در پروژه GLAM همکاری کنید.

از طریق این پروژه اطلاعات تاریخی و هنری
به ویکی‌پدیا اضافه می‌شود.

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران
نوع دولتی
صنعت کشتی‌رانی
بنا نهاده ۱۹۷۹
دفتر مرکزی تهران، ایران
محدودهٔ فعالیت خلیج فارس، دریای خزر، دریای مدیترانه، اقیانوس هند، دریای زرد
افراد کلیدی محمد حسین داجمر (مدیر عامل اجرایی)
درآمد افزایش ۲۶٫۱ $ میلیارد دلار (۲۰۱۰)[۱]
کارکنان ۷٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۲)[۲]
وب‌گاه www.irislgroup.com
کشتی ایران صدر

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت حمل‌ونقل دریایی ایرانی است، که هم‌اکنون به‌عنوان بزرگترین شرکت خدمات کشتی‌رانی خاورمیانه محسوب می‌شود.

این شرکت در سال ۱۳۴۶ تحت نام شرکت کشتیرانی ملی آریا تاسیس شد و در حال حاضر دارای ناوگانی از ۱۷۰ فروند کشتی می‌باشد. شمار کارکنان شرکت کشتیرانی ایران در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۷٫۰۰۰ نفر اعلام شد.

تاریخچه[ویرایش]

در ابتدای دهه ۱۳۴۰ خورشیدی، افزایش حجم واردات کالا به ایران و ورود و خروج بی‌رویه کشتی‌های خارجی در بنادر داخلی، از گذشته موجب بروز حساسیت در کشور می‌شد. بدین ترتیب اندیشه تاسیس یک شرکت مستقل کشتیرانی در محافل بانکی و بازرگانی کشور قوت گرفت و برخی از مسئولان را به مطالعه و بررسی طرح تاسیس نخستین شرکت کشتیرانی ایرانی واداشت.

به ویژه اینکه نیاز به یک حمل و نقل دریایی منظم و ملاحظاتی چون موقعیت جغرافیایی خاص ایران، داشتن مرزهای طولانی آبی، دسترسی به آب‌های گرم و حساسیت حیاتی حمل و نقل کالا از طریق دریا نیز بر اهمیت این موضع می‌افزود. بر این اساس مطالعاتی از سوی سیستم بانکی و سازمان برنامه و بودجه در این زمینه انجام شد.

نتیجه این مطالعات که از سال ۱۳۴۰ آغاز شده بود، در اولین اجلاس مجمع عمومی موسسین در مرداد ۱۳۴۶ تصویب و شرکتی با نام شرکت کشتیرانی ملی آریا فعالیت خود را از همان زمان آغاز کرد.

فعالیت کشتیرانی آریا در سال ۱۳۴۷ با دو فروند کشتی کوچک، با ظرفیت‌های هزار و یک هزار و ۵۵۰ تن، در حوزه خلیج فارس و ۴ فروند کشتی اقیانوس پیما با نام‌های آریاسپ، آریافر، آریاناز و آریاگام با ظرفیت ۶۱ هزار و ۲۵۲ تن در مسیر خلیج فارس – اروپا، خلیج فارس – آسیا و خلیج فارس - آمریکا و بالعکس شروع شد. تا پایان سال ۱۳۵۶ تعداد کشتی‌های ناوگان آریا به ۴۲ فروند و به ظرفیت کل ۵۲۵ هزار تن افزایش یافت.

با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ ایران و تغییر ساختار اقتصادی و سیاسی کشور در ۱۵ دی ماه ۱۳۵۸، شرکت کشتیرانی آریا، به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تغییر نام یافت و به‌عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به وزارت بازرگانی به فعالیت تجاری خود ادامه داد.

در آغاز جنگ ایران و عراق در حدود ۱۶ فروند از ناوگان این شرکت از قبیل آریابوم، آریاجهان، آریاشاد و آریاامید مورد اصابت قرار گرفت و خسارات عمده‌ای به ناوگان عملیاتی این شرکت، وارد شد.

هم اکنون شرکت کشتیرانی ایران، دارای ۱۱۵ فروند کشتی با ظرفیت بالغ بر ۳٫۳ میلیون DWT است، که با بهره‌گیری از ۶ هزار نفر کادر دریایی و هزار نفر پرسنل بخش خشکی موجبات حمل بیش از ۲۲ میلیون تن کالا در سال را فراهم کرده است. با احتساب ناوگان‌های شرکت‌های تابعه و زیرمجموعه شرکت کشتیرانی ایران، در سال ۱۳۹۲ دارای ۱۷۰ کشتی در کلاس‌های مختلف می‌باشد.

سازمان بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی از جمله سهامداران کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هستند.[۳]

ناوگان[ویرایش]

گروه با دارا بودن ناوگانی متنوع از انواع کشتی‌های اقیانوس پیما و شناورهای خدماتی، در کلیه مسیرهای بین‌المللی، مشغول به فعالیت می‌باشد. امروزه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران جهت حمل و نقل کالا به بسیاری از بنادر مهم جهان تردد نموده و با ارایه خدمات متنوع، بخش قابل توجهی از ظرفیت خود را به جابجایی کالا در مسیرهای بین‌المللی اختصاص داده است.

در سال ۱۳۸۸ این شرکت در مجموع دارای ۱۱۶ فروند شناور بود، که ۵۳ فروند کشتی فله‌بر، ۸ فروند جنرال کارگو، ۲۰ فروند کشتی کانتینری، ۲۵ فروند شناور چندمنظوره، ۴ فروند کشتی تانکر، ۲ عدد رو رو و ۴ عدد شناور تندرو مسافری، در ناوگان خود داشت.

در سال ۱۳۸۹ شمار کشتی‌های این ناوگان به ۱۳۲ فروند رسید. در ۱۳۹۰ تعداد شناورها، به ۱۴۶ و در سال ۱۳۹۱ به ۱۶۶ فروند افزایش یافت.[۴]

شرکت‌های تابعه[ویرایش]

شناور متعلق به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در آبهای آلمان
 • شرکت کشتیرانی جنوب
 • شرکت کشتیرانی والفجر
 • شرکت کشتیرانی دریای خزر
 • شرکت کشتیرانی ایران و هند
 • شرکت کشتیرانی ایران و مصر
 • شرکت اوسیس فریت
 • شرکت ایرینوست شیپ
 • شرکت خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی
 • شرکت ایرایتال
 • شرکت حمل و نقل ریلی
 • شرکت خدمات ماشینی کشتیرانی
 • شرکت حمل و نقل ترکیبی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران
 • موسسه آموزشی کشتیرانی
 • موسسه خدمات رفاهی کشتیرانی
 • شرکت سرمایه‌گذاری کشتیرانی[۵]

سهامدار در[ویرایش]

تجارت[ویرایش]

بیش از ۹۰٪ درصد از تجارت جهانی از طریق فرایند حمل و نقل دریایی انجام می‌پذیرد. گروه کشتیرانی ایران به‌عنوان بزرگترین شرکت کشتیرانی ایرانی، خطوط کشتیرانی مختلفی را از منطقه خلیج فارس به کلیه بنادر کشورهای آسیایی، بنادر کشورهای واقع در جنوب دریای مدیترانه، آمریکای لاتین و همچنین آفریقا دایر نموده و توانسته است مقام اول را در خصوص حمل کانتینر در منطقه خاورمیانه به خود اختصاص دهد.

ساختار[ویرایش]

گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با هدف تخصصی کردن فعالیت‌های خود اقدام به سازماندهی ساختار شرکت بر مبنای یک شرکت هلدینگ نموده و هم اکنون این گروه بعنوان بزرگترین هلدینگ حمل و نقل ایران و منطقه خاورمیانه محسوب می‌گردد.

تحریمها[ویرایش]

از اول جولای سال ۲۰۱۳ میلادی به موجب تحریمهای ایالات متحده امریکا تمام خطوط بین الملی حمل کانتینر از ورود به بنادر ایران منع شدند، که در نتیجه این تحریم بازار حمل کانتینر کشور به طور انحصاری به دست کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران افتاد.[۸][۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «IRISL Group»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۱ مارس ۲۰۱۳).

پیوند به بیرون[ویرایش]