کد خبر: 81012841 (3799038) | تاریخ خبر: 07/11/1392 | ساعت: 12:8|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

آمریکا تحریم پتروشیمی ایران را لغو کرد؛

خروج 14 غول پتروشیمی از لیست تحریم ها

تهران - ایرنا - پس از خروج نام شرکت ملی نفت و شرکت ملی نفتکش ایران از لیست تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا، حذف 14 غول پتروشیمی و پلیمری ایران از لیست تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا آغاز شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، در طول دو سال گذشته تاکنون نام برخی از شرکت های بزرگ پتروشیمی ایران همچون شرکت های پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی بوعلی، مبین، نوری، پارس، شهید تندگویان، شازند، تبریز، جم، قائد بصیر، آریا ساسول و متانول مرجان در لیست تحریم وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفته بود.

از این رو همزمان با اجرای اولین گام برنامه اقدام مشترک ژنو و تعلیق برخی از محدودیت ها و تحریم های صنعت پتروشیمی همچون آزادسازی کامل صادرات پتروشیمی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا به زودی نام 14 شرکت بزرگ پتروشیمی ایران را از لیست تحریم ها خارج می کند.

در همین حال شرکت پتروشیمی جم روز گذشته ششم بهمن ماه اعلام کرد: با لغو تحریم صادرات محصولات پتروشیمی نام این غول پلیمری ایران هم از لیست OFAC حذف شده است.

از ابتدای بهمن ماه سال جاری و پس از برنامه اقدام مشترک ژنو برخی از تحریم های پوشش های بیمه ای محموله های صادراتی محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران و همچنین صادرات پتروشیمی ایران به اتحادیه اروپا آزاد شده است.

ایران تا پیش از اعمال تحریم های بین المللی به طور متوسط سالانه 2 تا 2.5 میلیارد دلار انواع محصولات پتروشیمی را به کشورهای مختلف اتحادیه اروپا صادر می کرد.

با افزایش تحریم ها و توقف صادرات پتروشیمی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هم اکنون محصولات پتروشیمیایی به کشورهای آسیایی، آفریقایی و حتی کشورهای منطقه آمریکای جنوبی صادر می شود.

در این بین احمد مهدوی دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه، در شرایط فعلی شرکت های مختلف جهان از جنوب شرق آسیا تا آفریقا برای خرید محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران صف کشیده اند، گفت: اجرای توافق ژنو تاثیری بر روند صادرات محصولات پتروشیمی ایران نخواهد گذاشت.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم اخیرا اعلام کرده است: ایران تا پیش از افزایش تحریم ها سالانه 500 هزار تن متانول به اروپا صادر می کرد که هم اکنون بخش عمده این محصولات پتروشیمی در بازارهای هند و چین عرضه می شود.

اقتصام(1)**9141/1594

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال