کد خبر: 81414685 (4379485) | تاریخ خبر: 14/09/1393 | ساعت: 16:10|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

فرمانده نیروی دریایی:

90 درصد صادرات و واردات کالا در ایران از طریق دریا انجام می شود

مشهد - ایرنا - فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: هم اکنون 90 درصد صادرات و واردات کالا در ایران از طریق دریاها انجام می شود.

دریادار حبیب الله سیاری در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه مشهد افزود: جمهوری اسلامی ایران یک کشور دریایی است و دارای سه هزار کیلومتر مرز دریایی می باشد که بزرگترین آن سواحل مکران است.

وی خاطر نشان کرد: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، ایران به دلیل سلطه استثمار و بی لیاقتی حاکمان قبلی نتوانسته است بهره کافی و مطلوب از ظرفیت های بسیار دریا از جمله تجارت و حمل و نقل داشته باشد.

وی با بیان اینکه دریا بزرگترین تامین کننده مواد غذایی در جهان به شمار می رود، اظهار کرد: در کشور ما کمترین استفاده مواد غذایی را از دریاها داریم و به دلایلی از منابع خدادادی دریا به صورت مطلوب استفاده نشده است.

سیاری استفاده از انرژی های نفت و گاز، بهره گیری از انرژی های نو از طریق امواج جزر و مد، نقش دریا در آبادانی منطقه و حوزه گردشگری را از دیگر مواهب دریاها عنوان کرد.

وی ادامه داد: ایرانیان در طول تاریخ بر دریاها حاکمیت داشته و دریا نورد بوده اند، به طوریکه کانال سوئز اولین بار توسط ایرانی ها حفر شده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی اظهار کرد: هم اکنون تمام شهرهای مهم و بزرگ دنیا در کنار دریا قرار گرفته اند به طوریکه دو سوم جمعیت دنیا در نزدیک دریا سکنی دارند.

وی گفت: این در حالی است که اکنون به غیر از بندرعباس، هیچیک از 20 شهر بزرگ و مهم کشور در کنار دریا قرار نگرفته اند.

سیاری تاکید کرد: استثمار در سالهای گذشته به دلیل سلطه و استفاده از منابع غذایی دریاهای ایران، ما را از دریا دور کرده بود.

وی با بیان اینکه اکنون جمهوری اسلامی ایران همه شرایط برای سلطه بر دریاها را دارد، افزود: به برکت انقلاب اسلامی و تدبیر رهبر معظم انقلاب در دو دهه گذشته طرح 'بازگشت به دریا' در کشور در حال اجراست.

وی گفت: امروز جمهوری اسلامی با حضور در اقیانوس هند، دریای عدن، کانال سوئز و دریای مدیترانه، توانمندی دریایی خود را در دریاهای آزاد جهان به نمایش گذاشته است.

وی خنثی شدن ترفند دشمن در زمینه ایران هراسی، صدور تمدن ایران اسلامی به سایر کشورها، تحکیم روابط با کشورهای حاشیه اقیانوس هند و سایر کشورها و نشان دادن اقتدار نظام را از جمله دستاوردهای حضور ایران در آب های آزاد جهان ذکر کرد.

دریا دار سیاری با اشاره به اقدامات ایران در مقابله با تروریسم دریایی اظهار کرد: اکنون امنیت در خلیج عدن که یک سوم تجارت جهان از این آبراه است، برقرار شده است.

وی افزود: در این راستا از سال 1387 تاکنون امنیت دو هزار کشتی فراهم شده و 160 مورد درگیری با دزدان دریایی ثبت شده است.

وی ادامه داد: امروز فرزندان کشور ما آمادگی مقابله با هرگونه تهدید علیه مرزها و منافع نظام جمهوری اسلامی را در دریاهای آزاد و بین المللی دارند.

7487 / 664

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال