سرویس: اقتصادی ، تاریخ: ۱۸/بهمن/۱۳۹۲ - ۱۱:۳۸ ، شناسه خبر: ۲۷۳۷۵۵
میر ابوطالبی
معاون کل سازمان توسعه و تجارت در گفت و گو با تسنیم تشریح کرد:

جزئیات تازه از سفر فرانسوی ها به ایران/ منتظر اعلام نتایج مذاکرات اقتصادی نباشید

خبرگزاری تسنیم:معاون کل سازمان توسعه و تجارت با اشاره به اینکه طلسم سفرهای تجاری مقامات اقتصادی اروپایی به ایران با سفر هیأت فرانسوی شکسته شد، گفت: منتظر اعلام جزئیات مذاکرات اقتصادی ایران و فرانسه نباشید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طی روزهای اخیر بزرگترین هیأت تجاری فرانسوی در سفری دو روزه به ایران سعی در  آغاز تعاملات سازنده با فعالان اقتصادی نموده است. در این سفر فعالان اقتصادی فرانسوی با برگزاری جلسات متعدد ضمن ارزیابی وضعیت اقتصادی ایران زمینه هایی را برای انعقاد تفاهم نامه و قرارداد در زمینه های مختلف همانند خودروسازی ، پتروشیمی ، نفت گاز و قطعه سازی ایجاد کرده است. 

در همین ارتباط خبرگزاری تسنیم در گفت‌و گو با مهدی میرابوطالبی معاون کل سازمان توسعه و تجارت به ارزیابی بیشتر دستاورد این سفر برای فعالان اقتصادی کشور پرداخته است. 

مهدی میرابوطالبی در ابتدای گفت‌وگوی خود با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه حضور هیأت 107 نفری فعالان فرانسوی به کشور را باید سفر بزرگترین هیأت تجاری اروپایی به کشور آن هم از بعد از انقلاب اسلامی ایران دانست، اظهارداشت: بعد از انقلاب اسلامی و پیش از وضع تحریم‌های بین المللی تجارت میان ایران و فرانسه به روش معمول ادامه داشت چراکه به واسطه ارتباط دیرینه‌ ایران با کشورهای اروپایی همواره طرف های تجاری فعالیت خود همانند سابق در کشور انجام می‌دادند.

وی با بیان اینکه واقعیت این است که بعد از انقلاب اسلامی هیچ زمان ضرورتی برای حضور چنین هیأت‌های تجاری به کشور احساس نمی شد، افزود: بعد از وضع تحریم‌های بین المللی و بد اخلاقی های اروپائیان با ایران باید بگویم این هیأت فرانسوی بزرگترین هیأت تجاری است که به کشور سفر کرده‌ است. 

معاون کل سازمان توسعه و تجارت اضافه کرد: ایران با بسیاری از شرکت هایی که در حال حاضر به کشور آمده‌اند رابطه‌ای بیش از نیم قرن دارد به عنوان نمونه  شرکت هایی همانند "آلکاتل" ،"الیستون "همکارهای دیرینه‌ای را با کشور داشته اند و عمدتاً مصرف کنندگان آنها وزارت نیرو، وزارت راه و وزارت نفت بوده اند. اما بعد از تحریم شرکت های مختلف تحت تأثیر فشارهای سیاسی طبیعتاً روابط خود را با ایران محدود کردند.

میر ابوطالبی با بیان اینکه برخی از شرکت‌های فرانسوی که همکاری بیشتری با ایران داشتند با وضع تحریم‌های بین المللی ملزوم به کم رنگ شدن مبادلات تجاری خود با کشور شدند، تصریح کرد: به اعتقاد بنده سیاستمداران غرب سیاستمدارانی ضعیف هستند به نحوی که از بعد از انقلاب اسلامی تاکنون در رفتار خود این امر را به مرور نشان داده اند. آنان هر کجا که به بن بست رسیده اند از حربه های اقتصادی برای پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده کرده‌اند. 

*بخش اقتصادی فرانسه و غرب از تصمیمات سیاسی و یک جانبه سیاستمداران خود خسته شده‌اند

معاون سازمان توسعه و تجارت ضمن بیان این مطلب که استفاده از حربه های اقتصادی خلاف قوانین اتاق تجارت بین المللی(ICC )است، اظهارداشت: کشور ها در حالی از دخالت مسائل سیاسی در روابط اقتصادی منع شده اند که متأسفانه همچنان چنین رویکردهایی را مقامات غربی ادامه می‌دهند.

به اعتقاد این مقام مسؤل در سازمان توسعه و تجارت، در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های اروپایی علاقه زیادی به برقراری روابط دوباره با ایران را دارند اما فشارهای سیاسی باعث شده که این امر تاکنون میسر نشود. البته در مورد فرانسه نیز باید بگویم بیش از  60 تا 70 درصد اقتصاد تجاری صنعتی فرانسه در دست 4 شرکت قرار دارد که عمده سهام این شرکت ها در اختیار دولت قرار دارد و آنها با ابزارهای خاص خود اعمال فشارهایی را بر نحوه عملکرد این شرکت‌ها انجام می دهند.

میر ابوطالبی با اشاره به اینکه حضور این حجم از فعال اقتصادی فرانسوی به کشور آن هم در شرایط سخت بین المللی یک نکته بسیار قابل اهمیت به شمار می آید، تصریح کرد: حضور این هیأت به کشور نشان از چند فاکتور مهم دارد. نخست آنکه بخش اقتصادی فرانسه و غرب از تصمیمات سیاسی و یک جانبه سیاستمداران خود خسته شده‌اند زیرا نتیجه این سیاست‌ها فقط باعث شده تا لطمه زیادی در اقتصاد کشورهای اروپایی به وجود آید.

وی اضافه کرد: ظرف دو سال اخیر حجم بیکاری در فرانسه به بیش از 10 درصد رسیده است که این اتفاق برای دومین قطب صنعتی اروپا بسیار آزار دهنده است. البته بحران مالی اروپا نیز مزید بر علت شده است.

میر ابوطالبی با اشاره به اینکه در حال حاضر کشورهای اروپایی احساس کرده‌اند تحریم‌های بین المللی بر علیه ایران نتایج قابل قبولی را نداشته است، اظهارداشت: در مجموع این عوامل با تلاش چندین ماهه باعث شد تا فرانسوی‌ها به توصیه ما در مشاهده واقعیت های میدانی ایران گوش دهند.البته این سفر باعث شد تا تبلیغات یک سویه غربی ها علیه ایران  نیز بی نتیجه شود چرا که هر کدام از اعضای این هیأت به عنوان یک سفیر وضعیت اقتصادی ایران را برای سایر افراد بازگو خواهند کرد.

معاون کل سازمان توسعه و تجارت  با بیان این مطلب که طبیعتاً در طول سالهای همکاری اروپائیان با صنعتگران ایرانی زیر ساخت‌های اقتصادی کشور تا حدودی با غرب بیگانه نیستند، افزود: تجربه فعالیت صنعتگران داخلی با کشورهای اروپایی نشان از آن دارد که در مجموع مشکل چندانی در آغاز دوباره فعالیت ها آن هم در قالب قراردادهای منطقی وجود نخواهند داشت.

*پشت پرده سفر فرانسوی ها به ایران/ توصیه کردیم بیاید با واقعیت های ایران آشنا شوید

وی در پاسخ به این پرسش که سازوکارهای سازمان توسعه تجارت برای دعوت از هیأت تجاری فرانسوی به چه شکل بوده است و چه عواملی باعث شد تا سازمان ضروت حضور این هیأت را به کشور احساس کند؟ گفت: بنده تا قبل از بازنشستگی سفیر ایران در فرانسه بودم و در طول دوران اقامت خود در فرانسه شناخت زیادی از مقامات اقتصادی و سیاسی این کشور داشتم. حتی در آن مقطع به آنان توصیه می کردم که سفری به ایران داشته باشند اما همواره با مانع تراشی مسئولین فرانسه روبه رو بودم به صورتی که سیاسیون همیشه مقامات اقتصادی و بخش های مختلف فرانسه را از سفر به ایران می ترساندند.

میر ابوطالبی در ادامه افزود: بنده هدفم از تشویق سفر مقامات فرانسوی به ایران آگاهی آنها از واقعیت های موجود در ایران بود تا خلاف گفته های مقامات سیاسی خود را به چشم خود ببیند.

وی با اشاره به اینکه در مسئولیت های بعدی خود نیز دعوت از مقامات اقتصادی و سیاسی فرانسوی را به ایران ادامه دادم، اظهارداشت: سه ماه گذشته براساس ملاقات خود با سفیر فرانسه موضوعاتی در مورد نتایج ژنو 2 و بستر هایی برای شروع روابط اقتصادی و تجاری مجدد میان دو کشور مطرح شد که  بعد از ارسال پیام توصیه ایران در نهایت شرکت های فرانسوی به توصیه ایران آن هم در شرایطی که تمام کشورهای اروپایی سعی در استفاده از بازار ایران را داشتند در قالب ارسال بزرگترین هیأت تجاری به ایران گوش دادند و سعی در برقراری ارتباط و شناخت وضعیت ایران نمودند.

