• طلا، سکه و ارز
 
 

90/09/06 - 10:16
شماره: 13900906000130
نسخه چاپيارسال به دوستان
متن تحریم‌های غیر اجماعی و یک جانبه آمریکا علیه ایران

خبرگزاری فارس: آمریکا سی‌ام آبان در ادامه سیاست‌های خصمانه و یک جانبه خود و بدون اجماع سازمان ملل، تحریم‌های جدیدی علیه بخش انرژی ایران اعمال کرد و به شرکت‌ها در مورد داد و ستد با بخش مالی ایران هشدار داد.

خبرگزاری فارس: متن تحریم‌های غیر اجماعی و یک جانبه آمریکا علیه ایران
به گزارش خبرگزاری فارس، متن کامل اسناد وزارت امور خارجه آمریکا درباره تحریم‌های جدید علیه ایران به شرح زیر می‌باشد.

۲۱ و 22 نوامبر 2011 (30 آبان و اول آذر 1390)
 
* برگه اطلاعات وزارت امور خارجه: تحریم‌های جدید علیه ایران
21 نوامبر 2011
وزارت امور خارجه ایالات متحده
دفتر سخنگو
برای انتشار فوری
21 نوامبر 2011 
1984/2011
برگه اطلاعات
تحریم‌های جدید علیه ایران

امروز، ایالات متحده مجموعه اقداماتی را جهت مقابله با خطر ایران پیش می‌گیرد و اعمال فشار بر ایران را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد تا این کشور به طیف کامل تعهدات بین‌المللی خود عمل کند و به رفع نگرانی‌هایی که جامعه بین‌المللی مدتها است در مورد برنامه هسته ای آن دارد، بپردازد.

این اقدامات عبارتند از: گسترش تحریم‌ها به منظور هدف قرار دادن عرضه کالا، خدمات، فن آوری، یا حمایت از ایران (بالاتر از  یک مبلغ مشخص ) برای توسعه منابع نفتی و نگهداری یا گسترش صنعت پتروشیمی این کشور؛ معرفی یازده شخص و نهاد به موجب فرمان اجرایی 13382 ریاست جمهوری به خاطر نقشی که در برنامه سلاح‌های کشتار جمعی ایران ایفا می‌کنند و شناسایی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک محدوده "بسیار نگران کننده در زمینه پولشویی" طبق بخش 311 قانون میهن پرستی ایالات متحده آمریکا (USA PATRIOT Act).

این اقدامات بر تعهد قوی و مدام دولت- به ویژه پس از انتشار تازه‌ترین گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی – برای پاسخگو دانستن ایران در قبال سرپیچی از عمل به الزامات بین‌المللی خود در رابطه با برنامه هسته ای اش تأکید می‌کند. دولت آمریکا امروز همچنین این پیام صریح را به دولت ایران می‌رساند که تا زمانی که به نگرانی‌های مشروع جامعه بین‌المللی را در رابطه با ماهیت برنامه هسته‌ای‌اش رفع  نکند، با فشارهای روزافزون بین‌المللی مواجه خواهد بود.

تحریم‌های جدید به موجب فرمان اجرایی E.O 13590:
پرزیدنت اوباما در 19 نوامبر، فرمان اجرایی 13590 را  امضاء کرد. این فرمان اجرایی تحریم‌های موجود در زمینه انرژی علیه ایران را به طور قابل توجهی گسترش می دهد تا افرادی که دانسته دست به اقدامات ذیل می زنند، نیز مورد تحریم قرار گیرند:

1. ارائه کالا، خدمات، فن آوری، یا حمایت از توسعه منابع نفتی:
· فروش، اجاره، یا تهیه کالا، خدمات، فن آوری، یا حمایت از ایران که  ممکن است مستقیماً و به طور چشمگیری توانایی ایران را در توسعه منابع نفتی در داخل ایران افزایش دهند، در صورتیکه ارزش بازار یک معامله مالی معادل 1 میلیون دلار یا بیشتر باشد، یا در صورتیکه ارزش بازار مجموعه معاملات مالی که طی 12 ماه توسط یک نهاد انجام گرفته، 5 میلیون دلار یا بیشتر باشد، می‌تواند منجر به اعمال تحریم شود.

2. ارائه کالا، خدمات، فن آوری، یا حمایت برای نگهداشت یا گسترش بخش پتروشیمی:
· فروش، اجاره، یا تهیه کالا، خدمات، فن آوری، یا حمایت از ایران که ممکن است به طور مستقیم و به چشمگیری نگهداری یا گسترش تولید داخلی صنایع پتروشیمی را تسهیل کند، در صورتیکه ارزش بازاری یک معامله مالی  معادل 250,000 دلار یا بیشتر باشد، یا در صورتیکه ارزش بازاری مجموعه معاملات مالی که طی 12 ماه توسط یک نهاد انجام گرفته، 1 میلیون دلار یا بیشتر باشد، می‌تواند منجر به اعمال تحریم شود.
اگر شخصی به ارائه کالا، خدمات، فن آوری، یا حمایت
تشریح شده در فرمان اجرایی 13590 بپردازد، وزیر امور خارجعه، با مشاوره با سایر نهادهای دولتی، اجازه دارد تحریم های مناسب ، ازجمله منع موارد زیر: معاملات ارزی؛ معاملات بانکی؛ معاملات ملکی در ایالات متحده؛ معاملات با بانک واردات- صادرات ایالات متحده؛ صدور مجوز صادرات از ایالات متحده؛ واردات به ایالات متحده؛ وام های بیش از 10 میلیون دلاری از سوی نهادهای مالی ایالات متحده؛ کسب  قراردادهای دولتی؛ و برای نهادهای مالی، معرفی به عنوان واسطۀ  اصلی یا امانت دار وجوه مالی دولت ایالات متحده را اعمال کند.

معرفی نهادها  به موجب فرمان اجرایی 13382:
وزارت امور خارجه ایالات متحده شرکت سوخت رآکتورهای هسته‌ای، شرکت نورافزار گستر، فولمن گروپ و یاسا پارت را به خاطر نقشی که در شبکه‌های تدارکاتی برنامه هسته‌ای ایران ایفا کرده‌اند، به موجب فرمان اجرایی 13382 معرفی و مورد تحریم قرار داده است. این شرکت ها از فعالیت‌های تدارکات هسته‌ای، از جمله توسعه سانتریفیوژها، فعالیت‌های پژوهشی رآکتورهای آب سنگین و غنی‌سازی اورانیوم، ممنوع شده‌اند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده جواد رحیقی، شرکت فنی صنایع مدرن (MITEC)، نکا نوین، پرتو صنعت، پایا پرتو، سیماتیک، و شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران (TESA) را نیز به موجب فرمان اجرایی 13382 معرفی و مورد تحریم قرار داده است. این نهادها به سازمان انرژی هسته‌ای ایران (AEOI)، که به عنوان سازمان اصلی ایران برای پژوهش و فعالیت‌های توسعه‌ای در زمینه فن آوری هسته ای، از جمله برنامه سانتریفیوژهای غنی‌سازی ایران و برنامه تجربی غنی‌سازی اورانیوم توسط لیزر محسوب می‌شود و عامل مهمی در برنامه هسته‌ای ایران است، وابسته‌اند. سازمان انرژی هسته‌ای ایران در فهرست ضمیمه فرمان اجرایی 13382 قرار گرفته و طبق قطعنامه 1737 شورای امنیت سازمان ملل تحریم شده است.

فرمان اجرایی 13382 دارایی‌های افراد معرفی شده را در حوزه قضایی ایالات متحده مسدود می‌کند و انجام مبادلات مالی با آنها را برای شهروندان ایالات متحده ممنوع می‌سازد.

شناسایی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک محدوده " بسیار نگران کننده در زمینه پولشویی" طبق بخش 311 قانون میهن پرستی ایالات متحده:
وزارت خزانه داری ایالات متحده جمهوری اسلامی ایران را به خاطر حمایت این کشور از تروریسم؛ پیگیری سلاح های کشتار جمعی (WMD)؛ اتکاء بر نهادهای متعلق به دولت یا نهادهای کنترل شده برای تسهیل گسترش سلاح‌های کشتار جمعی؛ فعالیت‌های مالی غیرقانونی و فریبکارانه که نهادهای مالی ایرانی - از جمله بانک مرکزی ایران- و دیگر نهادهای تحت کنترل دولت در جهت تسهیل رفتار غیرقانونی ایران و فرار از تحریم‌ها به آن می‌پردازند.
با انتشار رهنمود امروز، وزارت خزانه‌داری برای نخستین بار کل بخش مالی ایران - از جمله بانک مرکزی ایران، بانک‌های خصوصی ایران، شعبه‌ها و نهادهای فرعی بانک های ایرانی را که در خارج از کشور فعالیت دارند - به عنوان نهادهایی که به طور غیر قانونی نظام مالی جهانی را با خطر مواجه می‌کنند، شناسایی کرد.

این رهنمود همچنین مجموعه‌ای از اسناد عمومی در رابطه با طیف و عمق رفتار غیرقانونی ایران، جزئیات دست داشتن نهادهای دولتی و بانکی ایران در گسترش سلاح های کشتار جمعی، حمایت از تروریسم، و دیگر اقدامات غیرقانونی به وجود می‌آورد. این رهنمود به ویژه، اطلاعات جدیدی را در باره نقش بانک مرکزی ایران در تسهیل رفتار غیرقانونی ایران و تلاش‌های ایران برای فرار از تحریم‌های بین‌المللی در بر می‌گیرد.

اقدام امروز، تحریم‌های ایالات متحده و بین‌المللی را که در حال حاضر علیه ایران اعمال می‌شوند تحکیم می‌کند و اطمینان بیشتری نسبت به محفوظ بودن نظام مالی ایالات متحده در برابر فعالیت‌های غیرقانونی ایران به وجود می‌آورد.
شبکه مبارزه با جنایات مالی وزارت خزانه داری (FinCEN) نیز امروز یادداشتی برای تنظیم قوانین پیشنهادی (NPRM) ارائه داد، که در آن انجام اقدامات ویژه‌ای را علیه ایران پیشنهاد می‌کند. در حالیکه مقررات و ضوابط کنونی ایالات متحده نهادهای مالی ایالات متحده را به طور کلی از انجام مبادلات مستقیم و غیرمستقیم با نهادهای مالی ایرانی منع می‌کند، این اقدام نهادهای مالی ایالات متحده را مکلف می‌کند که اقدامات و سعی و کوشش اضافی در جهت پیشگیری از دسترسی غیرمستقیم و نامناسب نهادهای بانکی ایرانی به حساب بانکی‌های ایالات متحده به انجام برسانند.
 
* بیانیۀ پرزیدنت اوباما در رابطه با برقراری تحریم‌های بیشتر علیه ایران

22 نوامبر 2011
کاخ سفید
دفتر سخنگو
برای انتشار فوری
21 نوامبر 2011
بیانیۀ پرزیدنت اوباما در اعلام برقراری تحریم‌های بیشتر علیه ایران
امروز، دولت من گام دیگری برای منزوی ساختن هرچه بیشتر ایران به خاطر خودداری آن کشور از عمل به تعهدات بین‌المللی‌اش در زمینۀ برنامۀ هسته‌ای خود برداشته است. ایران طی سالها از انجام الزاماتش طبق پیمان منع گسترش هسته‌ای خودداری ورزیده است. ایران قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت سازمان ملل و نیز تعهدات خود را در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) نقض کرده است. جهان در برابر این سرسختی با صدای واحدی در IAEA، در سازمان ملل و در پایتخت‌ها به صدا در آمده و این نکته را روشن ساخته است که اقدامات ایران صلح و ثبات جهانی را به مخاطره می‌اندازد و تنها حاصل آن انزوای هرچه بیشتر رژیم ایران خواهد بود.

امروز، دولت من برای تحمیل هزینه‌های بیشتری به ایران به خاطر این اعمال دست به اقدام زده است. تحریم‌های جدید برای نخستین بار بخش پتروشیمی ایران را هدف قرار می‌دهد و تحویل کالاها و ارائۀ خدمات و فن آوری را به این بخش ممنوع می‌سازد و تحمیل مجازات‌هایی را علیه هرکس یا هر نهادی که در این این گونه فعالیتها وارد شود، مجاز می‌سازد. با این اقدام تحریم‌ها در بخش انرژی گسترش می‌یابند و بهره برداری از بخش گاز نفت و نگاهداری و نوسازی آن برای ایران دشوارتر می‌شود. 

همچنین یازده شخص و نهاد به خاطر نقش آنها در کمک به برنامه‌های ممنوعۀ فعلی هسته‌ای ایران، شامل غنی سازی و تولید آب سنگین برای تحریم معرفی می شوند. و امروز ما به اقدام مهم دیگری در شدت بخشیدن بر فشار، بر اساس بخش 311 قانون میهن پرستی ایالات متحده دست زده‌ایم و برای نخستین بار مجموع بخش بانکی ایران – مشتمل بر بانک مرکزی- را به عنوان خطری برای دولتها و نهادهای مالی که با بانکهای ایران وارد معامله می‌شوند، مشخص ساخته‌ایم. در این اقدام انگلستان و کانادا نیز، که به نوبۀ خود برای قطع ارتباط نظام‌های مالی‌شان با ایران دست به عمل زده‌اند، به ما پیوسته‌اند. من با استقبال از این اقدامات، شرکای خودمان را به اقدام مشابهی تشویق می‌کنم.

به عنوان رئیس جمهوری، یکی از بالاترین اولویت‌های امنیتی برای من جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته ای، از جمله دستیابی دولت ایران به آنها است. من از آغاز دورۀ تصدی خود، با قرار دادن دولت ایران در برابر یک انتخاب واضح، این نکته را روشن ساخته‌ام که ایالات متحده برای گشودن فصل تازه‌ای با جمهوری اسلامی ایران آماده است. ایران می‌تواند به الزامات بین‌المللی خود عمل کند و از مزایای بیشتر پیوستگی اقتصادی و سیاسی بیشتری با کشورهای سراسر جهان برخوردار شود، یا می‌تواند از انجام مسؤلیتهای خود سر پیچی کند و با فشار و انزوایی حتی بیشتر روبرو شود. ایران مسیر انزوا را برگزیده است. تا زمانی که ایران این مسیر خطرناک را ادامه می‌دهد، ایالات متحده به یافتن راه هایی، چه در هماهنگی با شرکای ما و چه از طریق اقدامات خود ما، برای منزوی ساختن رژیم ایران و افزودن فشار بر آن ادامه خواهد داد.

 
* سخنان گایتنر، وزیر خزانه داری در رابطه با هدف قراردادن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران
22 نوامبر 2011
وزارت خزانه داری ایالات متحده
21 نوامبر 2011
سخنان تیم گایتنر، وزیر خزانه داری در رابطه با هدف قراردادن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران
طبق متن از پیش آماده شده
خانم کلینتون، وزیر امور خارجه، از شما سپاسگزارم
من میل دارم از شما سپاسگزاری کنم و مراتب تمجید خود را از همکارم دیوید کهن در وزارت خزانه داری و همتایان او، اینجا در وزارت امور خارجه، به خاطر سخت کوشی آنها در ترتیب دادن اقدامات بسیار مهم مالی امروز ابراز دارم.
از هنگام آغاز تصدی پرزیدنت اوباما، این دولت یک راهبرد تعرضی را برای متوقف ساختن فعالیتهای غیرقانونی ایران به مورد اجرا گذاشت. یک بخش اساسی از این راهبرد وارد آوردن فشار سنگین و مالی به ایران بوده است.

به سبب همین راهبرد، ایران در یک سطح جدید و آسیب زننده دچار انزوا شده است.
نخست، ما به طرز چشمگیری دسترسی ایران را به نظام مالی بین‌المللی کاهش داده‌ایم. بانکهای ایران در حال از دست دادن توانایی انجام معامله در سرتاسر جهان هستند، که این به نوبۀ خود توانایی دولت ایران را در تأمین بودجۀ مالی برای فعالیتهای مخالف با جامعۀ بین المللی کاهش داده است.
دوم، خطوط کشتیرانی ایران –که حامل مواد لازم برای برنامۀ موشکی آن کشور بود- اکنون به بسیاری از بندرهای عمدۀ دنیا راه ندارد و به طور مرتب با مصادرۀ کشتی‌های خود و برگرداندن آنها مواجه است.

و سوم، منبع اصلی در آمد ایران- بخش نفتی آن – به دلیل عدم توانایی در جلب سرمایۀ خارجی که برای حفظ میزان تولید نومیدانه مورد نیاز قرار دارد، رو به انحطاط است.
روی همرفته، شدت یافتن تحریم‌ها به وسیلۀ این دولت، همراه با اقدامات مشابه شرکای ما در سرتاسر جهان، آسیب‌های جدی به اقتصاد ایران وارد کرده است.
وزارت خزانه داری ایالات متحده برای تکمیل این اقدامات، امروز نهادهای دیگری را به خاطر پشتیبانی آنها از فعالیتهای ایران در زمینۀ گسترش سلاح‌های هسته‌ای، برای تحریم معرفی می‌کند.

امروز همچنین با اقدام براساس بخش 311 از قانون USA PATRIOT ما گام دیگری برای شدت بخشیدن به فشارها بر می‌داریم. ما برای نخستین بار مجموع بخش بانکی کشور را – شامل بانک مرکزی ایران- به عنوان خطری برای نهادهای مالی که با بانکهای ایران معامله دارند، مشخص می‌سازیم.
 
اگر شما یک نهاد مالی هستید و وارد هرگونه معامله‌ای با بانک مرکزی ایران یا هر بانک دیگری در داخل ایران شده اید، در خطر پشتیبانی از فعالیتهای غیرقانونی: پیگیری سلاح‌های هسته‌ای، پشتیبانی از تروریسم به وسیلۀ ایران و تلاشهای آن برای فریب دادن نهادهای مالی به منظور گریز از تحریم‌ها، قرار می‌گیرید.

هر نوع و هرگونه معاملۀ مالی با ایران خطر جدی پپشتیبانی از این فعالیتها را در بردارد.
نهادهای مالی باید در مورد انجام معامله با ایران به سختی بیندیشند.
ما این گام را همراه با شرکای خود انگلستان و کانادا، که امروز اندکی جلوتر اجرای اقدامات مشابهی را برای جدا ساختن بانکهای خود از ایران اعلام داشته‌اند،  برمی داریم. در نتیجۀ این کوششهای هماهنگ، ارتباط ایران در حال حاضر با سه بخش از مهمترین بخش مالی جهان قطع شده است.

ما دیگر رهبران جهان را به اتخاذ تدابیر محکم – مانند آنچه که ما امروز در حال اعلامشان هستیم- برای جلوگیری ایران از اینکه فعالیت خود را به بانکهای داخل کشورهای آنها انتقال دهد - تشویق می‌کنیم.
ما به موازات اجرای این تدابیر و در حالی که دایرۀ تأثیرگذاری خود را در سراسر جهان وسعت می‌بخشیم، به بررسی اقدامات دیگر ادامه خواهیم داد. هیچ گزینه‌ای- از جمله برقراری تحریم‌های اضافی دربارۀ بانک مرکزی ایران- از روی میز برداشته نمی‌شود.

سیاستهایی که توسط ایران پیگیری می‌شود پذیرفتنی نیست. تا زمانی که دستگاه رهبری ایران دست از تعقیب این مسیر بر ندارد، ما به استفاده از ابزارهای سخت و نوآورانه برای تحمیل پیامدهای شدید اقتصادی و مالی به دستگاه رهبری ایران ادامه خواهیم داد.
از شما سپاسگزارم.  
 
* برگه اطلاعات وزارت امور خارجه: فرمان اجرایی 13382 در زمینه تعیین مواردی برای تحریم در ارتباط با ایران
21 نوامبر 2011
وزارت امور خارجه ایالات متحده
فرمان اجرایی 13382 در زمینه تعیین مواردی برای تحریم در ارتباط با ایران
برگه اطلاعات
دفتر سخنگو
واشنگتن دی سی
21 نوامبر 2011
امروز، ایالات متحده به یک رشته اقدامات برای افزایش فشار بر ایران به منظور وادار ساختن آن به  پیروی از تمامی الزامات هسته‌ای بین‌المللی خود و انجام گفتگوهای سازنده در مورد آینده برنامه هسته‌ای آن کشور مبادرت می‌ورزد. در گزارش ارائه شده به اعضای هیئت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای (IAEA)، که هفته گذشته در اختیار عموم قرار گرفت، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این گونه نتیجه گیری کرد که ایران فعالیت‌های مرتبط با تولید یک وسیله انفجاری هسته‌ای را انجام داده است، برخی از این تلاش پس از سال 2003 ادامه یافته است. ایران شبکه وسیعی از عوامل تدارکاتی خود را برای به دست آوردن این اقلام، تجهیزات، و فن آوری به منظور حمایت از برنامه هسته‌ای غیر قانونی خود به کار می‌گیرد. اقدامات زیر، برخی از نهادهای درگیر در برنامه‌های هسته‌ای غیر قانونی ایران را هدف قرار می دهد.
در نتیجه اقدامات امروز، اشخاص در ایالات متحده از انجام هر گونه معامله با افراد معرفی شده می شوند و هر میزان دارایی که آنها در حوزۀ قضایی ایالات متحده داشته باشند مسدود می‌شود.
معرفی نهادها از سوی وزارت امور خارجه بر اساس فرمان اجرایی 13382 به شرح زیر است:
افراد معرفی شده از سوی وزارت امور خارجه کسانی هستند که نقش مهمی در شبکه تدارکات هسته‌ای ایران ایفاء می کنند. آنها از بعضی انواع فعالیتهای ممنوعه  برای تدارکات هسته‌ای ایران، شامل توسعه سانتریفیوژ، فعالیت‌های مربوط به تحقیقات راکتور آب سنگین، و برنامه غنی سازی اورانیوم حمایت می‌کنند.

* شرکت تهیه سوخت راکتور هسته‌ای

شرکت تهیه سوخت راکتورهای هسته‌ای (SUREH) در سال 2009 تاسیس گشت تا بر تأسیسات و سازمان های تولید سوخت در ایران نظارت کند. این شرکت مسئول تولید سوخت برای راکتورهای هسته‌ای ایران – شامل راکتور تحقیقاتی آب سنگین 40 مگاواتی (IR-40) است - و به دنبال اقلام لازم برای برپا ساختن قطعات سوخت راکتور بوده است.
شرکت تهیه سوخت راکتورهای هسته‌ای به طور منظم با عوامل تدارکاتی شناخته شده ایران برای به دست آوردن اقلام مورد نیاز برای IR-40 فعالیت می‌کند. IR-40 در حال حاضر در اراک در دست ساختمان است، و هنگامی که به مرحلۀ عملیات برسد، امکان تولید پلوتونیم برای سوخت مصرفی راکتور را که ایران می‌تواند برای ساخت سلاح های هسته‌ای به کار گیرد، فراهم می‌سازد. ایران ادعا می کند که این راکتور، رادیو ایزوتوپ برای مصرف دارویی و صنعتی تولید خواهد کرد و از آن برای جایگزین کردن راکتور تحقیقاتی قدیمی تهران استفاده خواهد شد.

در سال 2011، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) دریافت که، بر خلاف قطعنامه‌های مربوط از سوی شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل (UNSC)، ایران کار در مورد همۀ طرح‌های مربوط به آب سنگین، از جمله IR-40 . فعالیت‌های تدارکاتی این شرکت خود به منزلۀ نقض الزامات ایران در قبال پیمان منع گسترش (NPT)، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل UNSC محسوب می‌شود.

اتحادیه اروپا در قطعنامه 2011/503 (23 مه 2011) شورا اشاره کرد که شرکت تهیه سوخت راکتورهای هسته‌ای، شرکتی وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) است که مورد تحریم سازمان ملل قرار گرفته و تأسیسات تبدیل اورانیوم، کارخانه تولید سوخت، و کارخانه تولید زیرکونیوم است.
 
* شرکت نورافزار گستر

شرکت نورافزار گستر در زمینه تهیه مواد هم برای IR-40 و احتمالا برای برنامه غنی سازی اورانیوم فعالیت داشته است.
اتحادیه اروپا در قطعنامه 2011/503 (23 مه 2011) شورا اشاره کرد که شرکت نورافزار گستر، شرکتی تابع سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) است که تحت تحریم‌های سازمان ملل قرار دارد و در تهیه تجهیزات برای برنامه هسته‌ای دخالت دارد.
 
* فولمن گروپ

فولمن گروپ در تهیه اقلام مورد نیاز برای تأسیسات غنی سازی پنهانی اورانیوم در قم فعالیت داشته است در حالی که مکان این تأسیسات از سال 2006 تا 2008 اعلام نشده بود، قرار داشت.
فولمن، از مه 2006 تا حداقل سپتامبر 2008، در بسیاری از مراحل ساخت آن تأسیسات در قم شرکت داشته است. علاوه بر این، فولمن با شرکت کالای الکتریک، که توسط ایالات متحده و سازمان ملل به خاطر ساخت بخش هایی از کارخانه غنی سازی اورانیوم نطنز برای تحریم معرفی شده همکاری داشته است.
در مقدمه قطعنامۀ UNSCR اشاره شده است که ایران تعلیق کامل و دایم فعالیت‌های مربوط به غنی سازی را، آن گونه که در قطعنامه‌های 1696، 1737،1747 و 1803 بیان شده است به مورد اجرا نگذارده است.

ایران از انجام الزامات تعیین شده توسط شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد اعلام فعالیت در قم ، شامل ارائه اطلاعات در مورد طراحی و دادن اجازه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تأیید اطلاعات، آن گونه که بر اساس آنچه که به وسیلۀ موافقتنامه ایمنی با کد اصلاح شده 1/3، ناشی از موافقتنامه تکمیلی ایمنی، تصریح شده، خودداری ورزیده است. ایران همچنین از ارائه برنامه زمانبندی شده در مورد توسعه تاسیسات قم، بر اساس درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امتناع ورزیده است.
 
اتحادیه اروپا در قطعنامه اجرایی شورا 2010/668 (26 ژوییه 2010) خاطرنشان ساخته است که فولمن در نصب تجهیزات در تأسیسات  قم/فورودو در زمانی که وجود این مکان هنوز آشکار نشده بود شرکت داشته است. اتحادیه اروپا همچنین اشاره کرد که آریا نیرو نیک یک شرکت صوری است از آن به وسیلۀ  فولمن برای انجام عملیات خود استفاده می‌شود. اتحادیه اروپا همچنین فریدون محمودیان را به عنوان مدیر فولمن شناسایی کرد.

* یاسا پارت
 
اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که در قطعنامه اجرایی شورا 2010/668 (26 ژوییه 2010) یاسا پارت به عنوان شرکتی در گیر در خرید فن آوری و مواد لازم برای برنامه‌های هسته‌ای و بالیستیک شناخته شده است.

- معرفی برخی اشخاص توسط وزارت خزانه‌داری بر اساس فرمان اجرایی 13382:
افراد معرفی شده امروز توسط وزارت خزانه داری همگی با سازمان انرژی اتمی ایران سازمان اصلی ایرانی که مسئولیت فعالیت های تحقیق و توسعه را در زمینه فن آوری هسته‌ای، شامل برنامه غنی سازی سانترفیوژ ایران و برنامه آزمایشی غنی سازی لیزری اورانیوم را بر عهده دارد،، یا نهادهای وابسته به آن، در ارتباط هستند. سازمان انرژی اتمی ایران که مستقیما به رئیس جمهوری ایران گزارش می‌دهد، برنامه هسته‌ای جامع ایران را اداره می‌کند و نام آن در فهرست الحاقی اتحادیه اروپا بر اساس فرمان اجرایی 13382 درج شده و به وسیلۀ  قطعنامه 1737 شورای امنیت سازمان ملل برای تحریم معرفی شده است.

* شرکت فنی صنایع نوین (MITEC)

شرکت MITEC که شرکتی تابع  سازمان انرژی اتمی ایران است به خاطر متعلق بودن و یا تحت کنترل بودن این سازمان برای حمایت و خدمت رسانی، مورد شناسایی قرار گرفته است.  
MITEC حداقل از سال 2001 با برنامه آب سنگین ایران مرتبط بوده و نقش مهمی در طرح تحقیقاتی تولید آب سنگین IR-40 در اراک ایفا کرده است. آب سنگین در تولید پلوتونیوم راکتورهای مورد استفاده قرار می‌گیرد و عنصری مهم در تولید پلوتونیوم برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای است. گفته می‌شود که آب سنگین هیچ استفاده‌ای در برنامه هسته‌ای غیر نظامی ایران که بر اساس فن آوری راکتور آب سبک ساخته شده است، ندارد.
MITEC توسط شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه 1929 مورد شناسایی قرار گرفت.

* جواد رحیقی

جواد رحیقی به خاطر اقدام از سوی سازمان انرژی اتمی ایران معرفی شده است. رحیقی با مرکز فن آوری هسته ای اصفهان وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران، که مرکز این سازمان برای توسعه سوخت هسته‌ای است مربوط است، و در فعالیت‌های غنی سازی شرکت دارد.
رحیقی همچنین توسط قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل معرفی شده است.
 
* شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران (TESA)

شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران (TESA) نقش مهمی در برنامه غنی سازی اورانیوم ایران ایفا می‌کند. این شرکت در تولید سانترفیوژهای IR-1، نوعی سانتریفیوژ که ایران برای غنی سازی اورانیوم مورد استفاده قرار داده است و در تسهیلات متعلق به شرکت کالای الکتریک مرتبط با از آن سازمان انرژی اتمی ایران استفاده شده، و نیز کارخانه غنی سازی اورانیوم سازمان انرژی اتمی ایران در نطنز، جایی که این شرکت همچنین به عنوان مجتمع نصب قطعات فعالیت می‌کند، دخالت دارد. کالای الکتریک که رابطه با با تلاش‌های تحقیق و توسعه سانتریفیوژ ایران فعالیت می‌کند، بر اساس فرمان اجرایی 13382 در فوریه 2007 به خاطر این که تحت مالکیت و کنترل سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد و یا از طرف آن فعالیت می‌کند، مورد شناسایی قرار گرفت و توسط قطعنامه 1737 شورای امنیت سازمان ملل به خاطر فعالیتش در برنامه هسته‌ای ایران معرفی شد.

سانتربفیوژهای فعال به تعداد کافی می‌توانند ایران را برای غنی‌سازی اورانیوم به اندازه‌ای که برای تولید سلاح هسته‌ای مناسب باشد توانا کنند. ایران بر تلاش خود به منظور تولید سانتریفیوژهایی بهبود یافته برای برنامه هسته‌ای خود پافشاری کرده است.

بر طبق اظهار اتحادیه اروپا، شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران فعالیت‌های شرکت فرایند تکنیک را بر عهده گرفته است، که توسط ایالات متحده در ژوییه 2007 در پی فرمان اجرایی 13382 و به وسیله قطعنامه 1737 شورای امنیت سازمان ملل به دلیل دخالتش در برنامه هسته‌ای ایران معرفی شده است. شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران قطعات سانترفیوژ غنی سازی اورانیوم را تولید، و به طور مستقیم از فعالیت‌های حساس تکثیر سلاح حمایت می کند.

* پرتو صنعت

پرتو صنعت به عنوان یکی از تولیدکنندگان مبدل‌های فرکانس، توانایی تولبد/اصلاح مبدل‌های فرکانس خارجی وارداتی را به شکلی که بتوانند در غنی‌سازی سانتریفیوژ گازی مورد استفاده قرار گیرند دارد. پرتو صنعت به خاطر خدمات ارائه شده در حمایت از برنامه هسته‌ای ایران و سازمان انرژی اتمی ایران مورد شناسایی قرار گرفت. این شرکت همچنین تلاش کرد تا مبدل برق واکون را در چندین موقعیت بسازد و در برخی موارد قادر به استفاده از انواع مختلف سانتریفیوژها بوده است.
پرتو صنعت همچنین توسط اتحادیه اروپا در ژوییه 2010 مورد تحریم قرار گرفت و تصور این اتحادیه این است که این شرکت در فعالیت‌های گسترش سلاح‌های هسته‌ای  دخالت دارد.

* پایا پرتو

پایا پرتو مسئول تمامی تحقیقات مرتبط با غنی‌سازی لیزری است و نقش مهمی را در کوشش‌های ایران برای غنی‌سازی اورانیوم ایفا می‌کند. غنی‌سازی لیزری به عنوان بخشی از سه دوره اقدام توسط رژیم ایران با هدف دست یافتن به سلاح‌های هسته‌ای انجام گرفته است.
پایا پرتو، در ماه مه 2011 توسط اتحادیه اروپا معرفی شد، به عنوان مکمل فرمان اجرایی 13382 که نوین انرژی را معرفی کرد، که توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده با توجه به فرمان اجرایی 13382 در 4 ژانویه 2006 به خاطر تحت مالکیت بودن و یا کنترل توسط AEOI مورد شناسایی قرار گرفت.  

* نکا نوین

نکا نوین یکی از پیمانکاران تأسیسات هسته‌ای ایران بود که توسط کالای الکتریک اداره می‌شد و امروز به خاطر شرکتش در تولید تجهیزات و مواد خاصی که کاربرد مستقیم در برنامه هسته‌ای ایران دارد معرفی شد.
 
*شرکت توسعه سیماتک

سیماتک با چند شرکت تهیه کننده برای خرید مبدل‌ها به منظور تامین نیرو برای سانتریفیوژها از طرف کالای الکتریک به این قرارداد پیوست. امروز این شرکت به دلیل فراهم آوردن حمایت برای برنامه هسته‌ای ایران و کالای الکتریک معرفی شد.

اطلاعاتی در تعیین هویت معرفی شدگان
شرکت سوخت راکتورهای هسته‌ای
همچنین با نام: SUREH 
نشانی: شماره 61 خیابان شهید ابطحی، کارگر شمالی، تهران، ایران
نشانی: بلوار خلیج فارس، کیلومتر 20 جنوب غربی جاده اصفهان، ایران
* شرکت نورافزار گستر
همچنین با نام: NAGCO
همچنین با نام: NAGC
همچنین با نام: نورافزار گستر
* فولمن گروپ
همچنین با نام: شرکت فولمن
نشانی: 167، بلوار دریا، سعادت آباد، 1466983565، ایران
نشانی: شماره 167 بلوار دریا، شهرک قدس، تهران
نشانی: صندوق پستی 1371/19395، تهران
نشانی شماره 57، خیابان لیدا، خیابان ولیعصر، 19697، تهران
نشانی: شماره 57 خیابان لیدا، بعد از میدان ونک، خیابان ولیعصر، 19697، تهران
نشانی: سعادت آباد، شهرک قدس (شهرک غرب)، خیابان دریا، 19697، تهران
* یاسا پارت
همچنین با نام: شرکت مهندسی فرا سپهر
همچنین با نام: شرکت تجاری حسینی نژاد
همچنین با نام:شرکت زعفران ایران یا شرکت ایران زعفران
همچنین با نام: شتاب گ.، شتاب گمان
همچنین با نام: تجارت شتاب
همچنین با نام: شرکت یاس
نشانی: لواسانی غربی، تهران، ایران، 009821
نشانی: سعادت آباد، میدان شهرداری ساختمان سرو، طبقه نهم، واحد 5، تهران، ایران
نشانی: شماره 17، کوچه بلوچ، خیابان واعظی، خیابان شریعتی، تهران، ایران
* شرکت فنی صنایع نوین
همچنین با نام: MITEC
همچنین با نام: شرکت راهکار
همچنین با نام: صنایع راهکار
همچنین با نام:شرکت صنایع راهکار
همچنین با نام: صنایع راهکار نوین
نشانی: خیابان امیرآباد شمالی، خیابان 21، شماره 3، تهران، ایران
* جواد رحیقی
تاریخ تولد: 24 آوریل 1953
محل تولد: مشهد، ایران
* شرکت فناوری سانترفیوژ ایران
همچنین با نام: TESA
نشانی: منطقه یوسف آباد، شماره 1، خیابان 37، تهران، ایران
نشانی: بلوار خلیج فارس، کیلومتر 10 جاده انرژی هسته ای، روشن شهر، خیابان مشتاق سوم، اصفهان، ایران
* شرکت پایا پرتو
نشانی: شماره 128، مهستان، خیابان هفتم، خیابان ایران زمین، میدان صنعت، تهران، ایران (U)
شماره تلفن: (21 98) 88373421 / 88575989
* شرکت پرتو صنعت
همچنین با نام: یکان پرتو
نشانی: 2417 خیابان ولی عصر، نزدیک خیابان چهاردهم, تهران15178 ، ایران (U)
شماره تلفن: (98 21) 8866 2288
* نکا نوین
آدرس: واحد 7، شماره 12، خیابان سیزدهم، خیابان میرعماد، خیابان مطهری، تهران 6653-15857، ایران
شرکت توسعه سیماتک
نشانی:تهران، ایران
 
*برگه اطلاعات کاخ سفید: فشار و تحریم‌های ایالات متحده‌ها علیه ایران

22 نوامبر 2011
کاخ سفید
دفتر سخنگو
برای انتشار فوری
21 نوامبر 2011
برگه اطلاعات: فشار و تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران
به عنوان بخشی از تلاش‌های مستمر ما برای افزایش هزینۀ خودداری ایران از عمل به الزامات بین‌المللی‌اش در مورد برنامه هسته‌ای خود، امروز ایالات متحده تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد. این اقدامات در چهارچوب تعیین شده توسط دولت ایالات متحده انجام می‌گیرد، که شامل تحریم‌های ملی و چند ملیتی می‌شود که به آنچه که رئیس جمهوری احمدی نژاد اخیرا از آن به عنوان "شدیدترین تهاجم اقتصادی به یک ملت در طول تاریخ" نام برده، کمک کرده است. تحریم‌های ما:
•برنامه هسته ای ایران را کندتر کرده است. سرپرست سابق سازمان انرژی هسته‌ای ایران علی صالحی، در سال 2010 تایید کرد که تحریم‌ها، برنامه غنی سازی ایران را به تاخیر انداخته است. مقامات رسمی ایران مدت ها است که از این که تحریم‌ها دسترسی آنان به فن آوری هسته‌ای و اطلاعات را محدود ساخته است، شکایت کرده اند. تحریم‌ها باعث حساس شدن کشورها نسبت به خطر انجام معاملات تجاری در مورد اقلامی کرده است که می‌تواند بیشتر مورد استفاده برنامه هسته‌ای ایران قرار گیرد. این امر باعث ناتوانی ایران در به دست آوردن کالاهایی شده است که استفاده‌های دوگانه دارند. ایالات متحده همچنین از تمهیداتی که در مورد بازرسی در قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل (UNSCR) آمده است استفاده کرده است تا نزد شرکای خود در مورد جلوگیری از دستیابی ایران به کالاهایی که تدارک دیده است اقدام کند و میزان طفره رفتن ایران از تحریم‌ها را مشخص سازد.
 
•از دسترسی ایران به نظام مالی بین‌المللی ممانعت به عمل آورده است. تحریم های ایالات متحده بر موسسه های مالی ایران، راه را برای تقریبا منزوی ساختن کامل ایران از نظام مالی بین المللی هموار ساخته است. با اقدامات صورت گرفته توسط  دولت ایالات متحده، ما دسترسی ایران را با اعمال تحریم‌ها بر دهه‌ها شرکت و موسسه مالی که ایران را قادر می‌ساختند از زیر تحریم های بین‌المللی شانه خالی کند دشوار ساخته‌ایم.
 
قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل به روشنی از دولت‌ها می‌خواهد تا از فراهم آوردن خدمات مالی، شامل ارائه بیمه و بیمه مجدد، که به فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی خلاف قانون ایران کمک می‌کند، خودداری کنند. ایران وادار به انجام روش‌های پر هزینه و طاقت فرسا برای انجام ابتدایی‌ترین فعالیت‌های مالی شده است. اعلام امروز دایر بر این که ایالات متحده ایران را به عنوان یک محدوده بسیار نگران کننده در زمینه پولشویی به شمار می‌آورد، یکی از تلاش‌های تازه ما برای آگاه ساختن جامعه مالی بین‌المللی از خطرات انجام داد و ستد با ایران است.
 
•بخش نفت و گاز، ایران را با مشکلاتی رو به رو ساخته است. تحریم‌های ایالات متحده سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران را برای سالها به تاخیر انداخته است. در هر حال، با اقدامات مهم این دولت در به کارگرفتن  لایحه تحریم های ایران(ISA)، قانون تحریم‌های جامع ایران، پاسخگویی، و کاهش سرمایه گذاری (CISADA)، ما در مجبور ساختن شرکای قبلی ایران برای خروج از این کشور موفق بوده ایم. وزارت نفت ایران در برابر عموم تصدیق کرده است که برای 100 میلیون دلار که به منظور سرمایه گذاری برای توسعه این بخش لازم دارد در مضیقه قرار دارد؛ ما اطمینان داریم که در نتیجه تحریم‌های ما، این کشور چنین کمکی را دریافت نخواهد کرد. امروز، ما تحریم های قوی گذشته خود را در این زمینه با تصمیم مبنی بر تحریم کالاها، خدمات، فن آوری، و تحریم حمایت از نفت و گاز ایران، و صنایع پتروشیمی گسترده‌تر ساخته‌ایم. 

قطعنامه 1929 UNSCR به رابطه بالقوه میان درآمدهای ایران از بخش انرژی و فراهم آوردن سرمایه برای فعالیت های حساس گسترش سلاح‌های هسته‌ای اشاره می کند و اتحادیه اروپا، ژاپن، کره شمالی، کانادا و چندین کشور دیگر گام‌های مشابهی برای حمایت از ممنوع ساختن حمایت از بخش انرژی ایران به عمل آورده‌اند.

•حمایت ایران از تروریسم را افشاء کرده است. ما ایران را به عنوان حامی تروریسم مشخص ساخته‌ایم و از مقام های ضد تروریسم خودمان خواسته‌ایم تا تحریم‌هایی را در مورد افراد و نهادهای ایرانی که مسئول تروریسم هستند اعمال کنند. این امر، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و در ماه اکتبر، پنج نفری را که به توطئه برای قتل سفیر عربستان سعودی، الجبیر در واشنگتن دی. سی. متهم شدند، شامل می‌شود. ما همچنین اطلاعات به دست آمده از این مقام‌ها، راههای دیگری را که ایران از آن طریق به تروریسم کمک می‌کند، مانند تسهیل تلاش های اعضای فعال القاعده در ایران را شناسایی کرده ایم. 

•حمایت ما از حقوق جهانی بشر را نشان داده است. ما فراتر از گفت و شنود بین‌المللی و برنامه‌های فرارسی جامعه مدنی، از اختیارات مربوط به اعمال تحریم خودمان برای تحمیل پیامدهایی بر کسانی که مسئول نقض جدی حقوق بشر در ایران هستند، استفاده کرده‌ایم. ما قصد داریم برای ادامۀ ابراز همبستگی خود با کسانی که در ایران برای پذیرش این حقوق از سوی مقام‌های ایرانی مبارزه می‌کنند استفادۀ دیگری از این ابزار داشته باشیم، و شرکای ایالات متحده را به برداشتن گام‌های مشابهی تشویق کنیم.
 
تحریم‌های اعمال شده از طرف ما – همراه با تحریم‌های شرکای ما – رفتار غیر قانونی ایران و شیوه‌هایی به کار گرفته توسط ایران را که از این فعالیت‌ها حمایت می‌کند هدف قرار داده است. با این همه، ایران مصمم شده است که حتی از موسسه‌ها و شرکت‌هایی که قانونی نباشند برای حمایت از فعالیت‌های غیر قانونی خود استفاده کند. این امر منجر به رشد تعدادی از شرکت‌ها، بانک‌ها و افرادی شده است که خود را درگیر این گونه رفتار غیر قانونی کرده‌اند و بنابراین، بر تحریم‌های اعمال شده علیه ایران افزوده است. تا هنگامی که رفتار غیر قانونی ایران ادامه یابد، ایالات متحده در تلاش‌های خود برای آشکار ساختن نهادهای پنهان ایران، فعالیت‌های تجاری فریبکارانه و دیگر تلاش‌های این کشور برای دور زدن تحریم‌ها از پای نخواهد نشست.
 
انتهای پیام/خ
 
 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
 
 
پربازدیدترین اخبار فارس
 
 
پربحث ترین اخبار فارس
 
 
پربازدیدترین اخبار سیاست خارجی