سرویس: اقتصادی ، تاریخ: ۱۴/مهر/۱۳۹۳ - ۱۲:۴۴ ، شناسه خبر: ۵۲۰۰۱۵
نفتکش ایرانی
مدیرعامل شرکت ملی نفتکش:

شرکت ملی نفتکش از لیست تحریم اتحادیه اروپا خارج شد

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل شرکت ملی نفتکش از لغو تحریم‌های این شرکت خبر داد و گفت: وزارت خزانه‌داری بریتانیا رسماً از طریق سایت دولت بریتانیا اعلام کرد شرکت ملی نفتکش از لیست تحریم خارج شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر صفایی در نشست خبری با اشاره به رفع تحریم شرکت ملی نفتکش ایران اظهار کرد: شرکت ملی نفتکش از لیست تحریم اتحادیه اروپا خارج شد، در اکتبر 2012 (مهرماه 91) مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفتیم. چند اتهام داشتیم که یکی از آنها این بود که شرکت دولتی است و در اختیار صادرات نفت است و منافع دولت را تأمین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این اتهام صحیح نبود، تصریح کرد: از طریق دادگاه عمومی اتحادیه اروپا مستندات را ارائه کردیم، چند جلسه دادگاه برگزار شد و خوشبختانه تیم حقوقی شرکت از تجربه سایر شرکت‌های ایرانی استفاده کردند که در نهایت 12 تیرماه 93 حکم دادگاه عمومی اروپا صادر شد و مستندات اتحادیه اروپا مورد قبول قرار نگرفت.

وی ادامه داد: بر این اساس اعلام شد شرکت ملی نفتکش خصوصی است و طرف شاکی می‌تواند ظرف 70 روز اعتراض کند. خوشبختانه به‌دلیل این که فضای بین ایران و اتحادیه اروپا مناسب است و همچنین با توجه به مستندات شرکت ملی نفتکش که متعلق به بازنشستگان است، اتحادیه اروپا نسبت به این رأی اعتراض نکرد و به‌صورت اتوماتیک اسم شرکت ملی نفتکش از لیست تحریم اتحادیه اروپا خارج شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش خاطرنشان کرد: وزارت خزانه داری بریتانیا رسماً از طریق سایت دولت بریتانیا اعلام کرد که لیست تحریم مورد بازنگری قرار گرفته و نام شرکت ملی نفتکش از فهرست تحریم‌ها حذف شده است.

صفایی با بیان اینکه شرکت ملی نفتکش  ناوگان جوانی در اختیار دارد، گفت: استانداردهای ما در سطح بین المللی بی‌نظیر است. شرکت ملی نفتکش تسهیل کننده خوب برای تجارت دریایی است و با توجه به تأثیرگذاری حذف شرکت ملی نفتکش از صحنه بین المللی بسیار دشوار خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: برگشتن به حوزه بین المللی ساختارهای بین المللی را می‌طلبد تا شرایط قبلی مهیا شود، از سوی دیگر مکانسیم‌های عرضه و تقاضا را می‌طلبد. از یک سال پیش مباحث استانداردها را در حد لازم نگه داشته است. امیدواریم با توجه به ارتباط ایران و اتحادیه اروپا شرایط بازگشت ناوگان شرکت ملی نفتکش به صحنه بین المللی هم تسریع شود.

وی در پاسخ به تسنیم مبنی بر "هم اکنون از چند درصد ظرفیت شرکت ملی نفتکش استفاده می‌شود و آیا برنامه‌ای برای خرید کشتی از خارج دارید؟" گفت: تلاش کرده‌ایم توسعه ناوگان را صرفاً در جهت توسعه نفت نبینیم و همه برنامه ریزی‌های ما به این سمت بوده که تنوع سبد درآمدی شرکت ملی نفتکش داشته باشیم. برخی از این موارد محقق شده که در آینده درباره آن اطلاع رسانی لازم صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش تأکید کرد: هم اکنون از 85 تا 90 درصد ظرفیت ناوگان شرکت ملی نفتکش استفاده می‌کنیم.

صفایی همچنین اعلام کرد: پیشنهادی به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) داده‌ایم که اگرمورد قبول این سازمان قرار گیرد شرکت ملی نفتکش به‌عنوان یک شرکت خصوصی وارد حوزه تعمیرات ناوگان دریایی خواهد شد و در این عرصه توانمندی‌های خوبی هم داریم.

وی بیان کرد: با لغو تحریم‌ها برخی مباحث برای سرمایه گذاری‌های جدید باز می‌شود اما بازگشتن کامل ما به سطح بین المللی نیازمند لغو تحریم‌های عمومی و لغو محدودیت‌های انتقال پول است.

وی یادآور شد: سالها با شرکت‌های معتبر در حوزه مؤسسات رده‌بندی کار کرده‌ایم و دانش مجموعه نیروهای شرکت ملی نفتکش شرایطی را به وجود آورده که می‌توانیم استانداردها را بازرسی کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش تصریح کرد: استاندارد ناوگان شرکت ملی نفتکش به‌گونه‌ای بوده که هیچ خسارتی نداشته‌ایم چراکه استانداردهای بین المللی را رعایت کرده‌ایم و این شرایط مورد توجه شرکت‌های بیمه است.

صفایی با بیان اینکه تناژ شرکت ملی نفتکش در حد بسیار بالایی است، بیان کرد: برای اجاره دادن کشتی به خارجی‌ها نباید مشکلی وجود داشته باشد، اما با توجه به اینکه در این زنجیره عوامل بسیاری وجود دارد باید ارتباطات با آنها را دوباره آغاز کنیم تا به این وسیله فضا را آرام آرام باز کنیم.

وی خاطرنشان کرد: قبل از تحریم‌ها 70 درصد از ظرفیت شرکت ملی نفتکش در حوزه بین المللی برای شرکت‌های بزرگ نفتی بود، اعتقاد داریم هنوز شرکت ملی نفتکش به‌عنوان یک شرکت بسیار قابل اعتماد برای شرکت‌های بزرگ نفتی است. یکی از نگرانی‌هایی که اروپایی‌ها دارند این است که اطمینان حاصل پیدا کنند که تأمین انرژی بر اساس یک برنامه مشخص باشد.

وی ادامه داد: این مسئله دو مؤلفه کلی دارد، کشوری است که از آن نفت یا گاز می‌خرند و دیگری سیستم حمل و نقلی است که بتواند این کار را انجام دهد. شرکت ملی نفتکش می‌تواند این اطمینان را برای اروپایی‌ها به وجود آورد که انرژی مورد نیاز را در سطح ایمنی قابل قبول بدون خسارت به محیط زیست دریایی حمل کند.

وی با اشاره به استاندارد بودن فعالیت شرکت ملی نفتکش، بیان کرد: یکی از برنامه‌های ما این بوده که هزینه‌های ما منطقی باشد تا بتوانیم در سطح بین المللی رقابت کنیم. در حال حاضر نیز بر اساس نرخهای بین المللی فعالیت می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران تصریح کرد: از زمانی که رأی دادگاه لوکزامبورگ اعلام شد، ما هیچ مصاحبه‌ای انجام نداده‌ایم. رأی دادگاه اتحادیه اروپایی کاملاً قطعی است.

صفایی در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم در خصوص درآمدهای شرکت ملی نفتکش در نیمه اول سال جاری، گفت: خوشبختانه بعد از یک دوره زیانده بودن شرکت ملی نفتکش با تلاش همه همکاران وارد دوران سوددهی شده‌ایم و تلاش می‌کنیم این سوددهی را افزایش دهیم.

انتهای پیام/*


نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری تسنیم در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد
کلید را به سمت راست بکشید
 
Go to TOP