کد خبر : 245472    
زمان مخابره : ۱۳۹۳/۴/۲۹  ساعت ۱۱ : ۳۱
معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی:

تحریم بندر شهیدرجایی لغو شد/ هفته آینده نخستین کشتی خارجی وارد بندر شهید رجایی می شود

معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه در چند ماه اخیر اقدامات گسترده ای درباره ورود خطوط خارجی و خطوط کشتیرانی دنیا به بندر شهیدرجایی داشته ایم، اعلام کرد: بر این اساس نخستین خط کشتیرانی خارجی تردد خود را به بندر شهید رجایی از هفته آینده از سر می گیرد.

معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه در چند ماه اخیر اقدامات گسترده ای درباره ورود خطوط خارجی و خطوط کشتیرانی دنیا به بندر شهیدرجایی داشته ایم، اعلام کرد: بر این اساس نخستین خط کشتیرانی خارجی تردد خود را به بندر شهید رجایی از هفته آینده از سر می گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، علی جهاندیده با تشریح روند کاهش استقبال خطوط کشتیرانی خارجی از بنادر ایران و کاهش بهره وری و راندمان عملکرد بنادر تصریح کرد: با ابراز تمایل شرکت های کشتیرانی خارجی نسبت به حضور دوباره در بنادر ایران، شرکت Wan Hai تایوان نخستین شرکت کشتیرانی است که با شکسته شدن تحریم ها، فعالیت خود را در بنادر ایران از سر می گیرد.
معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی افزود: این شرکت کشتیرانی به دنبال توافقات ژنو از اوایل ماه مارس سال جاری میلادی به صورت آزمایشی، پذیرش کالا جهت حمل به بنادر بوشهر و شهیدرجایی کرده بود که از این پس تردد کشتی های این خط در بنادر ایران به صورت منظم و تثبیت شده انجام می گیرد.
وی تاکید کرد: شرکت کشتیرانی Wan Hai تایوان از دوم مرداد امسال تردد خود را از بندر شانگهای چین به بندر شهیدرجایی از سر می گیرد که با این اقدام، زمان جا به جایی در مقایسه با سرویس های حمل و نقل دریایی از بندر جبل علی، حداقل به مدت هفت روز کاهش پیدا می کند.
جهاندیده یادآور شد: پس از رفع تحریم های بندر شهیدرجایی در نخستین مورد یک کشتی کانتینری بزرگ متعلق به شرکت کشتیرانی Wan Hai که چند ملیتی بوده اما درصد بالای آن متعلق به تایوان است از سنگاپور وارد بندر جبل علی شده و از آنجا وارد بندرعباس و بندر شهیدرجایی می شود.
وی ابراز داشت: در قالب مذاکرات کتبی و اعلام رسمی به خطوط کشتیرانی دنیا اعلام کردیم که بندر شهیدرجایی آماده پذیرش کشتی های کانتینری و غیر کانتینری است.
جهاندیده اظهار داشت: یکی دیگر از کشتی های همین شرکت تایوانی در تاریخ 3 مرداد 93 از بندر شانگهای به بندر شهیدرجایی می آید.
معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد : غیر از این کشتی ها، سه شرکت دیگر کشتیرانی دنیا نیز بزودی وارد بندر شهیدرجایی می شود که گزارش آن ارائه خواهد شد.
وی ادامه داد: از کشورهایی نظیر هند، چین، تایوان و کره جنوبی شرکت های کشتیرانی به بنادر ایران خواهد آمد. وی یادآور شد : سازمان بنادر و دریانوردی در قالب تفاهمنامه، درخواست مکتوب و اعلام بین المللی، آمادگی بندر شهیدرجایی را برای پذیرش کشتی ها اعلام کرده است و قرار است خطوط لاینری دنیا را به این بندر کانتینری جذب کند.
دادگاه اروپا، 25 شهریور سال گذشته با صدور حکمی تحریم های این اتحادیه علیه شرکت کشتیرانی و 17 شرکت وابسته به آن را لغو کرد.
تحریم باعث افزایش هزینه حمل کالا از اروپا به ایران بین 40 تا 100 دلار در هر تن هزینه ها را افزایش شده بود و علاوه بر آن کالایی که پیش از تحریم، ظرف سه هفته وارد ایران می شد، به دلیل تحریم ها مدت زمان ورود کالا به کشور گاه تا سه ماه به طول می انجامد.
موقعیت استراتژیک این بندر موجب شده تا هر سال حجم قابل توجهی از کالاها اعم از مواد اولیه و کالاهای ساخته شده از این بندر به کشورهای آسیای میانه و قفقاز ترانزیت شود.