سرویس: اقتصادی ، تاریخ: ۲۳/فروردین/۱۳۹۳ - ۱۲:۴۲ ، شناسه خبر: ۳۳۵۷۲۴
747
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

تعلل شرکت‌های خارجی برای فروش قطعات هواپیما به ایران

خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با گلایه از تعلل شرکت های خارجی برای فروش قطعات هواپیما به ایران گفت:‌ با وجود توافق ژنو برای ورود قطعه هواپیما به ایران، اما متاسفانه تاکنون در این خصوص نتیجه ای حاصل نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از  روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، علیرضا جهانگیریان اظها ر کرد: در حالی تقریبا سه ماه از توافقنامه ژنو می گذرد وزارت خزانه داری آمریکا بالاخره مجوز صادرات قطعات هواپیما به ایران را تنها برای شرکت های بوئنیگ و جنرال الکتریک صادر کرد اما تاکنون اجرای کامل این بند توافق نامه، محقق نشده است.

وی با اشاره به صدور مجوز وزارت خزانه داری آمریکا برای صدور قطعات هواپیما از شرکت‌های بوئنیگ و جنرال الکتریک به ایران، گفت: از مدتها پیش ارتباط میان شرکت‌های ایران با این شرکت‌ها برای واردات قطعه انجام گرفته بود اما متاسفانه تاکنون در این خصوص نتیجه ای حاصل نشده است.

وی افزود: پیرو صدور مجوز از سوی وزارت خزانه داری آمریکا برای شرکت های بوئینگ و جنرال الکتریک در خصوص صدور قطعات و انجام تعمیرات هواپیماهای ایرانی ذکر این نکته ضروری است که براساس مفاد ماده 44 کنوانسیون شیکاگو دولت آمریکا موظف به تامین ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی بوده و با جلوگیری از دسترسی ایران به این سرویس های فنی به تعهدات بین المللی خود عمل نکرده است.

جهانگیریان تصریح کرد: در ماده44 کنوانسیون شیکاگو بر تامین بی خطری پرواز در امور هوانوردی تاکید شده است همچنین ماده 4 این کنوانسیون اعلام می دارد کشورهای عضو نباید مقاصدی را که با این کنوانسیون منافات دارد علیه هواپیمایی کشوری بکار ببرند لذا استفاده دولت آمریکا و دولتهای غربی از حربه تحریم در صنعت هواپیمایی به عنوان ابزار سیاست خارجی در تعارض کامل با این ماده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: ضمنا مجوز صادره از سوی وزارت خزانه داری آمریکا تعداد کمی از هواپیماهای فعال ایران را در بر می گیرد و این امر بیانگر تعلل شرکت های آمریکایی بر خلاف توافقات ژنو علی رغم صداقت کشور ایران است.

انتهای پیام/

ERRROR!!! [object Object]
error
NS_ERROR_DOM_BAD_URI: Access to restricted URI denied
ERRROR!!! [object Object]
error
NS_ERROR_DOM_BAD_URI: Access to restricted URI denied
Go to TOP