عصر ایران
کد خبر: ۱۲۲۴۴۴
تعداد نظرات: ۴۸ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۹ - ۰۲ تير ۱۳۸۹ - 23 June 2010
طلسم 38 ساله می شکند
ساخت پل استراتژیک خلیج فارس
عصرایران - در پی تاکیدات ویژه رئیس جمهور بر اجرای پروژه ملی و استراتژیک پل خلیج فارس ، سرانجام اجرای این طرح به مناقصه گذاشته می شود.
این در حالی است که سال هاست با کارشکنی برخی جریان ها که منافعی در امارات متحده عربی دارند ، این پروژه متوقف مانده بود و اماراتی ها میلیاردها دلار از این رهگذر کسب در آمد کرده اند.

عصرایران پیشتر گزارش هایی در این باره منتشر کرده بود که مروری بر خلاصه این گزارش ها نشانگر اهمیت این پروژه برای ایران و آینده کشور است.

بی گمان اجرای این طرح که باید آن را با عنوان" حیات بخش" توصیف کرد ، می تواند از نقاط قوت دولت احمدی نژاد باشد چه آن که طلسم چندین و چند ساله بالاخره می شکند و پول هایی که تا کنون به جیب اماراتی ها می رفت ، به صاحبان اصلی اش یعنی ایرانیان می رسد.
این پل قرار بود در سال 1351 احداث شود ولی تا به امروز اجرای آن متوقف مانده بود.

ماجرا از چه قرار است؟

این قصه ، سر دراز دارد اما خلاصه و مختصر و مفیدش این است: در حال حاضر ، بنادر جنوبی کشور تنها می توانند کشتی هایی با ظرفیت حداکثر 100 هزار تن را پذیرش کنند . این در حالی است که در خطوط کشتیرانی جهان ، بسیاری از کشتی ها ، با ظرفیت های بسیار بیش از این -که بعضاً به 250 هزار تن می رسند- تردد می کنند و اتفاقاً بخش عمده ای از تجارت بین الملل نیز بر محور این کشتی هاست.

توسعه نیافتگی بنادر ایران در پذیرش کشتی های غول پیکر ، جشن مدام اماراتی هاست زیرا آنها توانسته اند در سال های گذشته ظرفیت بنادر خود را گسترش دهند به گونه ای که کشتی های 250 هزار تنی به راحتی در بنادر امارات مانند جبل علی و فجیره ، پهلو می گیرند.

این وضعیت باعث می شود بسیاری از کشتی های خارجی که کالاهایی به مقصد ایران حمل می کنند ، به جای پهلو گرفتن در بنادر جنوبی ایران ، راهی اسکله های اماراتی شوند تا در آنجا پس از تخلیه بار ، محموله ها، مجدداً با کشتی های کوچکتر به ایران ارسال گردد.

همچنین بسیاری از کالاهای صادراتی ایرانی هم برای بار شدن بر کشتی های بالای 100 هزار تن ، ابتدا به امارات می روند و از آنجا در قالب صادرات مجدد امارات، راهی نقاط مختلف جهان می شوند.

گذشته از این مورد ، کشتی های عظیم الجثه باربری که در منطقه تنگه هرمز و خلیج فارس تردد می کنند برای خدمات بندری مانند سوخت گیری ، به جای آن که به بنادر ایران مراجعه کنند (که از نظر مسافت نیز مقرون به صرفه تر است) ناچار به بندرهای عربی می روند.

برخی آمارها حاکی از ان است که امارات تنها از رهگذر ارائه خدمات بندری به کشتی ها ، سالانه بیش از 3 میلیارد دلار درآمد دارد ، درآمدی که می توانست نصیب ایران شود و به آبادانی جنوب کشور کمک کند.

این پروسه ، یک درآمد دائمی ، بدون دردسر و البته فوق العاده  را برای اماراتی ها رقم زده است و لذا هر اتفاقی که بتواند لطمه ای به این "درآمد رویایی" بزند ، حکم یک خبر فوق العاده بد را برای آنان خواهد داشت.

نقش پل خلیج فارس در این ماجرا

واقعیت این است که بسیاری از سواحل جنوبی ایران نه تنها اکنون توانایی پذیرش کشتی های بالای 100 هزار تنی را ندارند بلکه در آینده نیز به دلیل مشکلات فنی ، محدودیت های محیطی (مانند عمق آب در بنادر) و برخی مسائل مالی ، این امکان را نخواهند داشت.

طبیعتاً نمی توان تا دراز مدت ، به امارات پول های کلان تزریق کرد و به آن وابسته بود.
در چنین شرایطی ، سواحل جزیره قشم ، با عمق حدود 40 متر در برخی نقاط ، این امکان را می دهد که ایران نیز اسکله ای مطابق با استانداردهای روز دنیا برای پذیرش کشتی های فوق سنگین در آن احداث کند.

با احداث این بندرگاه عظیم در قشم ، کشتی های حامل کالاها (به ایران - از ایران) به جای رفتن به بنادر دورتر جنوب خلیج فارس ، در قشم پهلو می گیرند.

به گزارش عصرایران ، این مساله باعث می شود پولی که اماراتی ها از بابت پذیرش کشتی ها و انبارداری و دیگر امور از ایرانی ها می گیرند ، از پروسه تجارت خارجی ایران حذف شود به گونه ای که برخی برآوردها حتی از صرفه جویی  30 درصدی در هزینه ورود کالا به ایران خبر می دهند ؛ معنای دیگر این سخن ارزان تر شدن قیمت کالاها در بازار ایران است.

به علاوه کشتی های گذری نیز ترجیح خواهند داد به جای رفتن به سواحل دور دست امارات ، در همان وسط دریا و در جزیره قشم ، سوخت گیری کنند و خدمات بندری دریافت نمایند.

بدیهی است که هیچ کدام از این اتفاقات نمی تواند برای اماراتی ها خوشایند باشد ،به ویژه آن که به یاد بیاوریم بخش عمده ای از فعالیت های بندری این کشور کوچک ، مستقیم یا غیر مستقیم به ایران مربوط است. 

اما احداث بندرگاه در قشم ، فقط نیمی از راه حل است و نیم دیگر ، به همین پل خلیج فارس مربوط می شود.

فراموش نکنیم که قشم یک جزیره است و اگر به سرزمین اصلی وصل نشود ، همه کالاهای تخلیه شده در آن ، ناگزیر باید بر کشتی های کوچک تر بار و به بنادر جنوب ایران منتقل شود.

اما پل خلیج فارس ، که دارای مسیر رفت و برگشت قطار نیز خواهد بود ، این امکان را فراهم می آورد که محموله های تخلیه شده در قشم ، به سرعت وارد ناوگان حمل و نقل جاده ای و ریلی ایران قرار بگیرد و با سرعت فراوان به مقصد نهایی در اقصی نقاط کشور برسد و متقابلاً محصولات صادراتی ایران نیز با سرعت  و سهولت به ترمینال دریایی صادرات می رسد.

گفته می شود با راه اندازی این پل ، سرعت انتقال کالا به ایران و از ایران ، تا 40 درصد بهبود می یابد.

از اینها گذشته ، چون احداث بندر در قشم نیاز به سرمایه گذاری کلان دارد ، کمتر سرمایه گذاری حاضر می شود بدون وجود پل ، در اسکله سرمایه گذاری کند زیرا این پل است که بندرگاه را رونق و سرعت می بخشد و با گردش سرمایه ، بازگشت سرمایه و سود را تضمین می کند.

مناقصه ، به زودی
 
معاون برنامه ريزي و هماهنگي امورمناطق آزاد خبر داد: مناقصه شبکه جامع ارتباطي خليج‌فارس همزمان با ميلاد امير المومنان علي (ع) برگزار مي شود.

سيد محمود رضا حسيني ، با بيان اين مطلب در گفتگو با پایگاه تخصصی بنا  افزود : بر اساس اين قرارداد پيمانکار منتخب موظف به احداث پل بزرگ خليج‌فارس بر روي دريا به طول تقريبي حدود 2200 متر در محل لافت و پهل خواهد بود.

حسيني افزود : توسعه و تجهيز بندر کاوه(در فاز اول بهره‌برداري به ظرفيت ساليانه 000/700 TEU و در ظرفيت نهايي 2 ميليون TEU، توسعه محوطه انبارها در حدود 44 هکتار به همراه تجهيز بندر) ،بزرگراه 4 باند به طول حدود 92 کيلومتر، ( به همراه کنترل هوشمند)و راه‌آهن دو خطه به طول حدود 86 کيلومتر، (به همراه کنترل هوشمند) از محل بندر کاوه در جزيره قشم تا اتصال به شبکه ريلي و بزرگراهي کشور جمهوري اسلامي ايران نيز از ديگر موارد مورد تعهد اين مناقصه است.

بی گمان با آغاز به کار احداث این پل ،که عزای اقتصادی برای اماراتی ها خواهد بود ، کارشکنی هایی نیز در جهت کند کردن روند آن شکل خواهد گرفت که لازم است با حمایت همه جانبه از این تصمیم ارزشمند دولت ، در مقابل این لابی ها ایستاد تا هر چه سریعتر شاهد افتتاح مهم ترین پل کشور باشیم:"پل خلیج فارس"
مطالب مرتبط :
توجيهات عجيب و غريب براي شكست پروژه پل خليج فارس/ احمدي نژاد زير بار نرفت: پل باید ساخته شود
"پل خلیج فارس" در کشاکش عزم دولت ایران و کارشکنی لابی امارات
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴۸
پوردلشاد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
سلام
بار ديگر عرض ميكنم كه با توجه به ملي بودن اين پروژه، ميتوان سرمايه مورد نياز براي اجراي تمام بخش‌هاي آنرا بصورت چاپ اوراق مشاركت تامين كرد.
بدين وسيله تمام ايرانيان در انجام اين پروژه شريك شده و بنوعي ناظر و پيگيري انجام آن خواهند بود.
اجركم عندا..
مهدي ملاطايفه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
مرحبا به اين غيرت و پشت كار واقعا آدم لذت مي برد از اين حركت هاي ملي. احسنت به رييس جمهور غيور
hadi
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
آفرين بر عزم دولت و احمدي‌نژاد
محسن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
خدا کنه بشه
مرد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
درود بر تو ای میهن پرست. آرزوی تمام وطن دوستان واقعی موفقیت شماست. خداوند یار و نگهدارتان باد.
محسن
|
CHINA
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
به نظر من همه ایرانی ها چه منتقد و چه موافق آقای احمدی نژاد باید از ساخت این پل که به یک آرزو برای مردم جنوب کشور تبدیل شده حمایت کنند.
ح -م
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
بنام خدا -سلام.....با توجه به اتفاقات و کارشکنی های صورت گرفته طی بیست سال گذشته که منجر به عدم انجام این پروژه ملی گردیده - به اعتقاد بسیاری از اگاهان تا کلنگ زنی اجرای انرا به چشم خود نبینند و یا با گوش خود نشنوند- به انجام ان باور نخواهند داشت .همه علاقه مندان و دوستداران توسعه کشور بی صبرانه منتظر این اقدام هستند و به اجرائی شدن این پروژه ملی توسط این دولت بسیار امیدوار می باشند ...همه برای این منظور دعا می کنند .
ز -ب
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
.اگر دیگر بخشها هم کمی از دلسوزی سایت شما در مورد این پروژه ملی را دارا بودند تا کنون شاهد اجرائی شدن این طرح ملی بودیم.. .......از درگاه باری تعالی موفقیت و اجر بسیار و سلامتی برای همگی شما خواستاریم.
حسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
فردا دیر است همین الآن شروع کنیدتا دیگ امارات حرف زیادی نزند. من به نوبه خودم دست کسانی که این پروژه ملی را به ثمر برسانند می بوسم.
ناشناس
|
INDIA
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
درود بر محمود احمدی نژاد
bv
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
ای دولت کریمه هر چه سریعتر شروع کن تا بترکند خیکی های شکم گنده اماراتی خیلی به خود مغرور شده اند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
من حقوقم نسبتا کمِ ولی از امروز شروع به بس انداز میکنم تا بتونم اگه لازم بود به دولت کمک کنم تا زودتر این بروژه رو شروع کنه این وظیفه هر ایرانیه ..................یا حق
احمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
من همش نگران بودم چرا بعد از این اینکه یک بار این موضوع مطرح شد چرا کسی دیگه در بارش حرف نزد .... خدا شکر مثل اینکه داره پیگیری میشه .... انشاالله که هرچه زودتر این پروژه انجام بشه ....
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
0
0
دستشون درد نكنه خدا قوت .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
اگه اجرا بشه خیلی خوبه ، دمه اجمدی نژاد گرم
قص
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
هر چند من از طرفداران سرسخت و لجوج جنبش سبز بودم اما اینجا رسما غرور را کنار میذارم و میگم اقای احمدی نژاد فقط و فقط با احداث این پل میتونیم جواب این اماراتی های زالو را بدیم بخدا وقتش رسیده کاری بکنیم کارستان امیدوارم خدا کمک کنه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
سرمایه گذاری حدود (500) میلیارد دلاری طی سه دهه گذشته توسط ایرانیان در شیخ نشین امارات از جمله مالکیت بیش از (70) درصدی خواص برمجموعه معروف به نخل - ساخته شده در ساحل دریاو مبادلات سالیانه بیش از (40)میلیارد دلاری کالا بیندو بندر شهید رجائی بندر عباس و دبی - جبل علیباعث گردیده تا انجام پروژه ملی پل خلیج فارس در طی( 20)سال گذشته در نطفه خاموش گردد(رقابت بین منطقه ازاد قشم و منطقه ازاد جبل علی)سابقه و شرایط منطقه ای حاکم باعث گردیده تا از گفته معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق ازاد متعجب و انرا یک شوخی تصور نمائیم- مگر به عینه مشاهده نمائیم.به قول معروف( صد گفتار و نیم کردار ) البته ما هم امیدواریم به اجرای این طرح ملی و عظیم برای کشور عزیزمان ایران.
ناشناس
|
-
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
یا علی (ع)
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
محمود شروع کن که باز مثل همیشه تو میتونی....حق نگهدارت
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
از پول قلک کودکانه شروع کنیم در راه اندازی پل خلیج همیشه فارس تااین کودکان امیدهای آینده افتخارکنندبراین همت گذشتگان خود روح امام شاد
ما می توانیم
شاهین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
وقتی میدونیم که خوبه پس چرا زودتر انجام نمی دیم
ناشناس
|
-
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
سلام منم موافقم که برای تامین مالی این طرح ملی دولت اوراق مشارکت پخش کند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
از رئيس جمهور محترم مي خواهيم كه يه فكري هم به حال مفاسد اقتصادي ومافيايي كشور بكنند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
دوستان عزیز اصولا انجام پروژه های بزرگ در این دوره نشدنی است و زیاد دل خوش نباشید!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
امیدوارم که قرار نباشه این پل هم مثل پل دریاچه ارومیه با خشکوندن دریاپه انجام بشه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
ان شالله خدا احمدي نژاد را در مواجه با خائنين/مافياي داخلي كه قطعا در مسير اجراي اين پروژه اخلال خواهند كرد ،پشتيبان باشد.
درود بر اميركبير زمان.
حسين
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
چرا جو گير مي شويد از ابتداي شروع بكار دولت جديد يعني 5 سال پيش اين موضوع همچنان گذشته 38 ساله مطرح بوده هر وقت شروع و تمام شد شعار دهيد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
من از منتقدین جدی احمدی نژاد هستم اما دستش رو می بوسم اگه همچین خدمت ماندگاری بکنه.
دادا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
مواظب باشید افتضاح دریاچه ارومیه تکرار نشود اول اینکه با ریختن یک کوه به داخل دریاچه باعٍ نابودی آن شدند دوم همین پروژه غیر کارشناسی بعد از بیست سال هنوز تکمیل نشده
فرهاد امین زاده
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
فقط به خدا فکر کن آقای احمدی نژاد این رسالت رسالت مهم یک ریس جمهور است خداوند ناظر و حامی شما در این مورد است انشا الله پل با تدبیر و دعای ما و لطف خدا ساخته خواهد شد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
و لابد مثل پل دریاچه ارومیه این کار هم 200 سال طول خواهد کشید !
ali
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
من به حاجي احمدي نژاد علاقه خاص دارم اما بابا م گفته با يك دست سه تا هندونه نميشه برداشت آزاد راه تهران شمال رو درست كنه بقيه پيش كش خودش ، هرچند بايد نسبت به افتتاح ازادراه قزوين رشت و موارد ديگه بايستي از ش تشكر كرد چون واقعآيكي بيشتر نيست تنها ،مظلوم ولي شجاع و نترس
ز - ب
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
مطلعین اهمیت پروژه احداث مجموعه پل و اسکله 500 هزار تنی و دسترسی ریلی و جاده ای برای تکمیل کریدور شمال و جنوب- را در ردیف دو پروژه مهم دیگر کشور میدانند 1-تاسیسات هسته ای نطنز و اصفهان و بوشهر 2- تاسیسات گاز و پتروشیمی در عسلویه 3- مجموعه جامع طرح ارتباطی پل خلیج فارس در قشم و هرمزگان ...... به امید کلنگ زنی این طرح طی سال جاری . انشاالله
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
آفرین بر ریاست جمهوری اگر این افتخار را در کارنامه کاری خود ثبت کند.
حسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
خدا خودش کمک کنه تا این پروژه شروع بشه..تا این عربا انقدر حق این مردم رو نخورن.. به امید اون روز
hooman
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
ايول . منم كليه نظرات فوق رو تأييد ميكنم .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
درسته که من از طرفداران اقای احمدی نژاد نیستم اما از هر عملی که موجب قطع ید این اماراتیهای از خدا بی خبر از سرمایه های این اب و خاک شود به شدت حمایت میکنم.دست در دست هم دهیم به مهر میهن خویش را کنیم اباد .انشا ا...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
می خرم اوراق مشاركت می خرم اوراق مشاركت می خرم اوراق مشاركت اخه چرا نمی فروشید چرا نمی سازید
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
درود بر احمدی نژاد
ناشناس
|
-
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
0
0
شیره احمدی نژاد!
سید مرتضی اطهری
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۲۳ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۴
0
0
با عرض سلام جناب اقای دکتر احمدی نژاد من به شما افتخار میکنم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۴
0
0
این پروژه ملی ظرفیت اقتصادی ایران را به مراتب بالا خواهد برد. انشاالله سریع و با جدیت انجام شود. پول نفت و یارانه نقدی و غیرنقدی باید صرف انجام اینگونه پروژه های ملی با بازدهی بالا شود.
علي باقري
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۴
0
0
از تنها سايت ملي ايران { عصر ايران } به خاطر غيرت و تعصبش به ايران و ايراني تشكر ميكنيم و اعلام ميكنيم كه اي کشورهای عرب همانا شما دشمن شماره يك واقعي ملت ايرانيد البته براي آنان كه صاحب بصيرتند اين يك موضوع ثابت شده ميباشد . هر كس هم كه قبول ندارد برود تاريخ گذشتگانش را بخواند تا به يقين برسد ...
علیرضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۴
0
0
لطفا خودتان یک تنه این موضوع را پیگیری کنید تا پشت پرده اتفاقاتی رخ ندهد و انشاا... هر چه زودتر به ثمر بنشیند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۵
0
0
هر وقت پروژه تهران شمال راه افتاد اونم راه ميفته احتمالا 50 سال طول ميكشه
kia
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۵
0
0
تعجب ميكنم تا حالا چكار ميكرديم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۵
0
0
زنده باد احمدي ن‍ژاد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۹
0
0
آقای احمدی نژاد یک ایرانی واقعی هستن واقعاً قلبش برای ایران می تپد و اینو میشه در تمام اقداماتشون حس کرد. زنده باد عصرایران که یک سایت ایرانی و ملی هست مثل بعضی از سایت ها به خاطر کینه و نفرت غیرت و ایرانی بودنشو فراموش نکرده.
نام:
ایمیل:
* نظر: