سرویس: اقتصادی ، تاریخ: ۱۶/بهمن/۱۳۹۲ - ۰۰:۲۹ ، شناسه خبر: ۲۷۲۳۷۰
داجمر
مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با تسنیم خبر داد

توقف ساخت ۳۰کشتی سفارشی ایران به خارجی‌ها/منتظر لغو تحریم‌هستیم

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی با اشاره به توافقات ژنو و تاثیر آن در حمل‌ونقل دریایی ایران، گفت: یکی از برنامه‌های ما فعال کردن ساخت حدود ۳۰ کشتی است که قبل از تحریم‌ها سفارش آن‌را به کشتی‌سازان داده بودیم.

محمدحسین داجمر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، افزود:‌ قبل از اعمال تحریم‌ها کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران سفارش ساخت 30 کشتی را برای کشورهای دیگر داده بود که به دلیل تحریم‌ها این تعداد کشتی ساخته نشد.

وی تصریح کرد: در مرحله اول توافقات ژنو امیدواریم رفع تحریم‌ها به جایی برسد که کشتی‌سازان اجازه تولید را داشته باشند. قاعدتا اگر این مرحله را طی کنیم و کشتی‌ها را تحویل بگیریم به‌طور حتم برنامه‌های جامعی برای توسعه فعالیت‌های کشتیرانی متناسب با شرایط زمانی خواهیم داشت.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: برای ساخت 30فروند کشتی پیش‌پرداخت‌هایی هم به کشتی‌سازان دادیم، اما به دلیل تحریم روند ساخت و تحویل متوقف شد.

داجمر همچنین در خصوص ورود کشتیرانی‌های خارجی به بنادر ایران گفت: مشکلات شرکت‌های خارجی حل شود قاعدتا به بنادر ایران بازمی‌گردند و زمزمه‌هایی هم در این رابطه مطرح شده است. آنها زمزمه‌هایی می‌کنند که پوشش بیمه‌ای رفع تحریم شود تا بتوانند به ایران برگردند. احتمال این‌که این شرکت‌ها به مرور زمان به بنادر ایران بیایند خیلی زیاد است.

وی ادامه داد: اخیراً آمریکایی‌ها هم به کسانی مجوز داده‌اند تا به ایران بیایند و به‌طور مستقیم بار را از این کشور به ایران حمل کنند.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با یادآوری این‌که خیلی از شرکت‌های چند ملیتی می‌توانند به بنادر ایران تردد کنند، افزود: از طرف شرق نیز احتمال دارد خطوط کشتیرانی که از ورود به بنادر ایران منع شده بودند، دوباره با رفع مسائل بیمه‌ای تردد خود به کشورمان را از سر بگیرند.

داجمر همچنین در واکنش به این موضوع که مدیرعامل سازمان بنادر گفته، کشتیرانی مسئول واردات کشتی به ایران است، گفت: خیر، ما مسئول نیستیم، اما به هر حال در این رشته‌ایم و حاکمیتی نیستیم. طبیعتا عمده ناوگان بخش تجاری متعلق به کشتیرانی است اما به این صورت نیست که انحصار در دست ما باشد و بخش خصوصی نیز می‌تواند این کار را انجام دهد.

وی تاکید کرد: به‌طور مثال در اتحادیه مالکان کشتی حدود 100 عضو داریم که صاحب کشتی هستند و در کشور فعالیت می‌کنند.

به گزارش تسنیم، هم‌اکنون کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران 157 کشتی در ناوگان خود دارد که در صورت ساخت و تحویل 30 فروند دیگر به یکی از شرکت‌های دارای بیشترین کشتی در دنیا تبدیل خواهد شد. این شرکت هم‌اکنون بزرگترین ناوگان حمل‌ونقل دریایی خاورمیانه را در اختیار دارد.

انتهای پیام/


نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری تسنیم در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد
کلید را به سمت راست بکشید
 
Go to TOP