+ A - جمعه 22 مرداد 1389 - 12:31:00 چاپ
امتیاز به مطلب 0 نفر

با اقدام غیر اخلاقی تویوتا تحریم خودروسازان وارد فاز جدیدی شد

اقتصاد > صنعت - تویوتا از قطع ارسال محوصلاتش به ایران خبر داده است.

در حالی که چندی پیش مسولان کشوری خبر از سرمایه گذاری تویوتا در ایران برای احداث خط تولید خبر دادند، این خودروساز ژاپنی خبر از اعلام قطع ارسال محصولاتش به ایران را داد.

موضوع جدی تر از آن است که بخواهیم از کنار آن ساده گذر کنیم. هرچند شکی نیست که این اقدام تویوتا یک اقدام کاملا غیر اخلاقی و غیرعرف در روابط بین الملل است، ولی باید چشمان خود را بازکنیم حتی اگر تنها کشور ژاپن را از سبد خودروسازان داخلی و واردکنندگان حذف کنیم، جدای از ضرر هنگفت واردکنندگان خودروسازان داخلی نظیر ایران خودرو، پارس خودرو، گروه بهمن و امثالهم نیز با مشکل جدی مواجه خواند شد، به خصوص این ضرر برای پارس خودرو و بهمن نیز جدی تر خواهد بود.

نگاهی به آماری که در ادامه خواهد آمد شاید خود گواهی بر این مدعی باشد.

بر اساس آخرین آمار کشورهای جمهوری کره، امارات متحده عربی و ژاپن سه کشور عمده مبدا واردات خودرو در چهار ماهه سال 89 بوده‌اند.

همچنین سه کشور جمهوری کره، ژاپن و استرالیا نیز کشورهای عمده تولیدکننده خودروهای وارداتی طی این مدت بوده‌اند که به ترتیب 66 ، 20 و سه درصد از نظر تعداد و 53 ، 26 و سه درصد از نظر ارزش کل واردات خودرو به ایران در چهار ماهه نخست امسال سهم داشته‌اند.

سه کشور ژاپن، فرانسه و سوئد نیز کشورهای عمده تولیدکننده قطعات منفصله  سی کی دی وارداتی به کشورمان بوده‌اند که به ترتیب 23، 21 و 11 درصد از نظر وزن و 28 ، 27 و 10 درصد از نظر ارزش کل واردات سی کی دی به ایران سهم داشته‌اند.

اگر با دید باز به این موضوع نگاه نکنیم این ما هستیم که متضرر از محدودیت هایی می شویم که خودمان به آن دامن می زنیم.

ابتدا بنز، در ادامه بی ام دبلیو و اکنون تویوتا داعیه قطع همکاری با ایران را سر داده اند، صحبت هایی نیز از ابهام در همکاری هیوندا شنیده شده، اما ادامه چنین روندی به کجا خواهد انجامید؟

این که وزارت صنایع و معادن از ابتدای امسال هیچ گونه مجوزی برای از سرگیری ثبت سفارش برای خودروهای وارداتی را صادر نکرده به این دلیل که برندهای لوکس دیگر به ایران راهی نیابند، می تواند راه چاره باشد؟ اگر چنین دیدی داشته باشیم نباید از تحریم های جدی تر نیز نگران باشیم، ولی واقعیت چیز دیگریست، واقعیت این است که در ابتدای آغاز این راه واردکنندگان بی ام دبلیو، تویوتا و بنز متحمل ضرر هنگفتی شده اند ضرری که در ادامه گریبان خودروسازان سی کی کار و اشتغال زایی آنها را نیز خواهد گرفت.

شاید در این ورطه بهترین راه حل عدم قطع مذاکرات با خودروسازان خارجی باشد، اگر می خواهیم که صنعت خودرو کشور که هزینه های هنگفتی برای ایجاد زیرساخت تولید بیش از یک میلیون دستگاه در آن شده، نگاهی رو به جلو داشته باشد.

ادامه چنین روندی مسلما واردکنندگان را وادار به تامین خودروهای خود از منابع واسطه نظیر امارات و کشورهای ثالث خواهد کرد، این موضوع نیز چیزی جز افزایش هزینه تمام شده برای آنها در بر نخواهد داشت، ضمن این که احتمال تقلب و ازدیاد خودروهای دست دوم و ارئه آنها در بازار به عنوان خودرو صفر کیلومتر، معضل داغ دیگری را به وجود خواهد آورد.

البته طبق اخبار واصله در حال حاضر نیز بازار خودروهای لوکس دوبی نیز به ایران قفل شده و دست واردکنندگان در این عرصه نیز خیلی باز نخواهد بود.

نمود عینی آینده بازار خودروهای وارداتی را نیز می توان طی مقایسه ای در چند ماه اخیر پیش بینی کرد. بنا بر اطلاعات واصله خبرآنلاین خودروای وارداتی به طور میانگین بین دو تا پنج میلیون تومان از ابتدای امسال گران شدند و چنین هزینه ای دلیلی جز قطع ثبت سفارش در سال جدید ندارد.

به هر حال واردکنندگان هم چنان با بیم و امید ادامه ماجرا را پیگیری می کنند. حتی برخی از مدیران آنها به خبرآنلاین گفته اند که با قطع کامل همکاری ها قصد جایگزینی برند دیگری را ندارند و منابع تامین خود را تغییر خواهند داد، ولی محدودیت های پیش رو را نیز نباید از ذهن دور داشت.

مسلما خودروسازان داخلی نیز از وضعیت به وجود آمده راضی نیستند؛ چرا که مشکل فعلی واردکنندگان مشکل آینده بازار آنها نیز خواهد بود.

نظرات 6
 • پزشک جمعه 22 مرداد 1389 - 15:19:53
  0 0 پاسخ به این نظر
  البته خیلی هم بد نشد ! اکثر خودروهای تولید تویوتا اصطلاحا" economic هستند و قرار است از نظر قیمت و هزینه با صرفه باشند . در دنیا , تویوتا کمری با قیمت زیر 10 هزار دلار فروخته میشود اما در ایران بالای 40 میلیون تومان . قطعات و خدمات پس از فروش هم طبیعتا" گران هستند ... این قاعده حتی در مورد خودروهای لوکس و غیر اکونومیک مثل بنز و ب.ام.و نیز صادق است .
 • بدون نام جمعه 22 مرداد 1389 - 15:50:26
  0 0 پاسخ به این نظر
  چرا اینجا نوشته شده تا کنون نظری به ثبت نرسیده وبگویید ما انتقادات رو اصلا نمی گذارین تلا ش نکنید تعطیل شده نظرات
 • بدون نام جمعه 22 مرداد 1389 - 15:50:31
  0 0 پاسخ به این نظر
  تولید خودروهای پرمصرف واز رده خارج یه کشور بدون ایمنی بدون کیفیت و کشته شدن مردم وجان ددن ونادیده گرفتن ان توسط.... غیر اخلاقی تر است
 • بدون نام جمعه 22 مرداد 1389 - 16:13:48
  0 0 پاسخ به این نظر
  یه نظر سنجی ازاد در این مورد بگذارین و نظرات هم ازادانه بگذارین
 • بدون نام جمعه 22 مرداد 1389 - 16:22:19
  0 0 پاسخ به این نظر
  جواب پاراگراف اخر:فقط روا و پراید و وانت پیکان تولید میشه فرقیم نمی کنه هموشون راه میرن وچهار تا چرخ دارن بقیه محصولات پر تیراژ اینها از این بیشتر امکانات نداره
 • بدون نام جمعه 22 مرداد 1389 - 16:28:09
  0 0 پاسخ به این نظر
  از فردا شروع میشه حرفهای کلیشه ای خودروسازا نمی دونم خودمون تولید می کنیم خود کفا میشیم و....اگه می خواستیم پیشرفت کنن الان از کره عقب نمی افتادن و کره هیچی چین که فقط 10 ساله خودروسازی داره عقبین چرا چنتا محصول چینی با امکانات بیشتر در رده قیمتی پایین داره از چین وارد میشه و مونتاژ میشه ؟
ارسال نظر:
 • 0/700
 • قوانین ارسال نظر
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 khabaronline, All rights reserved