نوبخت ابلاغ کرد؛

6 مصوبه خروج از رکود صندوق توسعه ملی/ تازه‌ترین ماموریت تورمی دولت به بانک مرکزی

شناسهٔ خبر: 2342809 -
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، 6 مصوبه هیات امنای صندوق توسعه ملی که بر خروج اقتصاد از رکود تاثیر خواهد گذاشت را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ابلاغیه محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به صفدر حسینی رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی آمده است: هیات امنای صندوق توسعه ملی در جلسه 17 تیرماه 1393 با حضور رئیس جمهور و کلیه اعضا تشکیل شد.

در ابتدای این جلسه گزارش عملکرد صندوق توسعه توسط رئیس هیات عامل صندوق ارائه شد و موارد زیر به تصویب رسید.

1- مقرر شد در خصوص تبدیل منابع ارزی صندوق به ریال، بانک مرکزی به نحوی عمل کند که این تبدیل آثار تورمی به دنبال نداشته باشد.

2- نظام نامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ارزی صندوق به شرح "پیوست شماره 1".

3- نظام نامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ریالی صندوق به شرح "پیوست شماره 2"

4- فعالیت های واجد اولویت پرداخت تسهیلات ارزی صندوق به شرح "پیوست شماره 4"

5- فعالیت های واجد اولویت پرداخت تسهیلات ریالی صندوق به شرح "پیوست شماره 5"

6- موارد سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی بین المللی موضوع جزء 2 بند (د) ماده 84 قانون برنامه پنجم توسعه به شرح "پیوست شماره 5".

برای دریافت متن کامل پیوست‌ها اینجا را کلیک کنید.

حسن روحانی با تأكید بر ضرورت مراقبت از سرمایه صندوق توسعه ملی توسط بانک مركزی جمهوری اسلامی ایران، گفته است: بانک مركزی، ساز و كاری برای اعطای تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی در نظر بگیرد که اثرات احتمالی تورمی آن نیز قابل کنترل باشد.

در ادامه این جلسه، اولویت های تخصیص منابع صندوق توسعه ملی در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت و معدن، حمل و نقل، گردشگری، آب و كشاورزی و فناوری های نوین اعلام شد كه با اولویت‌ها اعمال اصلاحاتی به تصویب رسیده است.

محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز اظهار داشته است: مصوبات اخیر هیات امنای صندوق توسعه ملی، در روند خروج از ركود اقتصادی كشور بسیار مفید و كمك كننده بخش خصوصی و تعاونی خواهد بود.

سیدصفدر حسینی هم اعلام کرده است: مجموع منابع صندوق توسعه ملی تا پایان اردیبهشت ماه 93 به میزان 40 میلیارد و 168 میلیون دلار است.

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی اظهارداشته است: بر اساس قانون بودجه سال 93، باید 2 میلیارد و 800 میلیون دلار از این مبلغ به بخش‌های صنعت و كشاورزی اختصاص یابد.

صفدر حسینی با بیان اینكه 200 میلیون دلار در قانون بودجه سال 93 در اختیار صندوق فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است، درباره برنامه سال 93 این صندوق گفته است: 7 میلیارد دلار در سال 93 از محل منابع صندوق توسعه ملی در صنایع بالادستی نفت سرمایه گذاری می شود كه این سرمایه گذاری هم صادراتی است و هم طول دوره بازگشت این منابع بسیار كمتر از طرح های دیگر است.

وی با اعلام اینكه 2 میلیارد دلار در سال 93 از محل منابع این صندوق برای سرمایه گذاری در بخش پالایشگاه ها و پتروشیمی در نظر گرفته شده است، خاطرنشان كرده است: سرمایه گذاری در این حوزه نیز مزیت نسبی دارد چون پتروشیمی بیشتر جنبه صادراتی دارد.

حسینی از در نظر گرفتن 2 میلیارد دلار برای تکمیل چرخه تولید فولاد به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داده و در بخش دیگر این گزارش گفته است: طرح های نیروگاهی بخصوص آنها كه تكنولوژی بخار سیكل تركیبی و نیز مرتبط با انرژی‌های نو است، حوزه ای جاذب برای سرمایه گذاری و اولویت مناسبی محسوب می شوند.

وی با یادآوری جلسات متعدد با وزیر راه و شهرسازی برای تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به پروژه های راه و شهرسازی در چارچوب ساز و كارهای صندوق توسعه و مجوزهای قانونی، اظهار داشته است: یک میلیارد دلار برای حمل و نقل و خرید هواپیما و خرید واگن و همچنین یک میلیارد دلار برای اسكله بندر شهید رجایی و بندر چابهار در نظر گرفته شده است.

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی درباره جزئیات تخصیص منابع ریالی این صندوق به بخش آب و كشاورزی، به تخصیص معادل ریالی یک میلیارد و 500 میلیون دلار به پروژه های استان خوزستان، 500 میلیون دلار به پروژه های سیستان و بلوچستان و مجموعا 8 میلیارد دلار برای استحصال و بهره برداری منابع آبی کشور اشاره كرده است.

صفدرحسینی با بیان اینكه تاكنون بخش كشاورزی برابر 5 هزار میلیارد تومان و صنعت نیز 3 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی استفاده كرده اند، افزوده است: در سال 93 با مجموعه اقدامات صورت گرفته و با حمایت بانک مركزی در زمینه گشایش اعتبار طرح ها، تحرك خوبی در كشور ایجاد می شود.

وی با اشاره به تأكید هیئت عامل صندوق توسعه ملی نسبت به توزیع اعتبارات صندوق در حوزه هایی كه تأثیرگذاری و منافع توسعه ای بیشتری دارند، از اعمال اصلاحاتی در فرآیند ارائه تسهیلات و اصلاح نظام نامه های ارزی و ریالی و قراردادهای عاملیت با بانک ها خبر داده است.

رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی در مورد اعلام نرخ سود تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی نیز نرخ تسهیلات برای مناطق محروم، 7 استان کشور، کمیته امداد امام خمینی (ره) و فعالیت های دانش بنیان را 4 واحد درصد كمتر از سایر نرخ‌ها اعلام كرده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 17 =