنکارا با تعیین تعرفه های جدید شرایط را برای صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران به این کشور همسایه سخت کرد به طوری که حتی در شرایط تحریم هم شرکتهای پتروشیمی ایران با چنین مشکلات و موانعی برای صادرات محصولات خود به بازار ترکیه روبرو نبودند. ماجرا از آنجا آغاز شد که اسفند ماه سال گذشته ترکیه تعرفه واردات فرآورده های پلیمری از ایران را با افزایشی دو برابری از سه به 6.5درصد افزایش داد. تا پیش از این جنگ جدید تعرفه ای پلیپروپیلن، پلیاتیلن، پی.وی.سی و پلیاتیلن تریفتالات از مهمترین محصولات صادراتی پتروشیمی ایران به ترکیه بوده اند که تعیین تعرفه جدید حجم صادرات پتروشیمی به این کشور همسایه با کاهش روبرو شده است.

مهدوی دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی ایران با انتقاد از تعیین تعرفه های جدید پیش روی محموله های صادراتی پتروشیمی ایران در ترکیه، معتقد است: ترکیه به دلیل افزایش واردات از محصولات پتروشیمی جمهوری آذربایجان، تعرفه محصولات پتروشیمی ایران را افزایش داده است. این مقام مسئول با اعلام اینکه صنعت پتروشیمی ایران هیچگونه نگرانی بابت سیاستهای جدید تعرفه ای ترکیه ندارد، تاکید می کند: هم اکنون تقاضا آن قدر برای محصولات پتروشیمی ایران بالا است که نگرانی بابت کاهش صادرات به ترکیه نداریم.

علیرضا صدری مدیرعامل پتروشیمی تبریز و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات پلیمری ایران با بیان اینکه سال گذشته بیش از 620هزار تن محصول پلیمری در این مجتمع پتروشیمی تولید شده است، از کشورهای ترکیه، پاکستان، افغانستان، عراق، آذربایجان و آلمان به عنوان مشتریان محصولات پتروشیمی تبریز نام برد. این مقام مسئول با اشاره به تعیین تعرفه 6.5درصدی برای صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران به ترکیه، میگوید: سایر کشورها چنین محدودیتی ندارند و این مساله سبب شده است رقابت ما در ترکیه پایین تر باشد. صدری از کیفیت بالا و مسافت کم حمل و نقل محصولات پتروشیمی و پلیمری به عنوان دو مزیت صادرات محصولات پتروشیمی تبریز به ترکیه یاد کرد و می افزاید: این مزیتها استقبال تجار و مصرف کنندگان ترکیه ای برای خرید محصولات پلیمری را افزایش خواهد داد.