جمعه 25 اردی بهشت 1394 | 14:59
دلدجرل ‌ س یداعییید‌ روش
هند درصدد بیمه واردات نفت از ایران
3 تیر 1391 | 12:09
اشتراک | ارسال | چاپ
تصویر آرشیوی از یک نفتکش ایرانی
وزارت نفت هند به منظور جلوگيري از به وجود آمدن اختلال در واردات نفت از ايران، تدابیری را اتخاذ کرده تا بر مبنای آن تانکرهاي حامل نفت خام جمهوري اسلامي را تحت پوشش بیمه قرار دهد.


جي سي چاتورودي، معاون وزير نفت هند روز جمعه (2 تير، 22 ژوئن) در سخناني خطاب به خبرنگاران تصريح کرد:"ما در حال آمادگي براي رويارويي با احتمالات هستيم و تمامي اقدامات لازم براي کسب اطمينان از اين‌که عرضه نفت تحت تاثير قرار نمي‌گيرد را اتخاذ مي‌کنيم."

بيمه گران اتحاديه اروپا که اصلي‌ترين ارائه دهندگان بيمه اتکايي هستند احتمالا از ماه جولاي به عنوان بخشي از تحريم‌هاي اتحاديه اروپا علیه ايران که با هدایت امریکا تنظیم شده، از ارائه پوشش بيمه مسئوليت در رابطه با نفت خام ايران منع خواهند شد.

وزراي خارجه اتحاديه اروپا 23 ژوئن تحت فشار امريکا تحريم‌هاي جديدي را علیه تهران تصويب کردند. اين تحريم‌ها به منظور جلوگيري از خريد نفت کشورهاي عضو اين اتحاديه از ايران و يا تجارت با بانک مرکزي اين کشور تصويب شد. اين تحريم‌ها از ابتداي جولاي به اجرا درخواهد آمد.

چاتورودي افزود : وزارت نفت هند از وزارت دارايي اين کشور خواسته است تا شرکت بيمه اتکايي دولتيGeneral Insurance Corp. بيمه نفتکش‌هاي هندي حامل نفت خام از جمهوري اسلامي را تامین کند.

وي خاطرنشان کرد وزارت نفت هند از وزارت حمل و نقل دريايي اين کشور نيز خواسته است به پالايشگاه‌ها اجازه دهد با استفاده از کشتي‌هاي ايراني به واردات نفت از جمهوري اسلامي بپردازند.

چاتورودي تصريح کرد:"وزارت حمل و نقل دريايي در حال بررسي پيشنهاد ماست."

هند يکي از بزرگ‌ترين مشتريان نفت خام ايران به شمار مي‌رود. بيش از 10 درصد از صادرات ساليانه نفت ايران به ارزش حدود 12 ميليارد دلار به هند اختصاص دارد.

امريکا و اتحاديه اروپا با ادعاي اين‌که برنامه انرژي هسته‎اي ايران داراي بعد نظامي است، از ابتداي سال 2012 تحريم نفتی و تحریم‎های شدید مالی را به جمهوري اسلامي تحميل کرده‎اند.

تهران ضمن رد اين اتهامات تاکيد مي‌کند با وجود بازرسي‌هاي مکرر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از تاسيسات هسته‎ای اين کشور هيچ‌گاه مدرکي دال بر انحراف برنامه انرژي هسته‎اي جمهوري اسلامي به سوي اهداف نظامي يافت نشده است.

ز س/ع ص
© Copyright 2010 Press TV. All rights reserved.