• طلا، سکه و ارز
 
 

90/07/23 - 10:45
شماره: 13900723000250
نسخه چاپيارسال به دوستان
اختصاصی فارس//
نامه مدیر عامل ایران‌ایر به دبیر کل "یاتا"؛ تسلیم فشارهای آمریکا نشوید

خبرگزاری فارس: یک مقام مسئول شرکت هواپیمائی جمهوری اسلامی از طرح جدید آمریکا برای اعمال فشار بر این ایرلاین خبر داد و گفت: مدیر عامل "هما" طی نامه‌ای رسمی به انجمن بین‌المللی حمل‌و‌نقل هوائی "یاتا" خواستار رعایت قوانین جاری بین‌المللی شده است.

خبرگزاری فارس: نامه مدیر عامل ایران‌ایر به دبیر کل "یاتا"؛ تسلیم فشارهای آمریکا نشوید
شاهرخ نوش‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره برخور‌د‌های نامناسب اخیر انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی با هما، ضمن اشاره به کشتار جمعی کودکان‌، زنان‌، مردان و خدمه پروازی بی گناه پرواز شماره 655 هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بر فراز آسمان نیلگون خلیج فارس، اظهار داشت: جنایتی که توسط فرمانده ناو هواپیمابر آمریکایی "وینسنس" انجام شد و به واقع جنایتکارانه‌ترین حادثه صنعت هواپیمایی بازرگانی-غیرنظامی جهان را به خود اختصاص داد.

* مرحله اول تحریم‌های ناموفق: حمله نظامی به ناوگان تجاری-بازرگانی هما

این مقام مسئول در هما ادامه داد: روزی که رئیس‌جمهور وقت آمریکا به پیشنهاد سناتور آمریکا ‌«داماتو» بحث قانون تحریم اقتصادی ایران را مطرح کرد مدعی شد جمهوری اسلامی ایران تا 3 سال دیگر صنعتی به نام صنعت حمل و نقل هوایی نخواهد داشت اما امروز و بعد از گذشت سه دهه، جمهوری اسلامی ایران به داشتن شرکت‌های هواپیمایی داخلی به ویژه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" به خود می‌بالد و به جهانیان ثابت کرد که فرصت خدمتگزاری به این مردم پاک را به بهانه تحریم از دست نخواهد داد.
مدیر روابط عمومی ایران‌ایر تأکید کرد: ایران‌ایر امروز بال‌های خود را بر فراز آسمان ایران و جهان گسترانده و با وجود کج رفتاری‌ها و بد رفتاری‌های صورت گرفته با این صنعت همچنان صبورانه در عرصه حمل و نقل هوایی فعالیت خود را ادامه می‌دهد.
نوش‌آبادی ادامه داد: اما دشمنان بیکار ننشستند و این‌بار از بین بردن ناوگان هواپیمایی "هما" را دستور کار خود قرار دادند، مزدور 100 درصد آمریکایی در عراق با تبعیت از فرماندهان آمریکایی خود هواپیمای بوئینگ 737 هما را در فرودگاه شیراز مورد هدف قرار داد، به دنبال این اقدام ددمنشانه حمله موشکی به ایرباس هما در آب‌های نیلگون خلیج فارس و شهادت مسافران بی گناه توسط فرمانده ناو هواپیمابر آمریکایی ‌نیز تأییدی بر این ادعاست.

* مرحله دوم تحریم‌های ناموفق: بلوکه کردن حساب‌ها و عدم اجازه ارسال قطعات هواپیما

مدیر روابط عمومی ایران‌ایر تصریح کرد: اما ایالات متحده آمریکا که این بار نیز خود را شکست خورده میدان می‌دید ارسال قطعات هواپیما را برای هما سخت‌تر کرد و به دنبال آن مسدود کردن حساب‌های هما و شرکای این ایرلاین را در آمریکا در سرلوحه کار خود قرار داد، اما بازهم موفق نشد هما را زمین گیر کند‌.
این مقام مسئول در هما اضافه کرد: شیطان بزرگ این بار تمامی حسا‌های هما را در اغلب مبادی خارجی بلوکه کرد و به تمامی شرکت‌های تعمیر کننده موتور و هواپیما فشار آورد تا از ادامه همکاری با هما جداً بپرهیزند اما با تمامی این فشار‌ها صنعت حمل و نقل هوایی کشور به مدد تدابیر و راهکارهای درست دولتمردان جمهوری اسلامی ایران توانست مسیر خود را با قدرت ادامه دهد.
مدیر روابط عمومی ایران‌ایر تصریح کرد: دولتمردان آمریکا که خشمگین از شکست‌های پی درپی خود بودند به تمامی مبادی گمرکی دستور دادند تا از ارسال قطعه هواپیما به ایران جداً جلوگیری کنند، بعد از تمام تدابیر نابخردانه و ناجوانمردانه که یکی پس از دیگری عقیم ماندند و در ادامه اجبار مبادی گمرکی به سخت‌گیری برای هما اتحادیه اروپا را وا داشتند تا از ورود بخشی از ناوگان هما به فرودگاه های عضو اتحادیه و حتی پرواز بر فراز آسمان این منطقه به بهانه سافا جلوگیری به عمل آورند.

* مرحله سوم تحریم‌های ناموفق: عدم اجازه ارائه سوخت به هواپیماهای هما

نوش‌آبادی اظهار داشت:ترفند ناعادلانه بعدی که تا به امروز صنعت حمل و نقل هوایی با آن درگیر است، همان جلوگیری از ارایه سوخت به هواپیماهای جمهوری اسلامی ایران در تمامی مبادی اروپایی و اجبار فراز و فرودهای مکرر و از دست دادن فرصت جهت تجدید سوخت هواپیما است که تاکنون به مدد صبر و استقامت دست اندرکاران عرصه حمل و نقل هوایی کشور و البته سرمایه‌های اصلی این صنعت یعنی مسافران پشت سرگذاشته شد.
مدیر روابط عمومی ایران‌ایر توضیح داد: مسافران در میان نام‌های رنگارنگ و امکانات فارغ از تحریم سایر خطوط هوایی باز هم هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران را برگزیدند و رنج سفر طولانی تر را به جان خریدند تا در کنار اقشار مختلف مردم ایران و هم نوا با هماییان خشم خود را نسبت به این سیاست اعلام دارند؛ آمار پروازهای اروپایی "هما" در این مدت به وضوح بیانگر این واقعیت و شاهدی بر این همبستگی زیباست.

* مرحله چهارم تحریم‌های ناموفق: سنگ‌اندازی در فروش خارجی هما در زمینه بار و مسافر

نوش‌آبادی خاطرنشان کرد: موارد مذکور که بخشی از فشارهای وارده از سوی دولتمردان آمریکا بر پیکره صنعت حمل و نقل هوایی به ویژه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" است به همراه دیگر مسائل نظیر فراز و فرودهای متعدد در فرودگاه ناشناخته و متفرقه برای تأمین سوخت، تهیه قطعات یدکی در نهایت سختی و مشقت و مسدود شدن تمامی حساب‌های ‌بانکی در خارج از کشور، موجودیت هما را نشانه رفته است.
مدیر روابط عمومی ایران‌ایر یادآور شد: امروز یاتا (انجمن بین‌الملی حمل و نقل هوایی) نیز تحت این فشارها قرار گرفته و با حذف هما از سرویس‌های اتاق تهاتر خود‌، فروش خارجی هما را در زمینه بار و مسافر تحت تأثیر قرار داده است.
این مقام مسئول در هما اضافه کرد: انجمن بین المللی حمل و نقل یاتا پس از اقدام اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در قرار دادن نام ایران ایر در لیست خود همکاری‌های خود را با شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در بخش اتاق تهاتر یاتا متوقف کرد؛ این اقدام روز 13 مهر‌ماه سال جاری مطابق با پنجم اکتبر میلادی، با ارسال نامه‌ای به مدیر عامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام شد.

* سابقه هما در عضویت یاتا دیرینه‌ای 50 ساله دارد

نوش‌آبادی خاطرنشان کرد: یاتا (انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی) یک اتحادیه غیر دولتی است که با پول اعضا و عضویت شرکت‌های هواپیمایی تشکیل شده است و حمایت از شرکت‌های هواپیمایی جزء اساسنامه آن است و لزومی ندارد از آمریکا و از قوانین تحت تحریم او حمایت کند.
مدیر روابط عمومی ایران‌ایر گفت: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران حدود 50 سال است به عضویت یاتا درآمده و از شرکت‌های قدیمی عضو این اتحادیه به شمار می‌رود و همواره فعالیت‌های داخلی و بین‌المللی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تابع مقررات یاتا و ایکائو بوده و هست.
وی اضافه کرد: کاری که یاتا انجام داده است مانند بسیاری دیگر از کارها تحت فشار دولت آمریکا بوده و این تصمیم یاتا هیچ سنخیتی با وظایف تعریف شده این اتحادیه ندارد؛ هما یک شرکت هواپیمایی بین المللی است و کار آن جابه‌جایی بار و مسافر است اما آمریکا به بهانه موضوع تحریم به یاتا فشار آورده تا خدماتی را که ارایه آنها از حقوق شرکت‌های هواپیمایی بین المللی عضو یاتا محسوب می‌شود را از هما قطع کند این درحالی است که هما به یاتا حق عضویت پرداخت می‌کند و باید همانند تمامی شرکت‌های بین المللی عضو یاتا بتواند از امکانات آن اتحادیه استفاده کند.
نوش‌آبادی توضیح داد: خدماتی را که یاتا هما را از آن محروم ساخته سیستم فروش بلیت و مشابه آن در مورد بار است و نتیجه این خدمات این است که اگر آژانسی در دنیا بلیت هما را به فروش می‌رساند پول از طریق سیستم مربوطه به حساب هما واریز می‌شد البته روند معکوس این امر نیز وجود دارد و این رابطه بین شرکت های هواپیمایی است و ارتباطی به تحریم و مسائل سیاسی ندارد‌.
مدیر روابط عمومی ایران‌ایر تأکید کرد: اگرچه این اقدام یاتا برای هما دشواری و سختی را در پی دارد اما این اولین باری نیست که نامهربانی‌ها و ناجوانمردی‌ها در مورد هما اجرا می شود؛ امید هما به مسافران وفادار و هموطنان در ایران و خارج از کشور است که همیشه این شرکت هواپیمایی را یاری کرده و از ایرلاین ملی کشور خود حمایت کرده‌اند.

* اعتراض رسمی مدیرعامل هما به دبیر کل یاتا

نوش‌آبادی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مقامات رسمی دولت در جریان موضوع هستند و اقدامات لازم را در کنار هما انجام می‌دهند؛ همچنین مدیر عامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران طی تماس تلفنی و با ارسال نامه‌ای اعتراض آمیز به دبیرکل یاتا اعلام کرد اقدام انجام شده توسط آن اتحادیه خلاف مقررات بین‌المللی و اساسنامه یاتا است و رسماً درخواست کرد که این تصمیم اجرا نشود.
انتهای پیام/ح
اخبارمرتبط :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
 
 
پربازدیدترین اخبار فارس
 
 
پربحث ترین اخبار فارس
 
 
پربازدیدترین اخبار اقتصادی