کد خبر: 80922648 (3674752) | تاریخ خبر: 05/09/1392 | ساعت: 12:31|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

نایب رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران:

کاهش قیمت خودرو دستاورد مذاکرات ژنو 3

تهران - ایرنا - نایب رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران می گوید: کاهش قیمت هزینه های تولید و به تبع آن پایین آمدن قیمت خودرو طی حدود چهار تا پنج ماه از تبعات مثبت رفع تحریم و نتایج مذاکرات ژنو 3 خواهد بود.

ˈمصطفی روناسیˈ روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با توجه به توافق ژنو 3 و اظهارات اخیر برخی مقامات اروپایی مبنی بر کاهش تحریم صنایع خودروسازی، به طور قطع در ماه های آینده شاهد افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو خواهیم بود.

وی با بیان اینکه، صنعت خودروسازی نقش بالایی در اشتغالزایی و افزایش تولید کارخانه های فعال دارد، افزود: با رفع تحریم در درجه نخست مراودات به حال طبیعی باز می گردد و طبیعی است که این فرایند به نفع تولید کنندگان خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع اتاق ایران، این موضوع را نیز گفت که واردات قطعات جدید در فضای غیر تحریمی حداقل چهار تا پنج ماه طول می کشد و به دنبال آن باید شاهد کاهش قیمت خودرو بود، هر چند که از نظر او به دلیل انحصاری بودن حوزه خودروسازی وضعیت قیمت خودرو بستگی به نظر دولت دارد.

روناسی تاکید کرد: با توجه به روند امیدوار کننده پس از مذاکرات و لغو برخی تحریم ها، منطق حکم می کند که قیمت خودرو برای مردم ارزان شود.

وی با بیان اینکه، توافق اخیر هسته ای موفقیتی بزرگ برای دولت یازدهم و ملت ایران بوده، ابراز امیدواری کرد تا با توجه به گشایش و گسترش روابط خارجی، زمینه توسعه اقتصادی ایران در فضایی آرام و بدون تنش سرعت بیشتری به خود گرفته و جو تخاصم به دوستی تبدیل شود.

روناسی معتقد است که لغو تحریم ها هر چند که زمان بر است، اما به طور قطع بر روی توسعه صادرات و فعال سازی واحدهای صنعتی داخلی موثر خواهد بود.

از نظر این فعال بخش خصوصی، لغو تحریم های صنایع خودروسازی 10 تا 15 درصد هزینه های دور زدن تحریم ها را برای تولید کنندگان این بخش کاهش می دهد.

وی در عین حال به موضوع نحوه خرید قطعات خودرو نیز اشاره کرد و گفت: خرید غیر مستقیم قطعات و توسل به واسطه ها نیز هزینه بیشتری را بر روی تولید کنندگان تحمیل می کرد و این وضعیت علاوه بر اینکه بر روی کیفیت تولیدات تاثیر می گذارد موجب ضعیف شدن فرایند نظارت خواهد شد.

اقتصام (4)**1601**1594**

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال