کد خبر: 81163163 (4009687) | تاریخ خبر: 24/02/1393 | ساعت: 11:8|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

داجمر: گشایشی در رفع محدودیت ها علیه کشتیرانی صورت نگرفته است

تهران - ایرنا - مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: با از سرگیری مذاکرات هسته ای گمان می رفت گشایش هایی در تحریم ها و محدودیت های اعمالی علیه کشتیرانی و سایر بخش های صنعت حمل و نقل دریایی صورت گیرد اما شاهد اقدامات داوطلبانه مندرج در توافقنامه ژنو از سوی غربی ها نبوده ایم.

محمدحسین داجمر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، افزود: برغم دستیابی به توافقی اولیه درباره برنامه هسته ای ایران در 24 نوامبر 2013، اقدامات داوطلبانه مندرج در توافقنامه ژنو از سوی غربی ها شامل رفع یا حتی تسهیل تحریم ها و محدودیت های اعمالی علیه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و سایر بخش های صنعت حمل و نقل دریایی کشور نبوده؛ موضوعی که به طور یقین در دور جدید مذاکرات به صورت جدی مورد توجه قرار می گیرد تا یکی از زیرساخت های اصلی توسعه اقتصادی کشور از زیر بار تنگناها و محدودیت های اعمالی درآید.

وی با اشاره به روند تحریم ها علیه ایران، اظهار داشت: همان طور که اطلاع دارید کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از سپتامبر 2008 توسط دفتر کنترل سرمایه های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) و پس از آن در نوامبر 2008 توسط اتحادیه اروپا و موازی با این تحریم ها طی قطعنامه های 1803 در تاریخ سوم مارس 2008 و 1929 در مورخ نهم ژوئن 2010 توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت تحریم قرار گرفت.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه این تحریم ها شامل تحریم های بیمه ای تا مرتبط با امنیت و ایمنی ناوگان و دریانوردان است، گفت: تحریم های دیگری نیز از سوی سایر کشورهای هم پیمان آمریکا علیه ناوگان تجاری ملی اعمال شده که از جمله آنها می توان به تحریم های یک جانبه کانادا، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی اشاره کرد.

داجمر در عین حال تصریح کرد: از مقطع امضای توافقنامه ژنو، هیچگونه تحریم جدید علیه فعالیت های شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی اعمال نشده است که از آن می توان به عنوان نکته ای مثبت یاد کرد.

وی سپس در خصوص امکان تردد ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی به بنادر سایر کشورها، گفت: با توجه به تحریم های اعمالی اتحادیه اروپا و آمریکا، در حال حاضر کشتی های ناوگان ملی به طور خاص از تردد در بنادر اتحادیه اروپا و آمریکا منع هستند.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: اما همان طور که می دانید صنعت کشتیرانی، صنعتی بین المللی است و طبق قوانین و مقررات بین المللی هیچ گونه منعی برای تردد کشتی های ناوگان ملی در آب های آزاد و بنادر سایر کشورها وجود ندارد که از جمله آنها می توان به بنادر کشورهای منطقه خاورمیانه، آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین اشاره داشت.

داجمر افزود: البته ناگفته پیداست که تحریم های اعمالی محدودیت ها و دشواری های متعددی در این زمینه به وجود آورده و بعضاً هزینه های ناخواسته ای را تحمیل کرده است، با وجود این، با تدابیری که اتخاذ شده، شرایط به وجود آمده مدیریت شده و همانطور که از گزارش ها مشخص است، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هماهنگ با صنعت کشتیرانی جهان گام برمی دارد و همچنان در خدمت رشد و توسعه اقتصادی کشور قرار دارد.

وی سپس در خصوص ارزیابی از شرایط و چشم انداز فعالیت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: در حال حاضر برغم اعمال شدیدترین تحریم ها و محدودیت های اعمالی علیه ناوگان تجاری کشور در طول شش سال اخیر، خوشبختانه کشتی های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران کماکان پرچم پرافتخار کشور را در آب های بین المللی به اهتزار درمی آورند.

داجمر افزود: همچنین نام شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همواره در گزارش های مقامات سیاسی آمریکایی در صدر مواردی بوده که اذعان داشته اند برغم فشارهای متعدد، این شرکت همچنان به فعالیت مشغول است و تحریم های پرهزینه در این زمینه کارگر نبوده است.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در خلال این گزارش ها، تهیه کنندگان به طور غیرمستقیم از نیت ناگفته غربی ها مبنی بر زمینگیر کردن ناوگان تجاری ملی به اتهامات واهی، پرده برداشته اند، گفت: این موضوع گواه بی اساس بودن اتهامات بی شماری است که در این باره مطرح شده و هیچ گاه به اثبات نرسیده است.

وی افزود: همان طورکه پیش تر نیز عنوان شد صنعت کشتیرانی، صنعتی بین المللی است و به تبع از پارامترهای رشد و توسعه اقتصاد جهانی تاثیر بسزایی می پذیرد بنابراین چشم انداز فعالیت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز مستثنی از این قاعده نیست و همانطور که عنوان شد این فعالیت ها عمدتاً همگام و هماهنگ با رشد چشم انداز صنعت کشتیرانی جهانی است.

داجمر تصریح کرد: پیش بینی های متعددی در زمینه چشم انداز صنعت کشتیرانی وجود دارد که اکثریت آنها بر بهبود شرایط اقتصاد جهانی و بدنبال آن تجارت جهانی از سال جاری به بعد تاکید دارند و اکثر تحلیلگران سال 2014 را نقطه عطفی در این زمینه قلمداد می کنند با وجود این، نباید معضل عمده ای که کشتیرانی جهانی با آن روبروست، یعنی مساله مازاد ظرفیت را نادیده گرفت.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی در پاسخ به این پرسش که پس از آغاز مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 چه تغییرات عمده ای در فعالیت این شرکت نسبت به دوره قبل صورت گرفته است، اظهار داشت: همان طوری که عنوان شد تحریم ها و محدودیت های متعددی علیه صنعت کشتیرانی کشور و بالاخص کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اعمال شده که همچنان به قوت خود باقی است و با وجود دستیابی به توافق اولیه در ژنو درباره برنامه هسته ای ایران، هیچگونه رفع تحریم و یا حتی تسهیلی در این بخش صورت نگرفته است.

داجمر افزود: البته گفتنی است که مطابق مفاد توافقنامه ژنو، هیچ تحریم جدیدی از طرف اتحادیه اروپا و آمریکا علیه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران صورت نگرفته و این موضوع سبب شده تا علاوه بر اینکه فضای مثبتی در این زمینه پیش بیاید، بلکه باعث شده تا دستاوردهای ناشی از اعمال تحریم ها به ثمر بنشیند و این بخش ها بتوانند با فراغ بال بیشتری نسبت به توانمندسازی خود اقدام کنند.

وی همچنین تصریح کرد: اخیراً پس از توافق ژنو، شرکای قدیمی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف برای از سرگیری همکاری ها مذاکراتی داشته اند و عمدتاً عنوان کردند در حال بررسی شرایط هستند تا به محض رفع و یا تسهیل تحریم ها و باز شدن روزنه ای، مجدداً همکاری ها را شروع کنند.

داجمر افزود: اما باید توجه داشت که در بازگشت شرکت های خارجی، دستاوردهای ناشی از تحریم ها و محدودیت های اعمالی و پتانسیل های بالقوه ای که در طول سال های اخیر بالفعل شده اند و در حقیقت ثمرات تحریم محسوب می شود به منزله خط قرمزی است که عبور از آنها ممکن نخواهد بود.

اقتصام (4)1574**1558

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال