13/12/24 - 23:46
شماره مطلب : 2026
گزارش ویژه

کارشناسان: دستگیری های اخیر در ترکیه بخشی از یک برنامه ضد ایرانی است

برخی کارشناسان در تهران می گویند این احتمال که اقدامات اخیرا انجام شده در ترکیه مشخصا ایران را هدف گرفته باشد زیاد است.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- برخی کارشناسان در تهران می گویند این احتمال که اقدامات اخیرا انجام شده در ترکیه مشخصا ایران را هدف گرفته باشد زیاد است.

به عقیده این کارشناسان دستگیری وسیع در بین مقام های اقتصادی دولت ترکیه و مرتبطان آنها و همچنین برخی از اشخاص حقیقی که درگیر فعالیت های تجاری بوده اند احتمالا تلاشی برای ضربه زدن به توان ایران برای مقابله با تحریم هاست.

این کارشناسان می گویند به نظر می رسد اراده ای درون ترکیه و با هدایت خارجی شکل گرفته و می خواهد فعالان اقتصادی مرتبط با ایران را بهانه های مبهم و در مواردی واهی از تدام تجارت با ایران بازدارد.

یکی از این کارشناسان به «ایران هسته ای» خبر داد که احتمال دارد پای کشورهایی عربستان سعودیو همچنین رژیم جعلی اسراییل در میان باشد.

یک کارشناس دیگر گفت که این اقدامات را با سفر دیوید کوهن معاون وزیر خزانه داری امریکا به ترکیه بی ارتباط نمی داند.

به گفته وی ، فرانسیس ریکاردونه سفیر امریکا در آنکارا پشت پرده برخی از این تحولات قرار دارد و وی با سفرای عربستان و اسراییل در آنکارا در تماس نزدیک است.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه اخیرا دولت امریکا را به برنامه ریزی تهاجم علیه دولت ترکیه متهم کرده اما ریکاردونه این اتهامات را رد کرده است.

کارشناسان می گویند فرض راهبردی اسراییل و امریکا این است که با برخورد با این شبکه توان ایران برای دور زدن تحریم ها به شدت کاهش پیدا کرده و در نتیجه اضطرار ایران برای حرکت به سمت توافق نهایی با غرب بیشتر می شود.

همچنین برخی کارشناسان این اقدامات را با برنامه ریزی امریکا برای انتخابات آتی ترکیه مرتبط می دانند.

بارگذاری