توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 221934
آخوندی: اجازه تعمیر موتور هواپیماها را به ما دادند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۲
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات دولت در بخش حمل و نقل با اجرای هدفمندی یارانه ها، گفت: اورهال موتور هواپیماها در دستور کار ما قرار دارد، ضمن اینکه فعلا برنامه مشخصی در بخش مسکن در زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نداریم.

به گزارش ایسنا، عباس آخوندی در حاشیه کمیسیون ایمنی راه ها در خصوص اقدامات وزارت راه و شهرسازی در زمان اجرای هدفمندی یارانه ها در بخش حمل و نقل گفت: در مرحله دوم برنامه داریم تا در حوزه حمل و نقل مصرف گازوئیل را کاهش دهیم. او گفت: در حمل و نقل عمومی از طریق افزایش سهم ریل که در بخش باری یک هفتم و در بخش مسافری یک تا دو نیم درصد کاهش مصرف سوخت دارد، سهم مصرف سوخت را کاهش دهیم.

آخوندی با اشاره به اینکه نکته بعدی نوسازی ناوگان جاده ای است، گفت: وقتی یک کامیون نو می شود، در هر ۱۰۰ کیلومتر میزان مصرف از ۵۲ به ۳۴ لیتر می رسد بنابراین برای دولت صرفه اقتصادی دارد تا نوسازی ناوگان را انجام دهد. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه محور اصلی برنامه های ما نوسازی ناوگان است، گفت: در سال ۸۱ تا ۸۳ نوسازی بخش عمده ای از ناوگان انجام شده است و همه ساله نیز ورودی جدید به ناوگان داریم.

او در خصوص اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای نوسازی ناوگان گفت: امسال مجلس شورای اسلامی رقمی را در بودجه وزارت نفت برای بهینه سازی مصرف انرژی مطرح کرد تا هر بخشی که بتواند مصرف انرژی را کاهش دهد از بخشی از مابه التفاوت حاصل از کاهش مصرف در اختیار آن بخش قرار گیرد.

آخوندی گفت: بنابراین ما با کاهش سهم سوخت این امکانات را برای کمک به بهسازی ناوگان از سازمان بهینه سازی دریافت می کنیم. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه فعلا برنامه مشخصی فعلا در بخش مسکن در زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نداریم، گفت: باید با سازمان بهینه سازی مصرف انرژی برنامه هایی را مدون کنیم تا با کاهش میزان مصرف در منازل امکاناتی از منابع حاصل از کاهش مصرف به آنها اختصاص یابد.

او در خصوص تعمیرات هواپیماها گفت: برنامه ما این است که موتورهای هواپیما را اورهال کنیم که خوشبختانه مذاکرات با شرکت های خارجی تاکنون خوب پیش رفته است و اجازه تعمیر موتور به ما داده شده است، ضمن آنکه تعدادی هواپیمای جدید وارد ناوگان شده است.