میرابوطالبی اضافه کرد: فرانسوی ها بعد از توصیه ما در بازدید از ایران و با ترس بازنده بودن در بازار ایران نخست "کرتین" رئیس انجمن کارفرمایان فرانسه را به تهران فرستادند و بعد از آن مقدمات سفر این اعضاء به ایران نهایی شد. البته شروع کار با 35 شرکت در حوزه های خودرو، نفت گاز و سیمان پتروشیمی بود. اما زمانی که سفر هیأت تجاری به تهران مطرح شد سایر شرکت ها نیز تقاضا کردند و در نهایت به بیش از 107 شرکت رسید. البته درخواست ها زیاد بود که در نهایت هیأت فرانسوی اعلام کرد بیش از این قادر به مدیریت این هیأت بزرگ نیست.

*دولت فرانسه تا آخرین لحظه اطلاع چندانی از جزئیات سفر هیأت فرانسوی به ایران نداشت

وی با تأکید براینکه فرانسوی ها همیشه منتظر یک موقعیت مناسب برای بازدید از ایران بودند در پاسخ به پرسش که آیا دولت فرانسه برای سفر این هیأت به ایران مانع تراشی نکرد؟ اظهارداشت: دولت تا آخرین لحظه اطلاع چندانی از جزئیات سفر این هیأت فرانسوی به ایران نداشت حتی به ما نیز اعلام کرده بودند که این امر با چراغ خاموش صورت گیرد که بر همین اساس بنده در طول این سه ماه کوچکترین صحبتی در رابطه با این سفر مطرح نکردم.

میر ابوطالبی در ادامه اضافه کرد: دولت فرانسه زمانی از سفر این هیأت به ایران اطلاع پیدا کرد که دیگر نمی توانست اقدامات مانع تراشی را انجام دهد. البته در نهایت چند توصیه از سوی وزیر اموخارجه فرانسه اعلام شد که بنده پاسخ خود را در مراسم افتتاحیه همایش هیأت مشترک اقتصادی تجاری ایران و فرانسه اعلام کردم .

به اعتقاد معاون کل سازمان توسعه و تجارت این سفر باعث شد تا مقامات فرانسوی و ایرانی به نتایج قابل قبول خود دست پیدا کنند .

وی با اشاره به اینکه در میان هیأت اقتصادی فرانسوی به ایران شرکت های صاحب نام بسیاری حضور داشتند، تصریح کرد: از آن جمله می توان به رئیس انجمن خودروسازان ،نمایندگان شرکت رنو، انجمن تولیدکنندگان قطعات خودروی فرانسه ، یکی از بزرگترین مشاورین طراح خودرو، " میشلن" بزرگترین تولیدکنندگان لاستیک و مدیرعامل بزرگترین تولیدکنندشیشه خودرو و رئیس فدراسیون صنایع مکانیکی، مسئولان تأمین مالی خودرو  و شرکت های صاحب نام دیگر فرانسوی در زمینه های تجاری، صنعتی، نفت و گاز و پتروشیمی اشاره کرد.

*خودروسازان فرانسوی به ایران خودرو رفتند/ دنبال اعلام رسمی نتایج مذاکرات نباشید

میر ابوطالبی ضمن بیان این مطلب که ترکیب اعضاء این هیأت را مدیران عامل شرکت‌ها، مدیران منطقه و مشاورین تشکیل می دادند در پاسخ به این پرسش با توجه به گفته های شما و البته لیست شرکت های حاضر در این هیأت ظاهراً بیشتر رویکرد سفر فرانسوی ها به ایران  مسائل صنعتی است تا تجاری، آیا اولویت بر موضوعات صنعتی است یا الزاماتی باعث شده تا صنعت بر تجارت پیشی بگیرد؟ گفت: سیاست سازمان توسعه و تجارت در واقع صادرات محور است. و باید در جهت توسعه صادرات و قطع وابستگی به صادرات مواد اولیه گام برداریم . ایران باید به مرحله‌ای برسد که به جای صادرات نفت، فرآورده صادر کند.به همین منظور و برای قطع وابستگی باید پایه تولید را تقویت کنیم لذا این تصمیم منطقی و عاقلانه ای است که باید به سمت تقویت صنعت و واردات موادی که نیاز زنجیره تولید است حرکت نمایم.

وی در ادامه صحبت های خود در خصوص جزئیات سفر هیأت تجاری فرانسوی به ایران با اشاره به جلسات متعدد نمایندگان شرکت های خودروساز فرانسوی با خودروسازان داخلی ، افزود: از روز نخست همایش دو روزه نشست مشترک هیأت تجاری فرانسوی و فعالان اقتصادی ایرانی در قالب کارگروه های مختلف مذاکرات این هیأت با فعالان مختلف اقتصادی آغاز شد و خودروسازان نیز به تبادل نظر پرداختند.

میر ابوطالبی با بیان این مطلب که چهارشنبه (16) بهمن ماه خودروسازان فرانسوی در ادامه مذاکرات خود با مدیران عامل شرکت‌های خودروساز داخلی بازدیدهایی را نیز از ایران خودرو و پارس خودرو داشتند، گفت: کارگروه نخست این همایش به ریاست آقای شافعی رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و با حضور مدیران عامل شرکت های خودروساز داخلی و قطعه سازان با تعدادی از اعضاء هیأت فرانسوی برگزار و مذاکرات بسیار مناسبی صورت گرفت.

وی از بیان جزئیات بیشتر مذاکرات خوردسازان داخلی و فرانسوی ها خودداری کرد و افزود: به دنبال اعلام رسمی نتایج مذاکرات نباشید زیرا مقامات سیاسی در صورت اطلاع از این مذارکرات مانع تراشی خود را آغاز خواهند نمود.

* آمریکایی ها پژو را فریب دادند/شرکت پژو به دنبال بازگشت به بازار ایران است

معاون سازمان توسعه و تجارت با اشاره به اینکه برخلاف برخی اخبار مبنی بر اینکه پژو خودروسازان داخلی را با اعمال تحریم های بین المللی رها کرده است، تصریح کرد: پژو در فرانسه متعلق به بخش خصوصی و رنو وابسته به دولت است. با اعمال تحریم های بین المللی شرکت پژو به واسطه وعده‌های امریکا به سمت سیاست های این کشور متمایل شد و در یک مقطع امریکا با خریداری مقداری از سهام پژو آنان را تحت فشار قرار داد. البته پژو نیز با تصور اینکه می تواند بازار 300 میلیونی امریکا را از آن خود کند مطابق با سیاست های امریکا حرکت کرد در حالی که نمی دانست خودروسازان امریکایی اجازه حضور فعال پژو در را در بازار خود بدهند.

وی اضافه کرد: البته پژو قطعاً نمی توانست با بلوک شرق و جنوب شرق اسیا و کره رقابت آن هم در بازار امریکا کند. لذا این دو عامل باعث شد که شرکت پژو روابط خود را با خودروسازان داخلی قطع کند که در حال حاضر به اشتباه خود پی برده اند.

به اعتقاد میرابوطالبی، شرکت پژو در حال حاضر به دنبال برگشت به بازار ایران است اما باید ببینم با چه معیارهایی حاضر به وضع قراردادهای جدید با خودروسازان داخلی است و چگونه می خواهد خلف وعده های خود را جبران کند.

معاون سازمان توسعه و تجارت با اشاره به اینکه رنو با وضع تحریم های بین المللی همچنان در ایران حضور داشت، گفت: مشکلات مالی و بانکی باعث شده بود تا سطح همکاری این شرکت نیز با خودروسازان داخلی کاهش پیدا کند.حال باید منتظر بمانیم و ببینیم  در پایان مذاکرات سطح همکاری شرکت های خودروساز فرانسوی با ایرانی را به چه سمتی خواهد رفت.

*دو خسارت عمده  پژو به خودروسازان داخلی

وی در رابطه با چگونگی پرداخت خسارت آورده خودروسازان فرانسوی همانند پژو به شرکت های داخلی نیز تصریح کرد: اصولاً در قراردادها تمام مسائل پیش بینی شده است و شرکت پژو نیز به همین واسطه باید در مقابل قطع یک جانبه تعهدات خود و خسارات وارده به ایران تاوان پرداخت کند اما باید ببنید در مذاکرات ایران خودرو با پژو چگونه جبران گذشته میسر خواهد شد.

میرابوطالبی ضمن بیان این مطلب که شرکت پژو دو خسارت عمده را به خودروسازان داخلی ایجاد نموده است، اظهارداشت: این شرکت در اذهان عمومی یک ذهنیت ناخوشایند را به وجود آورده است که باید مورد بازسازی اجتماعی قرار گیرد . دوم آنکه در بحث قراردادها هم باید دو طرف خودروساز داخلی و خارجی با ایجاد اطمینان سطح همکارهای خود را تقویت کنند.

به اعتقاد معاون کل سازمان توسعه تجارت بنده به عنوان یک عضو کوچک این سازمان معتقدم که سایر کشورهای غربی به بازار خودروی کشور ورود پیدا کنند البته خودروسازان داخلی هم بر این موضوع اتفاق نظر دارند.در این میان سازمان توسعه تجارت نیز با بسترسازی مناسب سازوکارها را برای حضور سایر شرکت های خارجی انجام خواهند داد.

* طلسم سفرهای تجاری مقامات اقتصادی اروپایی به ایران شکسته شد/قراردادهای اولیه آماده است

وی در ادامه صحبت های خود در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا پیش از ورود این هیأت اقتصادی به کشور مذاکراتی با مسئولان داخلی و طرف های فرانسوی برای بهره برداری حداکثری از حضور این هیأت مثلاً امضای قراردادهای اولیه برای ایران در حوزه های نفت و گاز، خودرو و صنایع دیگر صورت گرفته است یا خیر ، اظهارداشت: مقامات ایرانی حتی در زمانی که کشورهای اروپایی ایران را تحریم کرده‌اند نیز در زمینه های مختلف مذاکرات فی ما بینی را انجام می داند اما در آن برحه به لحاظ ملاحظات سیاسی علارغم تمایل شرکت‌ها به حضور در بازار ایران عملی شدن مذاکرات با ابهاماتی همراه می شد.  لذا شک نکنید  زمانی که تصمیم نهایی در مورد تحریم های بین المللی گرفته شود در کوتاه ترین زمان قرار دادها امضاء خواهد شد زیرا کارهای اولیه انجام شده است. به عنوان نمونه وضع یک قرار داد نفتی بیش از دو سال زمان می برد و با یک دیدار امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به اینکه در حوزه نفت و گاز نیز دو شرکت "توتال فرانسه" و شرکت" Gaz de France" در قالب این هیأت تجاری به ایران سفر کرده بودند، گفت:  این مذاکرات قطعاً فقط تا به اینجا تمام نمی‌شود بلکه سفر این هیأت فرانسوی به ایران باعث شد نوعی طلسم شکنی صورت گیرد زیرا بعد از سفر این هیأت به ایران تعداد بیشماری درخواست بازدید از ایران را اعلام کرده اند.

*پیش بینی درخواست 27 هیأت تجاریکشورهای اروپایی برای بازدید از ایران

معاون کل سازمان توسعه تجارت ضمن بیان این مطلب که نتایج این سفر را در حال حاضر می توانید به سفر مقامات اروپایی به کشور مشاهده کنید، تصریح کرد:پیش بینی بنده این است که بعد از سفر این هیأت تجاری به ایران 27 کشور اروپایی درخواست بازدید از ایران را داشته باشند.

میر ابوطالبی با اشاره به اینکه برای افزایش تبادلات تجاری ایران و فرانسه هم برنامه متعددی را دستور کار داریم، اظهارداشت: بیشترین آماری تبادلات تجاری فرانسه با ایران بیش از 3 میلیارد یورو بود اما در حال حاضر حدود 240 میلیون یورو است که باید براساس تأکیدات وزیرصنعت این میزان را به 5 میلیارد یورو برسانیم .

وی با تأکید بر اینکه مهم‌ترین مشکل حضور فعالان تجاری اروپایی به ایران مسائل سیاسی و ترس از دولتمردان است، اضافه کرد: البته با سفر این هیأت فرانسوی به ایران تبلیغات نادرست سیاستمدارن برای تمام افراد روشن خواهد شد به نحوی که بعد از فرانسوی ها هیأت های مختلف اروپایی خواستار بازدید به ایران هستند حتی باید بگویم از همان روزهای نخست رسانه ای شدن سفر این هیأت به ایران درخواست های متعددی از سوی تعدادی از کشورهای اروپایی به سازمان ارسال شده است.

میرابوطالبی افزود: سازمان توسعه و تجارت براساس وظایف و ضوابط خود این درخواست ها را مورد بررسی قرار خواهد داد.

 انتهای پیام/

اخبار مرتبط


نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری تسنیم در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد
کلید را به سمت راست بکشید
 
Go to TOP