پایگاه خبری باشگاه خبرنگاران | yjc.ir

کد خبر: ۴۸۱۹۳۸۸
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۴:۱۰
یک کارشناس خودرو مطرح کرد
یک کارشناس صنعت خودرو گفت: نرخ ارز تأثیر بسزایی در تغییر قیمت خودروها دارند چون قیمت تمام مواد اولیه قطعات خودرو وابسته به نقدینگی و وجوه نقد در دست خودروسازان می‌باشد.
رضا رضایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: بخشی از مشکلات ارزی باعث شده قیمت مواد اولیه خودرو تا دو برابر و قیمت مواد پتروشیمی بالای 10% افزایش یابد که این موضوع در قیمت تمام شده خودرو تأثیرگذار بوده است.
 
وی به مشکل کمبود نقدینگی قطعه‌سازان اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون معضل اصلی این حوزه کمبود نقدینگی است که ارز مبادله‌ای نمی‌تواند تأثیری در رفع این معضل داشته باشد.
 
این کارشناس خودرو ادامه داد: بالا رفتن بهره وام بانک‌های دولتی از 10% در سال گذشته به 20% الی 30% و همچنین افزایش نقدینگی بانک‌ها برای دریافت وام از 10% به 40% در اواخر سال گذشته قطعا قیمت خودرو را افزایش خواهد داد.
 
وی با تأکید بر اینکه دولت باید نبود نقدینگی را در حوزه خودرو جبران کند افزود: کمبود نقدینگی موجب کاهش قدرت خرید خودروسازان در محصولات پتروشیمی شده است که در نتیجه محصولات پتروشیمی توسط دلالان خریداری شده و با افزایش 20% قیمت دوباره به خودروسازان فروخته می‌شود که این موضوع تأثیر مستقیم در تغییر قیمت خودرو گذاشته است.
 
رضایی تصریح  کرد: ابتدا باید تمام مشکلات خودروسازان را بررسی و بعد اقدام به تغییر ارز مورد استفاده خودروسازان کرد.
 
انتهای پیام/
اخبار مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: