سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليدكنندگان
نام کاربری
رمز عبور
 
 
گزارشات تحلیلی 
 
   
   
   
   
 

عنوان گزارش: گزارش نگاهی به وضعیت تولید،توزیع و قیمت محصولات پتروشیمی در سال 1392

موضوع گزارش: پتروشیمی

تاریخ گزارش: 930701

گروه: کالاهای سرمایه ای و خدمات

زیرگروه: کالاهای غیر فلزی

تهیه کننده: اداره نظارت بر محصولات شیمیایی و پتروشیمی

 
   
   
 

چکیده: امروزه با توجه به حساسیت محصولات پتروشیمی به عنوان مواد اولیه اصلی مورد نیاز و تاثیرگذار در محصولات و بهای تمام شده اکثر کالاهای تولیدی واحدهای تولیدکننده پایین دستی در گروه اقلام کالائی مواد غذائی، فلزی و غیرفلزی و همچنین با توجه به مزیتهای صادراتی به عنوان یکی از منابع اصلی درآمد ملی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.
درحال حاضر مجتمع‎های پتروشیمی کشور در دو گروه تولیدی خصوصی و دولتی به فعالیت مشغول می‎باشند که 17 مجتمع در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر 11 مجتمع در منطقه پارس جنوبی و 15 مجتمع دیگر در سایر نقاط کشور واقع شده‎اند.
بطور کلی میزان ظرفیت اسمی سالیانه کل محصولات پتروشیمی کشور بالغ بر 58 میلیون تن بوده که به تفکیک برای محصولات پلیمری بالغ بر 6/6 میلیون تن و برای محصولات شیمیایی بالغ بر 4/51 میلیون تن می باشد.
در سال 1392 میزان تولید محصولات پتروشیمی3/42 میلیون تن بوده که از این میزان سهم تولید محصولات پلیمری 5 میلیون تن بوده که در مقایسه با میزان تولید سال 91 (3/4 میلیون تن) 16 درصد افزایش داشته و میزان تولید محصولات شیمیایی در سال 92 بالغ بر 3/37 میلیون تن بوده که در مقایسه با میزان تولید سال 91 (1/38 میلیون تن) 2 درصد کاهش داشته است.
لازم به توضیح است از کل تولیدات مجتمع‎های پتروشیمی بالغ بر 4/12 میلیون تن آن (29 درصد) جهت مصارف داخلی مجتمع‎های پتروشیمی استفاده گردیده که عمدتاً محصولات شیمیایی را شامل می شود. همچنین در سال 92 میزان فروش داخلی محصولات پتروشیمی 1/14 میلیون تن بوده که در مقایسه با میزان فروش داخلی سال 91 (4/14 میلیون تن) معادل 2 درصد کاهش داشته است همچنین از میزان فروش داخلی ذکر شده در حدود 8/5 میلیون تن از محصولات پتروشیمی در بورس عرضه گردیده که در مقایسه با سال 91 (6/4 میلیون تن) 26 درصدافزایش یافته است.موجودی انبار پایان سال 92 مجتمع های پتروشیمی بالغ بر 3 میلیون تن بوده است.
میزان صادرات و واردات انواع محصولات پتروشیمی در سال 92 معادل 6/12 میلیون تن صادرات و 540 هزار تن واردات بوده که در مقایسه باسال قبل آن (5/15 میلیون تن و 655 هزار تن ) بترتیب در حدود 7/18 درصد و 5/17 درصد کاهش نشان می دهد.
بنابر اهداف کمی برنامه پنجم توسعه از سال 89 لغایت 93 می بایست میزان تولید محصولات پتروشیمی تا پایان سال 1392 به 86 میلیون تن و فروش داخلی به 25 میلیون تن افزایش می یافت که با توجه به وضعیت تولید و توزیع فوق‎الذکر میزان تولید 5/32 درصد و فروش داخلی 6/43 درصد اختلاف وجود دارد.
از عمده ترین مشکلات این صنعت می‎توان به کمبود خوراک دریافتی توسط مجتمع های پتروشیمی و در نتیجه خالی ماندن بخشی از ظرفیت های موجود، قدیمی بودن تکنولوژی و خطوط تولید برخی واحدهای پتروشیمی (بویژه واحدهای قدیمی) ، عدم توازن بین میزان تولید مجتمع‎های پتروشیمی و میزان تقاضا و عدم ثبات نسبی قیمت و عرضه در بورس و به تبع آن مشکلات ایجاد شده برای صنایع پایین دستی اشاره نمود. از جمله راهکارهای پیشنهادی برای حل مشکلات این صنعت برنامه‎‎ریزی صحیح در تامین خوراک پتروشیمی‎ها، افزایش عرضه با اختصاص اولویت به عرضه داخلی، نرخگذاری محصولات پتروشیمی براساس نرخگذاری خوراک مجتمع ها و توسعه صنایع پتروشیمی می باشد.


 
 
   
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به سازمان حمایت مصرف کننده گان و تولیدکنندگان می باشد 94-1388© دفتر فن آوری اطلاعات
   
اشکان پارسا ashkan parsa