۲ آذر ۱۳۹۰ (۱۵:۸ب.ظ)

مدير عامل شرکت سرمايه گذاري ايران:

تحريم ها را با مشارکت مردم و سرمايه گذاري هاي جديد بي اثر مي کنيم

در شرايط کنوني ضمن استفاده از منابع صندوق توسعه ملي، به بازار سرمايه رجوع کرده و با سهامي عام کردن و عرضه سهام طرحهاي در دست اجرا در فرابورس، ضمن شريک کردن مردم، تحريم‌هاي بين المللي را هم دور خواهيم زد.
عباس صميمي مديرعامل شرکت سرمايه گذاري ايران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري موج با بيان اين مطلب اظهار داشت: سالهاست که در تحريم هستيم و نمي‌توانيم براي سرمايه گذاري‌هايمان از منابع مالي بين المللي و فاينانسهاي بانکهاي مختلف استفاده کنيم شايد آهنگ سرمايه گذاريهاي خارجي کند شده است اما هيچگاه متوقف نشده است.
وي با بيان اينکه براي تامين منابع مالي طرح‌هاي در دست اجراي خود در صنعت پتروشيمي به شش ميليارد دلار نياز است، بيان داشت: در طول مدت انجام اين تحريم‌ها در کنار استفاده از منابع صندوق توسعه ملي به بازار سرمايه رجوع کرده و با سهامي عام کردن و عرضه سهام طرحهاي در دست اجرا در فرابورس ضمن شريک کردن مردم در اين پروژه‌ها از تمامي ابزارهاي نوين مالي براي سرعت بخشيدن به اجراي طرح‌ها استفاده خواهيم کرد.
صميمي با استقبال از سرمايه گذاري‌هاي جديد در اين حوزه گفت: با توجه به سودآوري و نرخ بازگشت مناسب طرح‌هاي پتروشيمي از تمامي فعالان بازار سرمايه، نهادهاي مالي و شرکتهاي سرمايه گذاري براي مشارکت در طرح‌هايي که اقدامات اوليه براي تامين خوراک، زمين، دانش فني و استفاده از محل منابع چين و صندوق توسعه ملي آن‌ها صورت پذيرفته است دعوت به همراهي و مشارکت مي‌کنيم و براي قدوم آن‌ها در اين همراهي فرش قرمز پهن مي‌کنيم.
نايب رئيس هيئت مديره شرکت بازرگاني پتروشيمي اعلام کرد: عليرغم قراردادن نام اين شرکت و شرکتهاي تابعه آن در ليست تحريم صندوق خزانه داري آمريکا در طي سال ۱۳۸۹ اين شرکت ميزان ۱۴ ميليون تن انواع محصولات پتروشيمي به ارزش9.6 ميليارد دلار را به 68 کشور جهان در ۱۲ منطقه عمده از جمله خاورميانه، چين، شبه قاره هند، اروپاي غربي و شرقي و خاور دور و آفريقا صادر کرده است و عنوان صادرکننده نمونه را نيز به خود اختصاص داده است.
وي افزود: در طي ۸ ماه اول سال جاري با وجود خصوصي شدن تعداد زيادي از مجتمع‌هاي پتروشيمي صادرات انجام شده توسط شرکت بازرگاني پتروشيمي معادل 5.6 ميليارد دلار بوده است.
اين فعال اقتصادي بيان داشت: همانطور که اعمال تحريم سبب افزايش قيمت تجهيزات مورد نياز صنعت پتروشيمي شده است، کشورهايي که بخواهند خريد محصولات پتروشيمي ايران را تحريم کنند بايد براي تامين نيازهاي خود، افزايش قيمت تمام شده اين محصولات را نيز در آينده نزديک شاهد باشند و بهاي آنرا نيز بپردازند.
صميمي تاکيد کرد: نياز روزافزون نزديک به ۲۰ ميليون تن محصولات صادراتي صنعت پتروشيمي ايران در سال ۲۰۱۲ ميلادي در بازارهاي جهاني به حدي است که تحريم‌ها نمي‌تواند خللي در اجراي صادرات محصولات پتروشيمي کشور ايجاد کند. به جرات مي‌توان گفت حتي يک تن از محصولات توليدي صنعت پتروشيمي که مازاد نياز داخل باشد در انبار‌ها نمانده است و مشتريان بين المللي در صف خريد محصولات توليدي صنعت پتروشيمي ايران به قيمتهاي رقابتي جهاني هستند.
وي با اشاره به توانمنديهاي کشورمان در صنعت پتروشيمي بيان داشت: شايد غرب پارامترهاي سرمايه و دانش فني را براي توليد محصولات پتروشيمي در اختيار داشته باشد و بتواند براي تامين خوراک اوليه نيز به کشورهاي دارند ذخاير نفت و گاز رجوع کند اما پارام‌تر زمان که عاملي براي به بار نشستن پارامترهاي ديگر است را نمي‌تواند به سهولت تامين کند.
مديرعامل شرکت سرمايه گذاري ايران اظهار داشت: اجراي يک پروژه اقتصادي صنعت پتروشيمي حداقل نياز به چهار سال زمان دارد پس به جرات مي‌توان گفت اگر امروز اقدام کنند تا چهار سال ديگر نيازمند محصولات توليدي صنعت پتروشيمي ما هستند و خروج ايران از بازار بدون ايجاد جايگزين در امر توليد مقدور نيست.
وي با بيان اينکه يکي از سرمايه‌هاي بزرگ صنعت پتروشيمي ايران را متخصصان، کار‌شناسان و مديران اجرايي با تجربه‌اي هستند که در طي نيم قرن گذشته ۴۳ طرح پتروشيمي را ايجاد کرده‌اند، بيان داشت: قطعاً شرايط تحريم سبب افزايش توان مهندسي و موجبات خودکفايي کشور و ايجاد زمينه‌هاي بهتري براي بومي سازي و ساخت داخل تجهيزات مورد نياز را براي آينده فراهم مي کند.
صميمي در پايان تصريح کرد: تامين دانش فني، سرمايه و تجهيرات صنايع پايين دستي پتروشيمي بسيار سهل‌تر است از صنايع بالادستي و شايد تحريم باعث توجه جدي‌تر به ايجاد زنجيره ارزش آفرين صنعت پتروشيمي در صنايع پايين دستي شده و در آينده شاهد ارزش افزوده بيشتري در اين صنعت باشيم که اين خود مي‌تواند از برکات و دستاورهاي تحريم باشد.
کلیه حقوق این اثر متعلق به موسسه مرور وقایع جهان (خبرگزاری موج) می باشد.
هرگونه تقلید و نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نشانی: ميدان وليعصر ،بلوار كشاورز ،خيابان برادران عبداله زاده ،كوچه شهيد سرآباداني(كامران) پلاك27
تلفن: 56-88986853, 88967581, 88960702 فكس:88974800. - پست الكترونيكي: info@mojnews.com ( پست الکترونيکي کانون آگهی و تبليغات موج : ads@mojnews.com )
ShareThis Copy and Paste